Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaką lodówkę wybrać?

 2024-05-15

Lodówka jest standardowym sprzętem kuchennym znajdującym się w każdym domu i mieszkaniu. Jej gabaryty i pojemność, a także dodatkowe funkcje powinny być dostosowane do potrzeb domowników. Nie bez znaczenia będzie też generowany przez lodówkę hałas i jej energooszczędność. Jaką lodówkę wybrać, aby jak najlepiej spełniała Wasze potrzeby, a przechowywana w niej żywność pozostawała świeża? Przygotowaliśmy poradnik, który z pewnością będzie pomocny podczas podejmowania tej ważnej decyzji.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Podczas poszukiwania lodówki do swojej kuchni, powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad sposobem montażu i umiejscowieniem sprzętu. W naszym asortymencie mamy do wyboru urządzenia wolnostojące i do zabudowy

 

Jaką lodówkę wybrać do nowo projektowanej kuchni? Tutaj zwykle możemy pozwolić sobie na sprzęt do zabudowy. Duża, wolna przestrzeń sprzyja dokładnemu zaplanowaniu ulokowania wszystkich urządzeń kuchennych. Ponadto z łatwością ukryjesz ją za frontami meblowymi, by współgrała z aranżacją całego pomieszczenia. Są one jednak droższym rozwiązaniem, w którym nie znajdziesz zewnętrznego panelu sterowania czy zewnętrznej kostkarki do lodu.

 

Lodówki wolnostojące natomiast cechują się zazwyczaj większą pojemnością. Są dostępne w dużej ilości kolorów i stylów, abyś z łatwością dopasował je do swojej kuchni. Nie będziesz mieć też problemu z przestawieniem urządzenia, np.: podczas remontu. Będą jednak wymagały większego nakładu pracy podczas czyszczenia. Łatwiej je zarysować i ubrudzić. Jeżeli ten problem jest dla Ciebie istotny, to zainwestuj w opcję z powłoką antifingerprint.

 

Decydując się na zakup lodówki, zawsze kieruj się własnymi preferencjami i potrzebami. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci podjęcie właściwego wyboru.

Lodówki w naszej ofercie:

Konstrukcje i pojemności sprzętów chłodniczych

Im większe gabaryty lodówki, tym większa będzie także jej wewnętrzna pojemność. Jaką lodówkę wybrać biorąc pod uwagę parametr dostępnej ładowności? Można przyjąć, że jeśli dwu- lub trzyosobowa rodzina robi mniejsze zakupy, ale z większą częstotliwością, z powodzeniem wystarczy im nawet lodówka jednodrzwiowa z oddzielnym zamrażalnikiem. Z kolei duże zakupy i częste przygotowywanie posiłków sprzyjają temu, aby zainwestować w lodówkę wielkogabarytową, nawet 4-drzwiową.


Wśród sprzętów do zabudowy użytkownicy nierzadko decydują się na oddzielny montaż chłodziarki i zamrażarki pod kuchennym blatem roboczym. To praktyczne rozwiązanie, które może oszczędzać cenną przestrzeń w kuchni. Może wtedy zostać wykorzystana np. na montaż piekarnika czy mikrofalówki w tak zwanym słupku. Obecnie oferowane modele lodówek i zamrażarek podblatowych wyposażone są w nowoczesne technologie i systemy. Występują one także w nowoczesnych, wielkogabarytowych urządzeniach chłodniczych, jak np. system No Frost, szuflady z kontrolą wilgotności czy innowacyjne komory zero.

Wielkogabarytowe urządzenia chłodnicze

Wielkogabarytowe lodówkozamrażarki oferują wszyscy producenci domowego sprzętu chłodniczego. Wśród nich znajdują się konstrukcje typu side by side, french door, a także multidoor. Tego rodzaju urządzenia oferują pojemność od 400 do aż 600 litrów. Jaką lodówkę wybrać, jeśli wiemy, że potrzebujemy dużej pojemności do przechowywania produktów spożywczych? Najpierw warto sprawdzić, czy taki duży sprzęt zmieści się w naszej kuchni. Kolejnym ważnym parametrem jest przestrzeń wewnątrz urządzenia. Każdy z wymienionych rodzajów będzie się różnił umiejscowieniem chłodziarki i zamrażarki.

