Poradniki Eksperta

Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń AGD w naszych domach. Nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez sprzętu chłodniczego, dlatego jego wybór jest jedną z kluczowych decyzji przy wyposażaniu domu czy kuchni. Zakup chłodziarko-zamrażarki jest sporym wydatkiem dla domowego budżetu, dlatego oczekujemy, że urządzenie będzie działało sprawnie przez długi czas. Niestety, wraz z eksploatacją mogą pojawić się pierwsze problemy. Może zdarzać się tak, że lodówka się nie wyłącza, zbyt się nagrzewa, czy też głośno pracuje. To najczęstsze sytuacje, z którymi mamy do czynienia. Niekiedy są one drobną sprawą, związaną z nieprawidłową eksploatacją urządzenia, ale zdarza się też, że zwiastują poważniejszą awarię. W tym poradniku przyjrzymy się jednej z tych sytuacji i wyjaśnimy, co robić, kiedy lodówka chłodzi, ale się nie wyłącza.

Dlaczego lodówka się nie wyłącza – możliwe przyczyny problemu


Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest prawidłowa eksploatacja urządzeń AGD, zgodna z zaleceniami producentów. Do niektórych zaleceń podchodzimy często pobłażliwie, na przykład zbyt przeładowując chłodziarko-zamrażarkę, lub długo trzymając otwarte drzwi. Rezultatem jest częstsza praca układu chłodzącego, który przecież w ten sposób jest nadmiernie eksploatowany. Jednym z istotnych zaleceń producentów, jest odpowiednia konserwacja sprzętu – na przykład czyszczenie. Oznacza to, że co pewien czas warto zajrzeć, co dzieje się z tyłu lodówki – jeśli jest to model z charakterystyczną metalową kratką. Warunkiem prawidłowego działania urządzenia jest skuteczne oddawanie ciepła. Zabrudzona, zakurzona kratka może to utrudniać.

Lodówki w naszej ofercie:

Skraplacz


Jeśli powyższy problem nas nie dotyczy, to przyczyną tego, że lodówka się nie wyłącza, może być zabrudzony skraplacz. Jest to jeden z najczęstszych powodów nieprawidłowego działania chłodziarko-zamrażarki. Rozwiązaniem tego problemu jest zazwyczaj oczyszczenie skraplacza. Jeżeli ta czynność nie przyniesie skutku, to przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Układ chłodniczy


Układ chłodniczy chłodziarko-zamrażarki składa się z kilku elementów. Są to: agregat, czyli sprężarka, skraplacz, parownik, kapilara oraz czujnik temperatury i termostat. Każdy z nich odgrywa ważną rolę i z biegiem czasu się zużywa. Często problem dotyczy termostatu. Zadaniem tego elementu jest uruchomienie sprężarki, kiedy temperatura wzrasta oraz wyłączenie agregatu, kiedy wnętrze lodówki zostanie schłodzone do odpowiedniego poziomu. Usterka termostatu sprawia, że lodówka czy zamrażarka nie wyłącza się lub przeciwnie – załącza się zbyt często. Taki stan rzeczy, utrzymujący się przez dłuższy czas nie jest korzystny dla urządzenia i może prowadzić do większych trudności. Jeśli upewnimy się, że termostat nie działa prawidłowo – najlepiej zrobić to przy pomocy sprzętu pomiarowego – to należy go wymienić. 


Czujnik temperatury


Obok usterek termostatu częstym problemem mogą być problemy z czujnikiem temperatury: jeśli w jego otoczeniu znajduje się zbyt wiele lodu i przewody mogą być oblodzone, to odczyty będą błędne. A to z pewnością doprowadzi do nieprawidłowego działania sprzętu. Na szczęście w tym przypadku rozwiązanie może być proste – i związane z tak istotną właściwą konserwacją urządzenia, o czym mówiliśmy już powyżej. Należy rozmrozić lodówkę, by dokładnie oczyścić ją z zalegającego lodu i szronu. Regularne rozmrażanie sprzętu, szczególnie starszych typów bez systemów odszraniania, jest bardzo ważne.


Usterka w układzie chłodzenia


To, że lodówka się nie wyłącza, może świadczyć o mniej lub bardziej poważnych awariach w obrębie całego układu chłodniczego urządzenia. Niekiedy odpowiedzialna za to może być awaria grzałki rozmrażającej skraplacz. Przy tym elemencie może gromadzić się szron, a zadaniem grzałki jest usuwanie go przez podnoszenie temperatury. Jeśli grzałka ma usterkę, to zaobserwować można obecność złogów lodu, nierównomierne chłodzenie, cieknącą wodę, a także podwyższone zużycie energii. Symptomy te powinny nam zasugerować, że warto przyjrzeć się grzałce skraplacza, bo przy jej awarii układ chłodzący nie będzie działał prawidłowo.

Nieszczelność układu


Ostatnim z często spotykanych problemów jest mała ilość czynnika chłodniczego w obiegu, która wskazuje na nieszczelność całego układu. Ciągła praca urządzenia powinna jest sygnałem, że chłodziarka nie może uzyskać odpowiedniej temperatury, a brak czynnika chłodzącego może być tego przyczyną. Zlokalizowanie miejsca wycieku nie jest łatwe, dlatego jeśli wykluczymy inne możliwe problemy, to w tym przypadku warto skorzystać z fachowej pomocy.

Kiedy nie warto naprawiać sprzętu na własną rękę?

Warto dodać, że wszelkich napraw, nawet tych drobnych, nie warto dokonywać samodzielnie, jeśli nie czujemy się w tym na siłach. Wówczas lepiej wybrać dobry serwis. W tym przypadku, wiedza o tym, dlaczego lodówka się nie wyłącza, może pomóc w ustaleniu, gdzie szukać usterki sprzętu i tym samym skrócić czas naprawy. Oprócz tego, jest to absolutnie niewskazane w czasie obowiązywania gwarancji. Jakakolwiek ingerencja w tym okresie będzie skutkowała zakończeniem okresu gwarancyjnego. W takim przypadku należy skontaktować się ze sprzedawcą bądź producentem sprzętu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756