Poradniki Eksperta

Jaki subwoofer wybrać?

Subwoofer może być zintegrowany ze wzmacniaczem, który będzie odpowiedzialny za zasilanie głośnika niskotonowego. Mówimy wówczas o konstrukcji aktywnej (WILSON Raptor SUB-10). Wzmacniacz w modelach aktywnych jest już odpowiednio dobrany do parametrów technicznych głośnika, a zatem nie musisz się już martwić o dobór dodatkowego urządzenia wzmacniającego. To właśnie modele aktywne są obecnie najpopularniejsze, m.in. ze względu na swoją uniwersalność i prostotę instalacji oraz konfiguracji w domowym systemie audio. Podłączenie subwoofera aktywnego do wzmacniacza lub amplitunera jest bardzo proste. Wystarczy odpowiedni przewód zakończony wtykami typu RCA. Subwoofer podłącza się do złącza oznaczanego w urządzeniu wzmacniającym najczęściej jako Pre Out.


Znacznie mniej popularne w domowych systemach stereo i kina domowego są subwoofery pasywne, a więc pozbawione wzmacniacza i różnorodnych regulatorów. Tego typu modele podłącza się bezpośrednio do terminala głośnikowego odpowiedzialnego za kanał subwoofera, a więc tak samo jak w wypadku pozostałych pasywnych głośników systemu audio.


Głośnik niskotonowy


Subwoofer wykorzystuje najczęściej pojedynczy przetwornik niskotonowy, który ukrywany jest za dźwiękoprzepuszczalną maskownicą. To m.in. od średnicy głośnika zależne jest pasmo przetwarzanych częstotliwości. Jaki subwoofer zatem wybrać pod względem wielkości zamontowanego w nim głośnika? Teoretycznie im większa średnica głośnika w subwooferze, tym lepiej. Wśród dostępnych na rynku modeli można spotkać subwoofery z głośnikiem o średnicy od ok. 20 do 30 cm. Im większy przetwornik, tym też większa obudowa. Nie zawsze jednak będzie możliwość ustawienia w domowej instalacji nagłośnieniowej dużego subwoofera. Trzeba więc znaleźć często kompromis pomiędzy gabarytami głośnika niskotonowego, a miejscem, jakie możemy przeznaczyć na jego ustawienie.


Obudowa subwoofera


Głośnik niskotonowy może być zamykany w różnego typu obudowach. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest obudowa bass-reflex, we wnętrzu której stosuje się specjalny tunel powietrzny z wylotem ulokowanym na jednej ze ścian – często tylnej lub przedniej, ewentualnie u podstawy (DALI ZENSOR Sub E-9). Tunel stosowany jest po to, aby uwydatnić niskie częstotliwości przetwarzane przez głośnik subwoofera. Podobne zadanie spełnia obudowa z membraną bierną. W tego typu konfiguracji zamiast odpowiednio dobranego tunelu z otworem, stosowana jest konstrukcja przypominająca klasyczny głośnik o odpowiedniej masie, ale pozbawiony elementów magnetycznych.

Kolejnym, choć mniej popularnym rozwiązaniem jest subwoofer z obudową zamkniętą. Jest to szczelna konstrukcja, w której nie ma ani otworu bass-reflex, ani membrany biernej. Wewnątrz takiej obudowy stosuje się rozmaite materiały pochłaniające, które mają za zadanie wyeliminowanie promieniowania tylnej strony membrany głośnika niskotonowego. Jaki subwoofer wybrać ze względu na typ obudowy? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, co do tego, która obudowa jest lepsza. Typ obudowy wpływa nie tylko na brzmienie, ale też m.in. na gabaryty subwoofera i na jego wygląd. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji zakupowej warto więc lepiej przyjrzeć się kilku wcześniej wyselekcjonowanym modelom.

Subwoofer Dali


Parametry i konfiguracja subwoofera


Jaki subwoofer wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę? W głośnikach tych znaczenie ma przede wszystkim pasmo przenoszenia. Poszczególne parametry subwoofera aktywnego są konfigurowane za pomocą odpowiednich przycisków lub pokręteł znajdujących się najczęściej z tyłu obudowy. Najbardziej podstawowym jest regulator głośności. Oprócz niego dostępne jest pokrętło (lub przełącznik) do konfiguracji częstotliwości odcięcia. Jest to parametr, który decyduje o zakresie częstotliwości przetwarzanych przez głośnik niskotonowy. W subwooferach górna granica pasma nie jest zwykle większa niż ok. 300 Hz, a dolna w najlepszych modelach może osiągać ok. 20 Hz (QUADRAL Qube 10). W aktywnych subwooferach może być dostępna także regulacja fazy sygnału audio w zakresie od 0 do 180°. Dzięki temu możesz zredukować różnice fazy w odtwarzaniu niskich tonów przez subwoofer i resztę kolumn systemu audio. Może to mieć mniejsze lub większe znaczenie, w zależności od tego, w jakim miejscu zainstalujesz subwoofer.


