Poradniki Eksperta

Projektory 4K – sprawdź możliwości rzutników 4K


Projektory towarzyszą nam od dawna. Na przestrzeni lat zmieniły się oczywiście rozwiązania technologiczne i co za tym idzie – możliwości sprzętu. Projektor 4K umożliwia oglądanie filmów i seriali w znakomitej jakości, która nie odstaje w niczym od telewizorów. Co powinieneś wiedzieć o tych urządzeniach? Przeczytaj nasz poradnik i zapoznaj się z ich najważniejszymi cechami oraz możliwościami.projektory 4k


Projektor 4K zamiast telewizora – czy to dobry pomysł?


Coraz więcej osób decyduje się na zmianę rodzaju urządzeń do oglądania filmów lub programów TV. Zamiast telewizorów, chętnie wybierane są projektory. Takie rozwiązanie ma oczywiście sporo zalet, ale wiąże się z pewnymi utrudnieniami, których musisz być świadomy. Projektor 4K umożliwia wyświetlanie multimediów w doskonałej jakości, w o wiele większym rozmiarze. Zamiast popularnych 65 cali, możesz obejrzeć swój ulubiony film w przekątnej liczącej choćby 3,5 metra. To rzeczywiście robi wrażenie.


Maksymalny rozmiar wyświetlanego obrazu jest oczywiście różny i zależy od wybranego urządzenia. Do wyświetlania potrzebny jest także ekran lub przygotowana do tego celu ściana. Jeśli jest prosta i gładka, wystarczy pomalować ją białą, matową farbą. W sklepach budowanych można znaleźć także produkty antyrefleksyjne, które sprawdzą się w tym celu doskonale. Jeśli jednak chcesz zainwestować w ekran, to do salonów polecane są modele podwieszane na suficie. Można je opuszczać ręcznie lub automatycznie, jeśli wyposażone są w pilot sterujący. Projektory doskonale sprawdzają się w przypadku seansów filmowych, oglądania transmisji sportowych oraz grania na konsoli. Rozgrywka na tak dużym ekranie potrafi zachwycić. Jeśli interesują Cię rzutniki 4K, sprawdź, który model jest wyposażony w system SMART TV. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest potrzebne podłączanie laptopa do rzutnika. Z poziomu urządzenia włączysz film lub ulubiony serial za pośrednictwem aplikacji VOD.


Projektory 4K w naszej ofercie:


Projektory 4K – co oferują?


Przede wszystkim, ich firmową zaletą jest wysoka rozdzielczość. Póki co, to właśnie Ultra HD wiedzie prym w branży RTV. Choć pojawiają się już telewizory 8K, to jeszcze trochę czasu minie, zanim stanie się to standardem. 4K, w porównaniu z HD, zapewnia użytkownikowi aż cztery razy więcej szczegółów widocznych na ekranie. W naszym sklepie internetowym znajduje się kilkanaście projektorów Ultra HD, więc zdecydowanie jest w czym wybierać. Warto wspomnieć, że oferta ta będzie się powiększać, gdyż coraz więcej producentów opracowuje nowe rzutniki wykorzystujące ten standard rozdzielczości. Wybierając urządzenie sprawdź rodzaj matrycy. Najbardziej popularnymi są typy DLP i Laser. Oczywiście nie brakuje także 3LCD i LED. Każdy rodzaj matrycy ma swoje wady i zalety. Musisz dokonać wyboru pod kątem tych wymagań, które dla Ciebie są najważniejsze.


Jasność światła projektora – czy to istotne?


Wybierając projektor powinieneś skupić się także na pozostałych parametrach, które mają istotne znaczenie dla ostatecznego poziomu satysfakcji z ich użytkowania. Informacja o jasności światła podawana jest w ANSI lumenach. To jednostka opracowana przez American National Standards Institute, czyli amerykański urząd odpowiedzialny za ustalanie norm technicznych. 


Jasność mówi o tym, jaka siła światła jest generowana przez urządzenie i dociera do powierzchni, która służy do wyświetlania obrazu. W przypadku projektorów wykorzystywanych w bardzo ciemnych pomieszczeniach wystarczy, że rzutnik będzie wytwarzał od 1500 do 2500 ANSI lumenów. Jeśli sprzęt jest używany w szkołach lub firmach, zakres ten powinien mieścić się w normie od 2000 do 4000. 


Z kolei modele mające współpracować z dużymi ekranami projekcyjnymi, powinny dysponować mocą lampy powyżej 4000 ANSI lumenów. Jeśli szukasz projektora do salonu, powinieneś szukać urządzenia z jasnością powyżej 3000 jednostek. Unikniesz w ten sposób konieczności całkowitego zaciemniania pomieszczeń, w których będzie używany. Oczywiście ograniczenie światła dziennego i tak będzie potrzebne, ale nie w tak dużym stopniu.Moc lampy projektora


Kolejnym istotnym parametrem dotyczącym lampy jest jej moc wyrażana w watach. Powinno się dobierać ją ze względu na rozmiar ekranu (lub powierzchni), na której mamy zamiar wyświetlać obraz. W przypadku rzutników 4K lampy najczęściej dysponują mocą od 200 do 300 watów. Umożliwia to satysfakcjonujące oglądanie multimediów na powierzchni o szerokości około 250 centymetrów. Dużo większe ekrany mogą nie być doświetlone na skrajach, jeśli lampa będzie zbyt słaba.


projektory 4k


Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając projektor 4K?


Jeśli chciałbyś organizować seanse w trójwymiarze, sprawdź, czy wybrany projektor wyposażono w funkcję 3D Ready. Dzięki temu, przy wykorzystaniu specjalnych okularów, możliwe będzie oglądanie filmów trójwymiarowych. Zweryfikuj także ilość wejść HDMI. Warto wybrać model posiadający więcej niż jedno takie złącze, gdyż pozwoli to podłączyć jednocześnie kilka urządzeń – mowa tu na przykład o laptopie i sprzęcie audio. Sprawdź również ilość portów USB. Niektóre projektory posiadają ich aż trzy. Praktycznie każdy projektor posiada wbudowane głośniki, ale jeśli nie chcesz podłączyć dodatkowego systemu audio, sprawdź ich moc.


Format wyświetlanego obrazu pomoże dobrać ekran lub przygotować ścianę do wyświetlania multimediów. Większość urządzeń wyświetla filmy panoramicznie, czyli w standardzie 16:9. Zdarzają się także projektory wyświetlające obraz w trybie 4:3. Duże znaczenie ma również żywotność lampy, która wyrażana jest w godzinach. W przypadku rzutników 4K dostępne są różne wartości, w zależności od używanej technologii. Najdłużej pracują lampy LED. Takie rzutniki gwarantują żywotność około 20000 godzin. Zakładając, że będą używane średnio dwie godziny dziennie to… 27 lat!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756