Poradniki Eksperta

Zestaw noży kuchennych - ranking [TOP10]

 2023-08-29 

Noży jest wiele rodzajów i niemal każdy przeznaczony jest do krojenia czegoś innego. Jest również jeden nóż, który kroi wszystko, a nazywa się „nóż szefa kuchenni”. My jednak chcemy pokazać, że dobrze jest od razu wybrać cały komplet, czy zestaw, bo wtedy wiadomo, co się, czym najlepiej kroi. Temu właśnie ma służyć ranking zestaw noży kuchennych

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Zestaw noży kuchennych – ranking i jego rola w wyborze

Zestaw noży warto mieć w domu, a żeby się o tym osobiście przekonać, wcale nie trzeba często gotować. Wystarczy robić sobie (i domownikom) kanapki. Czym innym, bowiem wygodnie się smaruje kromki, a zupełnie innym nożem dobrze się kroi pieczywo. A już kompletnie inaczej rozdrabnia się pomidory czy ogórki. Tak, więc zestaw noży kuchennych, ranking okazuje się całkiem przydatny, zwłaszcza dla tych, którzy w przygotowywaniu posiłków stawiają pierwsze kroki. Starsi, natomiast, chociaż wiedzą, który nóż jest najlepszy do krojenia, niekoniecznie mają sprzęty odpowiedniej jakości. Jeśli nie wiecie, jaki zestaw jest najlepszy, na pewno pomogą noże w bloku ranking, a blok można sobie wybrać zależnie od tego, jakiego rodzaju potrawy przyrządzamy najczęściej.

 

Zestawienie dostępnych wersji zawsze pokazuje nam, co warto kupić, uzmysławia też, czego o nożach w ogóle nie wiemy jak i to, co nam jest akurat potrzebne. Podpowiada, zatem jakie noże wybrać.

 

Zestaw noży jest też doskonałym prezentem ślubnym. Nowożeńcy często otrzymują zestawy sztućców czy zastawę stołową, jednak rzadko pamięta się, by obdarować ich porządnym zestawem podstawowych narzędzi kuchennych. Ale nadają się nie tylko na prezent ślubny, bo można podarować je np. pod choinkę czy na inną okazję. Każdy z nas chciałby przecież kupić na prezent coś ekstra.

Zestaw a noże w bloku

Różnica jest minimalna, prawie żadna, chociaż blok może zawierać więcej elementów, ale to zależy od samego modelu (noże także ulegają modzie). Trzeba od razu zaznaczyć, że, gdy chodzi o zestaw noży kuchennych, ranking może brać pod uwagę różne formy, od zupełnie płaskiej po przestrzenną. W pierwszym przypadku mowa o dołączonej listwie magnetycznej. Mocuje się ja do ściany, a do niej (głownie ostrzami) przyczepia noże. W ten sposób zawsze są pod ręką. Druga forma to blok, głownie ma kształt sześcianu, prostopadłościanu, może też być okrągły, a nawet z jednej strony podparty. Jest to, bowiem rodzaj „pniaczka” z otworami różnej wielkości, w które wkłada się noże.

Noże w bloku – ranking z uwzględnieniem materiałów

Bloki są zwykle tego samego koloru, co i uchwyty noży, ale to nie znaczy, że wszystkie ani też, że uchwyty są zrobione z tego samego materiału. Bloki mogą być drewniane, w tym także z drewna kauczukowego, jak też z bambusa. Zwłaszcza dwa ostatnie materiały są antyseptyczne, co jest istotne szczególnie dla użytkowników, bo chronią przed bakteriami, a tych przecież nikt z nas nie chce w swojej kuchni. Niektóre z bloków nich mają wmontowane na stałe ostrzałki przeznaczone do wkładanych noży. Z uwagi na kształt konkretnych bloków, umiejscowienie rolek ostrzących nie zawsze jest takie samo.

Ile elementów liczy blok

Podczas, gdy te zestawy z listwą mają zazwyczaj po trzy sztuki, noże w bloku mają ich co najmniej pięć, a bywa, że i siedem, osiem. Często jednak liczba elementów jest większa, gdyż dolicza się także blok, co jest istotne, zwłaszcza gdy jest w nim także ostrzałka. Zazwyczaj są to noże przydatne w każdym gospodarstwie domowym np. nóż do krojenia chleba, do warzyw, owoców, do mięsa, a także nóż szefa kuchni. Bywają także noże, a raczej nożyce do krojenie drobiu (przecinają drobne kostki). Oczywiście każdy nóż ma swoja wydzieloną przegródkę, trudno je pomylić, chociażby, dlatego, że ten z długim i szerokim ostrzem nie zmieści się do otworu przeznaczonego na krótkie ostrze.

Noże do poszczególnych produktów

Wybierając różne bloki albo zestawy warto poznać, którym nożem najlepiej się je kroi. Oto niektóre przykłady:

  • noże do pieczywa jest zwykle długi i ma ząbkowane ostrze;
  • ten służący do warzyw i ziemniaków jest zazwyczaj mały, czyli ma krótkie ostrze – bywa, że lekko zawinięte;
  • nóż przydatny do oddzielania mięsa od kości, czy usuwania ości ryb, jest zwykle średniej długości i cienki;
  • wykorzystywany do krojenia wędlin, jest nożem z cienkim i długim ostrzem;
  • tzw. szefa kuchni czy też kuchenny nadaje się do wszystkiego i jest on duży z szerokim ostrzem.

Są to tylko przykłady, ale szukać trzeba takich noży, jakie są najbardziej potrzebne. Jeśli tego nie wiemy, zestawy noży podstawowych na pewno się przydadzą, nawet wtedy, gdy w domu już jakieś są.

Materiały na ostrza

Jest ich kilka rodzajów, ale te najbardziej popularne, które znajdują się w zestawach lub w blokach są robione ze stali nierdzewnej. W tym popularna jest także stal japońska, a noże z niej wykonane długo pozostają ostre, co przy nożach ma kolosalne znaczenie. Warto dodać, że każdy nóż w zestawie ma konkretną długość oraz szerokość, na co warto zwrócić uwagę. Z pewnością znajdziemy noże w bloku, których rozmiary będą odpowiadać naszym wymaganiom.

Rodzaje uchwytów

Są one równie ważne, co i ostrza. Rączki zwane uchwytami mogą mieć kolor bloku – np. być czarne i chociaż blok będzie drewniany, uchwyt może być wykonany z tworzywa. Oczywiście rączki mogą być też z drewna albo stalowe. Uchwyty muszą być z takich materiałów, które nie wyślizgują się z dłoni oraz z takich, które są bezpieczne. Ważne jest jednak nawet nie to, z czego są zrobione, ale czy „pasują” do dłoni i nie są zbyt ciężkie, co jest tym bardziej istotne im nóż jest bardziej ostry i długi.

Co jeszcze dają zestawy

Odpowiedź na to jest prosta, ale też ważna. Bloki czy zestawy pozwalają w odpowiedni sposób przechowywać noże. Dzięki temu właśnie noże nie tak szybko się tępią, bo nie mają też kontaktu z innymi akcesoriami. A przechowywanie noży jest istotne, właśnie powinny wisieć albo stać w bloku – dla bezpieczeństwa tak samych noży, jak i dla nas, czyli użytkowników. Dlatego tak ważna jest stabilność i solidność wykonania bloków czy listew przechowujących zestaw noży kuchennych, ranking zatem nie mógł tego pominąć.

Jak dbać o noże

Przede wszystkim powinny być zawsze czyste i naostrzone. W większości przypadków nie zaleca się myć noży w zmywarce, ponieważ właśnie mogą się stępić, a każde ostrzenie wiąże się ze ścieraniem ich powierzchni, tzw. „cienkowaniem”, wystarczy obejrzeć stare noże naszych babci, żeby się o tym przekonać. Mycia trwa tylko chwilę i szkoda na godzinę (przynajmniej) wkładać je do maszyny.


Jednak nie tylko odpowiednie utrzymanie czystości jest tu istotne. Ważne jest równie, żeby używać noży zgodnie z ich przeznaczeniem. Nóż nie powinien być śrubokrętem, ani też służyć do przecinania kabli, czy podważania wieczek słoików lub puszek, do tego służą specjalne narzędzia. Przy niewłaściwym używaniu nóż może stracić czubek (o ile go ma) albo też zostać wyszczerbiony oraz się stępić, a taki na pewno nie będzie dobrze spełniał swojego zadania, do którego został przeznaczony.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756