Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka powłoka patelni jest najlepsza?

Data dodania: 01-09-2022

Trudno wyobrazić sobie domową kuchnię, bez odpowiedniego wyposażenia. Jednym z tych akcesoriów, których nie może zabraknąć, jest patelnia. To na niej smażymy, dusimy, podpiekamy, obsmażamy, podgrzewamy i nie tylko. Jednak każdemu z nas z pewnością zdarzyło się narzekać na przywieranie żywności, przypalanie się, czy wreszcie trudności w domyciu patelni. Aby zapobiec takim trudnościom, warto wybierać patelnie wykonane z odpowiednich materiałów i ze specjalną powłoką. Jakie są ich rodzaje i jaka powłoka patelni jest najlepsza: teflonowa, ceramiczna, tytanowa, a może z kamionki?

Czym powinna cechować się dobra patelnia?


Zanim skoncentrujemy się na samych powłokach patelni, wyjaśnijmy sobie co – poza powłoką, naturalnie – sprawia, że patelnia jest lepsza lub gorsza. Już we wstępie przypomnieliśmy sobie, na czym polega udręka korzystania z patelni kiepskiej jakości. Najczęstsze problemy to przywieranie jedzenia i trudność w domyciu. Jednak problemów może być więcej: długie i/lub nierównomierne nagrzewanie się, duży ciężar, nagrzewająca się rączka, a także mało wytrzymała powłoka, która nawet przy stosowaniu akcesoriów zalecanych przez producenta, szybko się rysuje i niszczy. Już najdrobniejsza rysa może oznaczać początek końca patelni, bo częstsze przywieranie właśnie w tym miejscu, będzie wiązało się z intensywniejszym myciem, a to… jeszcze bardziej uszkadza powierzchnię powłoki. I tak koło się zamyka. Wreszcie dochodzi niemożność mycia w zmywarce, czy też konieczność odpowiedniej konserwacji patelni.


Patelnia z wysokiej jakości powłoką, odpowiadającą naszym potrzebom, rozwiązuje wiele z powyższych problemów. Przyjrzyjmy się typom powłok i patelniom, spotykanym w sklepach i sprawdźmy, jaka powłoka patelni jest najlepsza.

Patelnie w naszej ofercie:

Jaka powłoka patelni?


Powłoka teflonowa


Zacznijmy od popularnej powłoki teflonowej, która charakteryzuje się lekkością i nieprzywieralnością. Oznacza to, że pozwala smażyć niemal bez tłuszczu, a po użyciu nie wymaga intensywnego mycia – wręcz jest ono niewskazane, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia powłoki. Często wystarczy po prostu patelnię opłukać, a nawet przetrzeć. Dawniej, kiedy patelnie z powłoką teflonową dopiero zyskiwały na popularności i były kuchennym hitem, do sprzedaży trafiały akcesoria z powłoką o nieznanym składzie. Z czasem pojawiały się informacje o potencjalnej szkodliwości teflonu, co do których badania nie są jednoznaczne. Przyjmuje się, że sam teflon nie jest dla nas groźny i nie wiąże się w organizmie, dlatego takich powłok nie należy się obawiać – szczególnie jeśli wybierzemy patelnię z odpowiednimi atestami. Zaletą teflonu jest szybkie przewodnictwo cieplne, dzięki czemu taka patelnia jest błyskawicznie gorąca i gotowa do smażenia. Co ważne, nagrzewa się równomiernie, przez co nie ma obaw o nierówne usmażenie dania – na przykład przypalenie w jednym miejscu, podczas gdy w drugim smażony produkt wciąż jest surowy.


Powłoka teflonowa jest niezwykle popularna i można znaleźć ją na wielu rodzajach patelni, zarówno tych wykonanych z aluminium, jak i innych materiałów. Jej niewątpliwymi plusami są: lekkość, łatwość w utrzymaniu czystości, wysoki stopień nieprzywieralności, a także atrakcyjna cena. Jednak taka powłoka ma także kilka wad. Przede wszystkim jest podatna na uszkodzenia i zadrapania nawet w czasie delikatnego kontaktu z metalowymi sztućcami. A już lekko uszkodzona – nie nadaje się do użytku.


Powłoka ceramiczna


Kolejna powłoka, z którą możemy się spotkać, to powłoka ceramiczna, która – podobnie jak teflonowa – cechuje się niską odpornością na zarysowania i wymaga posiadania odpowiednich sztućców – silikonowych lub z drewna. Stosowanie metalowych łopatek czy widelców, skończy się zarysowaniem. Także podczas nieodpowiedniego, intensywnego mycia może dojść do uszkodzenia. Ceramika odznacza się podobnymi do teflonu właściwościami przewodzenia ciepła, jednak nagrzewa się nieco wolniej. Kiedy już uzyska odpowiednią temperaturę, to jest rozgrzana równomiernie i umożliwia smażenie z niewielką ilością tłuszczu lub nawet bez jego pomocy. Wadą takiej powłoki jest jednak jej stosunkowo duży ciężar. Przy dłuższym smażeniu i na przykład podrzucaniu warzyw czy naleśników, może to stanowić pewne utrudnienie. Korzystając z patelni z powłoką ceramiczną, należy pamiętać o tym, by nie narażać jej na zbyt gwałtowną zmianę temperatury, czyli na przykład nie zalewać jej zimną wodą tuż po zdjęciu z palnika.


Powłoka tytanowa


Bardzo dużą wytrzymałością odznacza się powłoka tytanowa. Tytan jest niezwykle trwałym i odpornym materiałem. Nic dziwnego, że takie właściwości zachowuje powłoka patelni. Znaleźć ją można na przykład na patelniach metalowych, czy żeliwnych. Patelnie z powłoką tytanową odznaczają się największą wytrzymałością na zarysowania. Choć mogą się nagrzewać dłużej, równomiernie utrzymują temperaturę, sprawiając, że jedzenie nie przywiera smażone nawet bez tłuszczu. Takie smażenie jest też uznawane za zdrowe, bo nie ulatniają się żadne potencjalnie szkodliwe związki. Co ważne, patelnia tytanowa nadaje się do mycia w zmywarce, co jest sporym ułatwieniem. Niestety, mankamentem jest wysoka cena takiej patelni.


Wybierając odpowiednią patelnię dla siebie, zwykle zastanawiamy się, która powłoka jest najlepsza. Należy jednak pamiętać, że każdy z wymienionych typów ma swoje plusy i minusy, a wybór zawsze jest pewnego rodzaju kompromisem i powinien wynikać z dokładnej analizy własnych potrzeb.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756