Zdaniem eksperta
Świat gamingu kojarzy się głównie z komputerami stacjonarnymi, konsolami lub ewentualnie pozostałymi platformami, jak urządzenia typu handheld i smartfony. W każdym przypadku niezwykle ważne jest, aby mieć dostęp do jak najlepszego sprzętu. Pozwoli to na płynną rozgrywkę, co przełoży się w wyraźny sposób na satysfakcję płynącą z czasu spędzonego przed ekranem. Marzeniem wielu graczy jest zapewnienie sobie jak największego ekranu, przy zachowaniu najwyższej możliwej jakości obrazu. Takie wymagania może z powodzeniem spełnić telewizor dla graczy. Na co jednak należy zwrócić uwagę, podczas kupna jednego z modeli?
Jak dopasować rozmiar telewizora do pomieszczenia?
Rozmiar ma znaczenie, szczególnie w kwestii telewizorów służących do gamingu. Większość zapalonych graczy z chęcią wstawiłaby do swojego pokoju lub salonu największy dostępny model, ale nie tędy droga. Trzeba pamiętać o tym, że rozmiar telewizora, który ma stanąć w Twoim domu, koniecznie powinien być dobrany do wymiarów pomieszczenia.
Większa przekątna ekranu oznacza, że będziesz musiał siedzieć dalej od urządzenia. Ma to na celu nie tylko ochronę oczu, ale także, a może głównie, zapewnienie jak najlepszych wrażeń wizualnych. W jaki sposób obliczyć odpowiednią odległość biorąc pod uwagę rozdzielczość, którą oferuje telewizor dla graczy? Równanie jest niezwykle proste do obliczenia. Wystarczy znajomość całkowitej przekątnej ekranu i dla przykładu weźmy tutaj 55 cali. Po przeliczeniu na centymetry, daje nam to około 140 cm. Następnie należy obliczyć dwukrotność tej odległości, czyli w tym przypadku będzie to około 280 centymetrów. Ten wynik, jest minimalną odległością, w której możesz bezpiecznie siedzieć przed ekranem telewizora. Odległość maksymalna to czterokrotność przekątnej, co daje nam dla telewizora 55-calowego około 560 centymetrów.
Znając zasadę obliczania odległości od telewizora, możesz dokładnie określić, jaki model będzie nadawać się idealnie do pomieszczenia, w którym masz zamiar go ustawić.
Jaki rozmiar powinien mieć telewizor dla graczy?
Czy w przypadku, gdy metraż nie jest duży, oznacza to, że mniejsze telewizory oferują mniej funkcji dodatkowych i gorszą jakość obrazu? Zdecydowanie nie, ponieważ przekątna wyraża wyłącznie fizyczną cechę danego telewizora. O wiele istotniejsza jest rozdzielczość, która ma już ogromny wpływ na jakość obrazu. Trzeba jednak pamiętać, że obie te cechy w połączeniu będą oferować najlepsze wrażenia z prowadzenia rozgrywki.
W przypadku gamingu, warto zatem postawić na możliwie jak największy telewizor, którego przekątna nie będzie niższa niż 45 cali. Taki rozmiar sprawdzi się nawet w formie monitora komputerowego, ale najlepsze efekty da Ci telewizor dla graczy o przekątnej od 55 do 65 cali.
Rozdzielczość
Wracamy teraz do rozdzielczości, którą łatwo dobrać do konkretnego rodzaju gamingu. Część z graczy podłącza telewizor wprost do komputera stacjonarnego, część do konsol, a jeszcze inni używają usług streamingu z chmury. Dzisiejsze gry, przynajmniej te blockbusterowe, oferują niesamowite wrażenia wizualne i odtworzenie ich na telewizorze wymagać będzie wielu funkcji. Zanim jednak zaczną one działać na Twoją korzyść, trzeba zadbać o wspomnianą rozdzielczość.
W przypadku telewizora przeznaczonego do grania, najlepszym wyborem będzie 4K, czyli 3 840 x 2 160 pikseli. Dzięki temu, obraz będzie wyraźny i przede wszystkim ostry, co na dużych ekranach może być problemem, jeśli rozdzielczość będzie zbyt niska. Nie trzeba tutaj doświadczonego gracza, żeby wiedzieć, jak spada wówczas komfort grania w ulubione tytuły.
Częstotliwość odświeżania
Kolejną bardzo istotną cechą, którą musi oferować tv dla graczy, jest częstotliwość odświeżania. Termin ten oznacza dosłownie to, jak często będzie odświeżany każdy piksel na ekranie telewizora, w ciągu jednej sekundy. Wyższe wartości oznaczają, że obraz będzie zdecydowanie żywszy, co przełoży się na dynamikę ruchów w poszczególnych scenach w grze. Dlaczego jest to tak istotne? W praktyce najdynamiczniejsze sceny, w których możesz zobaczyć dużo wybuchów, ruchów postaci i otoczenia, będą po prostu płynniejsze. Jaki model do gier zapewnia najlepszą częstotliwość odświeżania? Zdecydowanie w tej kwestii należy celować w telewizory 120 Hz, które tak naprawdę stają się powoli standardowym rozwiązaniem w świecie gamingu. Prawdą jest, że wciąż daleko na tym polu do dogonienia monitorów komputerowych, ale na rynku coraz częściej pojawiają się nowe rozwiązania, które oferują telewizor dla graczy z wyższą częstotliwością odświeżania, jak np. 144 Hz.