 

Lodówki typu side by side mają zlokalizowane chłodziarkę i zamrażarkę po obu stronach pionowego słupka. Zatem od góry do dołu urządzenia po lewej stronie mamy zwykle część mrożącą, a po prawej część chłodzącą. Z kolei urządzenia typu french door i multidoor oferują chłodziarkę u góry sprzętu, a zamrażarkę na dole. Nierzadko też, w sprzętach typu french door zamrażalnik występuje w postaci pojemnych szuflad. To, jaki rodzaj lodówki wielkogabarytowej wybierzemy, powinien zależeć od potrzeb i upodobań wszystkich domowników.

Wyposażenie komory chłodzenia

Na pojemność lodówki mają wpływ zarówno jej gabaryty, jak również wyposażenie. W komorze chłodzenia mogą znajdować się półki, pojemniki, a także specjalne balkoniki na drzwiach. Im jest ich więcej, tym sprzęt oferuje szersze możliwości prawidłowego przechowywania produktów spożywczych.


W zależności od wielkości urządzenia i jego zaawansowania technologicznego, półki i pojemniki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcjonalności. Półki w komorze chłodzenia najczęściej wykonane są z hartowanego szkła - nierzadko wykończonego aluminiową ramką. Taka konstrukcja sprzyja bezpieczeństwu użytkowania i łatwiejszemu utrzymaniu ich w czystości. Najbardziej praktyczne są półki z możliwością regulacji.


Jaką lodówkę wybrać, jeśli w naszym sprzęcie chłodniczym do najczęściej przechowywanych produktów możemy zaliczyć świeże owoce i warzywa? Warto szczególnie zwrócić uwagę na sprzęty ze specjalnym pojemnikiem na tego typu produkty. Są one tak skonstruowane, że można w nich regulować nie tylko temperaturę, ale również wilgotność, która jest kluczowa do zachowania świeżości i chrupkości warzyw i owoców. 

Lodówki z zamrażarką na dole w naszej ofercie:

Rodzaje zamrażalników

Jaką lodówkę wybrać biorąc pod uwagę komory zamrażania? Chłodziarki z dolnym zamrażalnikiem to najpopularniejsze urządzenia chłodnicze. Zamrażalnik może występować zarówno jako oddzielna komora z praktycznymi, wysuwanymi pojemnikami lub półkami, a także jako szuflady. W lodówkach podblatowych mamy do wyboru 2 opcje. Jedną z nich jest wewnętrzny zamrażalnik pozwalający na głębokie mrożenie, a drugą, tak zwana komora niskich temperatur. Zamrażalniki pozwalające na głębokie mrożenie oznaczone są specjalnymi gwiazdkami. 3 gwiazdki to gwarancja głębokiego mrożenia do -18 st. C.


Komory niskich temperatur w urządzeniach podblatowych pozwolą Ci przechowywać produkty jak mięso, wędliny czy sery. Sprawdzą się także podczas bezpiecznego rozmrażania jedzenia. Jeżeli na spotkaniu rodzinnym planujesz podać na deser lody, to urządzenie z pewnością Ci to ułatwi. Pozwala na krótkotrwałe przechowanie ich w taki sposób, aby po wyjęciu nie były zbytnio zmrożone. 

Lodówki z zamrażarką na górze w naszej ofercie:

Praktyczny system No Frost

Ważnym parametrem z punktu użytkowania urządzenia chłodzącego jest sposób jego rozmrażania. Jaką lodówkę wybrać, aby ta czynność była jak najbardziej komfortowa? Warto zwrócić uwagę na sprzęty wyposażone w automatyczne systemy rozmrażania, a także systemy, które w swojej nazwie używają sformułowania „No Frost”. Technologia No Frost to jedno z najbardziej wygodnych rozwiązań, jeśli chodzi o sposób rozmrażania urządzeń chłodniczych. Powoli staje się on standardem, jeśli chodzi o chłodziarki.

