Zdaniem eksperta
Jak często wybierasz pomiędzy jednym, a drugim programem telewizyjnym? A może chcesz oglądać mecz, a Twoja druga połówka ulubiony serial? Rozwiązaniem jest funkcja Picture in Picture. Na czym polega i jak jej używać? Wyjaśniamy w poniższym poradniku i przedstawiamy urządzenia wyposażone w tę opcję.
Co to jest Picture in Picture?
Niestety, życie jest sztuką kompromisu. Ile razy musiałeś zrezygnować z drugiego, ciekawego programu lub meczu? Każdy z nas miał co najmniej kilka, podobnych sytuacji. O ile rozwiązaniem mógł być drugi telewizor, nie wszyscy mają możliwość wyposażenia się w kolejny sprzęt. Zbawienną funkcją w takim wypadku, jest Picture in Picture. Kojarzysz może starsze gry, które umożliwiały podział ekranu na dwóch graczy? W podobny sposób możesz podzielić obraz na telewizorze, wybierając dwa zupełnie inne kanały telewizyjne. Najczęściej rozwiązanie to polega na wyświetlaniu jednego źródła na całym ekranie, a mniejsze okno pojawia się w dolnym rogu. W niektórych przypadkach, użytkownik może edytować rozmiar drugiego ekranu i go przenosić. Wiele zależy od producenta sprzętu oraz jego rodzaju. Jest to jednak świetne rozwiązanie, które przydaje się w wielu przypadkach. Możesz na przykład oglądać film i jednocześnie zerkać na kanał informacyjny, jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w kraju i na świecie. Możesz także śledzić dwa mecze jednocześnie. Możliwości są nieograniczone!
Rodzaje funkcji Picture in Picture
Jak już pisaliśmy, opcja Picture in Picture może działać na wiele sposobów. W dużej mierze zależy to po prostu, od marki sprzętu oraz modelu urządzenia. Podstawową formą rozwiązania, jest tak zwany ograniczony Picture in Picture. To najprostsze rozwiązanie, które jest stosowane w przypadku telewizorów, posiadających tylko jeden tuner. Uniemożliwia to oglądanie więcej niż jednego kanału w tym samym czasie. Mimo wszystko, to świetna opcja, która przydaje się podczas przeglądania programu telewizyjnego lub aplikacji VOD w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Obraz TV zostaje zminimalizowany, aby nie przeszkadzał w obsłudze telewizora, a mimo wszystko nadal będziesz na bieżąco.
Dużo ciekawszym rozwiązaniem jest pełny PiP (Picture in Picture). W tym jednak wypadku, konieczne jest wyposażenie telewizora w dwa tunery, które pozwolą na wyświetlanie dwóch kanałów TV w tym samym czasie. Właśnie wtedy, możliwe jest oglądanie filmu i meczu jednocześnie. Choć technologia nie należy do najbardziej skomplikowanych, nie ma zbyt wielu urządzeń, które z niej korzystają. Należy jednak zauważyć duży wzrost zainteresowania tą funkcją wśród Klientów, co wywiera sporą presję na producentach.
Wyróżnia się także trzecią wersję prezentowanej funkcji, a mianowicie jest to Picture and Picture. W takim wypadku, występują dwa jednakowej wielkości ekrany. Nikt więc nie może czuć się pokrzywdzony! To bardzo dobrze rozwiązanie, które pozwoli kontrolować dwa kanały i zadowolić wszystkich domowników.
Jak to działa?
Uruchomienie funkcji, nie będzie sprawiało problemów. Zazwyczaj wystarczy naciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie telewizora. Musisz tylko pamiętać, że w przypadku różnych producentów, funkcja ta może nazywać się inaczej. Jak już wspominaliśmy, nie powinno być także problemu ze zmianą lokalizacji okna lub jego rozmiaru. Statyczne umiejscowienie, byłoby problemem i mogłoby zasłaniać niektóre z dostępnych opcji podczas konfiguracji telewizora. Zastanawiasz się co z dźwiękiem? Oczywiście nie jest on dublowany z dwóch źródeł. Zawsze odtwarzany jest ten z pełnego ekranu lub wybranego przez użytkownika (w przypadku opcji PaP). Przełączanie między wiodącymi ekranami, też nie należy do skomplikowanych czynności. Podstawowa znajomość obsługi pilota, w zupełności wystarczy. O możliwościach Picture in Picture, warto dopytać sprzedawcę. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać taki telewizor, który zapewni możliwie jak największą funkcjonalność. Wystarczy, że przedstawisz swoje oczekiwania. PiP nie jest jeszcze bardzo popularną opcją, dlatego mogłeś nie trafić na modele wyposażone w to rozwiązanie. Picture in Picture jest wykorzystywane w telewizorach oraz monitorach, które przedstawiamy na końcu poradnika.
