Jak powinien wyglądać kontakt i trening na rowerze stacjonarnym?
Jazda na rowerze stacjonarnym może być traktowana jako samodzielny element ćwiczeń, który służy poprawieniu wydolności oraz utracie zbędnych kilogramów. Może być także dopełnieniem, tradycyjnego treningu siłowego. Na siłowni wiele osób korzysta z roweru stacjonarnego lub bieżni, aby uzupełnić ćwiczenia, bądź wykonać rozgrzewkę. Jeśli zależy Ci na utracie kilogramów i centymetrów w pasie, powinieneś korzystać z urządzenia regularnie i najlepiej trzy razy w tygodniu. Trening na rowerze stacjonarnym powinien trwać możliwie jak najdłużej, gdyż dopiero po 30 minutach, organizm zaczyna spalać tłuszcz nagromadzony pod skórą. Do tego czasu, czerpie głównie z zasobów bieżących, które nie odkładają się w organizmie.
Oczywiście pierwsze treningi na pewno będą sporym obciążeniem i nie powinieneś przesadzić z intensywnością. Postaraj się dostosować prędkość, obciążenie, dystans i czas do kondycji, którą obecnie posiadasz. Z czasem będziesz mógł modyfikować parametry treningowe, gdy tylko Twój organizm przywyknie już do regularnego wysiłku. Zbyt intensywne treningi, nie są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku ćwiczeń. Mogą doprowadzić do kontuzji, a te będą wymagały czasu na wyleczenie. Dobrym i skutecznym podejściem do ćwiczeń na rowerze treningowym, jest stosowanie interwałów. Interwałowe treningi, są polecane także podczas biegania. Jak mogą one wyglądać? Na pewno trzeba zacząć od rozgrzewki, która powinna być spokojna, ale trwać około 10 minut. Po tym czasie, rozpocznij możliwie szybką jazdę, na około 90 procent możliwości Twojego ciała. Zawsze zostawiaj lekki bufor, który minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Jedź intensywnie przez około 30 sekund, a następnie zmniejsz intensywność mniej więcej o połowę. Takie tempo utrzymuj przez minutę. Następnie ponownie przyspiesz i stosuj taki cykl przez około 40 minut. Dzięki temu, zapewnisz skuteczność treningu, ale jednocześnie nie przemęczysz organizmu zbyt szybko. Na koniec powtórz rozgrzewkę, ale tym razem po to, aby wyhamować tempo i przyzwyczaić mięśnie oraz stawy do spoczynku.
Jeśli trenujesz w domu, ubiór podczas treningu nie jest tak istotny. Musi Ci być przede wszystkim wygodnie. Warto wybrać dresy lub krótkie spodenki. T-shirt bawełniany będzie dobry, ale jeśli posiadasz typowo sportową odzież, wybierz właśnie ją. Przed treningiem, przygotuj sobie bidon z wodą. Większość rowerów stacjonarnych posiada uchwyt na butelkę, dzięki czemu możesz wygodnie sięgnąć i odłożyć bidon na miejsce, w czasie gdy trwa Twój trening na rowerze stacjonarnym.