Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki inteligentny głośnik wybrać? Czy będzie mówić po polsku?

 2023-07-27 

Głośniki inteligentne, obsługujące asystentów głosowych, zwiększają komfort użytkowania różnorodnego sprzętu RTV i AGD, z którym mogą być kompatybilne. Rozpoznają wiele różnorodnych komend głosowych, na które w odpowiedni sposób są w stanie zareagować i stosownie do polecenia – wykonać zadanie. Z wykorzystaniem asystenta głosowego można nie tylko łatwo rozpocząć czy zakończyć odtwarzanie muzyki, przełączać się między utworami, ale także sprawdzić prognozę pogody i sterować sprzętem wykorzystywanym w ramach domu inteligentnego. Sprawdziliśmy, czy inteligentne głośniki po polsku też są w stanie nas zrozumieć. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy również, jaki inteligentny głośnik wybrać.

Wielka trójka asystentów

Najpopularniejszymi asystentami głosowymi wykorzystywanymi w rozmaitych urządzeniach są Asystent Google, Amazon Alexa i Apple Siri. Pierwszy ze wspomnianych dostępny jest w języku polskim, ale ta wersja językowa jest zaimplementowana wyłącznie na smartfonach. Inteligentne głośniki kompatybilne z tym rozwiązaniem nie obsługują polskiej wersji językowej Asystenta.  Podobnie wygląda sytuacja z Alexą Amazona i Siri od firmy Apple. Mimo bogatej funkcjonalności i wielu różnorodnych opcji i możliwości wykorzystania, urządzenia kompatybilne z tymi asystentami głosowymi nie wspierają naszego języka.

Jaki inteligentny głośnik wybrać? Kompatybilne modele

Wymienieni powyżej twórcy asystentów głosowych, a więc firmy Google, Amazon i Apple, oferują również inteligentne głośniki, które są kompatybilne z rozwiązaniami przez nich opracowanymi. Z Asystentem Google są zgodne takie inteligentne głośniki jak np. Google Home, Nest Mini oraz Home Mini (dostępny w kilku wersjach kolorystycznych). Alexę obsługują m.in. głośniki Amazon Echo Dot czy też multimedialny model Echo Show 2. Z kolei asystenta głosowego Siri obsługuje np. głośnik Apple HomePod.

Inni producenci, asystenci i modele

Z dobrodziejstw trzech najpopularniejszych asystentów głosowych korzystają też inni producenci inteligentnych głośników i nie tylko. Niektóre urządzenia obsługują nawet więcej niż jednego asystenta głosowego. Zapewnia to elastyczność obsługi sprzętu i daje użytkownikowi możliwość wyboru, z usług jakiego asystenta chce korzystać. Na przykład urządzenia audio marki Sonos są kompatybilne zarówno z Amazon Alexą, jak i Asystentem Google. Co ważne, w systemie multiroom firmy Sonos wystarczy tylko jedno urządzenie kompatybilne z asystentem głosowym, np. inteligentny głośnik Sonos One, aby możliwe było głosowe sterowanie odtwarzaniem muzyki na innych modelach wykorzystywanych w systemie audio składającym się z urządzeń tego producenta.

Inteligentne głośniki kompatybilne z asystentami głosowymi mają w ofercie również tacy producenci jak Sony, JBL, Harman Kardon oraz Bose.


Autorski system sterowania głosowego opracowała natomiast firma Samsung. Nosi on nazwę Bixby i jest wykorzystywany m.in. w smartfonach i telewizorach tego producenta. Niestety, również nie jest dostępny w języku polskim.

Jaki inteligentny głośnik wybrać?

Który ze wspomnianych dotychczas inteligentnych głośników jest najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pomijając kwestię zależności językowych, ważna jest nie tylko funkcjonalność urządzenia, ale także jego brzmienie i design. Producenci prześcigają się w wymyślaniu rozmaitych kształtów inteligentnych głośników. Nic w tym dziwnego! Tego typu sprzęt powinien w domowym zaciszu doskonale się prezentować i przyciągać uwagę swoim wyglądem.


Nie bez znaczenia jest moc urządzenia, a więc wbudowanych wzmacniaczy, która zwykle przekłada się na to, jak głośno jest w stanie zagrać urządzenie.


Inteligentne głośniki pracują zwykle w oparciu o bezprzewodową łączność Wi-Fi. Mogą jednak być wyposażone w moduł Bluetooth. Jeśli chcesz wykorzystać głośnik również do strumieniowego odtwarzania audio bezpośrednio z urządzenia mobilnego, zwróć uwagę na to, który model obsługuje to rozwiązanie.


Pod uwagę warto wziąć również liczbę mikrofonów wbudowanych w urządzenie. W praktyce, im jest ich więcej, tym lepiej i dokładniej głośnik będzie rejestrował nasz głos oraz rozpoznawał poszczególne polecenia. Jeśli chcesz z inteligentnego głośnika korzystać nie tylko w domu, ale również w plenerze, zwróć uwagę, który z modeli charakteryzuje się zwiększoną odpornością mechaniczną, np. na zachlapanie. Takiemu inteligentnemu urządzeniu nie straszny będzie nawet deszcz.

Inteligentny głośnik Google po polsku?

Niestety, obecnie inteligentne głośniki po polsku „nie rozmawiają”. Nie tylko zresztą głośniki firmy Google, ale też urządzenia innych producentów nie obsługują na dziś sterowania w języku polskim. Nie należy jednak wykluczać, że kompatybilność asystentów głosowych z językiem polskim pojawi się w przyszłości. Tym bardziej, że w smartfonach możemy już korzystać choćby z Asystenta Google. Obecnie nie ma jednak ku temu wyraźnych wskazań, by miał on zostać wprowadzony m.in. do inteligentnych głośników. Jesteśmy więc skazani na korzystanie ze sterowania głosowego wypowiadając komunikaty głosowe np. po angielsku.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756