Zdaniem eksperta

Jak odetkać zatkany zlew? Sprawdzone sposoby

Data dodania: 01-05-2023
zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem

Z tym problemem spotkaliście się na pewno nie jeden raz. Niestety, młynki do zlewozmywaków, do których trafiają niektóre nieczystości, wciąż nie są u nas wystarczająco popularne. Poza tym do nich też nie wszystko można wrzucać. Tymczasem zdarza się, że coś wpadnie do rury i nawet nie wiemy, kiedy. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy wystarczająco gęstego sitka, zatrzymującego niektóre, stałe produkty. Ale nawet wtedy, gdy je mamy może zdarzyć się drobny wypadek. A przecież nieprzyjemny zapach może się wydostawać ze zlewu nawet wtedy, gdy nic tam nie wpadnie. Wystarczy, że budynek, w którym mieszkamy jest dosyć stary i taka też jest w nim instalacja wodno-kanalizacyjna. Dlatego też, zanim zaczniemy się głowić jak odetkać zlew, zastanówmy się, co mogło się dostać do rur, bo to może znacznie ułatwić nam zadanie i odetkać zapchany zlew. Musimy, zatem najpierw znaleźć przyczynę, by móc problemowi zaradzić. Na wezwanie fachowca, a jest to ostateczność, i zapłacenie mu często za kilka minut pracy, zawsze zdążymy.

Powody zatkania zlewu

Kiedy woda nie odpływa z komory, zamiast popadać w panikę i nerwowo zastanawiać się, jak odetkać zlew, zapytajmy najpierw domowników, czy nie byli ostatnio w kuchni i czegoś nie wrzucili, bądź im nie wpadło.

  • Może zdarzyć się, że ktoś, np. dzieci, zamiast zgarnąć resztki z talerzy najpierw do odpowiedniego pojemnika (zakładamy, że nieczystości są segregowane,) wrzuci całą zawartość do zlewozmywaka. Oczywiście resztki miękkie spłyną z wodą, ale jeżeli będzie się to robić systematycznie, w końcu zapchają one odpływ, a tym samym zlewozmywak. Tak może się zdarzyć nawet z ugotowanym ryżem czy kaszą. Ich nadmiar może doprowadzić do zatkania i nie jest do rzadkość. Gorzej, gdy dostanie się do odpływu ryż nieugotowany, twardy, bo będzie pęczniał pod wpływem wpadającej wody.
  • Bywa też, że wraz z płukanymi produktami, np. mięsem czy nawet z warzywami, które myjemy przed gotowaniem, dostanie się do zlewu kawałek folii, a ta na pewno się nie rozpuści i kłopot gotowy, bo doprowadzi do zapchania zlewu.
  • Podczas zmywania może też wpaść do zlewu cienka obrączka czy pierścionek, które mogą również sprawić kłopot.
  • Jest jeszcze jeden istotny powód – chodzi o wylewanie do odpływu w zlewozmywaku czy nawet do miski sedesowej, resztek przesmażonego oleju czy oliwy, mamy tu na myśli rzeczy tłuste. Tego robić po prostu nie wolno, ponieważ w połączeniu z zimną wodą powstanie bariera, przez którą nic się już nie przesączy i w ten sposób będziemy się zastanawiać, jak odetkać mocno zapchany zlew. Trzeba, zatem zdecydowanie podkreślić, że jest to jeden z największych grzechów wielu gospodyń domowych, zwłaszcza młodych.

Zlewozmywaki w naszej ofercie:

Sprawdzone sposoby na udrożnienie zlewu

Jest ich przynajmniej kilka i każdy może zadziałać, a my podpowiemy, jak odetkać zlew i może się udać. Zanim, więc wezwiemy fachowca ze spółdzielni albo pogotowie wodno-kanalizacyjne, bo akurat są wolne dni i spółdzielnia jest nieczynna czy też mieszkamy w domku jednorodzinnym, spróbujmy najpierw sami to zrobić.

Odkręcamy syfon zlewozmywaka

Jest to pierwsza, najprostsza rada. Pod zlewozmywak trzeba podstawić miskę albo wiadro (co kto ma), bo wiadomo, że ze zlewu poleci woda, a może nawet nieczystości. Jeżeli coś akurat utknęło w odpływie – nawet resztki jedzenia, czy sławny ryż – wpadnie do podstawionego naczynia. W ten sposób, prosty, możemy zażegnać problem. Potem wystarczy syfon zakręcić i po kłopocie.

A może przepychaczka lub pistolet?

Czasem również może pomóc gumowa przepychaczka, która znajduje się niemal w każdym domu. Nie kosztuje dużo, więc warto ją mieć pod ręką. Dociskamy gumę do odpływu kilkakrotnie i odciągamy to, co wpadło. Wylatują wówczas nieczystości, które warto wybrać, a nie z powrotem przepłukać, gdyż w ten sposób stworzymy „błędne koło”. Pamiętajmy jednak o tym, że guma, którą zakończona jest owa przepychaczka, a którą przykładamy do odpływu z czasem parcieje i trzeba wcześniej sprawdzić czy w ogóle nadaje się do użytku. Dlatego też warto wydać nieco więcej i zaopatrzyć się w pistolet ciśnieniowy z wymiennymi końcówkami. Jedną z końcówek (odpowiednią dla odpływu) zakładamy na i sprężamy powietrze, a następnie umieszczamy ją w odpływie zlewozmywaka i przepuszczamy owo sprężone powietrze. Jeśli po drodze znajduje się coś niewielkiego, przepchniemy przeszkodę w ten sposób.

Środki chemiczne

A jak przepchać zlew, gdy wcześniej wylaliśmy do niego resztki tłuszczu? W tym przypadku urządzenia, typu przepychaczka, raczej nie pomogą, ale w tej sytuacji może się przydać chemia. Najczęściej na opakowaniu (np. na butelce) znajdujemy przepis, co należy zrobić z płynem, żelem czy granulkami, bo takie formy mają owe preparaty chemiczne. Najczęściej producenci zalecają umieścić odpowiednią porcję w odpływie zlewozmywaka i przez dłuższy czas nie korzystać z urządzenia, gdyż preparat „musi popracować” w rurach. Potem, czasem dopiero rano, jeżeli dajemy go wieczorem, bo wtedy zazwyczaj już nie korzystamy ze zlewu, dokładnie spłukujemy, puszczając wodę. Jeśli zator powstał dosyć blisko i przyczyniły się do niego resztki jedzenia lub tłuszcz, chemia powinna sobie z tym poradzić.

Młynki do zlewu w naszej ofercie:

Można użyć sprężyny

Sięga głęboko, można wkręcić ją do rury, ale niestety, nie każdy ma ją w domu. W tej sytuacji trzeba wezwać fachowca, czyli hydraulika, który ma sprężynę i umie się nią posługiwać. Trafiają się również sąsiedzi, którzy nie dość, że maja taką sprężynę, to w dodatku potrafią się nią posługiwać. Na szczęście rzadko do odpływu zlewozmywaka trafia coś, czego nie da się usunąć.

Sposoby domowe

Podstawę stanowi soda o czyszczona oraz ocet. Sodę wsypuje się do odpływu, zalewa octem z gorącą wodą, a następnie zostawia na kilka godzin i dopiero potem spłukuje. Warto jednak wiedzieć, że domowe preparaty są dosyć delikatne i mogą się przydać, by usunąć nieprzyjemne zapachy z rur. Co do solidnego przepchania, raczej nie należy oczekiwać zbyt dużych efektów, warto jednak spróbować.

Baterie kuchenne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756