Poradniki Eksperta

Krajalnica do chleba – ranking [TOP10]

 2023-09-06 

Zastanawiacie się, czy warto kupić dodatkowe urządzenie elektryczne? W końcu w sklepach też można kupić pokrojone pieczywo. Chociaż nazwa sprzętu może sugerować, że jest to tylko krajalnica do chleba, ranking udowadnia, że można z niego korzystać także przy innych artykułach spożywczych. Tak to już jest, że są kraje, w których bułki się łamie, wręcz rwie, ale w Polsce się je kroi. Co prawda można u nas kupić krojoną bułkę, ale nie będzie to kajzerka czy tzw. ciabatka, tylko długie bułki – bagietki. Wiemy też, że pieczywo krojone, kupione w sklepie szybciej czerstwieje. Ponadto sporo mamy teraz chleba żytniego, jak też z innych zbóż, a nierzadko są one wypełnione ziarnami i takie pieczywo chętnie kupujemy, ale w większości nie jest ono pokrojone, chociażby dlatego, że jest zbyt świeże i się kruszy. Wciąż mowa tylko o pieczywie, gdy mamy na myśli takie urządzenie jak krajalnica do chleba. Ranking jednak zwraca uwagę na mnogość zastosowania tego sprzętu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Jakie produkty można kroić w krajalnicy?

Poza pieczywem, krajalnice pozwalają pokroić wędlinę, sery żółte (twarde oraz miękkie), a nawet owoce i warzywa, nie mówiąc już o domowej pieczeni. Oczywiście można kupić wędliny w plastrach, ale nie wiemy jak długo leżały już pokrojone i potem w domu okazuje się, że są nieświeże albo między plastrami z pozoru świeżymi, znajdujemy jakiś stary kawałek. Żółty ser w plastrach też dosyć szybko pleśnieje. Inaczej wygląda sytuacja, gdy kroimy wędliny czy ser z całego kawałka, na bieżąco. Są także osoby, które nad „czerwone wędliny”, przedkładają własne pieczenie i wolą kanapki z tymi produktami, a jeśli są odpowiednio pokrojone, smakują jeszcze lepiej.

Kiedy krajalnica się przydaje?

Urządzenie przydaje się tak naprawdę zawsze, gdy zamierzamy pokroić produkty spożywcze, zwłaszcza świeże pieczywo. Jeśli na przykład rodzina liczy przynajmniej cztery osoby, to z krajalnicą szybkie zrobienie kanapek nie stanowi żadnego problemu. Mało tego – zarówno każdy kawałek pieczywa, jak i wędliny albo sera, są identycznej grubości. Mogą być jednak różnej grubości, w zależności od preferencji każdego z nas. Dodatkowo jeśli przyjmuje się sporo gości, często wpadają znajomi czy też rodzina, lepiej jest skorzystać ze stojącej w zasięgu ręki krajalnicy, niż szukać właściwego noża i deski do krojenia, które później trzeba będzie myć. Krajalnicę też się czyści, ale można to zrobić później, gdy wyjdą goście. Nie trzeba zatem tracić wiele czasu na przygotowania i obsługę sprzętu.

Jaką moc i prędkość mają krajalnice do chleba

Nie da się ukryć, że krajalnice do chleba są to urządzenia działające po podłączeniu do sieci. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dwa aspekty. Po pierwsze, pobierają energię elektryczną dopiero wtedy, gdy są włączone, a przecież włączamy je tylko wtedy, gdy coś kroimy. Po drugie zaś, ich pobór prądu wynosi (zależnie od modelu) od 100 do 300 wat, ale są i takie modele, które wyposażono w regulację mocy od 45 do 170 wat. Urządzenie musiałoby pracować niemal przez godzinę (przy mocy 100 W), by pobrać 1 kW, co jest mało prawdopodobne, bo nikt tak długo nie będzie z niej korzystał.


W większości urządzeń prędkość jest płynna, czyli urządzenie pracuje ze stałą prędkością, dostosowaną do krojonego produktu. Są jednak takie modele, na których tę szybkość możesz ustawić pokrętłem, najczęściej w skali od 0 do 3. Rzadko się zdarza, że krajalnica działa tylko wtedy, gdy trzymamy przycisk, bo to przecież „unieruchamia” nam jedną rękę.

