Zdaniem eksperta

Czy lodówkę można przewozić na leżąco? Bezpieczny transport lodówki

Łukasz Karolak
Data dodania: 14-06-2024

Zakup czy też wymiana sprzętu kuchennego, zawsze wiąże się z dodatkowymi czynnościami w zakresie przenoszenia, a nierzadko też przewożenia. W przypadku mniejszych sprzętów, sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ w większości mieszczą się one w samochodzie osobowym. A jak bezpiecznie przetransportować sprzęt chłodniczy. Czy lodówkę można przewozić na leżąco? Te i inne kwestie związane z bezpiecznym przewożeniem urządzeń chłodniczych, poruszamy w naszym poradniku.

Jak przygotować lodówkę do transportu?

Zanim przejdziemy do kwestii, czy lodówkę można przewozić na leżąco, sprawdźmy, jak przewozić lodówkę w sposób bezpieczny i jak się do tego przygotować? Oddzielną kwestią będzie przewożenie zupełnie nowego fabrycznie sprzętu, który nigdy wcześniej nie był uruchamiany, a inną lodówki, która dotąd działała i przechowywała żywność. W obu wypadkach kwestie bezpieczeństwa w transporcie będą podobne. Zmieni się jednak sposób przygotowania urządzenia chłodniczego do transportu.

Lodówki w naszej ofercie:

Transport fabrycznie nowego urządzenia

Fabrycznie zapakowane nowe sprzęty gospodarstwa domowego, niezależnie czy są to pralki, piekarniki, czy wielkogabarytowe urządzenia chłodnicze, są już odpowiednio przygotowane do transportu. Na krawędziach zamontowane są wzmacniające listy, zapobiegające uszkodzeniom mechanicznych tych newralgicznych punktów. Dodatkowo sprzęty są owinięte folią bąbelkową lub innym materiałem amortyzującym, który chroni powierzchnię obudowy lodówki przed ewentualnymi uszkodzeniami, jak obicia, czy zarysowania. W lodówce, podobnie, jak pralce, mogą zostać zamontowane specjalne blokady stabilizujące wewnętrzne elementy, którymi są np. szklane półki, duże pojemniki do przechowywania owoców i warzyw, a także luźne elementy, jak podstawka na jajka, czy tacka do lodu. Tak przygotowaną do transportu lodówkę, wystarczy umieścić w odpowiednio dużym pojeździe, zabezpieczyć przed przesuwaniem pasami i gotowe.


Skoro sprzęt jest tak zabezpieczony, to czy lodówkę można przewozić na leżąco? Zawsze lepszym rozwiązaniem jest pionowe przewożenie sprzętu chłodniczego, jednak w tym wypadku, kiedy dodatkowo urządzenie nigdy wcześniej było uruchamiane, taki transport jest możliwy i bezpieczny dla sprzętu. Przy czym należy pamiętać, aby przed pierwszym uruchomieniem sprzęt odstał w pozycji pionowej przynajmniej 24 godziny.

Transport używanej lodówki

Jak przewozić lodówkę, która już wcześniej była użytkowana? Warto się do tego solidnie przygotować. Na samym początku urządzenie chłodnicze należy odłączyć od energii elektrycznej, a także odłączyć przyłącze instalacji wodnej, które mogło w nowoczesnych modelach zasilać na przykład dystrybutor wody, czy kostkarkę. Następnie należy opróżnić lodówkę ze wszystkich produktów spożywczych i całkowicie ją odmrozić. Lodówki z systemem No Frost, które nie wymagają rozmrażania, dokładnie myjemy. Podczas transportu używanej wcześniej lodówki, żadne elementy wewnętrzne nie powinny znajdować się w komorze chłodzenia, czy zamrażania. Dotyczy to wszystkich półek i szuflad. Po dokładnym umyciu i osuszeniu wnętrza lodówki, zamykamy drzwi i unieruchamiamy je przy pomocy mocnej taśmy. Dodatkowo całe urządzenie możemy zabezpieczyć folią bąbelkową.

Zabezpieczenie lodówki wewnątrz pojazdu

Niezależnie od sposobu przewożenia lodówki, zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu sprzętu przed przesuwaniem się. Czy lodówkę można przewozić na leżąco, jeśli jest dobrze zabezpieczona? To zależy, czy przewozimy lodówkę nową fabrycznie, czy wcześniej używaną. Niemniej najlepszym sposobem jest przewożenie lodówek czy zamrażarek pionowo. Dobre zabezpieczenie lodówki przed przesuwaniem podczas transportu, wykorzystuje metodę blokującą i mocującą. W praktyce, ustawiamy sprzęt chłodniczy w taki sposób, aby blokowały go stałe elementy pojazdu. Jeśli to możliwe, warto zredukować wolną przestrzeń załadunkową. Dla jeszcze bezpieczniejszego transportowania, można wykorzystać liny i pasy zabezpieczające.

Na leżąco, czy na boku – co jest lepsze?

Pytanie, czy lodówkę można przewozić na leżąco, nierzadko zadają osoby, które nie dysponują samochodem dostawczym. Zatem przewiezienie lodówki wymagałoby dodatkowego nakładu finansowego w postaci wynajęcia transportu. Standardowa lodówka może zmieścić się w dużym samochodzie osobowym, ale nie przewieziemy jej na stojąco. Możemy wtedy spróbować przewieźć lodówkę na leżąco, ale w taki sposób, aby nie leżała na płasko. Warto zachować szczególne środki ostrożności w tym zakresie.


Podczas transportu lodówki na leżąco, trzeba ją ułożyć jedną stroną nie niżej, niż wskazuje na to maksymalny kąt odchylenia, który w wypadku sprzętu chłodniczego wynosi 75 stopni. Przewożenie urządzenia w ten sposób należy przeprowadzić na boku, przy którym nie są zamontowane części tłoczne i ssawne agregatu. To bezpieczna pozycja, w której olej sprężarkowy nie wycieknie do instalacji chłodzącej.

Przewożenie lodówki z nowoczesnym systemem No Frost

Lodówki z systemem No Frost, należy traktować ze szczególną ostrożnością podczas transportowania. Różnią się one od tradycyjnych lodówek, ponieważ wyposażone są w specjalny system bezszronowy, który w praktyce zapobiega gromadzeniu się szronu i lodu wewnątrz sprzętu chłodniczego. Podczas transportu, należy zwrócić szczególną uwagę na drobne elementy tego systemu. Stąd transportowanie lodówki z systemem No Frost, wymaga przeanalizowania kilku istotnych kwestii.


Szczególną uwagę podczas transportowania lodówki z systemem No Frost, należy zwrócić na czujniki i wentylatory. To dzięki nim następuje cyrkulacja powietrza wewnątrz lodówki. To także niezwykle czułe i delikatne na wstrząsy i uszkodzenia drobne elementy, dlatego każde, nawet niewielkie uderzenie, może spowodować trwałe uszkodzenie całego sprzętu chłodniczego. Podczas transportowania lodówki z systemem No Frost, warto zapoznać się z instrukcją obsługi i użytkowania sprzętu. Producent zawiera tam wskazówki i szczegółowe wytyczne dotyczące zarówno przenoszenia, jak i przewożenia tego rodzaju urządzeń chłodniczych. 

Lodówki Side by Side w naszej ofercie:

Pozostawienie sprzętu do uzyskania temperatury otoczenia

Ważną zasadą podczas instalacji nowej lodówki w naszej kuchni, jest pozostawienie jej na określony czas w pozycji pionowej. Chodzi o sprzęt chłodniczy, który został do nas przywieziony. Lodówka w tym czasie powinna nabrać temperatury pokojowej. Po jakim czasie można włączyć lodówkę po transporcie? Czas pozostawienia lodówki, w zależności od modelu i producenta, może wynosić od 2 do 24 godzin. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi i użytkowania sprzętu chłodniczego.


Czas, kiedy lodówka nabiera temperatury pokojowej, jest potrzebny, aby ustabilizował się czynnik chłodzący, który podczas transportu nierzadko przemieszcza się z systemu chłodzenia. W praktyce jest to czas, w którym olej będący częścią systemu chłodzącego, wróci do kompresora. Dotyczy to w szczególności lodówek, które nie są fabrycznie nowe, a już wcześniej były użytkowane. Po wyznaczonym do „odstania” czasie, lodówkę można umiejscowić w wyznaczonym miejscu w kuchni i rozpocząć jej instalację.

Uruchomienie lodówki po transporcie

Pierwsze uruchomienie urządzenia chłodniczego po transporcie, jest tak samo istotne, jak odpowiednio długi czas pozostawienia go do tak zwanego „odstania”. Montaż lodówki zaczynamy od jej odpowiedniego umiejscowienia w wyznaczonym miejscu w kuchni, a następnie należy sprzęt wypoziomow. Równomierne i stabilne podłoże będzie gwarancją cichej pracy lodówki i sprawnego działania jej wszystkich podzespołów.


Wypoziomowaną lodówkę możemy podłączyć do instalacji elektrycznej – kabel zasilający podłączamy do gniazdka elektrycznego znajdującego się najbliżej urządzenia chłodniczego. Warto pamiętać, aby lodówka posiadała własny obieg elektryczny bez jakichkolwiek przedłużaczy, czy przejściówek. Po uruchomieniu lodówki, należy odczekać kilkanaście godzin, aż umieścimy w niej produkty spożywcze. W tym czasie urządzenie osiągnie optymalną temperaturę chłodzenia, a żywność umieszczona wewnątrz komory chłodzenia, będzie przechowywana w optymalnych warunkach.

Dlaczego lepszym rozwiązaniem jest transport lodówki w pionie?

Producenci sprzętów chłodniczych w instrukcji obsługi i użytkowania jasno wskazują, czy lodówkę można przewozić na leżąco. Większość z nich rekomenduje transport pionowy, a zatem w takiej pozycji, w której urządzenie jest eksploatowane na co dzień. Wśród wielu możliwości uszkodzenia lodówki podczas transportowania w pozycji innej niż pionowa, należy wymienić 3 główne, jakimi są olej kompresora, ryzyko uszkodzeń, a także znaczne utrudnienia w manewrowaniu sprzętem chłodniczym.


Olej kompresora, znajduje się wewnątrz kompresora lodówki. Jego zadaniem jest bieżące smarowanie części kompresora. Podczas przewożenia lodówki na leżąco, olej może przedostać się do układu chłodzenia, czego konsekwencją może być nieprawidłowe działanie sprzętu chłodniczego, a także jego trwałe uszkodzenie. Kolejną ważną kwestią podczas transportowania lodówki w pozycji leżącej, jest zwiększone ryzyko uszkodzeń wewnętrznych komponentów, takich jak układ chłodzenia, czy bardzo ważny dla sprawnego działania lodówki kompresor. Ostatnim, ale równie ważnym aspektem zwiększającym ryzyko uszkodzeń sprzętu przewożonego na leżąco, jest trudność w manewrowaniu nim. To z uwagi na gabaryty, dużą masę całkowitą sprzętu, a także jego nieporęczność.

Lodówki do zabudowy w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756