Poradniki Eksperta

Rower miejski damski – koła 26 czy 28?

Do wygodnych podróży do pracy, na uczelnię czy po prostu codziennego przemieszczania się polecamy rower miejski, damski. Koła 26 czy 28 cali, które z nich będą lepszym wyborem, dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika. Oba standardy mają swoje zalety, które w znacznym stopniu wpływają na komfort jazdy.


Rower miejski damski  koła 26 czy 28


Koła 26 czy 28 cali – różnice


Wystarczy rzut oka na ofertę sklepu internetowego Media Expert i od razu zauważysz, że rozmiary kół – 26 i 28 cali cieszą się największą popularnością, z wyraźną przewagą tego drugiego. Wynika to z właściwości jezdnych. Koła 28 cali od lat są standardem w przypadku rowerów przeznaczonych do pokonywania długich dystansów, ponieważ pozwalają na uzyskanie wyższej prędkości i jej łatwiejsze utrzymanie. Jazda kosztowała więc mniej wysiłku, co dawniej miało duże znaczenie, ponieważ budowa napędów stosowanych w rowerach była prostsza, a walory użytkowe były na pierwszym miejscu. Dziś jednak wybierając rower miejski możemy skupić się także na innych czynnikach jak np. zwrotność czy design. Walory użytkowe często schodzą na drugi plan, ponieważ rower dziś to dla wielu bardziej rozrywka niż środek transportu.


Rowery miejskie w naszej ofercie:Zalety kół 26 calowych


Na który standard zdecydować się kupując rower miejski, damski? Koła 26 czy 28 cali, które są lepsze? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, dlatego najlepiej poznać zalety obu rozmiarów. Z pewnością 26-calowe koła kojarzysz przede wszystkim z popularnych „górali”. Przyczyna jest prosta, zapewniają one lepszą zwrotność. Jeśli Twoja codzienna trasa do pracy czy szkoły jest usiana irytującymi krawężnikami czy innymi nierównościami to z 26-calową oponą sprawniej je ominiesz. Zwłaszcza jeśli opony w rowerze są nieco szersze. Jakby to nie brzmiało to mniejsze koła są również bardziej „poręczne”. Jeśli mieszkasz np. w bloku z ciasną windą, lub co gorsza bez niej, to wygodniej będzie Ci wnieść rower z 26-calowymi kołami. Ta zwrotność rowerów o tym rozmiarze sprawia, że są również dobrym wyborem dla osób o drobniejszej budowie, którym koła 28-calowe wydają się być zbyt duże i niemalże przytłaczające.


Jak już wspomnieliśmy, w kwestii jazdy główną różnicą jest możliwość uzyskiwania mniejszych prędkości. Rower z 26-calowymi kołami będzie rozpędzał się wolniej, a samo utrzymanie prędkości wymaga od Ciebie większego wysiłku. Jeśli więc codziennie będziesz podróżowała na długich dystansach, to może być to bardzo odczuwalne. Koła w rozmiarze 26 cali są również mniej popularne, dlatego dostępna jest mniejsza ilość wyposażenia. O ile nie będzie problemów większością elementów, to jednak, gdy będziesz chciała np. wymienić oponę na określony, specjalistyczny model, to mogą wystąpić kłopoty z dostępnością w tym rozmiarze.


Koła 28 cali – dlaczego warto?


Jeśli pokonywanie nawet kilkunastu kilometrów dzienne w mieście to dla Ciebie codzienność, to rower z 28-calowymi kołami jest najlepszym wyborem. Błyskawicznie nabiera prędkości na równej drodze i utrzymasz ją niewielkim wysiłkiem. Oprócz tego większe koła bardzo dobrze tłumią wszelkie nierówności, dlatego jazda będzie bardzo komfortowa, a prowadzenie stabilniejsze. Koła 28-calowe wolniej się zużywają, pomimo mniejszej sztywności. Wynika to z mniejszego kąta natarcia na przeszkody, które są na Twojej drodze.


Oczywiście należy dodać, że rower z kołami 28-calowymi będzie mniej zwrotny, co dla drobnych pań może mieć znaczenie. Także jego początkowe rozpędzenie będzie wymagało nieco większego wysiłku.


Design roweru, a rozmiar kół


Wiesz już czym charakteryzuje się rower miejski damski. Koła 26 czy 28 cali mają swoje unikatowe cechy użytkowe, które zdecydowanie wpływają na walory pojazdu. Czasem jednak warto odłożyć i rozum na bok, i kierować się sercem lub gustem. Dla wielu osób znaczenie ma stylistyka ich jednośladu. Każdy z nas chce w końcu wyglądać na swoim rowerze miejskim modnie i niczym z katalogu. Koła i ich rozmiar w znacznym stopniu wpływają na wygląd roweru.

Obręcze o rozmiarze 28 cali są większe jednak cieńsze. Zwłaszcza w przypadku mniejszych rozmiarów ramy wielu osobom rower z takimi kołami może wydawać się nieproporcjonalny. Dotyczy to szczególnie modeli o stylistyce retro. Jeśli chciałabyś kupić rower cruiser do przejażdżek, to prawdopodobnie zdecydujesz się na model z kołami 26-calowymi. Ponieważ Tworzą one bardziej zwartą i kompaktową konstrukcję, która szczególnie urzeka swoim wyglądem, zwłaszcza w przypadku nieco szerszych opon.


Rower miejski damski – koła 26 czy 28, który wybrać?


Jak widać po przedstawieniu zalet i wad obu standardów, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim ważne są Twoje preferencje. Nasze doświadczenie podpowiada, że jeśli codziennie jeździsz po kilka kilometrów w ruchu miejskim, to lepszym wyborem będzie rower z 28-calowymi kołami. Docenisz mniejszy wysiłek i większą szybkość. Jeśli jednak zależy Ci na zwrotności, jeździsz okazjonalnie i podoba Ci proporcjonalna budowa jednośladów z 26-calowymi kołami, to warto sięgnąć po właśnie taki rower.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756