Poradniki Eksperta

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?


Wyobrażasz sobie wyjazd na wakacje 15 lat temu bez zabrania aparatu fotograficznego? Na pewno spotkałoby się to z dużym żalem na długo, ze względu na brak pamiątek. Obecnie nie stanowi to problemu, bo telefony robią zdjęcia tak dobre, że nie ma potrzeby zabierania ze sobą aparatu. Oczywiście każdy smartfon dysponuje inną optyką, ale dużą rolę odgrywa również sam użytkownik. W poniższym poradniku radzimy, jak robić dobre zdjęcia telefonem. Zachęcamy do lektury.jak robić dobre zdjęcia telefonem


Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Zacznijmy od podstaw


Oprogramowanie aparatów fotograficznych w smartfonach, jest często bardzo rozbudowane. Szczególnie w modelach flagowych, które są oferowane przez producentów z górnej półki. W większości smartfonów dostępnych jest co najmniej kilka trybów nagrywania i fotografowania. Są to funkcje automatyczne, profesjonalne (manualne), a także ujęcia nocne, czy w ruchu. Warto wypróbować każdą z opcji, w zależności od fotografowanego obiektu. Często zastosowanie odpowiedniego trybu, pozwoli na wykonanie bardzo jakościowego zdjęcia, które zachwyci niejedną osobę. Najlepsze efekty można uzyskać, wykonując fotografie na ustawieniach manualnych. Wymaga to jednak wiedzy i doświadczenia. 


Praktyki nabierzesz robiąc dużo zdjęć – potem już będziesz doskonale wiedział, jakie ISO lub kontrast bieli ustawić, aby Twoje fotografie były doskonałe. Producenci telefonów oferują również użytkownikom dostęp do filtrów lub rozbudowanych edytorów zdjęć, które pozwalają nieco „podkręcić” parametry każdej fotografii. To jednak rozwiązanie, polegające na postprodukcji, które możesz wykorzystać na sam koniec, jeśli wykonane zdjęcie nie będzie Cię przekonywało. Jeśli chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia telefonem, zwróć uwagę także na poniższe porady.


jak robić dobre zdjęcia telefonem


Perspektywa i kadrowanie – klucz do angażujących uwagę zdjęć


Bardzo dużą rolę, odgrywa nie tylko sam aparat i jego możliwości techniczne, ale kreatywność fotografa. Czasami wystarczy abyś zmienił pozycję lub perspektywę, aby zdjęcie było ciekawsze. Fotografując obiekt, możesz przedstawić go z góry, dołu, czy też z boku – możliwości ogranicza Twoja kreatywność. Czasami to właśnie perspektywa decyduje o tym, że zdjęcia tego samego obiektu będą się bardzo od siebie różniły.


Znacznie trudniejszą, ale bardzo ważną kwestią, jest już samo kadrowanie. Sztuka ta polega na zachowaniu proporcji pomiędzy obiektem znajdującym się na pierwszym planie, a pozostałymi widokami, które nie są w tym wypadku najważniejsze. Zatem, jak robić dobre zdjęcia telefonem? Należy pamiętać, aby kadry nie pomijały tła – fotografowany obiekt nie może zasłaniać całości tła. Kluczowe jest też to, na jakim planie chcesz go pokazać. Nie zawsze dobrym wyjściem, jest fotografowanie całej sylwetki. Niekiedy wystarczy plan amerykański, pomijający nogi do wysokości kolan. Jeśli chcesz robić piękne zdjęcia telefonem, poczytaj więcej o kadrowaniu. Co ciekawe, bardzo często aparat smartfona wyświetla pomocnicze linie, które bardzo ułatwiają złapanie właściwego kadru.


