Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Funkcje soundbarów – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

W soundbarach aktywnych do obróbki dźwięku wykorzystywane jest cyfrowe przetwarzanie sygnałów (DSP, od ang. Digital Signal Processing). Dzięki temu możliwe jest m.in. poszerzenie bazy stereofonicznej, a nawet wytworzenie wirtualnego dźwięku przestrzennego. To właśnie w oparciu o procesory sygnałowe funkcjonują różnego rodzaju algorytmy, dzięki którym mimo niewielkiej liczby głośników w soundbarze i przy sygnale audio wytwarzanym praktycznie spod ekranu telewizora, użytkownik może poczuć się niemal jak w centrum filmowej akcji. Specjalne tryby opracowywane są m.in. także do odtwarzania dźwięku z gier wideo czy filmów. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikowi jak najlepsze wrażenia akustyczne, niezależnie od tego, z jakiego źródła odtwarzane jest audio (np. konsola do gier, dekoder satelitarny czy odbiornik telewizyjny).


Opatentowane techniki i funkcje soundbarów


Producenci soundbarów stosują rozmaite techniki przetwarzania, często rozwiązania te są patentowane i przyjmują oryginalne nazwy, z którymi później dana marka jest kojarzona. Na przykład w innowacyjnych soundbarach Samsunga (SAMSUNG HW-Q70R) stosowana jest technika Adaptive Sound. Dzięki niej poszczególne treści są analizowane, a dźwięk jest regulowany tak, aby zapewnić jak najlepsze brzmienie dla każdej odtwarzanej sceny, co ma zwiększyć realizm przekazu, zwłaszcza w połączeniu z odpowiedniej jakości obrazem oglądanym na ekranie telewizora w rozdzielczości Ultra HD.


Odpowiednio rozstawione głośniki


W zaawansowanych modelach soundbarów cyfrowe przetwarzanie sygnałów jest wspomagane przez wykorzystanie odpowiedniej liczby, a do tego odpowiednio ukierunkowanych głośników zamontowanych w listwie soundbarowej. Pozwala to uzyskać jeszcze lepsze efekty brzmieniowe, m.in. dzięki wykorzystaniu odbić fal akustycznych od powierzchni ścian czy sufitu. Tego typu soundbary umożliwiają obsługę nie tylko podstawowych dekoderów dźwięku przestrzennego, takich jak np. Dolby Digital czy DTS Surround, ale również tych zaawansowanych, np. DTS: X i Dolby Atmos (SHARP HT-SBW800).


Korekcja brzmienia


Przydatnym rozwiązaniem w soundbarach jest korekcja dźwięku. W zależności od stopnia zaawansowania korektora, mogą być dostępne gotowe ustawienia. Są one wówczas nazywane, np. gatunkami muzycznymi (Pop, Rock, Jazz itp.) lub rodzajami materiałów audio-wideo (Film, Muzyka, News). Pozwala to na intuicyjne skorygowanie brzmienia dźwięku, w zależności od odtwarzanej muzyki czy oglądanych treści multimedialnych. Mogą być również dostępne korektory pasmowe. Podstawowy korektor pasmowy pozwala na regulację dwóch zakresów – tonów niskich i wysokich. Niekiedy może być dostępne do regulacji również trzecie, tzw. środkowe pasmo częstotliwości. Wówczas mamy do dyspozycji zakresy nazwane np. Bass, Mid, Treble.Precyzyjna korekcja wielopasmowa


Najbardziej rozbudowane są korektory wielopasmowe. Umożliwiają one precyzyjną modyfikację charakterystyki częstotliwościowej sygnału audio, jak na potrzeby domowego nagłośnienia. Korekcja w praktyce pozwala dopasować brzmienie odtwarzanego audio do preferencji użytkownika i ewentualnie skorygować niedoskonałości akustyki pomieszczenia. Zawsze jest to jednak wprowadzanie pewnych modyfikacji do oryginalnego sygnału. Korekcja powinna być zatem stosowana z umiarem, a najlepiej w ogóle. Nie zawsze rozbudowane korektory brzmienia będą funkcją niezbędną. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dobrej jakości sprzętem, wykorzystującym odpowiedniej klasy podzespoły.


Automatyczna korekcja akustyki


Zaawansowane modele soundbarów aktywnych mogą być kompatybilne z systemami automatycznej korekcji akustyki pomieszczenia, które znamy zwłaszcza z amplitunerów wielokanałowych i kin domowych. Umożliwiają one wykonanie pomiarów kalibracyjnych i szybkie wprowadzenie modyfikacji ustawień soundbara (i subwoofera, jeśli jest w zestawie). Do pomiarów wykorzystywany jest specjalny mikrofon. Podczas kalibracji powinien być on umieszczony tam, gdzie na co dzień będą znajdować się słuchacze (np. w okolicach sofy), ponieważ korekcja będzie wykonywana względem takiego punktu odniesienia. Mikrofon odbiera sygnały kalibracyjne wytwarzane przez soundbar (najczęściej są to szumy o różnej częstotliwości), a na ich podstawie korygowane są rozmaite parametry dźwięku. Dzięki temu w prosty sposób możemy uzyskać brzmienie optymalne do warunków akustycznych, w jakich będzie funkcjonował sprzęt. Najczęściej będzie to po prostu domowy salon.


