Poradniki Eksperta

Ustawienie anteny satelitarnej – jak ustawić antenę samodzielnie?

 2023-07-10 

 Planujesz zakup telewizji satelitarnej? A może przeprowadziłeś się i musisz zamontować antenę? Nie jest to bardzo skomplikowana czynność i w większości przypadków, samodzielna próba kończy się sukcesem. Niewątpliwie kluczową sprawą jest samo ustawianie anteny satelitarnej. Jeśli zrobisz to nieprawidłowo, sygnał będzie słaby, a przez to, sam obraz kiepskiej, niezadowalającej jakości. W poniższym poradniku wyjaśniamy, jakie ustawienie anteny satelitarnej będzie prawidłowe.    

Masz już wszystkie potrzebne elementy?

Aby odbierać sygnał satelitarny, potrzebujesz nie tylko anteny, ale także kilku innych akcesoriów i urządzeń. Przede wszystkim, potrzebny jest dekoder, który odbiera sygnał i przesyła go do telewizora. Żeby do tego doszło, musisz zamontować także specjalny przewód. Jeden koniec montuje się do konwertera anteny, a drugi do tunera. Kabel antenowy możesz kupić na metry, dlatego polecamy dobrze wymierzyć niezbędną długość. Uwzględnij także grubość ścian, ewentualne załamania przewodu i tak dalej. Kupując przewód, poproś także sprzedawcę o dołączenie właściwych końcówek koncentrycznych, potrzebnych do podłączenia.


Dekoder satelitarny na pewno dostarczy Ci dostawca telewizji. W ofercie operatorów można znaleźć bardzo funkcjonalne urządzenia. Umożliwiają one oglądanie telewizji w formacie 4K, nagrywanie programów na wbudowany dysk lub zatrzymywanie transmisji na przykład wtedy, gdy musisz wyjść z pokoju. Wybór odpowiedniej anteny również ma znaczenie, choć wiele talerzy można otrzymać od dostawcy telewizji. Wtedy będziesz miał pewność, że to właściwy model, który będzie dobrze współpracował z posiadanym tunerem. Jeśli już wszystko masz, możemy powoli zmierzać do wyjaśnienia jak wygląda ustawianie anteny satelitarnej.

Montaż i ustawianie anteny satelitarnej – czy to trudne?

Samodzielny montaż anteny nie jest trudny, choć w przypadku wyższych kondygnacji, na pewno powinieneś zachować należytą ostrożność. Instalacja powinna mieć miejsce możliwie jak najwyżej. Wtedy zyskujesz gwarancję, że sygnał natrafi na jak najmniejszą ilość przeszkód. Zwróć uwagę na anteny zamontowane w Twojej okolicy. Za pewne większość z nich, będzie zamontowana po takiej stronie budynku, która gwarantuje najlepszy odbiór sygnału. Jeśli mieszkasz w bloku, powinieneś zgłosić się do administracji, w celu uzyskania pozwolenia na montaż. To samo dotyczy wspólnot mieszkaniowych – poinformuj sąsiadów o swoim zamiarze. Żeby móc zamontować antenę, potrzebujesz dedykowanego uchwytu. Tutaj rozwiązań jest kilka. 


Najpopularniejszym miejscem ustawienia anteny satelitarnej jest ściana zewnętrzna. W tym celu konieczne jest przykręcenie uchwytu wkrętami i kołkami rozporowymi. Najpierw jednak musisz wywiercić otwory odpowiednim wiertłem. Następnie umieść kołki, przyłóż uchwyt i zacznij wkręcać wkręty. W tym celu przyda się wkrętarka, która pozwoli zrobić to szybko i z właściwą siłą. Problem pojawia się w przypadku budynków ocieplonych grubą warstwą styropianu. Wtedy montaż jest trudniejszy i wymaga wykorzystania długich prętów i kotwy chemicznej. W takim wypadku, zamiast wkrętów będziesz potrzebować nakrętek, za pomocą których przykręcisz uchwyt.


Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest montaż do balustrady balkonowej. Taka instalacja wykorzystuje najczęściej cybanty, które nie wymagają wiercenia i skomplikowanych narzędzi. Niezależnie od sposobu montażu, poproś kogoś o pomoc. W dwójkę będzie o wiele łatwiej. 


Po zamontowaniu anteny, możesz podłączyć do niej przewód. Zastanów się jak go poprowadzić, aby w przyszłości nie przeszkadzał i jednocześnie nie szpecił budynku. Aby przewód nie zwisał niechlujnie, zamontuj go za pomocą flopów. To plastikowe uchwyty przybijane do ściany za pośrednictwem niewielkich gwoździ. Doprowadź przewód do miejsca, w którym planujesz wprowadzić go do środka mieszkania. Możesz to zrobić za pośrednictwem wywierconego otworu w ścianie lub wykorzystując płaską przejściówkę okienną. Przewód znajdujący się w mieszkaniu możesz schować, na przykład pod listwą przypodłogową. Pamiętaj, aby nie dokręcać anteny na 100 proc. Musisz jeszcze ją ustawić, dlatego warto zostawić sobie luz, pozwalający na zmianę kierunku.

Ustawianie anteny satelitarnej – praktyczne porady

Jeśli już podjąłeś decyzję o samodzielnym montażu, musisz także wiedzieć jak ustawić antenę. To bardzo istotne. Kąt ustawienia anteny satelitarnej, będzie wpływał na jakość odbioru sygnału. W tym celu, warto sprawdzić informacje znajdujące się w instrukcji dostawcy pakietu telewizyjnego. Można także użyć kompasu. Kierunek ustawienia anteny, ustala się zgodnie z kątem azymutu 180 stopni, liczonym od kierunku południowego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy jesteśmy pewni wszystkich ustawień, należy przykręcić przewody do konwertera i do odbiornika, a następnie podłączyć dekoder satelitarny do telewizora i uruchomić go.


Doprecyzowanie ustawienia anteny satelitarnej, odbywa się w oparciu o wyniki pomiaru odbieranego sygnału. Specjalistyczny miernik sygnału nie jest tu potrzebny! Jak ustawić antenę satelitarną bez miernika? To proste – nowoczesne dekodery posiadają wystarczające funkcje pomiaru sygnału odbieranego z satelity. Teraz właśnie przyda się pomoc drugiej osoby. Jak ustawić antenę satelitarną we dwoje? Aby sygnał został ustawiony poprawnie, jedna osoba wykonuje delikatne ruchy anteną, a druga obserwuje jakość sygnału na dekoderze. Ważne, aby podczas tych czynności pilnować pozycji konwertera, który każdorazowo może przesuwać się maksymalnie o pół centymetra. Po wykonaniu każdej zmiany ułożenia, należy odczekać chwilę, aby sygnał miał szansę się ustabilizować. Kiedy już znajdziemy satysfakcjonujące ustawienie, można stabilnie przykręcić wszystkie śruby.


Jak ustawić antenę satelitarną i jednocześnie zapewnić sobie dobry odbiór cyfrowej telewizji naziemnej? Należy mieć na uwadze to, że do odbioru telewizji naziemnej nie jest już niezbędna antena siatkowa. Do odbioru sygnału satelitarnego i cyfrowej telewizji naziemnej, może posłużyć nam jedna instalacja. Wystarczy zastosować tzw. sumator – urządzenie, które sumuje sygnał TV oraz SAT lub zainwestować w specjalny konwerter z wbudowanym sumatorem sygnału telewizji naziemnej.

Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu?

Oczywiście nie musisz korzystać ani z kompasu, ani szukać sygnału w ciemno. Możesz użyć aplikacji i smartfona. Odpowiednich programów w sklepie Google Play jest wiele, a ich zasada działania jest praktycznie identyczna. Przede wszystkim, dekoder powinien być podłączony do tej samej sieci Wi-Fi, co Twój smartfon. To konieczny warunek. W innym przypadku, konfiguracja w taki sposób będzie niemożliwa. Uruchom zainstalowaną aplikację, np. DMSatFinder. Proces musisz rozpocząć od konfiguracji połączenia. Przy użyciu wspomnianej aplikacji, kliknij w ikonę klucza narzędziowego. Uzupełnij puste pola o dane dekodera. Jeśli instalując go, nie dokonywałeś zmiany ustawień, wystarczy wpisanie adresu IP. To wszystko. Od tej pory możesz obserwować poziom sygnału za pośrednictwem aplikacji. Zmieniając kąt ustawienia anteny, wartość ta na pewno będzie się zmieniać. Ustaw antenę tak, aby sygnał był możliwie jak najwyższy.

ustawienie anteny satelitarnej

Gotowe! Czas cieszyć się rozrywką

Wiesz już, jak ustawić antenę satelitarną domowym sposobem. Jednak poprawna instalacja anteny satelitarnej, nie zawsze jest wystarczająca, aby odbiór programów był dla nas satysfakcjonujący. Najlepszą jakość odbioru – dźwięku i obrazu – zapewniają nowoczesne telewizory Ultra HD. Telewizory aktualnie dostępne w ofercie, wyposażone są w funkcje, które dostarczają wiele frajdy. Dzięki technologii Smart TV, zyskujesz między innymi dostęp do aplikacji streamingowych, które posiadają rozbudowane biblioteki multimediów. Twoje ulubione seriale i filmy znajdują się w zasięgu ręki. Potrzebne jest tylko połączenie z siecią. 


Nowoczesne telewizory posiadają wbudowane tunery DVB-T2, które umożliwiają odbieranie sygnału kodowanego w nowym systemie. Warto pamiętać, że 30 czerwca 2022 roku dojdzie do zmiany odbioru telewizji naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor lub zewnętrzny dekoder obsługuje technologię DVB-T2. Jeśli nie, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą wybrać nowe urządzenie.


Chcesz cieszyć się zaletami kina domowego? Powinieneś zainwestować w system audio. Oferta nagłośnienia Hi-Fi jest dość obszerna. Możesz kupić profesjonalny zestaw stereo lub soundbar, który w niewielkiej konstrukcji, kryje olbrzymią moc. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się sprzęty audio na każdą kieszeń. Nie brakuje także oferty dedykowanej audiofilom, dla których jakość dźwięku jest najważniejsza.


Pamiętaj, że w naszej ofercie znajdują się także wszystkie akcesoria niezbędne do odbierania telewizji satelitarnej i naziemnej. Kupisz u nas dekodery, przewody oraz anteny. Nie brakuje oczywiście także dedykowanych uchwytów. Jeśli pierwszy raz wybierasz sprzęt do odbierania sygnału telewizyjnego, skorzystaj z pomocy naszych pracowników. Pomogą Ci wybrać właściwe urządzenia i doradzą rozwiązania, odpowiadające Twoim potrzebom. Czekają na Twój telefon, ale są także dostępni w sklepach stacjonarnych. Zapraszamy do odwiedzin w najbliższym elektromarkecie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756