Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Lokówka stożkowa - jaką kupić?

 2023-10-05 

Lokówka stożkowa przyda się każdej osobie, która lubi eksperymentować ze swoim wyglądem i w zaciszu własnego domu stylizować włosy. Użytkowanie takiego sprzętu jest niezwykle proste, a efekty, jakie daje lokówka stożkowa, prezentują się elegancko i bardzo naturalnie. Jak kręcić włosy takim sprzętem i jakich rezultatów można się spodziewać? O tym w naszym poradniku.

Lokówka tradycyjna, a lokówka stożkowa – efekty i konstrukcja urządzenia

Wybierając lokówkę często zastanawiamy się, jaki model wybrać: klasyczny, czy stożkowy. Ten pierwszy typ charakteryzuje się wałkiem o tej samej średnicy zarówno w trzpieniu, jak i na wierzchołku. Model ten ma także charakterystyczny klips do podtrzymywania włosów, a często także specjalną podpórkę, umożliwiającą bezpieczne odłożenie nagrzanego sprzętu. Taka właśnie lokówka tworzy jednostajne, wyraźne skręty. Całkiem inaczej wygląda lokówka stożkowa. Efekty, jakie ma ona dawać, są z goła odmienne. Element grzejny ma tu postać stożka, a jego wierzchołek jest dużo cieńszy, niż trzpień. Rezultatem kręcenia włosów są tu dużo bardziej naturalne loki, które dodatkowo są nieharmonijne i o romantycznym charakterze. Lokówka stożkowa pozbawiona jest klipsa, dlatego podczas nakręcania włosów, należy przytrzymać je palcami. Nie jest to oczywiście niebezpieczne, bowiem producenci coraz częściej dodają do swoich urządzeń rękawice ochronne, zabezpieczające przed poparzeniem.


Porównując lokówki stożkowe oraz tradycyjne, poza ich kształtem i klipsem, nie znajdziemy szczególnych różnic – poza oczywiście uzyskiwanym skrętem. Niekiedy modele stożkowe mają specjalne żłobienia na wałku, dzięki którym włosy lepiej układają się podczas kręcenia, co ułatwia uzyskanie bardziej kształtnych skrętów.

Lokówki stożkowe w naszej ofercie:

Jak kręcić włosy lokówką stożkową?

Kręcenie włosów lokówką stożkową odbywa się podobnie, jak tradycyjną. Przed stylizacją należy zadbać o to, by włosy były dokładnie wysuszone, dzięki czemu będą mniej podatne na temperaturę. Obecnie każda lokówka wyposażona jest w regulację temperatury, dlatego najpierw wybierzmy tę odpowiednią do naszych włosów. Należy pamiętać, że nie wszystkie kosmyki wymagać będą tak samo wysokiej temperatury. Niektóre włosy, szczególnie te cienkie, mogą być podatne na stylizację, a wówczas warto sprawdzić, jakie ustawienia mocy będą dostateczne, by uzyskać odpowiedni efekt.


W dalszej kolejności należy nałożyć preparat termoochronny, a następnie wydzielić pasma i kolejno nakręcać je od trzpienia w stronę wierzchołka. Tak uformowane loki, będą nieco szersze u nasady włosów, a ich średnica będzie się zmniejszać ku dołowi. Zależnie od własnych preferencji loki można nawijać do wewnątrz lub do zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że nie nawijamy ich poziomo, tylko trzymając lokówkę w pionie.


Co jeszcze potrafi lokówka stożkowa? Efekty w postaci kręconych włosów to niejedyne, co możemy nią zrobić. Urządzenie to świetnie sprawdza się także do tworzenia delikatnych fal. Aby je uzyskać, wystarczy przeprowadzić stylizację nieco krócej i po kręceniu delikatnie rozprostować włosy. Można je także lekko roztrzepać palcami. Po stylizacji, dobrze utrwalić efekt na przykład lakierem do włosów.

Jaką lokówkę stożkową wybrać? 

Jaka lokówka stożkowa sprawdzi się w Twoim przypadku i jaki model wybrać? Przede wszystkim, weź pod uwagę długość swoich włosów oraz to, jakie stylizacje preferujesz. Lokówki stożkowe różnią się zarówno długością wałka, jak i jego grubością. Obecnie najmodniejsze są fryzury z grubszymi lokami lub falami, które łatwiej można uzyskać właśnie na lokówkach o większej średnicy.


Kolejną sprawą jest tworzywo, z którego wykonany jest element grzejny lokówki. Dawniej wałek był stalowy, co wiązało się z długim, często nierównomiernym nagrzewaniem. Ponadto, sterowanie temperaturą w tych starszych urządzeniach nie było dość efektywne, przez co łatwo było o uszkodzenie włosów. Nowoczesne lokówki stożkowe mają wałek z tworzywa bezpiecznego dla włosów, wytrzymałego, odpornego na zarysowania, a także niezwykle gładkiego. To bardzo ważne w procesie stylizacji, bo porowaty wałek trudno przeciągnąć po włosach i uzyskać idealny efekt. Obecnie więc lokówki z metalowym elementem grzejnym zajdziemy na najniższej półce cenowej, podczas gdy te średnie oraz najbardziej zaawansowane modele, mają powłoki ceramiczne, teflonowe, czy tytanowe. Wielu producentów tworzy swoje własne mieszanki, czego rezultatem są wałki nie tylko kręcące włosy, ale też odżywiające, dzięki mocy dobroczynnych substancji, emitowanych przez element grzejny. Podobnie korzystnie działa funkcja jonizacji, która popularna jest już nie tylko w suszarkach do włosów, ale i innych sprzętach do stylizacji.


W zależności od modelu możemy mieć stopniową regulację temperatury lub płynną. Sterowanie odbywać się może za pomocą pokrętła lub przycisku. Coraz popularniejsze jest także umieszczanie w lokówkach stożkowych wyświetlaczy, które informują o bieżących ustawieniach temperatury.


Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na obrotowy przewód. Znacznie poprawia to komfort użytkowania i sprawia, że kabel nie plącze się i nie skręca. Istotną sprawą jest także zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz automatyczne wyłączanie. W ten sposób, nigdy nie musimy się obawiać o nieprzewidziane sytuacje.


Wybierając lokówkę stożkową z wyższej półki, możemy oczekiwać także przydatnych dodatków: rękawic ochronnych, etui na sprzęt, czy specjalnej maty termoochronnej, na którą odkładamy urządzenia podczas stylizacji włosów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756