Dlaczego warto kupić małą zmywarkę? Rodzaje zmywarek kompaktowych
Czym mała zmywarka różni się od klasycznej zmywarki? Mniejszymi gabarytami. Wymiary zmywarki kompaktowej nie przekraczają 55 cm, dzięki czemu można zamontować ją w kuchni o niewielkiej przestrzeni lub kawalerce z aneksem kuchennym. Warto podkreślić, że mini zmywarki mają te same funkcje, co modele o standardowych wymiarach, nie musimy obawiać się więc uboższego wyposażenia (np. braku danych programów). Kto będzie zadowolony z zakupu tego typu sprzętu w wersji mini? To doskonałe rozwiązanie dla singli i par, które nie potrzebują urządzenia o dużej pojemności. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego sprzętu, na rynku dostępne są zarówno zmywarki kompaktowe pod zabudowę, jak i wolnostojące (choć nie każdy model można zamontować pod blatem ze względu na zewnętrzny panel sterowania). Jakie parametry należy uwzględnić podczas zakupu zmywarki do naczyń w pomniejszonej wersji?
Na co zwracać uwagę przy wyborze zmywarki kompaktowej?
Zakup zmywarki kompaktowej powinna poprzedzić dokładna ocena oferty rynkowej oraz zdobycie choćby podstawowych informacji na temat użytkowania sprzętu. Poszczególne modele różnią się wieloma rozwiązaniami technologicznymi, ergonomią, poziomem hałasu i innymi aspektami, czego warto mieć świadomość podczas wizyty w sklepie ze sprzętem AGD.
Aby mała zmywarka nie generowała wyższych rachunków za zużycie prądu i wody, warto zainwestować w model o odpowiedniej klasie energetycznej. Najbardziej energooszczędne są urządzenia oznaczone symbolem A+++. Najmniej efektywne są z kolei te oznaczone literą G.
Poziom hałasu urządzeń AGD jest mierzony w decybelach, możemy wybrać modele, które emitują od 37 do 58 dB. Im cichsza praca zmywarki kompaktowej, tym większy komfort dla domowników, którzy nie muszą przebywać w uciążliwym hałasie. Chcąc uniknąć dyskomfortu, warto celować w urządzenia, które generują nie więcej niż 48-51 dB.
Myjąc naczynia własnoręcznie, zużywamy około 30-40 l wody. Zmywarki kompaktowe są pod tym względem o wiele bardziej ekologiczną i ekonomiczną opcją, bo pobierają podczas pracy kilkukrotnie mniej wody. Najlepiej kupić urządzenie, które zużywa około 6-7 litrów wody na jeden cykl mycia (program ekonomiczny).
Kolejny istotny parametr, który należy uwzględnić, wybierając zmywarkę kompaktową, to tzw. klasa zmywania, która określa skuteczność zmywania trudnych do usunięcia zabrudzeń z naczyń i efektywność suszenia. Największą skutecznością charakteryzują się urządzenia z klasy A, a najmniejszą z klasy G.
Najtańsze zmywarki kompaktowe kosztują poniżej 1000 złotych – jednak jeśli chcemy cieszyć się z użytkowania sprzętu w wysokiej klasie energetycznej, z dużą liczbą funkcji i programów, musimy zainwestować nieco więcej środków (przyzwoitej jakości zmywarkę kupimy, nie wydając więcej niż 1500 złotych).