Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywa piekarnik?

 2023-10-03 

Urządzenie elektryczne, takie jak piekarnik, to podstawa każdej dobrze wyposażonej kuchni. Bez niego przygotowanie wielu posiłków byłoby czasochłonne, a wręcz niemożliwe. Trudno wyobrazić sobie pieczenie i gotowanie przy użyciu staromodnych pieców, które wcale nie tak dawno były głównym punktem w kuchniach naszych babć. Piekarnik jest nowoczesną wersją pieca, ale wiąże się to z dodatkowymi wymaganiami, takimi jak potrzeba poboru energii elektrycznej. Ile prądu zużywa piekarnik? Odpowiedź na to pytanie poznacie w naszym poradniku.

Wybór piekarnika

Piekarnik to nieoceniona pomoc w naszej kuchni, ale staje się też jednym z tych sprzętów, który zużywa całkiem spore zasoby energii elektrycznej. Wiele osób przed dokonaniem zakupu chce się upewnić, że piekarnik nie będzie generować zbyt wysokich kosztów, przez co jego użytkowanie może stać się nieprzyjemną koniecznością, zamiast sporą pomocą, a także oszczędnością naszego czasu i pracy. Odpowiedź na pytanie, ile prądu zużywa piekarnik, nie jest wcale takie prosta i jednoznaczna, głównie przez mnogość modeli dostępnych w sklepach. Zanim zatem zainteresujemy się zużyciem energii elektrycznej, powinniśmy dokładnie określić nasze potrzeby i zadania, które staną przed piekarnikiem. Ponadto nie zawsze wybór bardziej przystępnego cenowo urządzenia, kosztem funkcjonalności, jest dobrym wyborem, głównie dlatego, że istnieje wiele sposobów na to, jak można ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Klasy energetyczne

Najpierw jednak skupmy się na podstawach, czyli mocy piekarnika, która pomoże nam w ustaleniu, ile prądu pobierze z sieci, a co za tym idzie – jakie dostaniemy za to rachunki. Każdy piekarnik posiada tabliczkę, na której zawarte są wszystkie najważniejsze informacje, takie jak właśnie pobór mocy liczony w watach. Producent powinien zawrzeć również szczegółowe dane o tym, ile energii pobierze piekarnik podczas pracy w najwydajniejszym trybie oraz ile mocy pobierają poszczególne grzałki. Warto tutaj zauważyć, że zużycie energii elektrycznej będzie różne, w zależności od tego, jaki program wybierzemy. Jak w takim razie dokładnie ustalić te dane? Podobnie jak w przypadku informacji o mocy całkowitej piekarnika, tak i w tym przypadku, powinniśmy poszukać odpowiedniej etykiety lub tabeli, które znajdują się na obudowie urządzenia lub niekiedy także w instrukcji obsługi. Pozwoli nam to na określenie, ile prądu zużywa każdy z cyklów, a także jaką klasę energetyczną posiada piekarnik. Pamiętać należy, że na jedną kilowatogodzinę (a więc jednostkę za jaką de facto płacimy) wchodzi nie tylko moc ale i czas – stąd kilowatogodzina. Dla przykładu pieczenie grzałkami o mocy 1 kW przez 1 godzinę dam nam prosty wynik, 1 kilowatogodziny, czyli obecnie koszt około 60-70 groszy (w zależności od stawek i taryf).


Ważne są przy tym klasy efektywności energetycznej. Możemy je podzielić na klasy od A do G. Istotną informacją jest to, że od 1 marca 2021 roku zmieniono część oznaczeń klas energetycznych w AGD. Wcześniej mogliśmy spotkać kilka podkategorii, takich jak A+++ lub A+, co powodowało, że trudniej było zorientować się w faktycznych różnicach pomiędzy nimi. Ujednolicony system klas nie zawiera już takich informacji, przez co o wiele łatwiej rozpoznać, które urządzenie będzie bardziej energooszczędne. Stało się tak dlatego, że rozwój technologii sprawił, że większość produktów stawała się coraz lepszej klasy, przez co zaczęły powstawać dodatkowe oznaczenia, jak wspomniane plusy. Po zmianach urządzenia, które wcześniej oznaczano jako A+++, trafiły do kategorii C, lub D. Wielu producentów postanowiło ułatwić rozpoznanie klasy energetycznej w nowym systemie, oferując dodatkowe informacje na etykietach, jak oznaczone było urządzenie przed zmianami.

Prosta matematyka

W jaki sposób można obliczyć, ile prądu zużywa piekarnik, skoro już odszukaliśmy na etykiecie wszelkie niezbędne informacje? Po pierwsze, musimy dokładnie znać stawkę za kWh prądu, która różni się ona mniej lub bardziej w zależności od miejsca naszego zamieszkania. Znając całkowity pobór mocy piekarnika i stawkę kWh, możemy użyć tych danych do określenia, ile prądu zużywa piekarnik przez godzinę, według następującego wzoru: moc piekarnika x cena kWh, co da nam wynik, którego szukamy. Stosując powyższy wzór, możemy precyzyjnie określić, ile prądu zużyje piekarnik na każdym z trybów jego pracy.

Jak ograniczyć zużycie prądu?

Wiedząc już, jakie czekają na nas w przyszłości rachunki za energię elektryczną zużytą przez nasz piekarnik, czy możliwe jest, aby je obniżyć, nawet jeśli zdecydujemy się na urządzenie z najwyższej półki energooszczędności? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to, w jaki sposób korzystamy z piekarnika, ma nie mniejszy wpływ na pobór mocy. Przed rozpoczęciem pieczenia powinniśmy dokładnie określić, jaka temperatura będzie nam potrzebna do przygotowania wybranej potrawy. Należy zatem z wyprzedzeniem rozgrzać piekarnik do odpowiedniej wartości, pamiętając, aby jej nie przekraczać. Wyższa temperatura to wyższy pobór mocy. Podczas wkładania do piekarnika potrawy, postarajmy się, aby drzwi pozostały otwarte przez możliwie najkrótszy czas. Ciepło, które ucieknie z piekarnika sprawi, że urządzenie ponownie będzie musiało podnieść temperaturę w swoim wnętrzu, co spowoduje dodatkowy pobór mocy. Warto także wyłączyć piekarnik na chwilę przed ukończonym pieczeniem, ponieważ temperatura w jego wnętrzu utrzyma swój wysoki poziom jeszcze przez kilka, do kilkunastu minut, nie ma zatem potrzeby, aby piekarnik dalej zużywał energię.

Termoobieg – efektywnie i ekonomicznie

Bardzo dobrym pomysłem jest wybór piekarnika z termoobiegiem. Tryb ten rozprowadza równomiernie ciepło po całym piekarniku, dzięki temu jedzenie upiecze się o wiele szybciej, a co za tym idzie, zmniejszy się pobór mocy przez piekarnik. Dodatkowo funkcja ta sprawdza się doskonale przy wybranych typach jedzenia, jak np. kurczak, kiedy chcemy, aby mięso zachowało odpowiednią wilgotność, a skóra była chrupka. Ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem? Odpowiedź na to pytanie zależy od programu, który wybierzemy, a właściwie w głównej mierze, od temperatury, którą ów program posiada, lub którą sami zaprogramujemy. 180 stopni, które jest najczęstszą temperaturą używaną do pieczenia, możemy zastąpić 160 stopniami przy włączonym termoobiegu. Można zatem założyć, że temperatura potrzebna do przygotowania potraw w tym trybie, jest o ok. 20 stopni niższa niż podczas normalnego grzania. Łatwo zatem obliczyć, że zużycie energii elektrycznej w piekarniku z włączonym termoobiegiem, będzie znacząco niższe.


Bardzo dobrym pomysłem jest wybór piekarnika z termoobiegiem. Tryb ten rozprowadza równomiernie ciepło po całym piekarniku, dzięki temu jedzenie upiecze się o wiele szybciej, a co za tym idzie, zmniejszy się pobór mocy przez piekarnik. Dodatkowo funkcja ta sprawdza się doskonale przy wybranych typach jedzenia, jak np. kurczak, kiedy chcemy, aby mięso zachowało odpowiednia wilgotność, a skóra była chrupka. Ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem? Odpowiedź na to pytanie zależy od programu, który wybierzemy, a właściwie w głównej mierze, od temperatury, którą ów program posiada, lub która sami zaprogramujemy. 180 stopni, które jest najczęstszą temperaturą używaną do pieczenia, możemy zastąpić 160 stopniami przy włączonym termoobiegu. Można zatem założyć, że temperatura potrzebna do przygotowania potraw w tym trybie, jest ok. 20 stopni niższa niż podczas normalnego grzania. Łatwo zatem obliczyć, że zużycie energii elektrycznej w piekarniku z włączonym termoobiegiem, będzie znacząco niższe.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756