Poradnik Eksperta > Telewizory i RTV > Jaką miniwieżę kupić?

Jaką miniwieżę kupić?

Miniwieża to poręczny i bardzo funkcjonalny sprzęt audio, który można nabyć w bardzo przystępnej cenie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz specjalnym parametrom, znakomicie sprawdza się w małych i średnich pomieszczeniach. O czym pamiętać, wybierając wymarzoną miniwieżę oraz na co zwrócić uwagę przeglądając dostępne modele?

 

Dobra miniwieża – czyli jaka?

 

Miniwieża to sprzęt audio, który od klasycznego urządzenia stereo różni się przede wszystkim rozmiarami. Jak sama nazwa wskazuje, jest po prostu mniejsza i bardziej kompaktowa, co znacząco ułatwia umieszczenie sprzętu w salonie czy sypialni. O wiele prościej znaleźć przestrzeń dla małego urządzenia czy też wkomponować je w bieżącą aranżację. Choć w ostatnich latach miniwieże spotykane są nieco rzadziej, wciąż cieszą się ogromną popularnością w polskich gospodarstwach domowych. Konstrukcja miniwieży stawia przed producentami pewnego rodzaju wyzwania, z których największym jest oczywiście integracja wszystkich podzespołów i parametrów w postaci małego urządzenia. Ten kompaktowy sprzęt może zawierać w sobie takie udogodnienia, jak odtwarzacz CD/DVD, wzmacniacz, złącza czy radio FM – a to tylko niektóre z przykładów


Jaką miniwieżę kupić?Sprawdź naszą ofertę mikrowież!

 

Jak wybrać miniwieżę?

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości sprzętów elektronicznych, przeglądając dostępne modele, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. Z pewnością jednym z podstawowych jest budowa urządzenia, która w sporej mierze wpływa na finalną jakość emisji dźwięku. Do wyboru są miniwieże komponentowe, które pozwalają użytkownikowi na samodzielny dobór podzespołów, oraz wieże zintegrowane, kiedy to poszczególne elementy tworzą pojedynczy i zintegrowany twór. Na całość w tym przypadku składają się m.in. kolumny, odtwarzacz, radio i wzmacniacz. Ten rodzaj miniwieży zazwyczaj jest tańszy w nabyciu. Bardzo istotnym parametrem użytkowym w kontekście miniwieży jest jej moc. Można przyjąć, że im wyższą moc użytkową posiada urządzenie, tym głośniej może emitować dźwięk. Warto jednak zauważyć, że miniwieże zazwyczaj posiadają słabszy osprzęt niż ma to miejsce w przypadku rozbudowanych zestawów audio. A przy okazji głośników, dobrze zwrócić uwagę na ich materiał wykonania – za najlepszy uważa się drewno.


 

Nowoczesne miniwieże posiadają własny dysk twardy, który pozwala na przechowywanie i odtwarzanie ulubionych utworów. To bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego korzysta wielu użytkowników. Zależnie od indywidualnych potrzeb lepiej wybrać większy dysk, który gwarantuje zapis większej liczby plików w doskonałej jakości. Warto też zwrócić uwagę na obsługiwane formaty plików, najpopularniejsze to MP3 i WMA, a urządzenia, które można podłączyć do telewizora, powinny współpracować z formatami avi, DVD i Divx. Przy przeglądaniu dostępnych modeli warto przyjrzeć się też zamontowanym przez producenta gniazdom oraz obsługiwanym formatom transmisji danych. Najpopularniejsze jest złącze USB, które pozwala m.in. na podłączenie pendrive’a, praktyczne jest też złącze HDMI, by odtwarzać obraz i dźwięk w wysokiej jakości, w niektórych miniwieżach spotyka się też czytnik kart SD. Dobrej jakości wieża powinna obsługiwać formaty Wi-Fi i Bluetooth, co wyraźnie zwiększa funkcjonalność urządzenia. Jednym z najczęściej polecanych urządzeń tego typu jest wieża PANASONIC SC-PM250EC-S. Produkt jest dostępny w przystępnej cenie i cechuje się doskonałą funkcjonalnością. Moc znamionowa kolumn typu Bass Reflex wynosi 20 W, sprzęt może odtwarzać muzykę, m.in. w formacie MP3. Ponadto posiada takie dodatkowe funkcje, jak wyłącznik czasowy, korektor dźwięku (equalizer) czy regulację niskich i wysokich tonów. Miniwieża cechuje się też klasycznym wykończeniem.