Światło i jego ogromna rola w jakości zdjęć


Właściwe oświetlenie ma ogromne znaczenie podczas wykonywaniu fotografii. Powie Ci to każdy fotograf. Pora dnia jest bardzo ważna, gdyż im więcej naturalnego światła, tym lepsze wyjdzie Twoje zdjęcie. Oczywiście scenerię można doświetlić żarówkami lub zmieniając odległość od okna, ale to tylko półśrodki. Naturalne światło pozwala nie tylko zachować rzeczywiste kolory, ale również zapewnić ostrość. Nie można też oczywiście przesadzić. Wykonywanie zdjęć pod Słońce, nigdy nie skończy się dobrze. Zdjęcie będzie przejaskrawione – tło jasne, a postaci lub obiekty – ciemne. W przypadku ciemnych miejsc, możesz eksperymentować z trybem nocnym, który jest stworzony do fotografowania w takich okolicznościach. Tu jednak przydać może się pewna ręka i cierpliwość. Zdjęcia nocne, wykonywane są zazwyczaj dłużej.


Co z lampą błyskową?


Lampa błyskowa może pomóc i zaszkodzić. Efekt zależy od użytkownika, gdyż jej wybór nie zawsze jest właściwy. Pomocy lampy na pewno można użyć w trakcie robienia zdjęć pod światło, kiedy chcesz oświetlić także obiekty znajdujące się przed Słońcem. W ten sposób unikniesz niepożądanego zacienienia. Lampa pomaga także w przypadku niedostatecznego oświetlenia obiektów, choć tryby nocne pozwalają wykonać jakościowe zdjęcia, także bez niej. Na pewno nie warto przesadzać z wykorzystywaniem flesza i stosować go w ramach automatycznego działania.


Smartfony w naszej ofercie:


Brudny obiektyw, a jakość zdjęć


Uwierz nam, że brudny obiektyw jest w stanie bardzo wpłynąć na ostateczną jakość fotografii. Dlatego warto o niego dbać, przecierając go od czasu do czasu. Tłuste odciski i kurz, znajdujące się na szkiełku, bardzo źle wpływają na jakość zdjęć, a co za tym idzie – Twoje zadowolenie może nie być zbyt duże. Do czyszczenia obiektywu warto używać właściwych materiałów. Może to być ściereczka z mikrofibry lub nasączona szmatka do mycia okularów. Taka mało wymagająca higiena sprzętu, pozwala znacząco poprawić jakość zdjęć.


Ważna jest także odpowiednia ochrona obiektywu. Zarysowane szkiełko, może rozmazywać zdjęcia, a wtedy już za późno na ratunek. Dlatego też, dokonując zakupu telefonu, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie etui. Jest ich w ofercie bardzo dużo i mają różną formę. Najważniejsze, aby chroniły wyświetlacz i obiektyw, gdyż są to elementy wrażliwe, a niezwykle ważne.


Statyw lub selfie stick – dla ujęć ostrych i nietypowych


Jeśli fotografujesz makro lub zależy Ci na wykonaniu pięknych zdjęć krajobrazu, używaj w tym celu statywu. To pomocny gadżet, który pozwala stabilnie ustawić telefon, jednocześnie redukując do zera drżenie urządzenia, do którego dochodzi podczas trzymania go w dłoni. Wiele takich akcesoriów, pełni również dodatkowe funkcje, takie jak kilek do selfie. Selfiestick pozwala na wykonywanie ujęć w podróży lub ujęcie większego planu, niż to możliwe z użyciem samej ręki. Niektóre kijki są wyposażone w przycisk, wykonujący zdjęcie. To o wiele wygodniejsze, niż stosowanie samowyzwalacza.


A co z telefonem do dobrych zdjęć?


Aparaty w telefonach, są obecnie jednym z najważniejszych elementów decydujących o zakupie. Wielu Klientów zwraca uwagę na to, jak dobre zdjęcia wykonuje smartfon, gdyż interesują się coraz częściej tym, jak robić dobre zdjęcia telefonem. Dlatego też, producenci stosują coraz lepszą optykę oraz oprogramowanie, które mają umożliwić robienie naprawdę świetnych fotografii. Większość dostępnych w sprzedaży smartfonów, posiada już kilka obiektywów, gdzie każdy z nich pełni inną rolę. W ten sposób wykonywanych jest kilka zdjęć w jednym czasie, aby ostateczny efekt był zachwycający. Jeśli planujesz zakup nowego smartfona, zachęcamy do zapoznania się z dostępną ofertą w naszym sklepie internetowym. Dostępnych jest kilkaset modeli, spośród których na pewno wybierzesz ciekawy i dobrze wykonujący zdjęcia sprzęt.Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756