Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wiślana Trasa Rowerowa - jak zaplanować podróż?

 2024-03-27 

Co mówi Ci hasło „Wiślana Trasa Rowerowa”? Jeśli lubisz podróże na rowerze, mogłeś już wielokrotnie usłyszeć nazwę tego szlaku. To świetny cel wakacyjnych wypadów dla pasjonatów pokonywania długich tras. Postanowiliśmy opisać pobieżnie to, co czeka Cię na drodze, a także doradzić, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem. Zapraszamy do lektury!

Wiślana Trasa Rowerowa – historia i opis trasy

Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) była koncepcją lansowaną już w 1995 roku. Pomysł jej budowy propagowała była posłanka Grażyna Staniszewska. Choć docelowo miała to być inwestycja centralna, realizowana na szczeblu krajowym, nie udało się tego dokonać w zakładany sposób. Koncepcja jednak na tyle spodobała się samorządowcom z województw, przez które przepływa nasza największa rzeka Wisła, że poszczególne regiony samodzielnie rozpoczęły starania w kierunku powstania trasy. Wiślana Trasa Rowerowa jest finansowana w dużej mierze ze środków europejskich, ale także funduszy wojewódzkich. 


Trzeba zauważyć, że choć idea była wspólna i cel tożsamy dla każdego odcinka, władze wojewódzkie samodzielnie prowadziły te inwestycje, w stopniu możliwym do realizacji w danym momencie. Trasa jest więc dość mocno zróżnicowana i wykonanie poszczególnych odcinków odbiega od siebie czasami istotnie. Warto dodać, że spora część szlaku jest wykonana z wykorzystaniem wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły. Pozwoliły na to przepisy zmienione w 2014 roku. Bardzo ułatwiło to budowę WTR, dzięki czemu może ona biec blisko brzegu rzeki. Jak się okazuje, nie wszystkim województwom udało się ukończyć (a nawet rozpocząć) organizację szlaku. Mimo wszystko, pokonanie całej długości Wisły jest jak najbardziej możliwe i corocznie dokonuje tego bardzo wielu rowerzystów.

Rowery crossowe w naszej ofercie:

Wiślana Trasa Rowerowa – przebieg szlaku wzdłuż największej rzeki w Polsce

Szlak WTR nie jest jeszcze w pełni ukończony i przez część województw konieczne jest samodzielne zaplanowanie trasy przejazdu. Wiślana Trasa Rowerowa ma swój początek w Wiśle, u źródeł naszej wielkiej rzeki. Koniec szlaku zbiega się z Morzem Bałtyckim. Rowerzyści mają więc możliwość przejechać cały kraj – od południa po północ (lub odwrotnie!). Docelowo trasa ma mieć długość około 1 200 kilometrów. Wiele zależy od tego, jak ostatecznie będą wyglądały odcinki wyznaczone przez kolejne województwa. Chociaż dominuje nawierzchnia asfaltowa, nie jest tak na całej długości. Zwłaszcza w przypadku odcinków, które nie są oficjalnym szlakiem.


Śląski odcinek ma długość 78,7 kilometra. Suma podjazdów wynosi 108, a zjazdów – 293 metry. Maksymalna wysokość nad poziomem morza to 424 metry. Trasa rozpoczyna się oficjalnie przy peronie PKP Wisła-Uzdrowisko. W poprzedniej wersji trasy, punkt startowy znajdował się w okolicach tamy na Jeziorze Czerniańskim. Te dwa miejsca dzieli odległość 8 kilometrów. Zachęcamy do przejechania tego dodatkowego odcinka ze względu na jego malownicze położenie w górskiej dolinie, piękne widoki z tamy oraz dobrze utrzymaną ścieżkę prowadzącą przez uzdrowiskową część Wisły. Nie można pomijać roli samego miasteczka. 


Wisła jest piękną, uzdrowiskową miejscowością, którą zdecydowanie warto zwiedzić. Śląski odcinek WTR pozwala przyglądać się jak rzeka powoli rośnie, nabierając coraz to bardziej imponujących rozmiarów. Trasa przebiega w bliskiej okolicy Ustronia, „przecina” także Skoczów, a następnie zmierza w kierunku Jeziora Goczałkowickiego. Następnie mija miasto Czechowce-Dziedzice i kończy się przy Stawie Komorowiec. Jeśli chodzi o nawierzchnię, to jest ona w większości asfaltowa, choć o różnej jakości. Trzeba pamiętać, że to najstarszy odcinek trasy. Dlatego trzeba być przygotowanym także na przejazdy po szutrze. Oznakowanie trasy jest całkiem w porządku, choć mogą mylić braki tabliczek na niektórych skrzyżowaniach. W tym przypadku pomocna okaże się nawigacja z wgranym plikiem GPX. Na śląskim odcinku polecane są przede wszystkim rowery trekkingowe lub rower gravel. Ma to związek ze zróżnicowanym rodzajem nawierzchni. Wiślana Trasa Rowerowa na odcinku śląskim, uważana jest za bezpieczną i łatwą.

