Zdaniem eksperta
Telewizor służy nie tylko do oglądania seriali, programów telewizyjnych i filmów. Możesz na jego ekranie oglądać sportowe rywalizacje ulubionych drużyn oraz grać na konsoli w efektowne gry strategiczne, czy strzelanki. Wybór telewizora do takich zadań, nie może być przypadkowy. W tym poradniku, wyjaśniamy czym jest współczynnik płynności obrazu i dlaczego jest taki ważny. Zachęcam do lektury!
W artykule znajdziesz:
1. Czy tylko rozdzielczość ma wpływ na jakość obrazu?
2. Jaki telewizor można uznać za wyświetlający płynnie obraz?
3. Wszystkie elementy mające wpływ na płynność obrazu
4. Współczynnik płynności obrazu – gdzie jest podawany?
5. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zakup telewizor okazał się dobrym wyborem?
Czy tylko rozdzielczość ma wpływ na jakość obrazu?
Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie nie! Chociaż rozdzielczość to podstawowy parametr, służący do oceny wyświetlanego na ekranie obrazu, to nie może być jedynym aspektem, umożliwiającym ocenę jego jakości. Wyobraź sobie teraz, bardzo szczegółowy widok, ostrość obrazu i… „tnący” się ruch na ekranie. Za to, jak satysfakcjonujące są dla nas seanse, odpowiada więcej elementów, które powinieneś poznać, przed zakupem nowego telewizora. Jest to sprzęt, który kupuje się na co najmniej kilka lat, więc jest inwestycją, którą warto dobrze przemyśleć. Zakup podyktowany chwilową euforią, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego staramy się edukować naszych Klientów, o ile oczywiście są chętni.
Jaki telewizor można uznać za wyświetlający płynnie obraz?
Jeśli przeglądałeś już ofertę telewizorów, na pewno zauważyłeś parametr nazywający się częstotliwością odświeżania. Jest ona podawana w hercach (Hz). Z pomocą tego parametru, możliwe jest określenie ilości klatek wyświetlanych na ekranie telewizora. To również ważna informacja, podczas kręcenia filmów lub grania w gry. Każdemu użytkownikowi powinno zależeć, aby móc wyświetlać jak najwięcej klatek na sekundę. Bardzo wiele telewizorów, oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 50 herców. Takie parametry w zupełności wystarczą dla użytkownika, który nie ma zbyt wielu wymagań, a mecze ogląda od wielkiego święta. Jeśli jednak komfort oglądania lub grania ma dla Ciebie duże znaczenie, powinieneś szukać telewizorów z wyższą częstotliwością odświeżania. W ofercie nie brakuje TV 100 Hz i 120 Hz. Kalkulacja jest prosta – obraz w przypadku takich modeli, jest dwukrotnie bardziej płynny! Ilość herców podawana jest także w przypadku monitorów, smartfonów, tabletów i laptopów.
Kolejnym elementem, który ma duży wpływ na płynność wyświetlanego obrazu, jest tak zwana technologia odświeżania. Brzmi dość ogólnie i w zasadzie… tak jest! W tym przypadku, chodzi o wszystkie istotne elementy, które także mają wpływ na charakterystykę dynamicznych scen. Zależy ona również od matrycy, rozdzielczości natywnej, poziomów kontrastu i jasności oraz oczywiście – częstotliwości odświeżania. Od ilości danych, może po prostu rozboleć głowa. Dlatego też, niektóre marki zdecydowały się na wprowadzenie jednego parametru, którym jest współczynnik płynności obrazu.
Wszystkie elementy mające wpływ na płynność obrazu
Warto, abyś znał wszystkie parametry, które mają wpływ na ostateczną płynność obrazu. Jeśli chcesz mieć telewizor, który będzie gwarantował naprawdę dobre warunki wizualne, powinieneś na pewno zwrócić uwagę na wcześniej wspomnianą częstotliwość odświeżania. To najprostszy parametr, pozwalający na określenie poziomu płynności. Im więcej herców, tym lepiej. Obraz będzie wyglądał naturalnie i nie dojdzie do zniekształceń, które mogłyby popsuć wrażenia z seansu.
Bardzo ważna jest także matryca, a konkretnie jej rodzaj. Wyróżnia się przede wszystkim:
Najpopularniejsze są matryce LED, które są montowane w większości telewizorów dostępnych na rynku. Sporą popularność odnotowują także TV QLED. Telewizory te, gwarantują najlepszej jakości obraz, który wynika między innymi z bardzo dużej ilości diod, szczegółowo podświetlających ekran. Matryce OLED, wykorzystują podobny zabieg. Najnowszą zdobyczą technologiczną, są ekrany miniLED, które wykorzystują dziesiątki tysięcy źródeł światła, aby móc podświetlać pojedyncze piksele. W telewizorach tych, możliwe jest uzyskanie bardzo realistycznego obrazu i naturalnej czerni, co wcale nie jest takie oczywiste dla większości urządzeń dostępnych na rynku.
Jeśli chcesz cieszyć się naprawdę dobrym obrazem, powinieneś także zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Im większa, tym więcej szczegółów dostrzeżesz. Tak naprawdę, telewizory z wysoką częstotliwością odświeżania, oferują również wysoki standard rozdzielczości – najczęściej Ultra HD (4K), a także 8K. Na jakość oglądanych obrazów, ma znaczenie także między innymi HDR, który jest odpowiedzialny za realizm kolorów i gwarantowanie wysokiego kontrastu.
Brak płynności obrazu w telewizorze, będzie odczuwany szczególnie w przypadku budżetowych urządzeń, które planujesz wykorzystywać do określonych celów, jak właśnie oglądanie filmów akcji lub grania na konsoli.
Współczynnik płynności obrazu – gdzie jest podawany?
Niestety, sprawa nie jest taka prosta w każdym przypadku. Porównanie współczynnika pomiędzy urządzeniami różnych producentów, jest bardzo trudne i wymaga skupienia się na kilku elementach. Każda marka wprowadziła własne kryteria, służące do oceniania poziomu płynności obrazu w swoich telewizorach. Czasami wyższy parametr marki A, może okazać się w rezultacie słabszy od niższego współczynnika podanego przez markę B. Ponadto, musisz pamiętać, że poszczególne marki wprowadziły także na rynek wiele technologii, odpowiadających za poprawę płynności obrazu. One również mają duży wpływ na ostateczny efekt, widoczny okiem użytkownika. Współczynnik płynności jest podawany między innymi przez producentów:
Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zakup telewizor okazał się dobrym wyborem?
Oferta telewizorów, jest naprawdę pokaźna. Tylko w naszym sklepie znajdziesz kilkaset modeli, które różnią się specyfikacją techniczną. Jednym z podstawowych elementów, poddawanych ocenie jako pierwsze, jest rozmiar ekranu mierzony w calach. Kiedyś za duży telewizor, uważano 40-calowe „pudła”, których kineskop zajmował mnóstwo miejsca. Dziś dostępnych jest coraz więcej TV, mierzących nawet dwa razy tyle. Rozmiar ekranu, powinien być dobierany głównie ze względu na powierzchnię pomieszczenia. Do mniejszych pokojów, nie poleca się wyboru dużego telewizora, gdyż oglądanie nie będzie wtedy wcale komfortowe i zdrowe dla oczu. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu, aby chronić wzrok. Duże telewizory kuszą jednak wizją domowych seansów, które mogą zastąpić wycieczkę do kina. Szczególnie, że w dobie urządzeń Smart TV, możesz wyświetlać tysiące filmów i seriali, które znajdują się w bibliotekach aplikacji VOD.
Producenci wprowadzają wiele własnych technologii, które mają za zadanie usatysfakcjonować użytkownika. Autorskim pomysłem Samsunga, są na przykład matryce QLED oraz miniLED. To koreańska marka jest właścicielem licencji i jeśli któryś z producentów chciałby wykorzystać te patenty, musiałby za tę możliwość sporo zapłacić. Bardzo rozpoznawalnym systemem Philipsa, jest Ambilight. To bardzo ciekawie prezentująca się funkcja, która polega na oświetleniu powierzchni znajdującej się za telewizorem. Diody umieszczone na tylnej części obudowy, świecą w różnych trybach. Bardzo popularne jest odzwierciedlanie obrazu widocznego na ekranie lub śledzenie dźwięku. W ten sposób, użytkownik zanurza się jakoby w wyostrzonym obrazie. Ambilight jest także zdrowy dla wzroku. Włączone efekty świetlne, pozwalają odprężyć się oczom.
Nowością, którą prowadził Hisense, jest telewizor… laserowy - Laser TV. W tym wypadku, użytkownik otrzymuje sprzęt składający się z dwóch elementów – rzutnika oraz specjalnego ekranu. Urządzenie emitujące światło laserowe, zawiera wszystkie funkcje tradycyjnego telewizora. Jest także tak samo sterowane. Ekran jest zaprojektowany tak, aby móc wyświetlać obraz w rozdzielczości Ultra HD. To spora rewolucja, bo do tej pory projektorom trudno było dorównać do jakości obrazu wyświetlanego na telewizorze. W tym wypadku, mamy do czynienia nie tylko z ogromnym, 100-calowym ekranem, ale także nowoczesnym, przyszłościowym rozwiązaniem. Skoro już jesteśmy przy nowościach konstrukcyjnych, warto wspomnieć jeszcze o jednym pomyśle Samsunga. Telewizory z serii Frame, do złudzenia przypominają obraz. Co więcej, możesz zmieniać także ich ramkę, aby dopasować ją do wnętrza. Są tak smukłe, że wisząc na ścianie, wyglądają właśnie jak dzieło sztuki. Dedykowane tryby optymalizacji obrazu, pozwalają na wyświetlanie naturalnych i rzeczywistych elementów. To także zasługa matrycy QLED. Smukła konstrukcja, jest możliwa dzięki umieszczeniu podzespołu w boxie, który jest połączony z ekranem cienkim, ledwo widocznym przewodem.
Telewizor z płynnym obrazem? Polecamy się!
Szukasz telewizora, którego współczynnik płynności obrazu jest wysoki i dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się komfortowym oglądaniem sportu, kina akcji lub graniem na konsoli? Koniecznie zajrzyj do naszej oferty. Wszystkie dostępne telewizory, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jeśli chcesz samodzielnie ocenić urządzenie, zapraszamy do elektromarketów naszej sieci. Na ekspozycji zawsze znajduje się kilkadziesiąt telewizorów wielu marek o różnym rozmiarze. Jeśli potrzebujesz pomocy, zwróć się do naszych doradców. Na pewno pomogą wybrać sprzęt, którego potrzebujesz. Pamiętaj, że kupując u nas urządzenia RTV, możesz także skorzystać z usług, które dotyczą między innymi montażu oraz konfiguracji. Skorzystaj z wielu promocji oraz atrakcyjnej oferty rat zero procent. Zachęcamy także do lektury pozostałych poradników, dotyczących wyboru i zakupu telewizora.