 

Najnowocześniejsze urządzenia wyposażone są system No Frost zarówno w komorze chłodzenia, jak i w komorze zamrażania. Zapobiega on powstawaniu szronu oraz lodu, sprawiając, że utrzymanie urządzenia w czystości nie sprawi Ci większych trudności. No Frost to zespół rozmaitych podzespołów, w tym systemu wentylacji, które dbają o odpowiedni poziom wilgotności w lodówce. Dzięki niemu nawet przy częstym otwieraniu drzwi, różnice temperatur są szybko wyrównywane. W praktyce ciepłe powietrze wewnątrz komory lodówki jest skraplane i odprowadzane do specjalnego miejsca na tylnej ścianie urządzenia chłodniczego.

Lodówki do zabudowy w naszej ofercie:

Głośność pracy a kompresor

Chłodziarka jest sprzętem, który pracuje bez przerwy, wydając przy tym rozmaite dźwięki. Rozważasz, jaką lodówkę wybrać? Jedną z głównych cech powinna być praca generująca jak najmniejszy hałas? Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym w obecnie produkowanych lodówkach jest cichy i wydajny kompresor inwerterowy. Ten podzespół, w odróżnieniu od klasycznych kompresorów, wytwarza energię, używając do tego specjalnych magnesów, a nie szczotek.

 

Szczotki w klasycznych kompresorach generują hałas podczas pocierania o siebie. Ich brak w silniku inwerterowym oznacza brak tarcia, a co za tym idzie bardzo cichą i wydajną pracę. Silniki tego typu uznawane są również za bardziej energooszczędne. Wybierając urządzenie tego typu, decydujesz się na rozwiązanie dobre dla Twojego portfela.

Lodówki No Frost w naszej ofercie:

Nowoczesne technologie

Wybierając urządzenie chłodnicze, zwróć także uwagę na zastosowane w nim nowoczesne technologie. Będą one sprzyjały prawidłowemu i dłuższemu przechowywaniu żywności, a przy okazji oszczędzały energię elektryczną. Biorąc pod uwagę powyższe parametry – jaką lodówkę wybrać? Przede wszystkim należy przyjrzeć się etykiecie energetycznej. To na niej znajdują się niezbędne informacje odnośnie zużycia energii, a także generowanego hałasu.


Wśród nowoczesnych systemów i funkcji warto wymienić także np. funkcję wakacje, programowanie przy pomocy aplikacji mobilnej, silnik inwerterowy, system No Frost, możliwość zmiany komory zamrażania w komorę chłodzenia, a także elastyczny system półek i pojemników wewnętrznych.

Urządzenia chłodnicze oferowane obecnie przez producentów mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, które sprawiają, że ich użytkowanie jest jeszcze bardziej komfortowe. Jaką lodówkę wybrać, aby nie tylko przechowywała żywność, ale także podawała świeżą wodę lub wytwarzała kostki lodu? W takim wypadku warto zwrócić uwagę na lodówki posiadające dyspenser wody, a także kostkarkę do lodu. Urządzenia te, zazwyczaj wolnostojące, mogą oferować dodatkową funkcjonalność, jaką jest stałe podłączenie do domowej instalacji wodnej, aby na bieżąco pobierać świeżą wodę do dyspensera i kostkarki.

 

Najnowocześniejsze urządzenia chłodnicze wyposażone są w elektroniczne ekrany, dzięki którym możemy na przykład zaplanować zakupy, a także obejrzeć ulubiony film. Lodówki te oferują łączność Wi-Fi lub Bluetooth. Najczęściej można nimi sterować przy pomocy smartfonu lub tabletu i darmowej aplikacji dostarczanej przez producenta. Obecnie jest to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sprzętach tego typu. 

Lodówki sterowane smartfonem w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756