Producenci sprzętu RTV, starają się wprowadzać jak najwięcej rozwiązań wygodnych dla użytkownika. W końcu komfort podczas relaksu, jest najważniejszy! Oglądanie dwóch programów jednocześnie, jest świetnym udogodnieniem, szczególnie dla osób, które mają niewiele czasu na odpoczynek w trakcie tygodnia. Takie same funkcje, pojawią się również w monitorach panoramicznych. To istotne dla osób, które pracują na wielu plikach lub chcą korzystać z dwóch komputerów. Monitor PiP, pozwala na podłączenie dwóch urządzeń, wyświetlając dwa ekrany na jednej matrycy. Wygodne? Bardzo! Taka konfiguracja często wybierana jest przez grafików, montażystów lub osoby transmitujące rozgrywkę w sieci. Najczęściej funkcję tę spotkasz w monitorach 21:9.
Jaki sprzęt obsługuje Picture in Picture?
Przejrzeliśmy telewizory i monitory dostępne w naszej ofercie, wybierając jedne z ciekawszych modeli, które gwarantują możliwość wyświetlania dwóch ekranów, w ramach jednego urządzenia. Aby było po równo, zaprezentujemy po dwa sprzęty z każdej kategorii.
Zacznijmy od telewizora Samsung QE65Q800TAT. To jeden z najnowszych modeli koreańskiego producenta, który posiada wbudowaną matrycę QLED. Telewizor o przekątnej 65 cali, umożliwia komfortowe oglądanie ulubionych seriali, filmów dostępnych na platformach streamingowych oraz grę na konsoli. Wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (120 herców!), gwarantuje płynny obraz nawet podczas bardzo dynamicznych scen. Na uwagę na pewno zasługuje rozdzielczość 8K, która obecnie jest najwyższym, dostępnym na rynku standardem. O jakość obrazu dba także technologia HDR10+, Dynamiczny Korektor Czerni oraz Quantum Dot. Niski input lag oraz dostępne tryby dla graczy, na pewno przypadną do gustu fanom konsol. Producent zaproponował bardzo sprytne rozwiązanie Multi View. To coś dla osób, które podczas oglądania telewizji, chcą także pozostawać w kontakcie ze znajomymi lub surfować po sieci. Funkcja ta pozwala na wyświetlanie dowolnego filmu lub kanału TV oraz ekranu smartfona. Przyznaj, że to ciekawe! Doskonałym rozwiązaniem, jest również Remote Acces. Opcja ta pozwala połączyć się z komputerem, znajdującym się poza domem, aby na telewizorze wyświetlać jego ekran. To bardzo przydatna funkcja, w dobie coraz popularniejszej pracy zdalnej.
Kolejnym telewizorem, który jest wyposażony w funkcję Mutli View, jest Samsung QE75Q950TSTXXH. To kolejny QLED, tym razem o przekątnej 75 cali. To zdecydowanie sprzęt dla osób, którym zależy na zapewnieniu możliwie jak najlepszej jakości obrazu. Technologia Smart TV, umożliwia korzystanie z szeregu wygód. To między innymi dostęp do aplikacji VOD, platformy YouTube, czy przeglądarki internetowej. Prezentowany telewizor, jest doskonałym modelem dla graczy. To między innymi zasługa trybu Real Game Enhacer+ oraz wysokiej częstotliwości odświeżania. Szeroki kąt widzenia, pozwala również na zajmowanie dowolnej pozycji. Takiej, która będzie wygodna, a nie wymuszonej przez ekran urządzenia. W tym modelu, zdecydowano się również na zaproponowanie funkcji Mutli View. Umożliwia ona nie tylko wyświetlanie ekranu smartfona, lecz również jednoczesne granie na konsoli i oglądanie telewizji. Teraz nic Ci nie umknie. Na tak dużym ekranie, nawet podzielony obraz nie ogranicza widoczności. Możesz oglądać ulubione programy i jednocześnie relaksować się podczas rozgrywki na konsoli. Możliwe jest dzielenie ekranu w różnych okolicznościach, także przy podłączeniu innych urządzeń. Multi View proponowane przez Samsunga, to naprawdę wygodna forma technologii Picture in Picture.
