Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Trening na rowerze stacjonarnym - jak powinien wyglądać?

 2023-08-31 

Trening na rowerze stacjonarnym, pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Własny rowerek, to bardzo dobra inwestycja, która niezwykle szybko zwróci się w postaci redukcji wagi, a także lepszej wydolności organizmu. W poniższym poradniku wyjaśniamy, jak powinien wyglądać trening, jak się do niego przygotować i dlaczego właściwe podejście do ćwiczeń, jest tak istotne.

Dlaczego warto kupić rower stacjonarny do mieszkania?

Trening na rowerze stacjonarnym, pozwala zastąpić przejażdżkę w sezonie zimowym lub podczas niekorzystnych warunków, jak na przykład ulewny deszcz. Nie ma także potrzeby wychodzenia na siłownię, aby odbyć trening cardio. Możesz go wykonać w domowym zaciszu, bez względu na porę dnia. Nie musisz ograniczać się jedynie do godzin pracy siłowni w Twojej okolicy. Nie ma także potrzeby opłacania karnetu, ani podpisywania długoterminowej umowy. Rower stacjonarny w domu, to świetne rozwiązanie także dla tych osób, które są zapracowane i dysponują niewielką ilością wolnego czasu w ciągu doby. W takim wypadku, na pewno ważna jest dla Ciebie każda chwila spędzona we własnych czterech kątach. Trening w domu, pozwoli więc spędzić więcej czasu z bliskimi, a także nadrobić zaległości z serialami lub podcastami. Ćwiczenie w mieszkaniu to większa swoboda, co może przypaść do gustu osobom nieśmiałym. Rower stacjonarny możesz także kupić, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną. Dlatego waśnie, trening na rowerze stacjonarnym jest świetnym rozwiązaniem dla każdego.

Rowery stacjonarnie w naszej ofercie:

Jak powinien wyglądać kontakt i trening na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym może być traktowana jako samodzielny element ćwiczeń, który służy poprawieniu wydolności oraz utracie zbędnych kilogramów. Może być także dopełnieniem, tradycyjnego treningu siłowego. Na siłowni wiele osób korzysta z roweru stacjonarnego lub bieżni, aby uzupełnić ćwiczenia, bądź wykonać rozgrzewkę. Jeśli zależy Ci na utracie kilogramów i centymetrów w pasie, powinieneś korzystać z urządzenia regularnie i najlepiej trzy razy w tygodniu. Trening na rowerze stacjonarnym powinien trwać możliwie jak najdłużej, gdyż dopiero po 30 minutach, organizm zaczyna spalać tłuszcz nagromadzony pod skórą. Do tego czasu, czerpie głównie z zasobów bieżących, które nie odkładają się w organizmie.


Oczywiście pierwsze treningi na pewno będą sporym obciążeniem i nie powinieneś przesadzić z intensywnością. Postaraj się dostosować prędkość, obciążenie, dystans i czas do kondycji, którą obecnie posiadasz. Z czasem będziesz mógł modyfikować parametry treningowe, gdy tylko Twój organizm przywyknie już do regularnego wysiłku. Zbyt intensywne treningi, nie są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku ćwiczeń. Mogą doprowadzić do kontuzji, a te będą wymagały czasu na wyleczenie. Dobrym i skutecznym podejściem do ćwiczeń na rowerze treningowym, jest stosowanie interwałów. Interwałowe treningi, są polecane także podczas biegania. Jak mogą one wyglądać? Na pewno trzeba zacząć od rozgrzewki, która powinna być spokojna, ale trwać około 10 minut. Po tym czasie, rozpocznij możliwie szybką jazdę, na około 90 procent możliwości Twojego ciała. Zawsze zostawiaj lekki bufor, który minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Jedź intensywnie przez około 30 sekund, a następnie zmniejsz intensywność mniej więcej o połowę. Takie tempo utrzymuj przez minutę. Następnie ponownie przyspiesz i stosuj taki cykl przez około 40 minut. Dzięki temu, zapewnisz skuteczność treningu, ale jednocześnie nie przemęczysz organizmu zbyt szybko. Na koniec powtórz rozgrzewkę, ale tym razem po to, aby wyhamować tempo i przyzwyczaić mięśnie oraz stawy do spoczynku.


Jeśli trenujesz w domu, ubiór podczas treningu nie jest tak istotny. Musi Ci być przede wszystkim wygodnie. Warto wybrać dresy lub krótkie spodenki. T-shirt bawełniany będzie dobry, ale jeśli posiadasz typowo sportową odzież, wybierz właśnie ją. Przed treningiem, przygotuj sobie bidon z wodą. Większość rowerów stacjonarnych posiada uchwyt na butelkę, dzięki czemu możesz wygodnie sięgnąć i odłożyć bidon na miejsce, w czasie gdy trwa Twój trening na rowerze stacjonarnym.

Czy na rowerze stacjonarnym rzeczywiście można szybko schudnąć?

Każda ćwicząca osoba, bez względu na dyscyplinę, zawsze robi to w określonym celu. Te, mogą być oczywiście różne i w pełni indywidualne. Jedno oczekiwanie jest jednak wspólne – rezultaty powinny się pojawić możliwie jak najszybciej. To naturalne i nie dziwi podejście osób rozpoczynających treningi, które oczekują efektów już po kilku tygodniach. Oczywiście, mogą się one pojawić szybko, lecz aktywność fizyczna wymaga dyscypliny i sumienności. Najlepsze efekty osiągniesz tylko wtedy, gdy będziesz trenować wytrwale i systematycznie.


Rower stacjonarny pozwala szybko schudnąć, a pierwsze rezultaty mogą pojawić się w bardzo krótkim czasie. Musisz jednak pamiętać, że kolejne wymagają większej cierpliwości. Pierwsze bodźce w postaci treningów, determinują pozbycie się wody z organizmu, dzięki czemu można zauważyć wyszczuplenie, a także spadek wagi już po około 30 dniach. Jednak żeby tak było, powinieneś zaplanować treningi na co najmniej 3 sesje w tygodniu. Warto zostawić jednodniową przerwę na regenerację, w szczególności, gdy dopiero zaczynasz jazdę. Osoby, którym zależy na utracie wagi, powinny nastawiać się na treningi interwałowe, opisane powyżej. Pojedynczy przejazd, powinien trwać co najmniej 40 minut, aby organizm był w stanie spalić tłuszcz odłożony przez okres zaniedbań, pozbawiony aktywności fizycznej.


Polecamy notować efekty, monitorując je na przykład co miesiąc. W ten sposób łatwiej będzie Ci zauważyć progres, a żadne rezultaty nie umkną Twojej uwadze. Łatwiej będzie także wprowadzić zmiany, które będą miały na celu poprawę wyników. Pamiętaj, że dodatkową pomocą w utracie kilogramów, jest także dieta. Odpowiednio zbilansowany jadłospis, połączony z ćwiczeniami, pozwoli szybko pozbyć się nadwagi. Jeśli chodzi o rower stacjonarny, to polecamy zapoznanie się z ofertą dostępną w naszej sieci, a także przeczytanie pozostałych poradników, na temat tego typu urządzeń.

Rowery stacjonarnie w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756