Poradniki Eksperta

Jak czyścić płytę indukcyjną? Sprawdzone sposoby


Płyty indukcyjne to funkcjonalne, bezpieczne i wygodne urządzenia, które doskonale sprawdzają się w każdej kuchni. Ich czyszczenie nie wymaga wielkiego zaangażowania, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Podpowiadamy, jak czyścić płytę indukcyjną, aby nie zarysować jej powierzchni.


jak czyścić płytę indukcyjną


Czym myć płytę indukcyjną na co dzień?


Jeżeli lubisz gotować, z pewnością używasz swoich sprzętów kuchennych każdego dnia. Być może zastanawiasz się, czym myć płytę indukcyjną z niewielkich zabrudzeń powstałych w trakcie przygotowywania potraw. Plamy z wody, krople zupy czy drobinki świeżego tłuszczu z łatwością można zmyć, używając miękkiej strony gąbki kuchennej i wody. Prawdopodobnie jednak takie działanie doprowadzi do powstania nieestetycznych smug. Aby się ich pozbyć, można skorzystać z licznych dostępnych na rynku środków specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji płyt indukcyjnych. Równie dobrze jednak sprawdzi się płyn do mycia szyb lub odrobina octu rozcieńczonego w wodzie.


Płyty indukcyjne w naszej ofercie:


Mocne zabrudzenia – czym czyścić płytę indukcyjną, gdy wykipiało mleko?


Większość płyt indukcyjnych posiada wbudowane zabezpieczenia, które automatycznie wyłączają urządzenie, gdy z garnka zaczyna wydobywać się płyn. Dzięki temu unika się większych zabrudzeń i uszkodzeń. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć o pozostawionym na polu grzewczym mleku, gdy ono wykipi, płyta wyłączy się i da sygnał dźwiękowy. Ponieważ kuchenki indukcyjne oddają 90% ciepła do garnka, są stosunkowo chłodne w dotyku nawet po długim używaniu – dzięki temu pożywienie w zetknięciu z tym sprzętem nie przypala się, tak jak ma to miejsce na powierzchni płyt ceramicznych. 


Mimo to niekiedy zdarza się, że kipiące mleko, zupa czy nawet woda ze skrobią po gotowaniu makaronu pozostawią na kuchence ślad. Należy wtedy działać jak najszybciej. W takim przypadku konieczne jest najpierw namoczenie zabrudzenia tak, aby można było je delikatnie usunąć papierowym ręcznikiem. Dopiero w następnej kolejności przechodzimy do nabłyszczania powierzchni (specjalistycznym preparatem, płynem do szyb lub rozcieńczonym octem). Pod żadnym pozorem nie należy zeskrobywać zabrudzenia ostrym przedmiotem, tzw. druciakiem czy twardą stroną gąbki do naczyń! Takie działanie doprowadzi do porysowania. Wyjątkiem jest dedykowany skrobak do płyt indukcyjnych. Możemy go wykorzystać wtedy, kiedy zdążymy z usunięciem zabrudzenia. Należy przyłożyć go do zabrudzenia pod kątem 45 stopni i delikatnie przesuwać po przypaleniu – zeskrobane resztki jedzenia usuwamy miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Następnym krokiem jest nabłyszczenie powierzchni.


Montaż płyty indukcyjnej - dlaczego jest tak ważny?


Na etapie aranżacji kuchni warto pamiętać, że montaż płyty w blacie jest barzo ważny. Jeśli otwór będzie zbyt duży lub nierówny, urządzenie może nie działać poprawnie, a resztki kuchenne będą osadzać się w szczelinie między sprzętem a blatem. Ich usunięcie na etapie użytkowania stanie się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.


Sprawdź również: Ranking płyt indukcyjnych (2021)

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756