Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

AirPods i AirPods Pro – czy warto?

 2022-10-28 

Rozważając zakup słuchawek, trzeba brać pod uwagę naprawdę dużą ilość czynników. Musimy określić, w jakich warunkach będziemy z nich korzystać, przez jak długi czas muszą pozostać naładowane, a także wiele innych ważnych czynników. Biorąc pod uwagę ogromny wybór dostępnych słuchawek, trudno zdecydować się na jeden określony model. W naszym poradniku przyjrzymy się konkretnemu produktowi od Apple i postaramy się odpowiedzieć na pytanie o airpods – czy warto je kupować?

Ekosystem Apple


Premiera Airpodsów miała miejsce w 2016 roku i krótko po niej, słuchawki stworzone przez Apple wspięły się na pozycję lidera wszystkich list popularności tych dodatków do smartfonów. Po raz kolejny Apple udowodniło, że potrafi tworzyć naprawdę wartościowy sprzęt, który swoją jakością wykonania, designem i wygodą użytkowania bije na głowę całą konkurencję. AirPods to produkt dedykowany głównie dla flagowego urządzenia od Apple, czyli iPhona. Jest z nim w pełni kompatybilny i tak naprawdę wszystkie funkcje słuchawek będą dostępny tylko, jeśli zostaną z nim sparowane.


 Dodatkowo Apple od wielu lat prężnie rozwija swoje własne środowisko dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS. Jest to o tyle ważna informacja, że całkowicie może zmienić postrzeganie nie tylko AirPodsów przez potencjalnych klientów, ale wszystkich produktów Apple. Środowisko, o którym mowa ma za zadanie zintegrować wszystkie urządzenia z systemem iOS, w taki sposób, aby można było korzystać z ich zasobów z dowolnego innego urządzenia będącego jego częścią. W odniesieniu do AirPodsów jest to niezwykle ważne, ale właściwie, co nam to daje?

Słuchawki AirPods w naszej ofercie:

Najważniejsze funkcje


Jeśli chcemy w pełni cieszyć się wszystkimi funkcjami AirPodsów, koniecznie musimy skorzystać z iPhona lub innego urządzenia od Apple, jak iPad lub Mac Book. Wtedy też uzyskamy dostęp do dedykowanej aplikacji słuchawek, która pomoże nam w zarządzaniu nimi. Zmiana i regulacja ustawień dźwięku, w tym głośności, może odbywać się bez potrzeby dotykania słuchawek. Bez tej aplikacji, jedyne co będziemy mogli zrobić, to zwiększyć lub zmniejszyć głośność. Druga zaleta to możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych przy użyciu airpods. Czy warto zainteresować się taką funkcją?


 Zdecydowanie tak, ponieważ Apple wykorzystał do stworzenia AirPodsów system kilku niezależnych mikrofonów, które zbierają dźwięk w taki sposób, że nasz rozmówca będzie słyszał nas doskonale, niezależnie od warunków panujących wokół nas. Redukcja szumów to olbrzymie ułatwienie, które sprawdzi się nie tylko w życiu codziennym, ale także w pracy i nauce zdalnej. Co więcej, AirPods wyposażono także w tryb „czujności”, który może okazać się szczególnie przydatny w biurze lub podczas poruszania się ulicami miasta. W tym trybie, słuchawki dopuszczają do naszego ucha określoną ilość i natężenie dźwięków, dzięki temu słyszymy otoczenie, ale jednocześnie możemy słuchać muzyki lub wybranych podcastów.

Zgubione słuchawki to nie problem


Z racji tego, że AirPodsy są słuchawkami w pełni bezprzewodowymi, czasami może dojść do sytuacji, w której gdzieś nam się zawieruszą. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ dzięki dedykowanej aplikacji, którą można zainstalować na każdym urządzeniu z systemem operacyjnym iOS, będziemy w stanie je odszukać. Dokładna lokalizacja naszych słuchawek zostanie wyświetlona w formie mapy z widoczną ikoną zagubionych airpods. Czy warto z niej skorzystać w trakcie poszukiwań? Słuchawki będą wydawać charakterystyczny dźwięk gdy się do nich zbliżymy, więc na pewno jest to przydatna funkcja.

Proste ładowanie z etui


Widać zatem gołym okiem, że na tle innych słuchawek bezprzewodowych, AirPodsy wypadają naprawdę świetnie, jeśli chodzi o kompatybilność. Rzadko które urządzenia tego typu, oferują użytkownikom tak szerokie zastosowanie w połączeniu zarówno ze smartfonem, laptopem, czy tabletem. Na tym polu, Apple zdecydowanie prowadzi i trudno wypatrywać większej konkurencji. Dodatkowo słuchawki są wyjątkowo proste w używaniu, szczególnie, gdy przyjrzymy się kwestii ładowania.


