Zamrażarka szufladowa
Zamrażarka szufladowa przyda się wszędzie tam, gdzie przechowywane są spore ilości mrożonych produktów żywnościowych. Jest to popularny typ zamrażarki, który sprawdzi się jako urządzenie do domu czy restauracji. W zależności od potrzeb wybrać można większy lub mniejszy model. Małym sprzętem będzie zamrażarka 3-szufladowa, podczas gdy dużo większą pojemność ma urządzenie z aż dziesięcioma szufladami.
Głębokość zamrażarki szufladowej zazwyczaj jest taka, że można ją ustawić razem z szafkami kuchennymi. Szerokość – od ok. 48 do 60 cm – sprawia, że można ją ustawić w kuchennej zabudowie. Wysokością przypomina chłodziarki – od 50 do nawet 200 cm i z nimi zwykle można taką zamrażarkę zestawić. Wszystko jednak zależy od tego, ile ma szuflad. Są modele, które mają tylko jedną szufladę, natomiast inne potrafią mieć ich aż osiem! Im zamrażarka szufladowa jest wyższa, tym więcej ma szuflad i udogodnień, a więc jest też droższa.
Zamrażarka szufladowa – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Ponieważ zamrażarka szufladowa, a właściwie każda zamrażarka, jest sprzętem działającym bez przerwy, na pierwszy plan (tuż obok pojemności) wysuwa się klasa energetyczna. Warto wybierać urządzenia z najmniejszym rocznym zużyciem prądu. Pamiętajmy, że im większą zamrażarkę wybierzemy, tym większe będzie zużycie. Kupując model o wyższej klasie energetycznej, sporo na tym oszczędzimy. Dla przykładu zamrażarka 3-szufladowa o pojemności 34 l w klasie A+ rocznie zużyje średnio 146 kWh, podczas gdy model o pojemności 315 l w klasie A++ nawet 277 kWh. Pierwszy model ma pojemność blisko dziesięciokrotnie mniejszą, ale roczne zużycie nie przekracza dwukrotności małego urządzenia.
Ważne funkcje wspólne zamrażarek szufladowych
Co jest istotne dla kupujących, to pojemność. Zamrażarki szufladowe mają, zależnie od liczby szuflad i wymiarów (głównie wysokości), od około 80 do ponad 300 l, co ma wpływ na zużycie energii elektrycznej. Rocznie najczęściej jest to 200 do 400 kWh, nie podajemy kwot, bo po pierwsze te są stale zmienne, a po drugie są zróżnicowane regionalnie, a nawet dobowo. Kolejny wspólny parametr, to zdolność zamrażania podawana w kilogramach na dobę, Zależnie od wielkości zamrażarka szufladowa robi średnio od 6 do 21 kg mrożonek na dobę.
Wiele osób na pewno zainteresuje też jak długo urządzenie utrzymuje temperaturę, gdy wyłączony będzie prąd, co zdarza się czasem podczas burz. Ta wielkość wynosi zwykle 8 do 16 godzin. Istotny jest też „hałas” wydawany przez urządzenie, a waha się on od 37 do około 45 dB. Można więc powiedzieć, że urządzenia są ciche.
Inne udogodnienia zamrażarek szufladowych
Im bardziej pojemne urządzenie, tym tych udogodnień jest więcej. Zamrażarka szufladowa może być No Frost (zobacz produkty z kategorii: zamrażarka No Frost) – co oznacza, że znajdujące się w niej produkty nie pokryją się szronem. Istotne jest także szybkie zamrażanie – niezwykle ważne, gdy chcemy zamrozić świeże produkty i nie ryzykować wzrostu temperatury wewnątrz urządzenia, a także wtedy, gdy zamierzamy zamrażarkę umyć (przed wyjęciem pozostających w niej produktów trzeba je solidnie zamrozić). Praktyczny jest także utrzymujący temperaturę w komorze termostat, jak i możliwość regulowania temperatury, a w niektórych modelach można to robić na panelu sterującym.
Przydatny okazuje się dla wielu osób alarm otwartych drzwi, jak też wzrostu temperatury we wnętrzu, co można sprawdzić na wyświetlaczu. Oświetlenie wnętrza, zawłaszcza za pomocą diod LED, bardzo ułatwia znalezienie danych produktów. Warto też wspomnieć takie detale, jak wyposażenie w kostkarkę do lodu – albo pojemnik, do którego wlewa się wodę lub podłączenie wprost do jej ujęcia.
Czym się kierować kupując zamrażarkę szufladową?
Zamrażanie jest też formą przechowywania żywności. Przede wszystkim, należy się więc kierować własnymi potrzebami oraz wielkością gospodarstwa domowego. Jeśli, z uwagi na liczebność rodziny oraz własną działkę, zamrażamy spore ilości owoców oraz warzyw, wybierzmy model o większej pojemności. Osoby samotne lub para mogą sobie pozwolić na model z jedną czy dwiema półkami, ale nie można wtedy liczyć na większość udogodnień, jakie maja modele wysokie. Trzeba przy tym pamiętać, że naprawdę pojemna zamrażarka szufladowa będzie droższa od małej.
Ważna zdolność zamrażania
Poza klasą energetyczną i pojemnością należy zwrócić uwagę na zdolność zamrażania. Jest to parametr szczególnie istotny w przypadku dużych zamrażarek, do których jednorazowo ładujemy dużą ilość mrożonek. Zdolność zamrażania to wskaźnik, który pokaże nam, ile zamrażarka zamrozi w ciągu 24 h. Jeśli planujesz ustawić zamrażarkę w kuchni lub innym miejscu, w którym istotny jest poziom hałasu, zwróć uwagę na głośność. Ponadto przemyśl, czy interesuje Cię model wolnostojący czy do zabudowy. Warto pamiętać też o przydatnych rozwiązaniach, takich jak wskaźnik wzrostu temperatury czy półka do szybkiego zamrażania. Nie bez znaczenia jest także długość utrzymywania temperatury bez podłączenia do prądu. Zobacz także produkty z kategorii: zamrażarka Whirlpool, zamrażarki Beko, zamrażarka Electrolux, zamrażarka Liebherr, zamrażarka Amica, zamrażarka Samsung, zamrażarka Haier, zamrażarka Bosch, zamrażarka Gorenje, zamrażarka MPM oraz zamrażarka skrzyniowa.