Poradniki Eksperta

Patelnia nieprzywierająca – ranking [TOP10]

 2023-04-04 

Jednym z najpopularniejszych naczyń do smażenia jest patelnia nieprzywierająca. Ranking zwraca uwagę na to, że patelnie dostępne są w różnych wielkościach i kształtach. Ważnym aspektem jest również materiał, z którego zostały wykonane oraz ich konstrukcja. Niewątpliwie ułatwiają one codzienne przyrządzanie potraw, gdyż są praktyczne i wygodne. Warto więc zdecydować się na zakup tego rodzaju patelni.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Smacznie i zdrowo

Patelnia nieprzywierająca to świetne rozwiązanie dla osób dbających o zdrowie. Naczynia te pokryte są trwałymi powłokami, dzięki którym podczas smażenia nie powstają szkodliwe związki. Dania przyrządzane na tego rodzaju patelniach nie tylko nie przywierają do ich dna, ale również nie przypalają się. Ponadto do smażenia można użyć minimalnej ilość tłuszczu, co przekłada się na niską kaloryczność potraw.


Można na nich przygotować zarówno mięsa, jak i warzywa, ryby czy różnego rodzaju placki. Jeśli chcesz, aby dania były soczyste i idealnie wysmażone to strzałem w dziesiątkę będzie właśnie patelnia nieprzywierająca. Ranking podkreśla również to, że ułatwia ona smażenie i jest dużo wygodniejsza w użyciu. Łatwiej ją się czyścić, gdyż do dna patelni nie przylegają resztki jedzenia.

Wielkość i kształt patelni

W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać patelnię o określonej średnicy. Małe patelnie mają średnicę np. 18, 20 cm, zaś bardziej uniwersalne np. 24, 26, 28 cm. Natomiast do przyrządzania dużych porcji sprawdzą się naczynia o średnicy 30 cm. Patelnie najczęściej mają okrągły lub prostokątny kształt. Mogą być głębokie lub bardziej płaskie. W dużej mierze zależy to od ich przeznaczenia.

Przeznaczenie patelni

Do czego może być dedykowana patelnia nieprzywierająca? Ranking zwraca uwagę na różne ich przeznaczenie. Mogą być one np. uniwersalne, grillowe, do naleśników, do jajek czy typu wok. Pierwszy rodzaj patelni służy do smażenia niemalże wszystkiego tj. mięs, ryb, warzyw, jajek czy placków. Dla smakoszy dań grillowych idealnie sprawdzi się patelnia grillowa ze specjalną żeberkową powierzchnią. W patelniach tych tłuszcz spływa do rowków, a na grillowanych potrawach widoczne są charakterystyczne linie.


Do smażenia naleśników czy omletów, warto wybrać nieprzywierającą patelnię z niskimi ściankami. Ułatwiają one rozprowadzanie ciasta i zdejmowanie go po usmażeniu. Do dań azjatyckich polecana jest nieprzywierającą patelnia typu wok. To głębokie naczynie o nieco większej średnicy. Niezwykle praktyczna jest również patelnia ze specjalnymi wgłębieniami np. na jajka, placki czy mini naleśniki. Przyrządzone na niej dania będą tej samej wielkości i kształtu.

Dobrej jakości materiał

Z jakich materiałów może być wykonana patelnia nieprzywierająca? Ranking zwraca uwagę na to, że materiał, z którego wykonane są patelnie wpływa na ich trwałość. Patelnie teflonowe są poręczne i lekkie. Szybko się nagrzewają i łatwo się je czyści. Aby nie porysować delikatnej powierzchni warto używać np. drewnianych czy silikonowych szpatułek. Innym rodzajem są patelnie granitowe, które posiadają charakterystyczną nakrapianą powłokę. Jest ona odporna na zarysowania i ścieranie. Naczynia te nie wchodzą w reakcję z żadnymi składnikami i są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Patelnie tego rodzaju doskonale akumulują i przewodzą ciepło.


Wysoką jakością charakteryzują się patelnie żeliwne. To trwały materiał, który nie zmienia swych właściwości. Patelnie te są odporne na pęknięcia i otarcia. Są wytrzymałe na działanie wysokich temperatur (nawet 280 stopni Celsjusza). Bardzo trwała jest również patelnia tytanowa. Jej wewnętrzna warstwa bardzo często wzbogacona jest o cząsteczki tytanu, które dodatkowo przedłużają jej trwałość. Ponadto modele te mają niską podatność na zarysowania. Dzięki temu przez długi czas mogą służyć w każdej kuchni.


Wybierając patelnię z nieprzywierająca powłoką warto zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju kuchenek jest przeznaczona. Bardzo często są to uniwersalne naczynia przeznaczone do użytkowania zarówno w kuchence ceramicznej, elektrycznej, gazowej, indukcyjnej czy też w piekarniku.

Przydatne rozwiązania

Patelnia nieprzywierająca może być wyposażona we wskaźnik nagrzania. Umieszczony jest on na dnie patelni i zmienia kolor ( zazwyczaj na czerwony), gdy temperatura będzie odpowiednia do smażenia. Wysokiej jakości patelnia przez długi czas utrzymuje ciepło. Niezwykle praktyczne są również antypoślizgowe i ergonomiczne uchwyty, które stabilnie leżą w dłoniach. Ponadto są one zazwyczaj zabezpieczone przed przegrzaniem, co gwarantuje komfort podczas ich przenoszenia.


Przydatne są także specjale boczne profile, które ułatwiają serwowanie dań na stół. Można zdecydować się również na model z odpinaną rączką, co ułatwia np. przechowywanie naczynia. Warto również zwrócić uwagę na sposób czyszczenia patelni. Niektóre można myć tylko ręcznie, inne również w zmywarce. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pojedynczy model lub modele patelni o różnych średnicach, które występują w zestawach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756