Telewizor, jak każdy sprzęt elektryczny, przyciąga kurz. Warstwa pyłu to na wyświetlaczu to bardzo częsty widok. Do tego dochodzą inne zanieczyszczenia, na przykład ślady po palcach. Mocno zabrudzona powierzchnia przeszkadza w oglądaniu i jest niehigieniczna. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie – czym czyścić ekran telewizora?
Zanim przejdziemy do sedna, należy omówić kwestię bezpieczeństwa sprzętu. Nowoczesne telewizory OLED czy LED wyposażone są w ekrany znacznie delikatniejsze, niż miało to miejsce w starszych modelach. Są one bardziej podatne na uszkodzenia czy zarysowania. Liczy się więc prawidłowa technika mycia urządzenia. To jak i czym czyścić ekran telewizora jest zatem bardzo istotną kwestią.
Pamiętajmy też o kilku zasadach. Przede wszystkim, jak zawsze w przypadku elektroniki, zalecane jest odłączenie sprzętu od prądu. Jeśli był włączony, należy zaczekać, aż ostygnie. Dopiero wtedy możemy rozpocząć pracę.
Zastanawiając się zatem, jak czyścić ekran telewizora, pamiętajmy o kilku rzeczach. Podczas samego procesu unikajmy silnego naciskania na powierzchnię. Warto wykonywać koliste ruchy. Jeśli na wyświetlaczu nie ma widocznych silnych zabrudzeń i plam, najpewniej wystarczy delikatnie przetrzeć go suchą ściereczką. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z mikrofibry. Przy widocznych zabrudzeniach i śladach po palcach zastosujmy natomiast lekko wilgotną szmatkę i również myjmy bez mocnego nacisku. Tym razem koliste ruchy też są wskazane.
Korzystając z preparatów czyszczących, nie spryskujmy nimi samego ekranu. Środek lepiej najpierw nanieść na szmatkę, a następnie na wyświetlacz telewizora. Na końcu wyczyśćmy ramę. Tu zwykle wystarczy przetarcie kurzu na sucho.
Odpowiadając na pytanie, czym czyścić ekran telewizora, możemy użyć ściereczki z mikrofibry, ale są też inne opcje. Mogą to być również szmatki przeznaczone do mycia okularów. Dobrze sprawdzą się też rzeczy z delikatnej bawełny.
Co oprócz tego? Istnieje jeszcze szeroka grupa profesjonalnych produktów i akcesoriów przeznaczonych do sprzątania. Do wyboru są m.in. chusteczki nasączone środkiem myjącym, spraye lub pianki. Ponadto można zakupić zestawy czyszczące składające się z preparatu i ściereczki umieszczonej w zamknięciu. W tym przypadku pełni ono funkcję praktycznego schowka.
Czyszczenie ekranu telewizora za pomocą profesjonalnych produktów ma dodatkowe zalety. Są one często dezynfekujące i bakteriobójcze. Poradzą sobie nawet z zalążkami grzybów drożdżopodobnych. Po przetarciu wyświetlacza stanie się on wolny od plam, smug, odcisków palców i kurzu. Co ważne, ze względu na działanie antystatyczne, po każdym myciu będzie on osiadał wolniej.
Co ciekawe, powyższych preparatów zwykle można używać także do czyszczenia ekranów innych urządzeń: laptopów, smartfonów czy tabletów.
Zobacz także: Ranking telewizorów OLED 65 cali [TOP10]
Wybierając odpowiedni środek czyszczący, przeczytaj jego skład, by uniknąć zakupu produktu na bazie substancji, które mogą zniszczyć powłokę wyświetlacza. W razie trudności poproś sprzedawcę o wyjaśnienia lub sugestie co do najlepszej opcji.
Czym czyścić ekran tv, jeśli wolimy preparaty domowe lub nie mamy środków sklepowych? Do lekkich zabrudzeń sprawdzi się zwykła woda destylowana. Można też przygotować z niej roztwór, dodając ocet. Wtedy niewielką ilość preparatu nanosimy na bawełnianą szmatkę i zgodnie z przedstawionymi wcześniej wskazówkami wykonujemy czyszczenie.
Wiadomo już, czym myć ekran telewizora. Czego natomiast nie powinno się używać? Koniecznie należy unikać płynu do mycia szyb. Być może sprawdziłby się on w przypadku starych modeli kineskopowych, ponieważ miały one szklane wyświetlacze, lecz użycie go na nowoczesnym modelu byłoby tragiczne w skutkach. Większość tego typu preparatów posiada w składzie alkohol, a ten uszkadza delikatną powłokę LCD, LED i OLED. Poza tym trzeba unikać produktów z amoniakiem lub acetonem w składzie oraz rozpuszczalników.
Zdając sobie sprawę, czym można myć ekran telewizora, warto jeszcze omówić kwestię materiałów, które bardziej zaszkodzą, niż pomogą. O czym mowa? Absolutnie nie używajmy papieru toaletowego, ręcznika kuchennego i gąbek. Wbrew pozorom ich struktura jest ostra i może uszkodzić wrażliwe wyświetlacze. Początkowo niewidoczna ryska z biegiem czasu zacznie się powiększać, co przełoży się na gorszą jakość obrazu, a nawet usterki.