Poradniki Eksperta

Jak czyścić płytę indukcyjną? Sprawdzone sposoby

Płyty indukcyjne to funkcjonalne, bezpieczne i wygodne urządzenia, które doskonale sprawdzają się w każdej kuchni. Ich czyszczenie nie wymaga wielkiego zaangażowania, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Podpowiadamy, jak czyścić płytę indukcyjną, aby nie zarysować jej powierzchni.


jak czyścić płytę indukcyjną


Czym myć płytę indukcyjną na co dzień?


Jeżeli lubisz gotować, z pewnością używasz swoich sprzętów kuchennych każdego dnia. Być może zastanawiasz się, czym myć płytę indukcyjną z niewielkich zabrudzeń powstałych w trakcie przygotowywania potraw. Plamy z wody, krople zupy czy drobinki świeżego tłuszczu z łatwością można zmyć, używając miękkiej strony gąbki kuchennej i wody. Prawdopodobnie jednak takie działanie doprowadzi do powstania nieestetycznych smug. Aby się ich pozbyć, można skorzystać z licznych dostępnych na rynku środków specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji płyt indukcyjnych. Równie dobrze jednak sprawdzi się płyn do mycia szyb lub odrobina octu rozcieńczonego w wodzie.Mocne zabrudzenia – czym czyścić płytę indukcyjną, gdy wykipiało mleko?


Większość płyt indukcyjnych posiada wbudowane zabezpieczenia, które automatycznie wyłączają urządzenie, gdy z garnka zaczyna wydobywać się płyn. Dzięki temu unika się większych zabrudzeń i uszkodzeń. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć o pozostawionym na palniku mleku, gdy ono wykipi, płyta wyłączy się i da sygnał dźwiękowy. Ponieważ kuchenki indukcyjne oddają 90% ciepła do garnka, są stosunkowo chłodne w dotyku nawet po długim używaniu – dzięki temu pożywienie w zetknięciu z tym sprzętem nie przypala się, tak jak ma to miejsce na kuchenkach ceramicznych. 


Mimo to niekiedy zdarza się, że kipiące mleko, zupa czy nawet woda ze skrobią po gotowaniu makaronu pozostawią na kuchence ślad. W takim przypadku konieczne jest najpierw namoczenie zabrudzenia tak, aby można było je delikatnie usunąć papierowym ręcznikiem. Dopiero w następnej kolejności przechodzimy do nabłyszczania powierzchni (specjalistycznym preparatem, płynem do szyb lub rozcieńczonym octem). Pod żadnym pozorem nie należy zeskrobywać zabrudzenia ostrym przedmiotem, tzw. druciakiem czy twardą stroną gąbki do naczyń! Takie działanie doprowadzi do porysowania. 


Czyszczenie płyty indukcyjnej – liczy się czas


Jeżeli dojdzie do wycieku płynów, zupy, sosów czy innych potraw na powierzchnię płyty, należy jak najszybciej zareagować. Usunięcie ich w pierwszych chwilach nie powinno być trudne. Jednak jak wyczyścić płytę indukcyjną, jeśli nie zdążyliśmy na czas? W takim przypadku możemy sięgnąć po specjalny skrobak do płyt indukcyjnych. Należy przyłożyć go do zabrudzenia pod kątem 45 stopni i delikatnie przesuwać po przypaleniu – zeskrobane resztki jedzenia usuwamy miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Następnym krokiem jest nabłyszczenie powierzchni.


Montaż płyty indukcyjnej a utrzymanie jej w czystości


Na etapie aranżacji kuchni warto pamiętać, że montaż płyty indukcyjnej powinien być zlecony fachowcowi. Tylko to gwarantuje nam odpowiednie osadzenie w blacie. Jeśli otwór będzie zbyt duży lub nierówny, urządzenie może nie działać poprawnie, a resztki kuchenne będą osadzać się w szczelinie między sprzętem a blatem. Ich usunięcie na etapie użytkowania stanie się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego w tym wypadku lepiej postawić na wiedzę i doświadczenie specjalistów. 


Sprawdź również: Ranking płyt indukcyjnych (2021)

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert