Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rodzaje kart SIM. Micro SIM, mini SIM, eSIM, nano SIM - czym się różnią?

 2023-07-13 

Planujesz zakup nowego smartfona? Oprócz parametrów technicznych sprawdź, jaką kartę SIM możesz w nim umieścić. Jeśli kupisz urządzenie z gniazdem na inną kartę niż ta, którą posiadasz, być może czeka Cię wizyta u operatora i wymiana karty. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie są typy kart SIM i jakie możliwości dają one użytkownikowi.

Karta SIM - czym jest i jak działa?

Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module) to miniaturowa karta elektroniczna, składająca się z mikroprocesora, pamięci wewnętrznej i układu szyfrującego. Pełni funkcję klucza dostępowego do sieci komórkowej, udostępnianej przez konkretnego operatora. Pozwala na rozpoznanie indywidualnego użytkownika telefonu, za pomocą przypisanego numeru IMIS. To właśnie dlatego bez niej nie da się wykonywać połączeń innych niż te na numer alarmowy 112, czy korzystać z mobilnego internetu. Smartfon łączy się z chipem umieszczonym na karcie za pomocą wewnętrznych styków. Ponieważ karta posiada pamięć wewnętrzną, pozwala na przechowywanie niektórych danych, takich jak kontakty czy SMS-y. 

Kupujesz nowy telefon? Pamiętaj, że obecnie na rynku dostępne są smartfony działające w oparciu o różne typy kart SIM. Właśnie dlatego zwróć uwagę, jaki rodzaj gniazda SIM posiada urządzenie, które Cię interesuje. Dzięki temu będziesz mógł wcześniej wymienić kartę SIM, jeśli ta, którą posiadasz, okaże się niewłaściwa.

Pierwsze rodzaje kart SIM

To nie przypadek, że pierwsze telefony komórkowe były tak dużych rozmiarów. Karty SIM, które pojawiły się na rynku na początku lat 90. XX wieku, miały wymiary 8,5 x 5,4 cm! Producenci telefonów, by zwiększyć wygodę korzystania z nich, dążyli jednak do miniaturyzacji urządzeń. Ten proces nie ominął również karty SIM. Właśnie dlatego w 1996 r. na rynku pojawiła się karta mini SIM o wymiarach 2,5 x 1,5 cm.  Chociaż ten rodzaj kart SIM dużą popularnością cieszył się jeszcze przez pierwszą dekadę XXI wieku, to obecnie smartfony mini SIM czy routery z gniazdem na tego rodzaju kartę należą do rzadkości.

Karta micro SIM o wymiarach 1,5 x 1,2 cm zadebiutowała na rynku w 2003 r. Największą popularność zdobyła jednak siedem lat później, za sprawą Apple i opracowanego przez tę firmę iPhone’a 4. Po tym wydarzeniu bardzo szybko ten typ karty SIM zaczął być wykorzystywany także przez innych producentów urządzeń mobilnych. Chociaż na rynku bez problemu można znaleźć dziś smartfon na micro SIM, to jednak z roku na rok oferta producentów staje się coraz bardziej ograniczona.

Najnowsze rodzaje karty SIM

Nowoczesne urządzenia są produkowane zazwyczaj z gniazdem nano SIM, które może pomieścić kartę o wymiarach 1,2 x 0,9 cm. Ten rodzaj kart pojawił się na rynku w 2012 r. i szybko zyskał popularność, m.in. za sprawą iPhone 5 od Apple. Dziś w oparciu o ten standard działa wiele popularnych modeli urządzeń. Producenci telefonów w dalszym ciągu nie ustają jednak w swoich dążeniach do miniaturyzacji. Właśnie dlatego rynkowi liderzy, tacy jak Apple czy Samsung, posiadają w swojej ofercie smartfony korzystające z wirtualnej karty SIM.

Karty typu eSIM (ang. embedded SIM) to niewielkie urządzenia cyfrowe w postaci mikroczipu o wymiarach 6 mm × 5 mm, umieszczone bezpośrednio na płycie głównej telefonu. Proces rejestracji i pobierania danych z karty eSIM jest obsługiwany przez system OTA (ang. Over the air), co pozwala korzystać z jednego numeru na kilku urządzeniach, a zatem nie tylko na telefonie, lecz także tablecie czy smartwatchu. Chociaż standard nano SIM jest dziś najczęściej stosowany w smartfonach, to jednak zdaniem operatorów plastikowe karty w ciągu najbliższych lat zostaną zastąpione tymi o charakterze wirtualnym. Na razie z tej technologii korzystają tylko niektóre urządzenia, takie jak iPhone 11, Samsung Galaxy S20 czy Motorola Razr. Smartfony na kartę eSIM to jak na razie urządzenia z górnej półki cenowej, ale można spodziewać się, że na rynku jeszcze w tym roku pojawi się kilka gorących premier od tańszych producentów.

Dual SIM - dwie karty w jednym telefonie

Masz dwa numery, z których regularnie korzystasz? Nie musisz nosić ze sobą kilku telefonów, np. prywatnego i służbowego. Wystarczy, że kupisz smartfon dual SIM, który obsługuje dwie karty jednocześnie, nawet takie, które zostały wydane przez różnych operatorów. Smartfony na dwie karty charakteryzują się dużą różnorodnością. Wśród nich znajdziesz urządzenia działające w trybie aktywnym, jak i standby. Pierwsze z rozwiązań pozwala na to, by obie karty funkcjonowały jednocześnie. Smartfony dual SIM z taką funkcją są wyposażone w dwie niezależne anteny. W przypadku rozwiązania dual SIM standby jedna z kart wejdzie w tryb czuwania, podczas gdy użytkownik będzie korzystał z drugiej karty. To rozwiązanie jest obecnie najczęściej stosowane przez producentów telefonów.

Przyciąć czy wymienić - co zrobić, gdy karta SIM nie pasuje?

Kupiłeś smartfon nano SIM i karta, którą posiadasz, jest za duża? Masz dwa rozwiązania – możesz ją przyciąć lub wymienić. Wielkość chipu w kartach mini SIM, micro SIM i nano SIM jest taka sama, więc najprostszym rozwiązaniem jest przycięcie plastiku otaczającego chip do odpowiedniego rozmiaru. Taką usługę oferuje wiele serwisów naprawiających telefony komórkowe. Kartę możesz także przyciąć samodzielnie, chociaż musisz pamiętać, że taka operacja wymaga dużej precyzji, szczególnie jeśli chcesz przekształcić kartę micro SIM w nano SIM. Jeśli uszkodzisz chip, czeka Cię wymiana karty SIM u operatora.

Zanim kupisz smartfon eSIM sprawdź, czy Twój operator obsługuje wirtualne karty SIM. Niektórzy dostawcy oferują taką usługę tylko dla wybranych kategorii klientów lub też w ogóle nie mają jej w swojej ofercie. A co, jeśli chcesz zmienić numer i korzystać ze starego telefonu? Przede wszystkim sprawdź na starterze, jaka karta znajduje się w środku. Obecnie wielu operatorów oferuje karty SIM w formie plastikowych adapterów, za pomocą których możesz swobodnie zmieniać rozmiar karty, wyłamując ją lub wkładając do odpowiedniej, plastikowej ramki.

Tablety w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756