Poradniki Eksperta

Jakie ochraniacze na rower dla dziecka?

Gdy przychodzi wiosna, nasze pociechy ogrania szaleństwo i wręcz rzucają się na dawno nie uprawiane z powodu pogody sporty. Biegają, grają w piłkę, ale też jeżdżą na rowerze, hulajnodze i rolkach. Te ostatnie wiążą się z większymi prędkościami, a przez to – też z groźniejszymi upadkami. Nasze dzieci dopiero uczą się wszystkiego od podstaw, nabywają skoordynowanych ruchów, poznają, co to niebezpieczeństwo. Dlatego my, jako rodzice, powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo na tyle, na ile jest to tylko możliwe podczas tej nauki. Nie jesteśmy w stanie być przy nich w każdej chwili i przy każdym ich upadku, dlatego powinniśmy zainwestować w ochraniacze, które zabezpieczą je, gdy już dojdzie do takiego zdarzenia i zminimalizują jego skutki. Na jakie ochraniacze na rower dla dziecka powinniśmy się zdecydować? Jakie wybrać w zależności od uprawianego sportu i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?


Jakie ochraniacze na rower dla dziecka


Kask – najważniejsza ochrona


Chociaż przepisy nie nakazują jazdy w kasku ani dorosłym ani dzieciom, jest to podstawowa forma ochrony naszego ciała, bowiem chroni najważniejszą i najwrażliwszą jego część – głowę. Chociaż dzieci poruszają się względnie ostrożnie, nie są w stanie przewidzieć tego, że najechanie na kamień czy wpadnięcie w dziurę może spowodować tylko z pozoru niewinną wywrotkę, która nie musi, ale może zakończyć się źle. Poza tym, po drogach poruszają się nie tylko dzieci, ale również dorośli – na dużo większych rowerach, z dużo większą prędkością. Jest więc wiele zagrożeń i powodów, aby chronić nasze pociechy w każdy możliwy sposób.


Kaski w naszej ofercie:Kask i jego rodzaje


Najważniejsza jest ochrona głowy. Zarówno dzieci jak i dorośli powinni stosować kask podczas jazdy na rowerze. U najmłodszych warto ten nawyk wyrabiać od samego początku. Dla dzieci dostępne są dwa rodzaje kasków: klasyczny i „orzeszek”. Pierwszy z nich jest bardziej przystosowany do jazdy na rowerze, więc posiada aerodynamiczny kształt, jest lżejszy i ma otwory wentylacyjne. Dodatkowo może być wyposażony w daszek chroniący przed promieniami słonecznymi. Drugi rodzaj, z racji wyglądu, zwany jest „orzeszkiem”. To kask uniwersalny, który sprawdzi się na rowerze, ale także na deskorolce, hulajnodze i na rolkach. Jest bardziej zabudowany, szczególnie z tyłu, dzięki czemu bardziej chroni potylicę. Często też wykorzystywany jest podczas transportu dzieci w przyczepkach rowerowych i fotelikach przymocowanych do roweru.


Pamiętajmy, że kask dobrze zadziała tylko wtedy, jeżeli będzie odpowiednio dobrany wielkością i właściwie dopasowany do głowy dziecka. Musi być pewnie osadzony, aby podczas ewentualnego wypadku chronił głowę, a nie się z niej zsunął. Podczas zakupu kasku należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na jego dopasowanie, a nie wygląd. Ładnie wyglądający kask, ale za duży lub źle dopasowany może nie ochronić należycie.


Ochrona stawów


Jakie jeszcze ochraniacze na rower dla dziecka powinniśmy wybrać? Nie bez znaczenia są osłony chroniące stawy. Stłuczone lub obtarte kolana to częsty widok u dzieci, uczących się jazdy na rowerze, a także rolkach czy hulajnodze. Z jednej strony stare przysłowie mówi, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy, ale tak naprawdę – po co narażać dziecko na ból i cierpienie, kiedy w łatwy sposób nożna go przed tym uchronić i dać mu możliwość bezpiecznego przewracania się. Wystarczy zaopatrzyć je w ochraniacze stawu kolanowego i łokciowego, aby nauka i zabawa była bezpieczniejsza i nie skończyła się niepotrzebnym płaczem i bólem. Przeważnie są to dwie miseczki, które stabilizują stawy kolanowe i amortyzują siłę ewentualnego uderzenia. Tutaj jednak, tak jak w przypadku kasku, aby ochraniacze dobrze służyły, muszą być dobrze dopasowane. Jednakże, aby dobrze pełniły swoją funkcję i nie zniechęcały dzieci do ich używania, należy wybierać takie, które chronią, ale nie ograniczają ich ruchów, a dobre dopasowanie nie spowoduje potrzeby mocnego ich zaciskania na rękach czy nogach.


Ręce i nadgarstki również potrzebują ochrony. Upadając, przeważnie chronimy ciało podpierając się rękami, starając zamortyzować upadek. Dlatego często również ręce ulegają otarciom, stłuczeniom, a także zwichnięciom, a w najgorszym wypadku złamaniom. Warto więc stosować również ochraniacze na tę część ciała. Ochraniacze na nadgarstki wyglądają przeważnie jak rękawiczki i najmocniej osłaniają kostki ręki oraz nadgarstek. Nie mogą być za sztywne, gdyż nie mogą ograniczać pracy dłoni. Materiał, z którego są wykonane, powinien być przewiewny, aby ręce się nie pociły.


Również często „dostaje się” łokciom, które w następnej kolejności, zaraz po rękach, mogą ulec bolesnej kontuzji. Tu rozwiązaniem jest kolejny rodzaj ochraniaczy, tym razem na stawy łokciowe. Budową przypominają te chroniące staw kolanowy, czyli plastikowa miseczka na sam łokieć, a wokół materiał lub system paków utrzymujących osłonę na miejscu.


Ochraniacze w naszej ofercie:Jaki rozmiar wybrać?


Jakie ochraniacze na rower dla dziecka wybrać? Takie, które będą dobrze dopasowane. Aby ochraniacze czy kask dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być przystosowane do wieku, a nawet bardziej do sylwetki i wzrostu dziecka. Teoretycznie, istnieją rozmiary dedykowane dla danego wieku. I tak na przykład rozmiar XS jest przeznaczony dla dzieci do 3 roku życia, S dla 4-6 latków, M dla dzieci w zakresie 7-10 lat i L dla starszych, powyżej 10. Jednak najlepiej przymierzyć ochraniacze przed zakupem. Na nic bowiem zdadzą się ochraniacze za duże lub za małe. O ile ze zbyt małych dziecko zapewne samo szybko zrezygnuje, bo będą go uwierały i ograniczały ruch, o tyle za duże, mogą się zsuwać i nie osłaniać prawidłowo narażonych podczas upadku miejsc. Źle dopasowane lub za lekko zapięte mogą się zsunąć zanim dziecko upadnie, przez co nie zadziałają ochronnie. Za ciasne mogą uciskać za mocno stawy i powodować niepotrzebny ból. Dobrze jest, gdy posiadają duży zakres regulacji, a paski są miękkie i nie wrzynają się w ciało. Powinny być też łatwe w obsłudze, aby dziecko samo mogło je zakładać i zdejmować. Przeważnie zapinane są na system pasków na rzepy.


Ważne jest też, aby sam rower był bezpieczny i dobrze dopasowany, a w przypadku najmłodszych posiadał osłonięte najbardziej newralgiczne miejsca, takie jak mocowanie kierownicy, brak ostrych krawędzi czy bezpieczne chwyty, które podczas upadku nie wyrządzą dodatkowo krzywdy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756