Łączność bezprzewodowa


Przydatną funkcją w soundbarach jest obsługa modułów bezprzewodowych Bluetooth i Wi-Fi. Umożliwia to strumieniowe odtwarzanie audio z różnorodnych źródeł (TECHNISAT Sonata 1). Moduł Bluetooth pozwala strumieniowo odtwarzać muzykę ze smartfona lub tabletu (TCL TS5010). Jeśli telewizor również jest w niego wyposażony, możesz wówczas w prosty sposób podłączyć odbiornik telewizyjny do soundbara bez dodatkowego okablowania. Funkcje soundbarów zapewniające łączność bezprzewodową Bluetooth to nie wszystko. Kolejne możliwości otwiera przed nami łączność z Internetem. Zależnie od modelu soundbara i preferencji użytkownika, może ona być zrealizowana bezprzewodowo (przez Wi-Fi) lub bezprzewodowo (za pomocą złącza Ethernet). Multimedialne soundbary pozwalające na dostęp do sieci internetowej mogą pozwalać na korzystanie z rozmaitych serwisów streamingowych np. Spotify (dzięki kompatybilności ze Spotify Connect). Niektóre modele soundbarów wyposażone w moduł Wi-Fi mogą obsługiwać system bezprzewodowej transmisji multimediów AirPlay, który został opracowany przez firmę Apple i jest obsługiwany przez urządzenia tego producenta. Obecnie dostępna jest też kolejna wersja tego rozwiązania – AirPlay 2, wprowadzająca kilka dodatkowych usprawnień w porównaniu z pierwowzorem. Umożliwia ona m.in. transmisję sygnału audio osobno do kompatybilnego nagłośnienia, a jednocześnie przesyłanie wideo do telewizora. Oferuje ponadto większe wsparcie dla systemów multiroom.


Wygoda instalacji


Dla użytkownika, równie ważna jak multimedialne funkcje soundbarów, jest wygoda instalacji sprzętu. Soundbar możemy po prostu ustawić na szafce RTV pod telewizorem i podłączyć go do telewizora za pomocą kabla audio (np. cyfrowego optycznego) lub HDMI ARC (od ang. Audio Return Channel) – ze zwrotnym kanałem audio (DENON DHT-S316). Jeśli jednak telewizor jest zawieszony na ścianie, również soundbar, zamocowany tuż nad nim lub pod nim, będzie wyglądał bardzo elegancko. Na szczęście naścienny montaż soundbara i podłączenie go nie należą do skomplikowanych zadań. Wiążę się on z wywierceniem zaledwie kilku otworów o odpowiedniej średnicy w ścianie (na kołki rozporowe). Muszą one znajdować się we właściwych miejscach, dopasowanych do rozstawu otworów w uchwycie ściennym lub po prostu w obudowie soundbara. W zależności od modelu urządzenia, zamiast uchwytu mogą być wykorzystywane także specjalne wsporniki, z pomocą których zamocujesz soundbar do ściany. W zestawie z niektórymi soundbarami mogą znajdować się specjalne szablony, które wystarczy przyłożyć do ściany, by w ten sposób wyznaczyć miejsca na wywiercenie otworów. Znacznie przyspiesza to realizację zadania i zapewnia, że ścianę w salonie podziurawimy wyłącznie tam, gdzie będzie to absolutnie konieczne do zamontowania soundbara.


Funkcje soundbarów zwiększające komfort obsługi


Obsługa soundbara z wykorzystaniem przycisków na obudowie urządzenia lub za pomocą pilota zdalnego sterowania to nie wszystko. Innowacyjne modele współpracują z aplikacjami mobilnymi (SHARP HT-SBW420 BK). Do obsługi mogą być nawet wykorzystywani asystenci głosowi, tacy jak np. Amazon Alexa, Apple Siri czy Asystent Google. Niektórzy producenci sprzętu audio wykorzystują również autorskie systemy do sterowania sprzętem RTV (np. Samsung Bixby). Z reguły jeżeli soundbar wspiera już sterowanie głosowe, to obsługuje więcej niż jednego asystenta. Dzięki temu użytkownik ma swobodę wyboru, z którego z nich chce korzystać. Należy jednak pamiętać, że sterowanie głosowe może nie być dostępne w języku polskim. Wykorzystując odpowiednie komunikaty głosowe możemy np. zmienić źródło sygnału (np. z USB na HDMI), sterować odtwarzanymi materiałami audio i wideo lub wyszukiwać je w dostępnych bazach multimedialnych.


Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną