Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie głośniki do telewizora wybrać?

  2023-08-07


Obudowy obecnie produkowanych odbiorników telewizyjnych są coraz smuklejsze, a co za tym idzie, nie ma w nich miejsca na duże przetworniki elektroakustyczne, które wiernie odtworzą każdy brzmieniowy niuans. Telewizor możemy jednak nagłośnić z wykorzystaniem wielu różnych sprzętów audio, zależnie od potrzeb i preferencji użytkownika. Podpowiadamy, jakie głośniki do telewizora wybrać.

Jak podłączyć wieżę do telewizora?

Wygodnym narzędziem do nagłośnienia telewizora może być stereofoniczny zestaw wieżowy z jednostką centralną i parą kompaktowych kolumn głośnikowych. Tego typu sprzęt można podłączyć do odbiornika telewizyjnego np. za pomocą kabla optycznego (SPDIF). Jeśli miniwieża nie ma wejść cyfrowych, wówczas zwykle dostępne jest złącze analogowe - kabel RCA × 2 (odpowiednie wyjście audio ma także telewizor). Niewielkie kolumny zestawu wieżowego nie będą odgrywały pierwszoplanowej roli w aranżacji wnętrza, a jednocześnie mogą zapewnić lepsze brzmienie, niż głośniki telewizora. Wygodną obsługę nagłośnienia umożliwia pilot zdalnego sterowania, w który mikro- czy miniwieża jest zwykle wyposażona. Niektórymi zestawami wieżowymi z wbudowanym modułem Wi-Fi można sterować również za pomocą smartfona i zainstalowanej na nim odpowiedniej aplikacji. Miniwieża może mieć napęd DVD, co w połączeniu z telewizorem pozwoli na oglądanie filmów nagranych na tych nośnikach optycznych. Tego typu modele można podłączyć do odbiornika telewizyjnego za pomocą kabla HDMI. Niektóre wieże wyposażone są w zwrotny kanał audio HDMI ARC (Audio Return Channel).

Kolumny aktywne – wygodne i praktyczne

Kolejnym sposobem na to jakie głosniki do telewizora podłączyć to wybór aktywnych kolumn głośnikowych. Na rynku dostępne są zarówno większe – podłogowe, jak i mniejsze – podstawkowe modele. Wybór odpowiedniej konstrukcji może być zatem podyktowany nie tylko brzmieniem, ale przede wszystkim miejscem, jakie możesz przeznaczyć na rozstawienie tego typu nagłośnienia. Kolumny podstawkowe, jak sama nazwa wskazuje, do ustawienia na odpowiedniej wysokości względem słuchacza mogą wymagać zastosowania specjalnych podstawek. Połowicznym rozwiązaniem może być np. ustawienie głośników na szafce RTV. Kolumny aktywne wyposażane są w podobne złącza, jak zestawy wieżowe. Podstawową różnicą jest tutaj brak jednostki centralnej, a więc również napędu optycznego (np. CD lub DVD). Wzmacniacz i rozmaite złącza znajdują się wówczas w jednej z kolumn takiego aktywnego zestawu nagłośnieniowego. Aktywne kolumny głośnikowe są często wyposażane w prostą, dwu- lub trzyzakresową korekcję, co pozwala łatwo i wygodnie dostosować brzmienie do preferencji użytkownika.

Systemy power audio i karaoke

Dużą popularnością cieszą się zestawy power audio. Również tego typu sprzęt może świetnie sprawdzić się jako głośniki do telewizora. Głośniki power audio to w praktyce kolumny aktywne, ale o znacznie większych gabarytach, a zwykle także większej mocy, niż aktywne modele podłogowe czy podstawkowe. Mają one odpowiednio rozstawione głośniki, co powoduje, że do nagłośnienia wystarczy taki pojedynczy głośnik power audio. Dodatkowym elementem w tego typu sprzęcie jest zwykle podświetlenie kolumn, które może zmieniać kolory, a nawet pulsować w rytm odtwarzanej muzyki. Sprzęt ten doskonale sprawdzi się więc także podczas różnego rodzaju domowych imprez. Nagłośnienie telewizora to tylko jedno z rozwiązań, do których mogą zostać wykorzystane systemy power audio. Obsługują one wiele różnorodnych źródeł dźwięku. Mogą być też wyposażone w moduły bezprzewodowe, np. Bluetooth, a nawet obsługiwać mikrofon (w niektórych modelach znajduje się on w zestawie). Dzięki temu stają się doskonałym narzędziem np. do domowego karaoke. Wówczas wideo z tekstem piosenki może być wyświetlane na ekranie telewizora, a dźwięk (podkład muzyczny) i wokal, odtwarzany na systemie power audio. Sprawdź również, jaki zestaw karaoke wybrać.

Jakie głośniki do telewizora typu soundbar?

Znacznie popularniejszym urządzeniem, niż głośnik power audio, wykorzystywanym do nagłośnienia telewizora jest soundbar, czyli listwa soundbarowa z wbudowanym wzmacniaczem. W zależności od potrzeb i wymagań użytkownika, a także od wielkości pomieszczenia odsłuchowego, może być to model z subwooferem w zestawie lub bez niego. Listwę soundbarową można umieścić na szafce RTV lub zawiesić np. pod telewizorem zamontowanym na ścianie. Producenci soundbarów często podają dla telewizorów o jakich przekątnych zalecany jest dany model soundbara. W ustawieniach soundbara dostępne są specjalne korektory, dzięki którym można dopasować brzmienie dźwięku do materiałów wideo odtwarzanych na ekranie telewizora (tryby przetwarzania takie jak np. Film lub Muzyka). Soundbar można podłączyć do telewizora np. z wykorzystaniem cyfrowego złącza optycznego. Jeśli wykorzystamy połączenie przez HDMI, wówczas dzięki funkcji CEC (od ang. Consumer Electronics Control) można będzie sterować podstawowymi funkcjami soundbara za pomocą pilota do telewizora. Innowacyjne modele soundbarów mogą ponadto współpracować z aplikacją mobilną, a nawet asystentami głosowymi, np. Amazon Alexa czy Asystentem Google.

Głośniki do telewiora - kino domowe

Bardziej zaawansowanym sposobem na nagłośnienie telewizora, a przede wszystkim wymagającym więcej miejsca na instalację, jest podłączenie go do zestawu kina domowego. Najtańsze modele z kompaktowymi kolumnami można nabyć już za kilkaset złotych. Najlepsze efekty brzmieniowe pozwalają jednak uzyskać droższe, wielosegmentowe systemy, w skład których wchodzi zwykle amplituner wielokanałowy i zestaw kolumn głośnikowych. Aby w pełni wykorzystać możliwości brzmieniowe systemu kina domowego, niezbędne jest odpowiednie rozstawienie poszczególnych kolumn (frontowych, centralnej i efektowych). Kalibrację zestawu ułatwiają systemy automatycznej korekcji akustyki, dzięki którym można dopasować brzmienie kina domowego do preferencji użytkownika, warunków akustycznych w pomieszczeniu, a przy okazji zredukować niedoskonałości w rozmieszczeniu głośników. Podłączając zestaw kina domowego do telewizora Ultra HD w pełni wykorzystasz możliwości emitowanych w telewizji lub dostępnych w serwisach VoD filmów z dźwiękiem wielokanałowym. W niektórych dostępne są nawet materiały wideo z HDR i dźwiękiem w systemie Dolby Atmos.

Przenośne głośniki do telewizora

Dobrym i stosunkowo tanim sposobem na nagłośnienie odbiornika telewizyjnego może być podłączenie głośnika przenośnego. Być może najtańsze i najmniejsze modele nie będą brzmiały lepiej, niż głośniki telewizora, ale te nieco droższe i większe mogą już być ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań. Głośniki przenośne mają zwykle wbudowany moduł Bluetooth. Jeśli telewizor obsługuje ten standard komunikacji bezprzewodowej, wówczas podłączenie ich będzie nie tylko szybkie, ale i wygodne, bo pozbawione mogącego się plątać okablowania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby głośnik Bluetooth podłączyć do telewizora klasycznie, czyli przewodowo, np. za pomocą kabla jack (lub z jednej strony z wtykiem jack a z drugiej 2 × RCA). Niektóre głośniki przenośne można łączyć w pary. Wówczas jeden ze sparowanych modeli będzie odtwarzał sygnał lewego, a drugi – prawego kanału audio. Taki mobilny zestaw nagłośnieniowy doskonale sprawdzi się nie tylko podczas oglądania telewizora, ale także na domowych imprezach. Do nagłośnienia telewizora można też wykorzystać głośniki multiroom. Dzięki temu odbiornik telewizyjny stanie się częścią domowego nagłośnienia wielostrefowego.

Słuchawki do telewizora

Ostatnim sposobem na poprawę jakości brzmienia telewizora jest wykorzystanie słuchawek przewodowych lub słuchawki bezprzewodowych (jeśli telewizor wyposażony jest w obsługę standardu Bluetooth). W wypadku modeli przewodowych zwróć uwagę na długość przewodu słuchawkowego. Na rynku są dostępne modele z kablem nawet 3-metrowym. Jest on odłączany, wówczas możesz wymienić go na inny, o długości dopasowanej do twoich potrzeb. Jeśli przewód słuchawkowy nie odłącza się, a wciąż jest za krótki, przydatny może okazać się specjalny przedłużacz. Z jednej strony ma on gniazdo jack 3,5 mm, a z drugiej wtyk jack 3,5 mm. Zastosowanie słuchawek daje możliwość odtwarzania dźwięku z telewizora w taki sposób, aby nie przeszkadzać pozostałym domownikom, a jednocześnie móc cieszyć się bardzo dobrej jakości dźwiękiem stereo. Rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się więc późnym wieczorem i w nocy. Do tego typu zastosowań najlepiej nadają się słuchawki nauszne, a nawet wokółuszne, w pełni zakrywające ucho użytkownika. Najlepiej, jeśli wyposażone są w nauszniki z miękkimi poduszkami i wygodny, regulowany pałąk.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756