Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie kable HDMI kupić?

 2023-05-01 

Kable HDMI są niezbędne przy większości nowoczesnego, cyfrowego sprzętu RTV i komputerowego. Co sprawia, że ich ceny są tak bardzo rozpięte? Czy rzeczywiście cena jest wyznacznikiem jakości przesyłu danych danego kabla? Na cenę ma wpływ kilka czynników. Oto one.

Kable HDMI – rodzaje według standardów

Każdy kabel HDMI oznaczany jest cyfrą sygnującą standard. Najwyższa to 2.1 – ten właśnie jest aktualny i obowiązuje od końca listopada 2017 roku. Jego teoretyczne możliwości to przepustowość na poziomie 42,6 Gb/s, radzi sobie z obsługą najwyższej znanej obecnie rozdzielczości, czyli 8K UHD (7680 x 4320 pikseli) przy częstotliwości 120 Hz. Niższe standardy mają odpowiednio niższą przepustowość; w przypadku 2.0 to obsługa 4096 x 2160 pikseli i przepustowość „tylko” 14,40 Gb/s, a przy standardach 1.3 i 1.4 jest to 8,16 Gb/s. 


Jednak oprócz samego standardu ważną rolę odgrywa materiał wykonania. Najlepsze przewody wykonywane są z miedzi beztlenowej. Rozwiązanie to zapewnia wysoką przewodność i umożliwia pełne wykorzystanie możliwości danego standardu. Są to kable najdroższe, ale warto zainwestować właśnie w nie, aby mieć pełen komfort przesyłania cyfrowego. Powszechnie spotykane są przewody miedziano-stalowe, które są nieco gorsze i mogą przy nich od czasu do czasu zdarzyć się problemy, przez które funkcje HDMI mogą być chwilowo zakłócone. Są to jednak incydenty na tyle rzadkie, że nie powinno zniechęcać to do ich zakupu. Ostatnia kategoria to przewody wykonane z miedzi i aluminium. Są one co prawda najtańsze, ale cechuje je najmniejszy stopień wytrzymałości.

Kable HDMI – typy

Pod względem typów kable HDMI dzielą się na cztery rodzaje:

- standardowy HDMI – zapewnia wydajność 1080i/60 i 720p video,

- HDMI z Ethernetem – zapewnia wydajność 1080i/60 i 720p video oraz dodatkowy kanał sieciowy dla urządzeń,

- HDMI High Speed – dedykowany dla najwyższych rozdzielczości,

- HDMI High Speed with Ethernet – jak poprzednik, a dodatkowo oferuje kanał umożliwiający stworzenie połączenia sieciowego urządzeń.


Długość ma znaczenie!

Jakość, z jaką kabel HDMI przesyła dane, zależy również od jego długości. Ogólna zasada jest taka, że im krótsza odległość pomiędzy urządzeniami, tym lepsza jakość sygnału. „Bezpieczna” długość kabli HDMI wynosi 5 metrów, przy dłuższych może pojawić się lekkie pogorszenie jakości sygnału, a im dalej niż 7,5 m – tym większe straty.

Jakiego kabla HDMI potrzebujesz do domu?

Jeśli chcesz mieć pewność, że sygnał z dekodera do telewizora będzie przesyłany z maksymalną szybkością i bez zakłóceń, warto postawić na następujące kable:


- GÖTZE & JENSEN GoldenLine – kabel standardu 2.0, o długości dwóch metrów, czyli doskonale nadający się do podłączenia bliskich urządzeń, np. konsola, dekoder, odtwarzacz Blu-ray itp. Obsługuje wszystkie funkcje systemu kina domowego oraz konsoli do gier w tym odtwarzanie sygnałów 3D oraz 4K.

- GOLDEN LINE Premium CW-PH-1109-25 – kabel HDMI 2.0, którego złącza są na obu końcach pokryte złotem, co poprawia transfer. Długość 2,5 m pozwoli na swobodne podłączenie urządzeń. Umożliwia przepływ danych z szybkością 18 Gb/s, zapewniając obsługę 4K i dźwięku przestrzennego.

- Kabel HDMI – HDMI HAMA – cienki, 5-metrowy kabel, przeznaczony do podłączania oddalonych od siebie urządzeń. Pozłacane złącza umożliwiają przepływ danych z szybkością 18 Gb/s. Cienki profil pozwala na zastosowania do urządzeń mobilnych, jak smartfony, tablety oraz kamery.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756