Większość słuchawek dostępnych obecnie na rynku, wymaga od nas posiadania specjalnego przewodu, a w niektórych przypadkach nawet ładowarki. Naładowanie akumulatorów staje się niekiedy problematyczne, gdy nie mamy dostępu do źródła zasilania lub nie możemy odszukać odpowiedniego przewodu. Producenci słuchawek często stosują porty różnych rodzajów, co wcale nie pomaga w tej sytuacji. Sytuacja wydaje się powoli normalizować, ale minie jeszcze wiele lat, zanim będziemy mogli cieszyć się jednym standardem portów ładujących.


Apple poszło zatem w zupełnie inną stronę niż konkurencja i w słuchawkach AirPods zastosowała całkiem odmienny system ładowania. Wykorzystują one specjalne etui, które po włożeniu słuchawek do środka, rozpoczyna proces ładowania. Wszystko przebiega w pełni automatycznie i jedyne, co musi zrobić użytkownik, to właśnie włożenie do etui swoich airpods. Czy warto inwestować w tego typu technologię? Pytanie to na pewno nie raz padło w siedzibie Apple na etapie projektowania AirPods i na pewno nie raz padnie jeszcze z ust osób, które dopiero zastanawiają się, czy warto kupić airpods? Największą zaletą posiadania słuchawek z etui ładującym jest przede wszystkim wygoda. AirPodsy posiadają wbudowane akumulatory, które w zależności od wybranej wersji gwarantują kilka godzin pracy. W przypadku podstawowej wersji są to 4 godziny słuchania muzyki i 3 godziny prowadzenia rozmów. Dla wersji Pro jest to 5 godzin słuchania muzyki i 4,5 godziny prowadzenia rozmów. W zależności od naszych potrzeb jest to dużo, średnio lub mało. W tym miejscu powraca kwestia etui. Ładowane bezprzewodowo, wykorzystując standard Qi, potrafi stać się magazynem energii dla naszych airpods. 


Czy warto zatem zabierać etui ze sobą, razem ze słuchawkami? Liczby nie kłamią i korzystanie z etui potrafi wydłużyć czas działania słuchawek od Apple nawet do 24 godzin. Ma to ogromne znaczenie w przypadku planowania dalekich podróży lub wyjazdów poza miasto.

Tryby ładowania


Świetnym rozwiązaniem w wyżej opisanych sytuacjach, jest funkcja zoptymalizowanego i szybkiego ładowania. Pierwsza z nich została wprowadzona do słuchawek AirPods w celu ich ochrony. Szybkie ładowanie może znacząco obniżyć kondycję akumulatora, a co za tym idzie, skrócić jego żywotność. Największym winowajcą są tutaj, wbrew pozorom, same akumulatory, jak i prawa fizyki. Przy zbyt intensywnym przekazywaniu energii, bateria zaczyna się rozgrzewać, co zapewne nie raz zaobserwowaliście, ładując smartfon. Dlatego też, zoptymalizowane ładowanie w AirPodsach pozwala na zapełnienie akumulatorów wyłącznie do 80 procent ich pojemności. W ten sposób nie nagrzeją się na tyle, aby pojawiły się jakieś problemy w działaniu i ładowaniu. Zoptymalizowane ładowanie można bez problemu wyłączyć w dedykowanej aplikacji z poziomu każdego urządzenia pracującego na systemie operacyjnym iOS, czyli iPhone, iPad lub Mac Book.


Szybkie ładowanie nie jest wcale taką nową technologią, ale Apple opracowało swój własny system, który działa znakomicie w połączeniu z airpods. Czy warto z tego skorzystać? Na pewno będzie to przydatna funkcja w trakcie podróży, kiedy słuchawki się rozładują. Wówczas wystarczy włożyć je do etui i po czasie od 10 do 15 minut, będziemy mogli znów z nich korzystać

Czym różnią się AirPods od AirPods Pro?


Apple już od pierwszych wersji AirPodsów wypuszcza je na rynek w dwóch wersjach. Czym się w zasadzie od siebie różnią, ta podstawowa i pro? Czy warto wybrać pierwszą, czy może drugą? Wersje podstawowe słuchawek od Apple nie są wodoodporne, podczas gdy wersje Pro już tak i jest to zdecydowanie jedna z największych różnic pomiędzy nimi. Dodatkowo modele Pro mają nieco inną konstrukcję, która lepiej dopasowuje się do kształtu naszego ucha. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich dodatkowych wkładek silikonowych dousznych. Wcześniej wspominaliśmy już o czasie pracy słuchawek na akumulatorach będących w pełni naładowanych. Dla wielu osób mogą to być nieznaczne różnice, ale w praktyce szybko da się je zauważyć i przede wszystkim wyczuć.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756