Poradniki Eksperta

Ładowanie indukcyjne - jaka ładowarka indukcyjna jest najlepsza?

Obecnie naładowanie baterii w telefonie nie wymaga użycia tradycyjnej ładowarki sieciowej. Ładowarka indukcyjna pozwala na ładowanie indukcyjne – smartfon wystarczy położyć na ładowarce, która dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej kieruje energię do baterii. Zobacz, na czym dokładnie polega ładowanie indukcyjne, na co warto zwracać uwagę, wybierając ładowarki indukcyjne i jakie telefony są kompatybilne z takimi urządzeniami!   Ładowanie indukcyjne - jak działa?


Ładowanie bezprzewodowe umożliwia naładowanie smartfona bez kabla. W praktyce nie podłącza się kabla USB do telefonu, jednakże nadal jest on niezbędny. Ładowarki indukcyjne posiadają przewód, który wpinamy do źródła energii, czyli po prostu do gniazdka. Jednak w odróżnieniu od ładowarki sieciowej, ładowarka indukcyjna nie jest połączona przewodem z telefonem. Jak działa ładowarka indukcyjna? Smartfon jedynie kładziemy na ładowarce, a ten ładuje się dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej (prawo Faradaya). 


Co więcej, ładowanie indukcyjne telefonu może się odbywać nawet bez kontaktu z ładowarką, choć odległość od urządzeń zwykle nie może być większa niż kilka milimetrów. W praktyce jednak nie wpływa to na nasz komfort, ponieważ telefon w trakcie ładowania i tak odkładamy.  


Ładowanie bezprzewodowe oznacza więc brak łącznika między telefonem a ładowarką. Sama ładowarka indukcyjna do telefonu stanowi natomiast cewkę nadawczą. Jest to zwinięty przewód umieszczony wewnątrz ładowarki, przez który płynie prąd przemienny inicjujący wytwarzanie energii elektromagnetycznej. Zasada powstawania energii wiąże się ze zmianami strumienia pola elektromagnetycznego. Energia generowana przez ładowarki indukcyjne jest kolejno odbierana przez cewkę umieszczoną w smartfonie. Dzięki temu jak działa ładowarka indukcyjna, ładowanie telefonu jest znacznie prostsze. 


Zdecydowaną zaletą ładowania indukcyjnego jest brak konieczności każdorazowego podłączania smartfonu do przewodu ładowarki. Zamiast tracić czas na rozplątywanie przewodów, wystarczy położyć telefon na ładowarce umieszczonej np. na biurku, czy na półce w salonie. Gdy smartfon jest potrzebny, jedynie podnosimy go z ładowarki. Co ważne, nowoczesne ładowarki bezprzewodowe często są tworzone z myślą o zachowaniu estetyki. Niektóre modele nie tylko są bardzo praktyczne, ale także stanowią element dekoracyjny mieszkania. 


Decydując się ładowanie bezprzewodowe, oszczędzamy również nasz telefon, a dokładniej wejścia, które często ulegają awarii. Gdy w pośpiechu podpinamy telefon do ładowarki i równie szybko go odłączamy, nietrudno o uszkodzenie wejścia na ładowarkę. Często również zabrudzenia uniemożliwiają swobodne ładowanie po dłuższym czasie użytkowania. Natomiast  ładowanie bezprzewodowe całkowicie eliminuje ten problem.   


Ponadto, niektóre urządzenia tego typu umożliwiają ładowanie indukcyjne dwóch telefonów jednocześnie. Podwójna ładowarka indukcyjna generuje pole elektromagnetyczne z dwóch cewek nadawczych, a jeśli jest uniwersalna, możemy ładować w tym samym czasie dwa smartfony różnych marek. Co więcej, niektóre ładowarki z dwoma cewkami generującymi pole elektromagnetyczne pozwalają na dowolne ułożenie telefonu podczas ładowania – zarówno w pionie, jak i w poziomie. 


Ładowanie indukcyjne telefonu nie jest jednak jedynym przeznaczeniem tego typu urządzeń. Niektóre ładowarki indukcyjne poza funkcją zasilania smartfonów są wyposażone w dodatkowe porty USB, czy wejścia Type-C i 4K/HD. Urządzenia wielofunkcyjne okazują się szczególnie przydatne dla osób, które wykonują wiele czynności jednocześnie, przy czym chcą zachować porządek na biurku. 

   

Z kolei najnowsze modele przeznaczone do ładowania bezprzewodowego pozwalają na zasilanie telefonów również poza domem. Pomijając fakt, że niektóre ładowarki są niewielkich rozmiarów i bez problemu mieszczą się nawet w kieszeni, aktualnie dostępne są także modele w wersji do użytku poza domem. Indukcyjne ładowarki samochodowe, bo o nich mowa, stają się coraz popularniejsze wśród użytkowników, którym zależy na wygodzie niezależnie od miejsca, w jakim się aktualnie znajdują.  


Ładowarki indukcyjne w naszej ofercie:


Jakie telefony wykorzystują ładowanie indukcyjne?


Ładowanie indukcyjne odbywa się dzięki energii wytwarzanej przez wspomnianą cewkę nadawczą. Aby jednak ładowarka bezprzewodowa sprawdziła się w praktyce, konieczna jest cewka odbiorcza zlokalizowana zwykle w centralnej części telefonu. Nie wszystkie modele telefonu posiadają jednak wspomniane rozwiązanie technologiczne. 


Jaki telefon z ładowaniem bezprzewodowym kupić? Wbrew pozorom sporo smartfonów może być ładowanych bezprzewodowo. Jednak w przypadku modeli nieprzystosowanych fabrycznie do ładowarek indukcyjnych konieczne jest skorzystanie z dodatkowych gadżetów, które umożliwiają bezprzewodowe ładowanie.


Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają smartfonu dostosowanego do ładowania indukcyjnego, są gadżety umożliwiające bezprzewodowe ładowanie urządzeń. Są to m.in. etui, które posiadają wbudowaną cewkę odbiorczą na tylnej ścianie. Energia odbierana przez etui jest natomiast przekazywana do smartfonu za pomocą złącza USB

 

Do bezprzewodowego ładowania stosuje się również specjalne nakładki z cewką odbiorczą. Nakładki takie są przeznaczone do umieszczenia pod obudową telefonu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modele telefonu mogą być ładowane w ten sposób. Nakładka może zajmować zbyt dużo miejsca, a tym samym uniemożliwiać domknięcie obudowy. Przed wyborem gadżetów pozwalających na ładowanie bezprzewodowe należy więc sprawdzić specyfikację naszych smartfonów.    


Telefony dostosowane do ładowania indukcyjnego:


Modele telefonów dostosowanych fabrycznie do ładowania indukcyjnego, to m.in.: Ładowanie bezprzewodowe - jak ładowkarka indukcyjnaa?


Decydując się na ładowarkę bezprzewodową, warto zwracać uwagę przede wszystkim na jej kompatybilność ze smartfonami. Większość ładowarek indukcyjnych działa w standardowym systemie, który sprawdza się do smartfonów najbardziej znanych marek. Jaka ładowarka indukcyjna jest najlepsza?


Wybierając ładowarki do bezprzewodowego ładowania smartfonów, należy więc zwrócić uwagę, czy widnieje na nich oznaczenie Qi. Standardy ładowania bezprzewodowego zostały opracowane w 2008 roku przez WPC (Wireless Power Consortium), które zrzesza producentów smartfonów. Ujednolicenie urządzeń tego typu pozwala na bezprzewodowe ładowanie telefonu innej marki niż producent ładowarki. Dzięki temu z jednej ładowarki bezprzewodowej mogą korzystać użytkownicy różnych smartfonów. 


Ładowanie indukcyjne zwykle odbywa się wolniej niż ładowanie za pomocą tradycyjnej ładowarki sieciowej. Również wybór ładowarki niedopasowanej do marki telefonu może nieco spowolnić ładowanie. Tradycyjne ładowarki do telefonów, w tym ładowarka samochodowa lub ładowarka USB, pozwalają naładować baterię do 1,5 godz. Tymczasem ładowanie bezprzewodowe zwykle trwa 2,5-3 godz. Jeśli zależy nam na szybkim ładowaniu, warto sprawdzić, czy ładowarka indukcyjna posiada funkcję szybkiego ładowania. 


Decydując się na ładowanie bezprzewodowe, warto wiedzieć, że ładowarki indukcyjne w zależności od producenta i danego modelu mogą posiadać dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej zwiększają komfort podczas użytkowania. Mowa tu o:


  • Sygnalizacji naładowanej baterii – niektóre ładowarki wyposażone są w diody, które informują nas, kiedy ładowanie indukcyjne smartfonu dobiegła końca.

  • Wyświetlaczu – nowoczesne ładowarki indukcyjne wykonane są w wielu modelach, dzięki czemu możemy wybrać urządzenie pasujące do wystroju naszego wnętrza. Istotą bezprzewodowego ładowania jest m.in. zmniejszenie widoczności nieestetycznych kabli, dlatego design i jakość wykonania ładowarek bezprzewodowych często ma spore znacznie.  

  • Materiale wykonania – w tym przypadku liczy się nie tylko estetyka urządzenia, ale także rodzaj zastosowanego materiału. Ładowarka indukcyjna powinna być odporna na zarysowania.

  • Bezpiecznym podtrzymaniu dla telefonu – w niektórych modelach stosuje się magnesy, które zwiększają przyczepność telefonu, a tym samym zapobiegają jego zsuwaniu się z ładowarki.   

  • Antypoślizgowej podstawie – dzięki podkładkom wykonanym z antypoślizgowego materiału ładowarka może być bezpiecznie używana nawet na śliskich powierzchniach, np. na szklanym stole. Chroni to przed ewentualnym uszkodzeniem nie tylko ładowarkę, ale również telefon.

  • Możliwoci regulacji – w zależności od potrzeb możemy zdecydować się na modele ładowarek indukcyjnych w formie płaskiej podstawy lub ze stojakiem, na którym opieramy smartfon w pozycji pochyłej. Dodatkowa regulacja pozwala na ustawienie kąta nachylenia według własnych preferencji. Dzięki temu możemy np. sprawdzać, czy otrzymaliśmy wiadomość SMS jednocześnie wygodnie, odpoczywając na kanapie.   

  • Rozmiarze ładowarki – dostępne są modele ładowarek bezprzewodowych w różnych rozmiarach. Wybór warto kierować miejscem, w jakim planujemy ułożyć ładowarkę. 

  • Rozmiarze powierzchni aktywnej – warto pamiętać, że większa ładowarka do telefonu nie zawsze oznacza wygodniejszego ładowania indukcyjnego. Poza rozmiarem należy więc zwracać uwagę także na powierzchnię aktywną. 

  • Napięciu wejściowym – ten parametr informuje o stopniu natężenia ładowania indukcyjnego. Urządzenia do bezprzewodowego ładowania smartfonów zwykle mają napięcie wejściowe w granicach 5V-9V. Warto zaznaczyć, że im wyższe napięcie, tym szybciej telefon się ładuje.    


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756