Jaki jest zakres krojenia

Mowa tu o grubości kromek chleba, czy grubości plasterków wędliny albo żółtego sera. Inaczej kroi się szynkę, a inaczej suchą wędlinę, czy nawet kiełbasę, bo i tę można w krajalnicy pokroić na plasterki. Zresztą posiadacze krajalnicy mogą kroić tak, jak lubią najbardziej i nie powinni się kierować obowiązującymi „normami”. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli ktoś chce podpiec czerstwiejące pieczywo w tosterze, to najczęściej kromki powinny mieć ok. 1 cm, gdyż grubsze mogą nie pasować do szczelin albo je zablokować. W krajalnicy można najczęściej osiągnąć grubość od 0 do 23 mm, ale są też takie, które kroją plastry (kromki) do 15 mm, 16 mm, a nawet do 55 mm.

Z jakiego materiału są noże

Noże robi się przede wszystkim ze stali, gdyż tylko ona daje pewność, że nie zardzewieją, a przeważnie są to: krajalnice z nożem ze stali szlachetnej (stal nierdzewna o najwyższej czystości), krajalnice z nożem ze stali hartowanej (rodzaj obróbki cieplnej), krajalnice z nożem ze stali nierdzewnej (stop żelaza odporny na korozję) lub też są pokryte, powłoką kamienną. Jeżeli nie kroisz wędlin, a tylko pieczywo i żółty ser, przyda Ci się taki model krajalnicy, którego noże są pokryte nieprzywierającą powłoką, ponieważ niektóre sery, zwłaszcza te miękkie, takiej właśnie potrzebują, żeby się nie przyklejać.

Podstawa i obudowa

Wykonanie podstawy ma dla wielu osób znaczenie, gdyż wpływa to na kolor urządzenia. Dobrze jest także zaznaczyć, że większość krajalnic ma podstawę zrobioną z tego samego materiału, co i obudowa, ale występują i takie modele, których podstawy dodatkowo wyłożone są innym materiałem. Są zatem podstawy zrobione z aluminium, drewna, metalu, stali nierdzewnej, stopu magnezowo-aluminiowego, szkła oraz z tworzywa sztucznego.

Wyposażenie krajalnic

Wszystkie niemal krajalnice wyposażone są w ochraniacze na kciuk (chroni przed skaleczeniem) oraz zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem. Te zabezpieczenia służą ochronie Twoich palców i uruchomieniem przez dzieci lub inne osoby, nie zdające sobie sprawy ani z ostrości noży, ani ze sposobu działania krajalnicy. Warto bowiem wspomnieć, że noże są naprawdę ostre, zwłaszcza że potrafią kroić z precyzja do 1 mm. Wiele urządzeń wyposażonych jest też w antypoślizgowe nóżki lub podobne zabezpieczenia, uniemożliwiające krajalnicy przemieszczanie się.


Niektóre modele mają w zestawie dwa wymienne noże, ale są też urządzenia z kamieniem ostrzącym noże. Wiele krajalnic ma też pojemnik na odpady, czyli tzw. ścinki, które zostają po pokrojeniu np. wędliny. Dokładnemu krojeniu sprzyja na pewno popychacz, który je po prostu ułatwia. Wiele urządzeń potrafi się też samodzielnie wyłączać po 5 minutach pracy. Tak właśnie działa krajalnica do chleba. Ranking porównuje zaprezentowane urządzenia, uwypuklając ich najważniejsze funkcje.

Krajalnica do chleba – ranking modeli

Zestawienie to podpowiada też, że urządzenia mają różne ceny. Niekoniecznie związane są z ich mocą, a raczej z materiałem, z którego są wykonane różne ich elementy – zwłaszcza noże. Rozbieżność cenowa jest tu duża, bo ceny wahają się od ok. 100 zł do ponad 3 000 zł. Najdroższe są krajalnice, których noże są specjalnie utwardzane. Te w obudowie z plastiku, mimo iż całkiem dobrze je wyposażono (mają zabezpieczenia, antypoślizgowe nóżki oraz funkcję samowyłączania) są stosunkowo niedrogie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. W razie pytań, skorzystać można z pomocy naszych doradców.

Polecane poradniki Eksperta

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756