Poradniki Eksperta

Czym czyścić ekran telewizora?


Telewizor, jak każdy sprzęt elektryczny, przyciąga kurz. Na jego ekranie często zobaczyć można lekką warstewkę pyłu. Do tego dochodzą inne zanieczyszczenia, na przykład ślady po palcach. Mocno zabrudzona powierzchnia ekranu przeszkadza w oglądaniu, jest nieestetyczna i niehigieniczna. W dobie coraz większych ekranów regularne czyszczenie ich staje się coraz bardziej uciążliwe. Czym czyścić ekran telewizora, by było to łatwe, skuteczne i bezpieczne?czym czyścić ekran telewizora


Czym wyczyścić ekran telewizora, aby było to bezpieczne dla sprzętu?


Zanim omówimy różne domowe i profesjonalne metody czyszczenia ekranów telewizora, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo sprzętu. Nowoczesne telewizory LED czy OLED wyposażone są w ekrany znacznie delikatniejsze, niż to było w modelach starszych produkcji. Są one bardziej podatne na uszkodzenia i porysowanie przy nieprawidłowej technice czyszczenia.


Pamiętajmy o kilku zasadach oczyszczania ekranu telewizora. Przede wszystkim, jak zawsze w przypadku elektroniki, zalecane jest odłączenie urządzenia od prądu. Jeśli było włączone, należy zaczekać aż ostygnie i dopiero wtedy możemy rozpocząć pracę. Nigdy nie używamy do tego całkiem mokrej ścierki ani preparatów na bazie alkoholu czy amoniaku. Najlepiej wybierać przeznaczone do tego środki.


Podczas czyszczenia unikajmy silnego naciskania na powierzchnię i czyśćmy delikatnie, wykonując koliste ruchy. Jeśli na ekranie nie ma widocznych silnych zabrudzeń i plam, najpewniej wystarczy delikatnie przetrzeć go suchą ściereczką – najlepiej wykonaną z mikrofibry. Przy widocznych zabrudzeniach i śladach po palcach, weźmy lekko wilgotną szmatkę i bez mocnego nacisku czyśćmy zabrudzony obszar (kolistymi ruchami).


Korzystając z preparatów czyszczących nie spryskujmy nimi bezpośrednio ekranu. Środek nanieśmy najpierw na szmatkę, a następnie na wyświetlacz telewizora. Na końcu wyczyśćmy ramę. Tu zwykle wystarczy przetarcie kurzu suchą ściereczką.Czyszczenie ekranu telewizora: preparaty i akcesoria


Odpowiadamy tu na dwa pytania: jak wyczyścić ekran telewizora i czym. Wyczyścić ekran telewizora możemy wspomnianą wyżej ściereczką z mikrofiby. Może to być także ściereczka z materiału przeznaczonego do czyszczenia okularów. Dobrze sprawdzi się również szmatka z delikatnej bawełny.


Choć podczas czyszczenia telewizora możemy wykorzystać to, co mamy w domu, istnieje szeroka grupa profesjonalnych środków czyszczących i akcesoriów przeznaczonych do sprzątania. Do wyboru są m.in. chusteczki nasączone środkiem myjącym, spraye, pianki, a także zestawy czyszczące, składające się z preparatu czyszczącego ze ściereczką, umieszczoną pod zamknięciem produktu, które pełni w tym wypadku funkcję praktycznego schowka. W ten sposób ściereczka jest zawsze tam, gdzie preparat, więc nie musimy tracić czasu na jej poszukiwanie.


Profesjonalne środki do czyszczenia ekranów telewizora mają nie tylko działanie myjące, ale także dezynfekujące i bakteriobójcze. Poradzą sobie także z zalążkami grzybów drożdżopodobnych. Po przetarciu ekran będzie higienicznie czysty, wolny od plam, smug, odcisków palców i warstewki kurzu. Co ważne, ze względu na działanie antystatyczne środków czyszczących, po każdym czyszczeniu kurz będzie osiadał wolniej. Powyższych preparatów zwykle można używać także do czyszczenia ekranów innych urządzeń: laptopów, smartfonów czy tabletów. Wybierając odpowiedni preparat czyszczący, przeczytaj jego skład, by uniknąć zakupu środka na bazie substancji, które mogą zniszczyć powłokę ekranu. W razie trudności po prostu poproś sprzedawcę o wyjaśnienia lub sugestie co do najlepszego produktu.


Czym umyć ekran telewizora, jeśli wolimy preparaty domowe lub nie mamy środków „sklepowych”? Do lekkich zabrudzeń sprawdzi się zwykła woda destylowana. Można też przygotować domowy roztwór octu i wody destylowanej. Wtedy niewielką ilość preparatu nanosimy na bawełnianą szmatkę i zgodnie z przedstawionymi wcześniej wskazówkami wykonujemy czyszczenie.


czym czyścić ekran telewizora


Błędy podczas mycia ekranu telewizora


Wiesz już, czym czyścić ekran telewizora. Warto jednak jeszcze powiedzieć, czym na pewno czyścić nie można. Nie zawsze odpowiednie środki domowe czy profesjonalne znajdą się pod ręką, ale sięganie po pozornie sprawdzone środki może okazać się złe w skutkach. Na przykład nie wolno czyścić ekranu telewizora płynem do mycia szyb. Być może sprawdziłby się on w myciu starych telewizorów kineskopowych, w których mieliśmy szklany ekran, ale w przypadku nowoczesnych sprzętów jest on absolutnie niedozwolony. Większość płynów do mycia szyb zawiera w składzie alkohol, a ten uszkadza delikatną powłokę telewizorów LCD, LED i OLED. Poza alkoholem należy unikać preparatów z amoniakiem czy acetonem oraz rozpuszczalników.


Absolutnie nie używajmy papieru toaletowego, ręcznika kuchennego ani gąbek. Wbrew pozorom ich struktura jest ostra i może porysować wrażliwe ekrany. Taka początkowo niewidoczna ryska może się z biegiem czasu – na przykład podczas czyszczenia – powiększać. Obecność rys na ekranie pogarsza jakość obrazu i może prowadzić do usterek.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert