Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

 2023-07-19 

Lodówka to jedno z tych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Podobnie jak pralka czy kuchenka gazowa lub indukcyjna, jest naszym must have, bez którego znowu bylibyśmy w XIX wieku. Zadanie lodówki jest proste: utrzymać niską temperaturę, dzięki której przechowywane produkty dłużej pozostaną świeże. Mowa zarówno o mięsie, mleku czy jogurtach, jak i owocach, warzywach, ciastach lub gotowych daniach. Jednak, aby właściwie spełniała swoje zadania, musi spełniać kilka warunków, o których my, użytkownicy często zapominamy. Najważniejsza jest odpowiednia temperatura w lodówce i wilgotność, od których zależy to, jak długo produkty zachowają smak, witaminy i składniki odżywcze.

Jak ustawić temperaturę w lodówce?

Odpowiednio ustawiona temperatura w lodówce powinna mieć dobroczynny wpływ na przechowywane wewnątrz jedzenie lub inne produkty, takie jak kremy czy leki. Wiedząc, ile stopni powinno być w lodówce, możemy skutecznie obniżyć rachunek za prąd. Należy jednak pamiętać, że lodówka ma chłodzić, a nie zamrażać. Niższa temperatura pozwala na zahamowanie rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które przyczyniają się do procesów gnilnych i psucia się jedzenia. Mając na uwadze powyższe - optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić więcej niż 0oC, ale nie powinna przekraczać 5oC. Poniżej zera stopni woda przechodzi ze stanu ciekłego w stały. Przez to produkty zamarzają, a na ściankach lodówki powstaje lód, co rozregulowuje pracę całego urządzenia. Unikniemy tego w lodówce no frost. Z drugiej strony 5 stopni to temperatura graniczna właściwego powstrzymywania rozwoju bakterii. Powszechnie przyjmuje się, że produkty spożywcze zachowują najdłużej świeżość w temperaturze ok. 2oC. Jaka temperatura w lodówce no frost? Taka sama jak w lodówce bez tej funkcji.

Lodówki w naszej ofercie:

Dlaczego ma to znaczenie?

Jak już wspomnieliśmy, temperatura wpływa na przechowywane produkty i ich właściwości. Hamuje rozwój bakterii, drobnoustrojów oraz zapobiega psuciu się jedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że optymalna temperatura w lodówce dla nabiału, mięs czy owoców, jest inna – a tak naprawdę część z nas o tym nie wie, albo nie przywiązuje do tego wagi. Niesłusznie.


Na kwestię temperatury i wilgoci, trzeba też spojrzeć z innej strony. Nieprawidłowe użytkowanie sprzętu, podnosi pierwszy parametr a obniża drugi, co również źle wpływa na przechowywane produkty, ale też na samo urządzenie. Tutaj także musimy pamiętać o kilku rzeczach.


Ostatnią kwestią, jest wybór odpowiedniego modelu. Kupując lodówkę, warto zwrócić uwagę na rozwiązania proponowane przez producentów, które znacznie ułatwią nam utrzymanie w niej odpowiedniej temperatury, a co za tym idzie, przedłużenie świeżości produktów.

Zakres temperatur

Podstawowe pytanie brzmi: ile stopni w lodówce będzie optymalne? Na początek kilka faktów. Szacuje się, że obniżenie temperatury o 10 st. Celsjusza może nawet 3-krotnie spowolnić zachodzące w produktach procesy chemiczne, a w porównaniu z temperaturą pokojową nawet 10-krotnie! Przechowywanie jedzenia w temperaturze poniżej 0 st. Celsjusza, to mrożenie (może się odbywać nawet do -30 st. Celsjusza) i jest to domena zamrażarek.


Jeśli chodzi o chłodziarki, to zakres temperatur jest różny. W części modeli może wynosić od 0 do +10 st. Celsjusza, a w innych od -2 do np. +13–16 stopni. Jak wspominaliśmy wcześniej, konkretne produkty wymagają określonej temperatury, a stały jej poziom w całym urządzeniu nie zawsze pomaga w utrzymaniu ich świeżości. Przykładowo pomidory nie lubią zakresu +7–10 st. Celsjusza, a jabłka poniżej +2 stopni.


Przyjmuje się, że jedzenie najlepiej przechowywać w temperaturze +2 st. Celsjusza, a optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić od +3 do +5 stopni, a w zamrażarce -18. Trzeba pamiętać, że ciepłe powietrze unosi się do góry i nie we wszystkich częściach chłodziarki temperatura jest taka sama – w dolnej części będzie chłodniej, niż na górnych półkach. Dlatego warto wiedzieć, jak rozmieścić jedzenie tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości jakie daje nam urządzenie.

Ułożenie jedzenia, a temperatura w lodówce

We wnętrzu lodówki, panuje pionowy rozkład temperatury, wpływający na właściwości poszczególnych stref chłodzenia. Sęk w tym, żeby wiedzieć, która część lodówki jest przystosowana do przechowywania konkretnych produktów.


  • Dolne pojemniki – to idealne miejsce dla owoców i warzyw. Tutaj temperatura utrzymuje się na poziomie +7–8 st. Celsjusza i tak naprawdę jest wystarczająca do utrzymania ich świeżości. W lodówce wartości odżywcze tracą np. pomidory czy ogórki, które zdecydowanie wolą ciepło.
  • Dolne szuflady – stworzono z myślą o mięsie i rybach, które najlepiej przechowywać w +2–3 st. Celsjusza oraz o produktach szybko tracących świeżość – to także najzimniejsza strefa w chłodziarce.
  • Środkowe półki – są najbardziej uniwersalne. Temperatura +4–5 st. Celsjusza jest odpowiednia dla produktów mlecznych, serów, wędlin, ciast, czy zup.
  • Górne półki – to jedno z najcieplejszych miejsc (+7 st. Celsjusza) i najlepiej zarezerwować je dla produktów mających długi termin przydatności, czyli np. dżemy i przetwory.
  • Przegrody na drzwiach – temperatura od +8 do +13 stopni jest odpowiednia do lekkiego schładzania. Na specjalnie wyprofilowanych półkach, układamy koncentraty, musztardy, napoje czy alkohol. Ważne, aby pamiętać o tym, że jest to strefa najbardziej narażona na zmiany temperatury oraz dopływ ciepłego powietrza.


Jeśli już wiemy, jak odpowiednio zagospodarować wnętrze lodówki, musimy wziąć pod uwagę także zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza. Najważniejsze to unikanie zbyt gęstego rozmieszczenia produktów, które dodatkowo nie powinny dotykać tylnej ściany. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z pojemników, co zapobiegnie nieprzyjemnemu przenikaniu się zapachów.


temperatura w lodówce

Temperatura w lodówce No Frost

Technologia No Frost, była prawdziwą rewolucją na rynku urządzeń do chłodzenia. System odprowadzający wilgoć z wnętrza lodówki na zewnątrz, zapobiega oszronieniu, konieczności rozmrażania i ręcznego czyszczenia. Dzięki niemu, nie ma też problemu z przyklejonymi do tylnej ścianki urządzenia produktami, które dzięki temu dłużej utrzymują świeżość.


W modelach tego typu, często można spotkać funkcję automatycznego wyrównania temperatury w całej chłodziarce. Z jednej stronny, redukuje ona stratyfikację termiczną, z drugiej pozwala ułożyć produkty dokładnie tak, jak chcemy. Dużą zaletą tego typu urządzeń, są także specjalne komory, przystosowane do określonych zadań, np. przechowywania wędlin, czy mięs.


Jeśli zastanawiasz się, jaka temperatura w lodówce No Frost jest odpowiednia, to najlepiej sięgnąć po instrukcję obsługi – zalecenia producenta to najlepsze źródło informacji. Warto podkreślić, że najczęściej nie różnią się one od ogólnych ustaleń.

Termostat kluczem do sukcesu

Możliwość regulacji temperatury, to jedna z najważniejszych funkcji chłodziarek. Stare modele miały charakterystyczne pokrętła z oznaczeniami od 1 do 5, oznaczającymi poziom chłodzenia, a nie jak niektórzy myślą, stopnie. Za cały proces, odpowiedzialny jest termostat. To on dba o stabilność chłodzenia i wysokość temperatury zarówno w lodówce, jak i w zamrażarce. Co ważne, chłodziarko-zamrażarki mogą mieć jeden dla obu części lub dwa oddzielne.


Jeśli chodzi o samą obsługę, to do wyboru mamy dwa rozwiązania: klasyczne pokrętło lub elektroniczny panel sterowania. Pokrętło zazwyczaj umieszczone jest pomiędzy górnymi półkami, a sam termostat wewnątrz głównej komory chłodziarki. Zmiana ustawienia pokrętła, oznacza wybór konkretnego poziomu chłodzenia – to, jaka jest jego wysokość, najlepiej sprawdzić w instrukcji obsługi.


W nowoczesnych modelach, to jaka temperatura w lodówce została wybrana, pokazuje wyświetlacz – za pomocą przycisków czy strzałek, ustawiamy na nim odpowiedni program. Elektroniczny panel może mieć przyciski na górze lodówki lub wbudowane w obudowę – jeśli chcemy poznać znaczenie konkretnych wartości, musimy sprawdzić je w instrukcji obsługi.


W najbardziej zaawansowanych modelach, stosuje się panele dotykowe przypominające smartfony. Urządzenia tego typu mają dużo większe możliwości jeśli chodzi o dostępne ustawienia i doskonale wpisują się w ideę inteligentnego domu. Na panelu możemy ustawić m.in. temperaturę, zobaczyć godzinę, czy zarządzać dystrybutorem wody. To także sposób na przygotowanie listy zakupów, czy zapisanie ulubionych przepisów.

Pomocne rozwiązania

Wprowadzane przez producentów rozwiązania, są coraz bardziej zaawansowane i pozwalają na większą kontrolę ustawień temperatury. Warto poznać te najważniejsze:


  • Podwójne drzwi – można spotkać w modelach side by side lub french door. Lodówki mają dodatkowe wewnętrzne drzwi, dzięki którym mamy łatwiejszy dostęp do najczęściej wyciąganych produktów. W ten sposób, zużywamy mniej energii i ograniczamy przedostawanie się ciepłego powietrza.
  • Superchłodzenie – to sposób na radzenie sobie z częstym otwieraniem drzwi, które powoduje wahania temperatury. Jeśli do komory włożymy dużo świeżych produktów, zostaną one szybko schłodzone do odpowiedniej temperatury – po jej osiągnięciu, program wyłączy się automatycznie.
  • Komory niskich temperatur – inaczej nazywane zerowymi. Charakteryzują się tym, że mają określony poziom temperatury (od -2 do +1 st. Celsjusza) i wilgotności, który jest dostosowany do przechowywania delikatnych produktów, nawet trzykrotnie wydłużając ich żywotność.
  • Czujniki temperatury – monitorują parametry pracy i kontrolują temperaturę wewnątrz i na zewnątrz urządzenia, odpowiednio reagując na jej wahania. Układ czujników jest odpowiedzialny także za automatyczną regulację temperatury, dzięki czemu nie musimy jej sami ustawiać.
  • Metalowe ścianki – metalowe wykończenie tylnej ścianki sprawia, że temperatura w lodówce w każdej strefie będzie na właściwym poziomie przez cały czas pracy urządzenia.

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę?

Właściwa eksploatacja chłodziarki, to sprawdzony sposób na utrzymanie odpowiedniej temperatury, wydłużenie świeżości produktów i dużą oszczędność energii, a co za tym idzie i pieniędzy.


Unikaj wkładania do lodówki ciepłych potraw, które gwałtownie podniosą temperaturę, przez co wydłuży się czas chłodzenia i zwiększy zużycie energii. Najlepiej, gdy będą miały temperaturę zbliżoną do tej panującej w jej wnętrzu.


Na niekorzyść działa zbyt częste otwieranie drzwi lodówki. Jeśli zostawimy je otwarte na dłużej, to do jej środka dostanie się ciepłe powietrze, które spowoduje wahania temperatury. Co ważne, musisz też dbać o odpowiednią cyrkulację. Dlatego nie wolno stawiać produktów spożywczych zbyt blisko tylnej ścianki.


Nie zapominaj także o regularnym czyszczeniu i rozmrażaniu urządzenia. Zaszroniona lodówka, zużywa więcej energii i ma mniejszą cyrkulację powietrza, co automatycznie przełoży się na wzrost temperatury i mniejszą efektywność chłodziarki.

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756