Ustawienie subwoofera


Nawet mniej zaawansowany technicznie model, ale dobrze usytuowany i skonfigurowany, może znacznie poprawić brzmienie, zwłaszcza systemu kina domowego. Właściwa lokalizacja subwoofera jest więc bardzo ważna. Choć dźwięki odtwarzane przez subwoofer są niemal bezkierunkowe, to jednak w dużych pomieszczeniach odpowiednie usytuowanie subwoofera ma znaczenie. Zazwyczaj subwoofer ustawiamy gdzieś pod ścianą lub w rogu pomieszczenia. Warto jednak trochę poeksperymentować z lokalizacją, ponieważ odpowiednie rozchodzenie się niskich tonów w pomieszczeniu zależy także od umeblowania wnętrza, które w praktyce kształtuje jego akustykę.


Więcej niż jeden subwoofer


W systemach kina domowego często instaluje się dwa, a nawet więcej subwooferów. Możliwość instalacji dwóch głośników niskotonowych mają niektóre amplitunery wielokanałowe. Większa liczba subwooferów w systemie kina domowego nie tylko poprawia odsłuch niskich częstotliwości, ale także zapewnia lepszą lokalizację źródeł dźwięku i poprawia przestrzenność sygnału audio. Mocniejsze niskie tony to też lepsze, bardziej odczuwalne wrażenia akustyczne, wzmacniające jednocześnie przekaz wideo. Zwiększenie liczebności subwooferów wpływa ponadto na wyrównanie sceny dźwiękowej, również w konfiguracji stereofonicznej.

Nie zawsze zresztą istnieje możliwość instalacji jednego potężnego głośnika niskotonowego. Wówczas dwa mniejsze, ale odpowiednio rozstawione subwoofery mogą doskonale spełnić swoje zadanie. Zbliżona wydajność przy mniejszych gabarytach ułatwia montaż w pomieszczeniu odsłuchowym, a do tego zapewnia lepsze wrażenia dźwiękowe w znacznie większym obszarze odsłuchu.


Jaki subwoofer wybrać? A może bezprzewodowy?


Wśród dostępnych na rynku modeli można znaleźć subwoofery bezprzewodowe. W tym wypadku do urządzenia wzmacniającego sygnał audio montuje się specjalny moduł, dzięki któremu możliwa jest transmisja dźwięku przetwarzanego przez układ subwoofera. Model pozbawiony okablowania, które łączyłoby go z amplitunerem czy wzmacniaczem, znacznie łatwiej jest rozstawić w pomieszczeniu.


Jaki subwoofer do kina domowego, a jaki do stereo?


Głośnik niskotonowy nieco inną rolę pełni w zestawie stereo, a inną w zestawie kina domowego. W systemie stereofonicznym przede wszystkim wzmacnia brzmienie niskich częstotliwości, wspomagając w tym lewą i prawą kolumnę zestawu.

Subwoofer znacznie większe znaczenie ma w zestawie kina domowego, gdzie odpowiada m.in. za wzmocnienie efektów dźwiękowych, np. wybuchów, strzałów czy eksplozji. Dźwięki odtwarzane przez głośnik basowy, nawet jeśli niezbyt naturalne, współgrając z filmowym obrazem, mają wzmocnić odbiór wrażeń dźwiękowych przez widza.


Kolorystyka subwoofera


Choć subwoofer nie odgrywa w domowym nagłośnieniu roli pierwszoplanowej i nie jest eksponowany tak, jak chociażby kolumny podłogowe, to jednak jego kolorystyka jest równie istotna. Powinna być dopasowana do pozostałych kolumn zestawu nagłośnieniowego. Jeśli subwoofer jest tej samej marki, co pozostałe kolumny, nie powinieneś mieć problemu z dobraniem odpowiedniego wariantu kolorystycznego. Nie jest to jednak takie oczywiste, ponieważ nie każda seria produktów w ofercie danego producenta oferuje identyczną paletę barw. Problemów nie będzie, jeśli wybierzesz subwoofer z tej samej linii produktowej, do której należy reszta kolumn. Niestety też nie w każdej z serii kolumn subwoofer będzie dostępny. Problemów z doborem kolorystycznym subwoofera nie będzie z pewnością jeśli twój system audio wykorzystuje kolumny w popularnych odcieniach, np. czarnym. Wtedy znacznie łatwiej o wybór modelu, nawet jeśli będzie on innej marki niż zestaw głośnikowy.


Czy subwoofer zawsze jest konieczny?


W systemach audio, w których wykorzystywane są bardzo dobrej jakości podzespoły i kolumny głośnikowe, subwoofer nie zawsze trzeba montować. Być może niskie tony nie będą wówczas tak wyraźnie zaznaczone, ale nie we wszystkich instalacjach jest to konieczne. Znaczenie ma m.in. gatunek muzyczny, który jest najczęściej odtwarzany na systemie audio. Wiele też zależy tutaj od preferencji użytkownika i tego, czy w brzmieniu swojego systemu audio preferuje większą czy mniejszą „porcję” niskich tonów.

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert