Producenci już dawno zrozumieli, że oferta klasycznej telewizji obecnie nie jest tak ciekawa jak przed laty. Wpływ na to ma wiele czynników, dlatego wciąż wprowadzają nowe rozwiązania – na przykład Android TV. Co to takiego? W tym poradniku tłumaczymy jak działa i jakie są jego zalety.
Klasyczna telewizja pozostaje bardzo popularna, lecz trzeba przyznać, że w globalnym ujęciu traci na znaczeniu. Choć liczba kanałów telewizyjnych jest spora i można cieszyć się nawet setkami programów nadawanych jednocześnie, nie sposób odmówić większych zalet serwisom streamingowym. Aplikacje typu VOD pozwalają użytkownikowi oglądać dokładnie to, na co ma ochotę i kiedy tylko zapragnie. W przypadku klasycznej telewizji konieczne jest dostosowanie się do planu zaplanowanego przez nadawcę.
Co prawda już przed laty telewizory umożliwiały nagrywanie programów emitowanych akurat wtedy, gdy nie miałeś czasu na seans przed ekranem. Ta opcja to jednak nic w porównaniu z platformami online. Wystarczy założyć konto na jednej z nich, opłacić ewentualny abonament i gotowe.
Wiele osób rezygnuje więc z telewizji satelitarnej lub kablowej, wybierając naziemną. Jest ona darmowa, a w połączeniu z serwisami streamingowymi gwarantuje rozrywkę dzięki szerokiej gamie dostępnych programów. Poza tym użytkownik dostaje do dyspozycji również liczne aplikacje, w znakomitej większości darmowe. Mowa tu między innymi o YouTube, który da się odtwarzać na ekranie telewizora. Nowoczesne urządzenia oferują więc znacznie więcej możliwości niż modele pozwalające jedynie na odtwarzanie emitowanego sygnału.
Sprzedawane obecnie telewizory gwarantują nie tylko doskonałej jakości obraz, ale również możliwość skorzystania ze wszystkich wyżej wymienionych opcji. W tym kontekście warto poznać Android TV. Co to jest? W zasadzie mowa o rozszerzeniu technologii szeroko znanej jako Smart TV.
Jej nazwa to nie przypadek. Chodzi bowiem o system dostarczany przez tego samego producenta znanego ze smartfonów. Właśnie dlatego Android TV jest tak funkcjonalny. Może wszak działać na bardzo podobnej zasadzie jak na telefonie, umożliwiając korzystanie z platform streamingowych czy mediów społecznościowych.
Wiedząc już, co to jest Android TV, warto zapoznać się z dokładną specyfiką jego działania. Oprócz dostępności wielu znanych aplikacji czy nawet gier istotną opcją jest między innymi synchronizacja z telefonem. Daje ona możliwość logowania się na to samo konto z poziomu obydwu urządzeń. Dzięki temu zyskujemy błyskawiczny dostęp do wszystkich danych.
Specjalnie zaprojektowany interfejs, intuicyjny i wygodny w obsłudze, to kolejna cecha charakterystyczna Android TV. Co to oznacza? Deweloperzy systemu dedykowanego telewizorom stale rozwijają jego możliwości oraz starają się uczynić go jeszcze bardziej przystępnym. Ekran główny podzielono na kilka sekcji, co ułatwia nawigację. Sam wygląd okna systemowego jest natomiast taki sam tak na każdym telewizorze z androidem, podobnie jak sterowanie i konfigurowanie ustawień. Poruszanie się po nim nie powinno zatem stanowić problemu nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników.
Zobacz także: Ranking telewizorów [TOP20]
Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego sprzętu warto jednak pamiętać, że nie każdy Smart TV to Android TV. W telewizorach wyposażonych w podstawowy system, czyli pierwszy z wymienionych, da się korzystać tylko z tego oprogramowania, które przewidział producent. Często niemożliwe jest aktualizowanie starych ani instalowanie nowych aplikacji.
W tym kontekście porównanie telewizorów Smart TV a Android TV wypada zdecydowanie na korzyść tego drugiego. To ważne, ponieważ może dojść do sytuacji, gdy telewizor na przykład nie posiada fabrycznie zainstalowanego serwisu streamingowego, na którym nam zależy. Co wtedy? W przypadku Android TV będziemy mogli go pobrać ze sklepu Google Play. W Smart TV najprawdopodobniej nie da rady tego zrobić.
Przemyśl swój wybór również w sytuacji, jeżeli lubisz gry mobilne. Tylko androidowe telewizory pozwolą na uruchomienie ich na dużym ekranie, ponieważ są lepiej przystosowane do tego typu rozrywek. Dodatkowo w poszczególnych modelach możliwe jest nawet podłączenie kontrolera, który zapewnia jeszcze lepszą zabawę. Wspomniane udostępnianie ekranu to kolejna funkcja sugerująca wybór Android TV, ponieważ w Smart TV nie występuje we wszystkich aplikacjach.
Co jednak zrobić w przypadku, gdy chcemy skorzystać z funkcji dedykowanych dla Android TV, ale nie możemy zmienić telewizora? Jedno z rozwiązań to zastosowanie odtwarzacza multimedialnego i podłączenie go przez kabel np. HDMI. Wtedy jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego gniazda w obu sprzętach.
Pomocne będą też transmitery Chromecast. Nie posiadają one dedykowanego pilota, a ich obsługa odbywa się za pośrednictwem smartfona lub innego urządzenia, z którego nadajemy sygnał. Może to być również tablet, o ile jego oprogramowanie jest zgodne z transmiterem.
Wybierając odtwarzacz multimedialny trzeba sprawdzić wersję systemu operacyjnego. Warto bowiem sięgać po sprzęt najnowszej generacji. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie obsługiwanych formatów wideo i audio, gdyż tak zwane TV Boxy umożliwiają odtwarzanie multimediów z kart pamięci lub pendrive’ów. Ważna pozostaje także pamięć RAM – im więcej jej, tym urządzenie będzie bardziej wydajne. Zakup takiego sprzętu to przeważnie wydatek rzędu 150-300 – znacznie mniej niż w przypadku nowego telewizora. Z drugiej strony jednak żadne „obejście” tego typu nie zastąpi Android TV 1 do 1.