Jakie głośniki do telewizora typu soundbar?
Znacznie popularniejszym urządzeniem, niż głośnik power audio, wykorzystywanym do nagłośnienia telewizora jest soundbar, czyli listwa soundbarowa z wbudowanym wzmacniaczem. W zależności od potrzeb i wymagań użytkownika, a także od wielkości pomieszczenia odsłuchowego, może być to model z subwooferem w zestawie lub bez niego. Listwę soundbarową można umieścić na szafce RTV lub zawiesić np. pod telewizorem zamontowanym na ścianie. Producenci soundbarów często podają dla telewizorów o jakich przekątnych zalecany jest dany model soundbara. W ustawieniach soundbara dostępne są specjalne korektory, dzięki którym można dopasować brzmienie dźwięku do materiałów wideo odtwarzanych na ekranie telewizora (tryby przetwarzania takie jak np. Film lub Muzyka). Soundbar można podłączyć do telewizora np. z wykorzystaniem cyfrowego złącza optycznego. Jeśli wykorzystamy połączenie przez HDMI, wówczas dzięki funkcji CEC (od ang. Consumer Electronics Control) można będzie sterować podstawowymi funkcjami soundbara za pomocą pilota do telewizora. Innowacyjne modele soundbarów mogą ponadto współpracować z aplikacją mobilną, a nawet asystentami głosowymi, np. Amazon Alexa czy Asystentem Google.
Głośniki do telewiora - kino domowe
Bardziej zaawansowanym sposobem na nagłośnienie telewizora, a przede wszystkim wymagającym więcej miejsca na instalację, jest podłączenie go do zestawu kina domowego. Najtańsze modele z kompaktowymi kolumnami można nabyć już za kilkaset złotych. Najlepsze efekty brzmieniowe pozwalają jednak uzyskać droższe, wielosegmentowe systemy, w skład których wchodzi zwykle amplituner wielokanałowy i zestaw kolumn głośnikowych. Aby w pełni wykorzystać możliwości brzmieniowe systemu kina domowego, niezbędne jest odpowiednie rozstawienie poszczególnych kolumn (frontowych, centralnej i efektowych). Kalibrację zestawu ułatwiają systemy automatycznej korekcji akustyki, dzięki którym można dopasować brzmienie kina domowego do preferencji użytkownika, warunków akustycznych w pomieszczeniu, a przy okazji zredukować niedoskonałości w rozmieszczeniu głośników. Podłączając zestaw kina domowego do telewizora Ultra HD w pełni wykorzystasz możliwości emitowanych w telewizji lub dostępnych w serwisach VoD filmów z dźwiękiem wielokanałowym. W niektórych dostępne są nawet materiały wideo z HDR i dźwiękiem w systemie Dolby Atmos.
Przenośne głośniki do telewizora
Dobrym i stosunkowo tanim sposobem na nagłośnienie odbiornika telewizyjnego może być podłączenie głośnika przenośnego. Być może najtańsze i najmniejsze modele nie będą brzmiały lepiej, niż głośniki telewizora, ale te nieco droższe i większe mogą już być ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań. Głośniki przenośne mają zwykle wbudowany moduł Bluetooth. Jeśli telewizor obsługuje ten standard komunikacji bezprzewodowej, wówczas podłączenie ich będzie nie tylko szybkie, ale i wygodne, bo pozbawione mogącego się plątać okablowania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby głośnik Bluetooth podłączyć do telewizora klasycznie, czyli przewodowo, np. za pomocą kabla jack (lub z jednej strony z wtykiem jack a z drugiej 2 × RCA). Niektóre głośniki przenośne można łączyć w pary. Wówczas jeden ze sparowanych modeli będzie odtwarzał sygnał lewego, a drugi – prawego kanału audio. Taki mobilny zestaw nagłośnieniowy doskonale sprawdzi się nie tylko podczas oglądania telewizora, ale także na domowych imprezach. Do nagłośnienia telewizora można też wykorzystać głośniki multiroom. Dzięki temu odbiornik telewizyjny stanie się częścią domowego nagłośnienia wielostrefowego.
Słuchawki do telewizora
Ostatnim sposobem na poprawę jakości brzmienia telewizora jest wykorzystanie słuchawek przewodowych lub słuchawki bezprzewodowych (jeśli telewizor wyposażony jest w obsługę standardu Bluetooth). W wypadku modeli przewodowych zwróć uwagę na długość przewodu słuchawkowego. Na rynku są dostępne modele z kablem nawet 3-metrowym. Jest on odłączany, wówczas możesz wymienić go na inny, o długości dopasowanej do twoich potrzeb. Jeśli przewód słuchawkowy nie odłącza się, a wciąż jest za krótki, przydatny może okazać się specjalny przedłużacz. Z jednej strony ma on gniazdo jack 3,5 mm, a z drugiej wtyk jack 3,5 mm. Zastosowanie słuchawek daje możliwość odtwarzania dźwięku z telewizora w taki sposób, aby nie przeszkadzać pozostałym domownikom, a jednocześnie móc cieszyć się bardzo dobrej jakości dźwiękiem stereo. Rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się więc późnym wieczorem i w nocy. Do tego typu zastosowań najlepiej nadają się słuchawki nauszne, a nawet wokółuszne, w pełni zakrywające ucho użytkownika. Najlepiej, jeśli wyposażone są w nauszniki z miękkimi poduszkami i wygodny, regulowany pałąk.