Poradniki Eksperta

Jakie pedały do roweru? Rodzaje pedałów


Pedały należą do tych akcesoriów, które bardziej zawansowany rowerzysta wybiera indywidualnie, według własnych potrzeb. Bardziej zawansowane rowery sprzedawane są często bez pedałów, bo zawodnik i tak zamontuje te, preferowane przez siebie. Jakie wyróżniamy rodzaje pedałów rowerowych? Ogólnie możemy podzielić pedały na platformowe, którymi możemy pedałować praktycznie w każdym obuwiu oraz pedały zatrzaskowe, do których musimy posiadać specjalne obuwie rowerowe. Modele zatrzaskowe dają lepszą integrację z rowerem. Dzięki nim pedałujemy efektywniej, a także (co jest szczególnie przydatne podczas jazdy w terenie) mamy lepszą kontrolę nad rowerem. Jakie pedały do roweru wybrać? Czy pedały platformowe są złe? W żadnym przypadku – są idealne dla osób, które niewiele jeżdżą, poruszają się rekreacyjnie lub po mieście, a przede wszystkim nie traktują jazdy na rowerze „na poważnie”. Osoby, które lubią się pościgać i aktywnie spędzają czas na rowerze i tak prędzej czy później zmienią pedały na zatrzaskowe. Mają one wiele zalet, ale aby z nich umieć skorzystać, trzeba nauczyć się w nich jeździć i kupić do nich odpowiednie buty.jakie pedały do roweru


Pedały platformowe


Jakie pedały do roweru wybrać? Sprawdz pedały platformowe. To inaczej zwykłe pedały stosowane w rowerach od lat. Posiadają dużą, płaską powierzchnię styku, dzięki czemu możemy w nich pedałować w każdym obuwiu. Najodpowiedniejsze jednak będą trampki ze sztywną podeszwą. W przypadku rowerów miejskich, pedały te mają prostą konstrukcję z plastikową platformą pokrytą gumą. Aluminiową ramkę posiadają te przeznaczone do rowerów górskich i turystycznych, zaś do jazdy ekstremalnej (do rowerów zjazdowych i bmx-ów) przeznaczone są pedały z bardzo szeroką aluminiową platformą z wypustkami.


Rodzaje pedałów rowerowych zatrzaskowych


Pedały zatrzaskowe można podzielić na te przeznaczone do rowerów górskich i szosowych. Sam mechanizm działania jest w nich dość podobny. Najpopularniejszymi systemami pedałów zatrzaskowych są te rozpowszechnione przez Shimano: system SPD stosowany w rowerach górskich oraz SPD SL w rowerach szosowych. W obu przypadkach potrzebne są specjalne bloki, sprzedawane przeważne w komplecie z pedałami, które przykręca się do obuwia. Buty w tym przypadku to nie pierwsze lepsze sportowe obuwie, ale przeznaczone specjalnie do rowerów, z miejscem na zamontowanie bloku. Stosowanie butów zatrzaskowych pozwala na lepsze wykorzystanie mocy rowerzysty przenoszonej z nóg. Podczas pedałowania nie tylko pchamy nogą, która jest na górze, ale też ciągniemy tą, która akurat znajduje się na dole. Daje to płynniejszą, lżejszą, a w rezultacie bardziej efektywną jazdę. Dodatkowym atutem pedałów zatrzaskowych jest kontrola w trudnym terenie. Pozwalają one lepiej kontrolować rower podczas uślizgu koła czy nawet przeskoczyć przeszkodę.Jak zacząć przygodę z pedałami SPD?


Pierwsza jazda z pedałami, które scalają nas z rowerem może się wydawać dla większości z nas na pewno przerażająca. Ale już kilkadziesiąt przejechanych kilometrów pozwala na zapoznanie się z ich obsługą. But wpinamy przez położenie go na pedale, aż usłyszymy kliknięcie, które oznacza wpięcie buta (na początku co prawda wcale nie jest tak łatwo wcelować w zatrzask). Wypięcie to ruch piętą na boki. Na początku, podczas nauki, dla łatwiejszego wypięcia zaleca się poluzować sprężyny trzymające bloki w pedałach. Podczas jazdy na rzadko uczęszczanej drodze warto próbować kilka razy wpiąć i wypiąć buty. Zwłaszcza na początku trzeba na pewno uważać na skrzyżowaniach, kiedy nagle musimy wyhamować do zera. Kiedy już opanujemy jazdę z pedałami zatrzaskowymi, na pewno z nich nie zrezygnujemy.


Jakie pedały do roweru crossowego i górskiego?


W obu przypadkach stosowane są te same rodzaje pedałów. Będą to albo platformowe z aluminiową kratką trzymającą but w trudniejszych warunkach terenowych, albo wpinane SPD. Pedały do rowerów górskich posiadają bardzo mały korpus w porównaniu do pozostałych pedałów. Praktycznie jest to samo zapięcie, bez platformy. Ma to na celu ułatwienie oczyszczania się tych elementów z błota, gdy jeździmy w trudnym terenie. Pedały SPD są dwustronne. Spotkać można również modele innych producentów, w które można wpiąć się z czterech stron.


Jakie pedały do roweru szosowego?


W rowerach szosowych króluje system Shimano SPD-SL. Jest to system jednostronny, z dość dużą platformą, umożliwiający lepsze podparcie buta. W rowerze szosowym, inaczej niż w rowerze górskim, nie schodzimy co chwilę w celu pokonania przeszkody. W raz zapiętych butach pokonujemy całą trasę, dlatego pedały są jednostronne, co dodatkowo obniża ich wagę – tak ważną dla kolarza. A ponieważ nie zapychamy ich błotem, mogą mieć większą platformę, a tym samym większe przełożenie siły na pedały.


Jakie pedały do roweru trekkingowego?


Pedały wykorzystywane w rowerach trekkingowych to konstrukcje dwustronne, z tym, że z jednej strony mają mechanizm wpinania, a z drugiej platformę umożliwiająca jazdę w zwykłych butach. Jakie pedały do roweru trekkingowego? Do rowerów trekkingowych często stosowane są pedały platformowe z aluminiową kratką zapobiegającą ześlizgnięciu buta.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert