Jaka gitara elektryczna na początek?

Julia Stopczyk
Data dodania: 11-07-2025
Struna do gitary elektrycznej

Gitara elektryczna to marzenie wielu początkujących muzyków. Zanim jednak kupisz swój pierwszy instrument, warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jaka gitara elektryczna na początek sprawdzi się najlepiej. W tym poradniku porównamy różne typy gitar.

Gitara akustyczna czy elektryczna?

Zwykle naukę gry na gitarze zaczynamy na gitarze akustycznej. Ma to wiele zalet, ale tą prozaiczną jest po prostu budżet. Znacznie łatwiej znaleźć jest gitarę akustyczną w niższej cenie. Z grą na instrumencie jest jak z każdą inną pasją: może się nam znudzić lub po prostu może to nie być hobby dla nas. Poza tym akustyk jest łatwiejszy w utrzymaniu, nie wymaga żadnego sprzętu i łatwiej ją zabrać na ognisko czy letnią wyprawę.


Mimo to są jednak osoby, które chcą zacząć naukę na gitarze elektrycznej. Plusem są znacznie większe możliwości brzmieniowe niż te, które daje gitara akustyczna. Elektryk pozwala na grę z efektami, jest bardziej „miękki” w dotyku – struny mają niższy opór, a gryf jest często cieńszy. To świetna opcja dla fanów rocka, bluesa, metalu czy jazzu. Trzeba jednak pamiętać, że zakup gitary to dopiero początek – potrzebny będzie też wzmacniacz, kabel, być może tuner czy pasek. Na szczęście jednak – wbrew mitom – nauka na gitarze elektrycznej wcale nie jest trudniejsza. Jeśli zatem wiesz, że ciągnie Cię do brzmienia elektryka – nie bój się zacząć właśnie od niego, bo wszystko zależy od Twoich muzycznych celów.

Gitary elektryczne dostępne w naszej ofercie:

Typy gitar elektrycznych – co warto wiedzieć?

Jaką gitarę elektryczną wybrać na początek, biorąc pod uwagę konstrukcję? Budowa korpusu wpływa na brzmienie, wagę i komfort gry. Pod tym względem wyróżniamy trzy podstawowe typy gitar elektrycznych: solid body, czyli z litym korpusem, semi hollow body (półpusta) oraz hollow body (pusta).


Pierwsza jest zdecydowanie najpopularniejsza wśród gitar elektrycznych. Korpus wykonany jest z jednego kawałka drewna (np. mahoniu, olchy, klonu). Brzmienie jest bardziej zwarte, długość wybrzmiewania dźwięku dłuższa, a sprzężenia są mniejsze. Takie gitary dobrze sprawdzają się w rocku, metalu, bluesie i popie. Wśród przykładowych gitar tego typu są Fender Stratocaster, Gibson Les Paul oraz Ibanez RG.


Drugi typ to gitara półpusta. Te modele posiadają w środku komory rezonansowe, ale wciąż mają centralny blok drewna, który ogranicza sprzężenia. Brzmienie jest cieplejsze i bardziej „drewniane” niż w gitarach typu solid body. Świetnie nadają się do jazzu, bluesa, a także do rocka vintage. Przykłady? Epiphone Dot i Gibson ES-335.


Wreszcie mamy trzeci typ – gitarę hollow body, czyli pustą. Jest ona podobnie pusta w środku jak akustyczna, ale ma elektryczne przetworniki. Brzmienie takiego modelu jest bardzo ciepłe i naturalne. Mankamentem jest podatność na sprzężenia przy głośniejszej grze. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się w jazzie lub spokojniejszym bluesie. Przykładowe modele tego typu to Gretsch G5420T lub Ibanez Artcore AF75.

Les Paul czy Stratocaster – klasyka dla początkujących

Jaką gitarę elektryczną wybrać na początku? Dwa najbardziej rozpoznawalne modele typu elektrycznego to Les Paul i Stratocaster. Oba są świetne dla początkujących – różnią się jednak pod względem ergonomii i brzmienia. Fender Stratocaster to lekka, wygodna gitara z trzema przetwornikami single-coil, charakterystycznym kształtem korpusu i ruchomym mostkiem (tremolo). Jest ona bardzo wszechstronna, wygodna i łatwa w obsłudze. Ma cienki gryf, co jest bardzo wygodne w graniu i umożliwia szybkie zmiany pozycji palców. Brzmienie Stratocastera jest uniwersalne i nadaje się do wielu gatunków muzycznych od bluesa i rocka po jazz i funk. Oczywiście ma ona także swoje wady. Na przykład fakt, że przetworniki single-coil są podatne na szumy, a brzmienie nie jest odpowiednie do najcięższych gatunków.


Drugi z klasycznych modeli, polecanych początkującym, to Gibson Les Paul. Jest to cięższa gitara z dwoma przetwornikami humbucker, które dają mocne, głębokie brzmienie. Świetnie sprawdza się w rocku, metalu i bluesie. Les Paul ma klasyczny, bardziej „mięsisty” ton. Zaletą są mocne dźwięki bez szumów. To dobry wybór do riffów i solówek. Jednak gitara ma dość „słuszną” masę, jest mniej ergonomiczna i zwykle droższa niż Stratocastery.

Inne popularne modele gitar – jaka gitara elektryczna na początek?

Nadal zastanawiasz się, jaka gitara elektryczna na początek będzie najlepsza i nie przekonują Cię klasyczne modele? Możesz rozważyć inne budżetowe propozycje, takie jak Yamaha Pacifica 112V, Harley Benton SC-550, czy Ibanez GRG. Pierwszy model to uniwersalna gitara o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny. Idealna do nauki. Druga to solidny wybór dla fanów stylu Les Paul, w bardzo atrakcyjnej cenie. Z kolei trzecia jest lekka, ma wygodny gryf i pasuje do szybszej, technicznej gry.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?

Kupując gitarę elektryczną musisz pamiętać o kilku dodatkach, które będą niezbędne. Po pierwsze jest to wzmacniacz, który jest nieodzownym elementem, do tego kabel, tuner oraz pasek i kostki. Może się także przydać stojak oraz pokrowiec.


Jak widać, na pytanie jaka gitara elektryczna na początek będzie najlepsza, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji muzycznych, budżetu i wygody. Jeśli kochasz rocka lub bluesa – postaw na Stratocastera lub Les Paula. Jeśli marzysz o jazzie – pomyśl o semi hollow. A jeśli szukasz czegoś wszechstronnego, wygodnego i budżetowego – Yamaha Pacifica to będzie strzał w dziesiątkę.

Gitary dostępne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756