Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie radio internetowe wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

 2023-08-07 

Radia internetowe swoim zasięgiem i popularnością dorównują rozgłośniom komercyjnym. Osobom, które często umilają sobie czas, słuchając tego typu radia, zalecamy zakup radioodbiornika internetowego. Tego typu urządzenie to dobry sposób na znaczną poprawę jakości dźwięku. Sprawdź, jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze radioodbiornika!

Radia internetowe - jakie wyróżniamy?

Coraz więcej osób, zamiast zwykłego, słucha radia internetowego. Już nie kilkanaście, a kilkaset stacji z całego świata, w tym takie, które w stu procentach trafiają w gusta. Radia internetowe to też większa wolność, bo często nie ma w nich reklam, informacji o wypadkach czy polityki (a nawet jeśli są, to w obcym języku, więc łatwiej je puścić mimo uszu). Można je podzielić na:

  • radia zagraniczne - publiczne rozgłośnie radiowe z Indii czy Kostaryki można odbierać przez specjalne portale internetowe,
  • radia internetowe – nie ma ich na tradycyjnych falach radiowych. Zapaleńcy tworzą je niezależnie i publikują w internecie,
  • radia archiwalne – zapisy dawnych audycji z nieistniejących już stacji radiowych, często ciekawsze i bardziej bogate niż to, co można usłyszeć na co dzień w radiu. Dzięki temu możemy wybrać czego chcemy słuchać w danym momencie.

Jedynym problemem wiążącym się ze słuchaniem radia z laptopa jest jego jakość. Zgrzyty, szumy i buczenie to efekty, jakie towarzyszą odsłuchowi z komputera przy średniej lub dużej głośności. Taka jest jednak niezbędna, by móc włączyć radio z komputera i wyraźnie słyszeć audycję w całym domu. Wyjściem są wieże z bluetoothem i radioodbiorniki. Rankingi w internecie pozwalają wybrać jakie radio internetowe sprawdzi się najlepiej.

Jak działa radio internetowe?

Wygląda podobnie do tradycyjnego lub nowoczesnego radia. Jednak to tylko stylizacja, która ma dać nam wrażenie, że słuchamy „prawdziwego” radia. W rzeczywistości nie ma tam anteny ani odbiornika fal. Radio internetowe łączy się z WI-FI, a następnie odtwarza radiostacje zamieszczone na portalach radiowych.

Radia internetowe w naszej ofercie:

Jakie radio internetowe sprawdzi się najlepiej?

Dla wielu osób słuchanie radia z laptopa to prawdziwe tortury, ale nie decydują się na zakup odbiornika radia internetowego, obawiając się bezsensownego i dużego wydatku. Tymczasem najprostsze modele takich sprzętów można mieć za ok. 200 zł. Dodatkowo niektóre posiadane już w domu sprzęty mogą umożliwić komfortowe odbieranie radia bez żadnych kosztów (więcej o tym w ostatnim akapicie).


Większość modeli radia z internetem ma Wi-Fi i nie ma możliwości łączenia się za pośrednictwem kabla LAN. Warto na to zwracać uwagę, bo kabel jest ograniczeniem, które uniemożliwia np. wystawienie radia na taras. Z drugiej strony niektórzy mieszkają za daleko od odbiorników Wi-Fi i odbierają internet poprzez kabel. W ich przypadku odpowiednie łącze będzie kluczowe.


Inną podstawową funkcją powinny być głośniki. Jeśli odbiornik radia internetowego ich nie ma, to trzeba będzie go podłączać do kolumny audio czy telewizora. To z kolei nie ma sensu, jeśli celem zakupu było „odłączenie się” od laptopa i uzyskanie wolności słuchania radia w dowolnym miejscu w domu i np. na ogródku. Jedynym warunkiem jest stabilność łącza internetowego. Jeśli jest często zrywane lub jakość sygnału jest słaba, to lepiej słuchać zwykłego radia.

Na co zwracać uwagę, kupując odbiornik radia internetowego?

Zanim zdecydujesz, jakie radio internetowe kupisz, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, dzięki którym radio będziesz odbierał jeszcze sprawniej:

  • odbiór radia internetowego i FM – niektóre odbiorniki mają zarówno funkcję odbioru radiainternetowego, jak i tradycyjnego. Jeśli dodatkowo posiadają wejście na USB czy Bluetooth lub łączenie ze Spotify, to mogą zastąpić starą wieżę na płyty CD, która i tak coraz rzadziej jest w użyciu; 
  • radio DAB, DAB + to format emisji tradycyjnego radia. Jakość dźwięku jest lepsza, możliwe jest wyświetlanie dodatkowych informacji czy nagrywanie audycji;
  • budzik, alarm – o wybranej godzinie włączy się ulubione radio internetowe;
  • programowanie stacji – nie trzeba ręcznie wyszukiwać rozgłośni, choć akurat w przypadku radia internetowego i tak wystarczy wpisać nazwę radia. Nie trzeba zapamiętywać częstotliwości;

Nie bez znaczenia jest również zasilanie na baterie lub akumulator - większość modeli zasilana jest na kabel, ale niektóre pozwalają ładować radio lub działają na baterie. Wówczas możesz łatwiej słuchać radia w ogrodzie lub zabrać je na wycieczkę


Myśląc o tym, jakie radio internetowe kupić zwróćmy także uwagę na design. Niektóre mają formę tradycyjnego radia, inne przypominają wieżę lub głośnik przenośny. Wygląd i kolor można dzięki temu dopasować do wystroju mieszkania. Na wielkość i kształt zwracaj szczególnie uwagę, jeśli radio z internetem i WI-FI ma mieć określone zastosowanie. Np. radio do kuchni podwieszane powinno być małe i z mocowaniem. Jeśli z kolei ma uzupełnić kolekcję dobrej klasy sprzętu audio, to dobrze, żeby pasowało do niego wyglądem.

Inne alternatywy dla radia internetowego

Alternatywą dla takich urządzeń mogą być głośniki komputerowe. Takie dobrej jakości, bezprzewodowe lub na długim kablu wyeliminują problem złej jakości dźwięku z komputera. Można też słuchać radia z internetu na swojej wieży, o ile ma bluetooth.


Te rozwiązania można łatwo wcielić w życie, mając w domu zbędne głośniki czy odpowiednią wieżę. Mają tylko jedną wadę. Nie zawsze chcemy trzymać laptop włączony przez cały dzień. Po pracy większość osób wolałaby spędzać czas z dala od elektroniki, a włączony komputer kusi, by obejrzeć serial czy wejść na media społecznościowe i nie pozwala się w pełni zrelaksować. Poza tym znacznie lepiej wygląda zgrabny odbiornik przypominający radio niż wiecznie włączony podczas imprezy laptop. Dlatego w rankingach radioodbiorniki internetowe wygrywają, biorąc pod uwagę ich praktyczność połączoną z niską ceną.

Głośniki do komputera w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756