Jeśli nie planujesz grania w najbardziej wymagające wizualnie tytuły obecne na rynku, wówczas spokojnie możesz zdecydować się na telewizor z niższą częstotliwością odświeżania. Fani retro grania, czy gier Indie, nie będą potrzebować tak bardzo wysokiego odświeżania, ponieważ z założenia te gry nigdy nawet nie brały pod uwagę, że zostaną uruchomione na sprzęcie z najwyższej półki.
Zobacz także: Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie?
Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?
Matryca w telewizorze określa, w jaki sposób będą odwzorowywane kolory, jak będzie wyglądać kontrast, a także jasność ekranu. Na samym końcu jest jeszcze kwestia zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do działania telewizora. Kilka lat temu, do czołówki w tej kategorii należały matryce LED, które cechują się dobrym odwzorowaniem kolorów, nie najgorszym kontrastem pomiędzy bielą a czernią, a także satysfakcjonującymi kątami widzenia. Problemem tych modeli było podświetlanie ekranu, co generowało duże zużycie energii.
Obecnie do najpopularniejszych rozwiązań należą matryce OLED i wszystkie jej pochodne, czyli np. QLED, które w zupełnie inny sposób podeszły do kwestii wyświetlania obrazu. Każdy piksel podświetlany jest przez osobną diodę, co sprawia, że znacznie poprawił się kontrast, odwzorowanie barw, a także sama jakość obrazu. Dzięki temu, że poszczególne diody mogą zostać całkowicie wyłączone, a ekran nie wymaga dodatkowego podświetlenia, zużycie energii w tych matrycach jest znacznie niższe, niż w rozwiązaniu LED-owym.
W obu przypadkach warto wybrać modele, które będą wyposażone w technologię HDR. Telewizor dla graczy bez HDR nie ma tak naprawdę większego sensu. Ta technologia wpływa na to, w jaki sposób wyświetlany jest kolor czarny, ale i biały. W scenach, gdzie obecny jest mrok nocy, czy silne światło słoneczne, obraz będzie wyglądać bardziej naturalnie i nie zleje się w jedną wielką, nieprzeniknioną paletę czerni lub bieli.
Input Lag i komunikacja
Nie jest tajemnicą dla żadnego z graczy, że najważniejsza jest szybkość działania. Szczególnie mocno widać to w grach typu FPS, gdzie każda sekunda jest na wagę złota. W tym miejscu do słownika pojęć wkracza Input Lag, czyli czas reakcji, który upływa od wysłania sygnału z komputera lub konsoli do momentu reakcji, czyli odebrania tego sygnału przez telewizor. W zasadzie można bez żadnych konsekwencji założyć, że im mniejszy będzie Input Lag, tym lepiej. Zdecydowanie wartość ta nie powinna przekraczać 60 ms, a na rynku można znaleźć modele telewizorów, które oferują nawet 10 ms.
Telewizor dla graczy musi szybko i sprawnie odbierać sygnały wysyłane z komputera lub konsoli. Obecnie używa się do tego głównie połączeń przewodowych, ponieważ gwarantują stabilną komunikację, bez utraty danych. Najlepiej sprawdza się w tym technologia HDMI, ale część z graczy coraz częściej wybiera Display Port. W obu przypadkach musisz pamiętać, aby upewnić się, czy Twój sprzęt i telewizor będą kompatybilne ze sobą w kwestii dostępności portów.
Alternatywą, która zaczyna dopiero raczkować, ale już ma spore grono fanów, jest tzw. Cloud Gaming, czyli granie poprzez chmurę. Oczywistym jest tutaj, że będziesz potrzebować połączenia internetowego, dlatego najlepiej wybrać telewizor, który oferuje najnowsze standardy łączności Wi-Fi. Niektóre z modeli dysponują także wejściem sieciowym, dzięki czemu podłączysz się bezpośrednio do Internetu.
Wsparcie kart graficznych i tryb gier
Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego, który będzie podłączony do telewizora, świetnym dodatkiem okaże się wsparcie dla konkretnych jego podzespołów. W przypadku najpopularniejszych kart graficznych, będzie to Nvidia G-Sync oraz AMD FreeSync. Tryby te wpływają na poprawienie jakości obrazu poprzez synchronizację częstotliwości odświeżania ekranu z kartą graficzną. Nie mniej ciekawym rozwiązaniem jest tryb gier, który w telewizorach działa w pełni automatycznie. Opowiada za dopasowanie parametrów obrazu pod kątem trybu rozgrywki.