Wiślane trasy rowerowe – Kraków i nie tylko

Kolejny odcinek WTR przebiega przez Województwo Małopolskie. Trzeba przyznać, że sieć Velo Małopolska wygląda imponująco, bo składa się z aż ośmiu oficjalnych tras. Wróćmy jednak do omawiania szlaku, jakim jest Wiślana Trasa Rowerowa. Dystans na terenie Województwa Małopolskiego wynosi aż 236,2 kilometra. To trzykrotnie więcej, niż w przypadku śląskiego etapu. Ten odcinek WTR głównie poprowadzony jest wzdłuż wałów przeciwpowodziowych przy samej rzece Wiśle. Z tego względu, jest to przede wszystkim trasa bardzo łatwa i trudno się podczas jazdy zgubić. Przebieg szlaku po nasypach oznacza, że jest on oddalony od ruchu samochodowego i zapewnia dobrą widoczność, co przekłada się na bezpieczeństwo. To idealne miejsce do regularnych treningów wytrzymałościowych, jeśli ktoś mieszka blisko trasy. Zadowoleni będą także rodzice podróżujący z przyczepkami lub dziećmi na małych rowerkach. Nawierzchnia jest gładka, nie brakuje także MOR-ów (Miejsc Obsługi Rowerzystów) oraz Toi Toiów. Na wielu odcinkach bez problemu poradzimy sobie rowerem miejskim.


Jeśli chodzi o nawierzchnię, to dominuje asfaltowa. Etapy szutrowe znajdują się na wysokości miejscowości: Brzeszcze, Rozkochów, Okleśna i nie są łącznie dłuższe, niż 10 kilometrów. Nie lada gratką dla podróżników jest małopolska Wiślana Trasa Rowerowa. Kraków to jeden z przystanków, w którym można spędzić dosłownie kilka dni, aby zwiedzić to historyczne miasto. Jeśli mieszkasz w tym regionie, polecamy lepiej poznać VeloMałopolska. To sieć naprawdę atrakcyjnych tras rowerowych, które warto odwiedzić.

WTR w Województwach Kujawsko-Pomorskim i Pomorskim

Rowerowa Trasa Wiślana w Województwie Kujawsko-Pomorskim została stworzona z myślą o połączeniu zwiedzania miast o bogatej historii z bliskością pięknej rzeki, jaką jest Wisła. To zgoła odmienne podejście, niż w przypadku Województw Śląskiego i Małopolskiego. W tamtych przypadkach szlak jest skoncentrowany na walorach naturalnych, a w tym parkach krajobrazowych, rezerwatach i ewentualnie pobliskich zabytkach. Na etapie trasy w Kujawsko-Pomorskim, turyści mają możliwość podziwiania zarówno pięknych krajobrazów, jak i historycznych miejsc.


Długość trasy na prawym brzegu Wisły wynosi 212, a na lewym – 238 kilometrów. Większość szlaku biegnie drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu, dobrze wkomponowując się w istniejącą sieć komunikacyjną. Ten odcinek trasy jest w całości ukończony, choć cały czas planowane są kolejne udogodnienia i poprawki. Władze samorządowe widzą sens w rozwoju infrastruktury rowerowej i należy to jak najbardziej docenić.


Trasa rowerowa wzdłuż Wisły w województwie Pomorskim również prowadzi po obu stronach rzeki, koncentrując się na unikatowym krajobrazie Delty Wisły i jej zróżnicowanym dziedzictwie kulturowym. Domy podcieniowe, drewniane kościoły czy średniowieczne zamki, to tylko niektóre atrakcje tego obszaru. WTR biegnie głównie drogami lokalnymi, z kolejnymi elementami oddawanymi do użytku każdego roku. Projekt nie jest jeszcze w pełni ukończony, ale mimo to można pokonać całą trasę. Oznaczenia Wiślanej Trasy Rowerowej często występują razem z EuroVelo 9. Długość prawobrzeżnej części wynosi 105, a lewobrzeżnej 113 kilometrów. Szlak kończy się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku oraz w Mikoszewie, przy przeprawie promowej na wschodnim brzegu Wisły.

Trasa rowerowa wzdłuż Wisły w pozostałych województwach

O ile w przypadku wcześniej opisanych odcinków można z dumą powiedzieć, że koncepcja została zrealizowana z należytą powagą, niestety nie we wszystkich województwach WTR jest gotowa. Ponadto, w zdecydowanej większości przypadków, jest jedynie koncepcją, która ma być zrealizowana w przyszłości. Jeśli chodzi o Świętokrzyskie, tutaj samorząd wojewódzki ma jednak ambitne plany. Ma bowiem powstać cała sieć dróg rowerowych. Mowa tu właśnie o WTR oraz pętli wokół Łysogór, co ma być gratką dla fanów kolarstwa górskiego. Z planów można wyczytać, że większość trasy ma być wykonana wzdłuż Wisły, będąc odseparowaną od ruchu samochodowego. Wiślana Trasa Rowerowa na tym etapie będzie miała długość około 50 kilometrów. Aktualnie wiele osób decyduje się na samodzielne organizowanie trasy, korzystając z gotowych map zapisanych przez pasjonatów kolarstwa. W Województwie Świętokrzyskim nie brakuje atrakcji, jak choćby w mieście Sandomierzu. 


