Poradniki Eksperta

Jak przewozić lodówkę? Bezpieczny transport lodówki


W tym przypadku, nie rozpatrujemy oczywiście sytuacji, w której kupujemy urządzenie całkiem nowe ze sklepu, bo to on dba o transport oraz bezpieczne dowiezienie sprzętu. Dlatego najpierw należy się zastanowić, kiedy lodówkę przewozimy. Są jednak takie sytuacje, kiedy należy to zrobić. Po pierwsze wtedy, gdy zmieniamy mieszkanie, a nasza chłodziarko-zamrażarka jest stosunkowo nowa i nie chcemy kupować innej. Po drugie wtedy, gdy sprzedajemy swój sprzęt, bo wyjeżdżamy z kraju, a komuś nasza lodówka może się przydać, a wtedy albo ktoś po nią przyjeżdża albo umawiamy się, że dostarczamy ją osobiście. Po trzecie wtedy, gdy przenosimy się na lato do domku na działkę, na której spędzimy cały sezon, więc lodówka na pewno nam się przyda, a w domku nie ma innej. W tych to sytuacjach zastanawiamy się ,jak przewozić lodówkę, by nadal dobrze działała.jak przewozić lodówkę


Wielkość urządzenia ma znaczenie


Jeśli zamierzamy przewieźć urządzenie własnym autem osobowym, to tylko wtedy, gdy model jest niewielki, a samochód ma rozkładane siedzenia. Sami zatem możemy przewieźć niewielką lodówkę na działkę. W innym przypadku, jeśli jest duża, niezbędny będzie transport lodówki większym samochodem (jeżeli lodówka jest wysoka, to auto powinno mieć ok. 2 m wysokości), a taki również można wypożyczyć, choćby właśnie do przeprowadzki, bo koszty są mniejsze niż wtedy, gdy przyjeżdża cała ekipa, a samo tylko przewiezienie urządzenia to koszt min. 80 zł i zależy od odległości, na jaką zamierzamy to zrobić.


Sprawdź również: Ustawienie i poziomowanie lodówki – jak zrobić to poprawnie?


Lodówki w naszej ofercie:


Odpowiednie przygotowanie sprzętu


Bez względu na to, jakiego typu urządzenie zamierzamy przewozić i na jaką odległość, musimy je odpowiednio przygotować. Tak czy inaczej, jeżeli zastanawiamy się, jak przewozić lodówkę, musimy ją odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, trzeba wyłączyć z gniazda wszelkie przyłącza (np. dystrybutor schładzanej wody czy kostkarkę, jeśli działają bezpośrednio podłączone do ujęcia wody). Takie odłączenie urządzenia, daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Kolejna czynność polega na wyjęciu z wnętrza wszystkich produktów i to zarówno z części chłodzącej, jak też z zamrażalnika (jeśli taki jest). Teraz należy urządzenie całkowicie odmrozić (chyba, że odmraża się samo) i dokładnie umyć. Nie powinno się w niej nic znajdować, nawet na ściankach zamrażalnika. Wyjmujemy również wszelkie półki, szuflady, kostkarki i balkoniki, Całkowicie opróżnioną chłodziarko-zamrażarkę, dokładnie suszymy. Jeszcze bardzo ważna sprawa, czyli zabezpieczenie drzwiczek. Czystą i zabezpieczoną lodówkę, zamykamy i zaklejamy wszelkie drzwiczki. Najlepiej zrobić to za pomocą mocnej taśmy, a całe urządzenie warto dodatkowo owinąć jeszcze folią bąbelkową. Wyłączenie, umycie, odmrożenie, a także dobre wysuszenie chłodziarko-zamrażarki, dobrze jest wykonać na dzień przed transportem.


Przenoszenie lodówki


Jeśli chcemy znieść urządzenie przeznaczone do przewozu, to najlepiej zrobić to tak, by znajdowało się w pozycji pionowej. Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, to robimy to pod kątem, czyli nieco pochylamy lodówkę (do 75 stopni, nie więcej). Przy przenoszeniu trzeba też pamiętać, że znosimy ją mając drzwiczki z przodu, zaś skraplacz znajduje się z tyłu. Pamiętajmy też, że osoba znajdująca się na dole (schodząca jako pierwsza), bierze na siebie cały ciężar i najlepiej, żeby chwyciła urządzenie za część z kółkami. Osoba na górze (chodząca jako druga), musi natomiast lodówkę stabilizować, żeby się nie chwiała (w podobny sposób będziemy ją potem wnosić). Teraz, po zniesieniu do auta, zastanówmy się, jak przewozić lodówkę. Czy stawiając ją w pionie, czy kładąc poziomo, bo zakładamy, że samochód jest do takiego transportu przygotowany.


Pomoże instrukcja


Nie ma się co zastanawiać, czy lodówkę można przewozić na leżąco. Każdy producent odpowie bowiem, że transport w postaci ułożenia modelu całkiem płasko, nie wchodzi w rachubę, gdyż może ono ulec awarii. Głównie chodzi w tym przypadku o agregat. Ewentualnie można to zrobić układając lodówkę na boku. Dlatego też dobrze jest przeczytać w instrukcji obsługi, czy któraś ze stron nadaje się do położenia. Taka informacja powinna się tam znaleźć. Trzeba, bowiem sprawdzić, z której strony znajduje się część ssawna, a z której tłoczna (ta musi znaleźć się niżej). Czasem można to zobaczyć nawet na rysunku. W każdym razie, element ssawny musi się znaleźć wyżej niż agregat, co zmniejszy ewentualne niebezpieczeństwo awarii i unikniemy też wielu innych uszkodzeń.


Na boku, czy w pionie


Jak widać, można zaryzykować transport lodówki na leżąco (część górna powinna leżeć wyżej niż dolna), ale trzeba ją ułożyć na odpowiednim boku i bardzo na nią uważać. Niezależnie od tego zresztą, jak będzie się odbywał przewóz – na leżąco czy w pionie – urządzenie musi być stabilne. Nie powinno się samo przemieszczać, jeśli auto jest duże, ani tym bardziej przesuwać. Ważne jest też, by nic na nie spadło, bo może zniszczyć obudowę. Stojącą lodówkę, dobrze jest ustabilizować dodatkowo przywiązując ją pasami do stałych części auta. W czasie jazdy, należy się uzbroić w cierpliwość i nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, zwłaszcza na zakrętach. Nie służy to bowiem przewożonemu urządzeniu.


Ponowne uruchomienie


Będzie to najlepszym sprawdzianem na to, jak udało się przewieźć lodówkę. W przypadku przewożenia modelu na boku, należy odczekać najlepiej cały dzień (24 godziny), aż się w niej wszystko ustabilizuje. Oczywiście znowu przyda się nam instrukcja, w której opisany jest proces uruchamiania, ale może się zdarzyć, że jej nie mamy pod ręką. Należy, zatem ustawić urządzenie tam, gdzie wybrane zostało dla niego miejsce i dobrze wypoziomować za pomocą nóżek wyposażonych w gwinty. Pamiętajmy, żeby nie przysuwać lodówki do ściany, gdyż między urządzeniem a ścianą, należy zostawić przynajmniej 5 centymetrów odstępu, by nie utrudniać dostępu powietrza do kratek wentylacyjnych. Potem otwieramy urządzenie i wkładamy wszystkie, wyjęte wcześniej części. Dopiero teraz lodówkę włączamy do gniazda elektrycznego i wypełniamy produktami spożywczymi.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756