Kolejnym urządzeniem, które jest wyposażone w tryb dzielenia ekranu, jest monitor Samsung Oddyssey LC49G95. Przekątna w tym wypadku wynosi aż 49 cali, a proporcje ekranu to aż 32:9. Dzięki temu, użytkownik ma do dyspozycji ultra panoramiczny monitor, który pozwala na dziele obrazu w różnych konfiguracjach. Pierwszą z opcji, jest Picture by Picture, czyli umożliwienie podłączenia dwóch, niezależnych źródeł. W ten sposób, możesz korzystać na przykład z laptopa i komputera stacjonarnego, używając tylko jednego monitora. Z kolei tryb Picture in Picture, pozwala na dzielenie obrazu z możliwością skalowania drugiego okna do nawet 25 procent. Dzięki temu, możesz pracować wygodnie na głównym ekranie. Okna możesz konfigurować, zmieniając ich rozmieszczenie dzięki panelowi Easy Setting Box. Przytoczony monitor, jest świetny. Sprawdzi się zarówno w gamingu, jak i użytku profesjonalnym. Samsung wprowadza podobne rozwiązania także do innych modeli.
Funkcja Picture in Picture, jest również stosowana między innymi w monitorach ASUS, czy iiyama. Trybów PiP i PbP, szukać należy przede wszystkim w urządzeniach panoramicznych, których proporcje ekranu wynoszą co najmniej 21:9.
Picture in Picture w smartfonie?
Dzielenie ekranu, jest również dostępne w przypadku smartfonów. Możliwość ta została wprowadzona wraz z premierą Androida 7. Konfiguracja okien, nie jest trudna. Wystarczy wywołać listę (karuzelę) z wszystkimi uruchomionymi aplikacjami, a następnie przytrzymać palcem na wybranym programie lub zakładce. W ten sposób, przejdziesz do opcji konfiguracji okna. Możesz zmieniać jego lokalizację oraz rozmiar. To wygodne, jeśli czytasz informacje w sieci i jednocześnie czatujesz ze znajomymi. Funkcja dzielenia ekranu, jest coraz bardziej popularna i trafia do większości urządzeń. Warto się z nią zapoznać i korzystać z wygody, którą gwarantuje.
Przede wszystkim: komfort
Wszystkie wybierane przez Ciebie urządzenia, powinny być wygodne. Przed zakupem sprawdź dostępne udogodnienia, takie jak chociażby Picture in Picture. Jeśli jesteś fanem jakiegoś programu, serialu lub kibicujesz określonej drużynie, a nie zawsze możesz zasiąść przed telewizorem, dostępne jest jeszcze jedno rozwiązanie. Szukaj TV umożliwiających nagrywanie audycji na pamięć flash. Wystarczy, że zaplanujesz czas nagrywania i podłączysz pendrive do odpowiedniego gniazda. Dzięki temu, będziesz mógł obejrzeć mecz, program lub serial w dowolnym momencie. Takie samo rozwiązanie oferują również dekodery DVB-T2, które służą od odbierania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli masz problem z wyborem telewizora, zwróć się o pomoc do naszych specjalistów. Oni najlepiej znają dostępne w ofercie modele, a jeśli określisz im swoje potrzeby, na pewno bez większego problemu zaproponują najlepsze dla Ciebie urządzenia. Telewizory możesz wygodnie zamówić także za pośrednictwem naszego sklepu internetowego, wybierając różne formy płatności i dostaw. Nie zapominaj także o możliwości skorzystania z usługi montażu oraz konfiguracji TV. To świetna okazja, aby nasi monterzy przedstawili Ci krótki instruktaż, na temat korzystania z funkcji Picture in Picture.