Jeśli chodzi o Podkarpacie, raczej nie ma obecnie planów na budowę odcinka WTR w tym regionie. Województwo Podkarpackie graniczy ze Świętokrzyskim na linii Wisły, więc jak najbardziej jest tutaj dostrzegany potencjał. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie dróg wojewódzkich. W takim przypadku trasa mogłaby liczyć co najmniej 30 kilometrów. Na ten moment jednak nie słychać o tym, aby władze podkarpackiego planowały działanie w tym kierunku.


Jeśli chodzi o Województwo Lubelskie, Wiślana Trasa Rowerowa jest tutaj planowana i to na całkiem sporym odcinku. Ma on docelowo liczyć 130 kilometrów. Aktualnie koncepcja zakłada budowę szlaku możliwie blisko rzeki, wykorzystując w tym celu wały przeciwpowodziowe. Na ten moment jest jednak konieczne samodzielne ułożenie trasy, jeśli chcesz przejechać przez to województwo możliwie jak najbliżej największej rzeki w Polsce. 


Pozostaje nam więc opis ostatniego regionu. W Województwie Mazowieckim, Wiślana Trasa Rowerowa także jest wyłącznie w planach. Tutaj jednak należy przyznać, że ilość dostępnych szlaków jest naprawdę zadowalająca i można wykorzystać je do dalszej podróży. Funkcjonuje tutaj między innymi Velo Masovia, Zielona 7, czy wymagająca Krwawa Pętla. 

Jak przygotować się do kilkudniowej wyprawy rowerowej?

Planując kilkudniową wyprawę rowerową, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby cieszyć się podróżą bezpiecznie i komfortowo. Przed wyjazdem koniecznie zrób przegląd swojego roweru lub skonsultuj się z doświadczonym serwisantem rowerowym. Upewnij się, że hamulce działają sprawnie, opony są w dobrym stanie i napompowane do odpowiedniego ciśnienia, a łańcuch jest nasmarowany.


Nie zapomnij też o sprawdzeniu sprzętu takiego jak baterie w oświetleniu, czy działanie przerzutek. Jeśli czegoś Ci brakuje, możesz odwiedzić nasze sklepy stacjonarne lub mediaexpert.pl, aby dokonać zakupu odpowiednich akcesoriów. Wybierz dobrą odzież i akcesoria rowerowe, które zapewnią Ci komfort w trakcie jazdy i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zrób listę rzeczy, które musisz zabrać ze sobą, uwzględniając odzież wierzchnią, bieliznę termoaktywną, kask, okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki oraz obuwie. Spakuj niezbędne akcesoria do naprawy roweru w razie awarii, takie jak zestaw narzędzi, dętki, łatki, pompkę i smar do łańcucha. Zrób też miejsce na mapę lub nawigację GPS, powerbank do ładowania telefonu oraz apteczkę pierwszej pomocy.


Przed wyjazdem dokładnie zapoznaj się z trasą, którą zamierzasz pokonać. Wybierz noclegi na trasie lub w jej pobliżu i zarezerwuj je z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli wybierasz popularne szlaki turystyczne. Pamiętaj także o ustaleniu miejsc, gdzie będziesz mógł uzupełnić zapasy wody i jedzenia. Kilka tygodni przed wyjazdem zwiększ stopniowo intensywność treningów rowerowych, aby przygotować organizm do długiej jazdy. Ćwicz wytrzymałość, siłę i kondycję, a także pracuj nad techniką jazdy, zwłaszcza jeśli wybierasz trudne tereny. Opracuj plan żywieniowy na czas wyprawy, uwzględniając regularne posiłki oraz przekąski na trasie.


Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pijąc odpowiednią ilość wody, zwłaszcza w czasie upalnych dni. Miej na uwadze ewentualne, zmienne warunki pogodowe, awarie roweru, czy niespodziewane sytuacje na trasie. Zawsze miej ze sobą telefon komórkowy, aby w razie potrzeby móc skontaktować się z pomocą. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie się do kilkudniowej wyprawy rowerowej, może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo Twojej podróży. Warto zatem poświęcić trochę czasu na planowanie i organizację, aby móc cieszyć się każdą chwilą na drodze.

Jeśli szukasz idealnego roweru do pokonywania krótszych i dłuższych tras, powinieneś sprawdzić aktualną ofertę pojazdów dostępną w sklepie internetowym Media Expert. Bardzo chętnie doradzimy w zakupie, sugerując się Twoimi potrzebami. Wśród asortymentu Media Expert znajdziesz rowery szosowe, gravele, trekkingowe i MTB. Dysponujemy także potężną ofertą akcesoriów i wyposażenia dla rowerzystów.

Rowery górskie w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756