Poradniki Eksperta

Jaka pralko-suszarka - którą wybrać?


Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego funkcjonalnego sprzętu i zadajesz sobie pytanie, jaka pralko-suszarka jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, dobrze trafiłeś. W naszym poradniku przedstawiamy najważniejsze parametry, ale też odpowiadamy na pytania, jak dobrać pojemność do naszych potrzeb, czy pralko-suszarka niszczy tkaniny oraz jaką wybrać pralko-suszarkę, jeśli mamy dużą rodzinę lub czteronożnych pupili. Nowoczesne urządzenia pozwalają dziś na olbrzymią funkcjonalność, automatyczność i przede wszystkim ekonomiczną pracę. Wiele z nich wyposażono też w pompy ciepła, które w niższej temperaturze suszą nawet najdelikatniejsze rodzaje tkanin, zużywając nawet o 40 proc. energii elektrycznej mniej niż standardowe modele. Niezależnie od tego jaką wersję wybierzesz – sam fakt zakupu sprzętu, to pierwszy krok do oszczędności Twojego wolnego czasu!jaka pralko suszarka


Kompromis z zaletami


Wielu klientów nie może pozwolić sobie na dodatkową suszarkę, ze względu na koszty lub brak wystarczającego miejsca w łazience, kuchni czy też pralni. Z drugiej jednak strony, chcą oni korzystać z możliwości jakie daje nowoczesne AGD, w tym przypadku dające dwie funkcje w jednej bryle. Właśnie dla nich stworzono pralko-suszarki, dzięki którym użytkownicy zapomną o rozkładanych suszarkach i konieczności każdorazowego rozwieszania ubrań. Dodatkowo, zastosowane systemy oraz filtry, sprawiają, że tkaniny będą miękkie, pozbawione tzw. „kłaczków”, a także widocznie wygładzone. W wielu przypadkach, dzięki opcjom łatwego prasowania, z żelazka można nawet zrezygnować całkowicie. 


Co równie funkcjonalnie, dzięki konstrukcji 2 w 1, nie trzeba przekładać ubrań z pralki do suszarki. To szczególnie istotne, jeśli szukasz urządzenia z funkcją zdalnej kontroli. Możesz ustawić małe pranie, a po przyjściu z pracy lub w trakcie odpoczynku, będzie ono gotowe do włożenia do szafy. Należy jednak pamiętać, że pralko-suszarki mają pewne ograniczenie – nie powinniśmy suszyć pełnego załadunku prania. W praktyce więc, jeśli pralka ma pojemność 9 kg prania, możesz suszyć jedynie ok. 5 kg, wyciągając część ubrań i susząc je później.


W pierwszej kolejności: wielkość urządzenia


Przed zakupem, sprawdź możliwości montażowe i sposób instalacji. Na rynku dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i do zabudowy. Ten drugi rodzaj urządzenia z pewnością znajdzie uznanie sympatyków spójnego wzornictwa mebli oraz zakrycia urządzenia za frontem meblowym. Niezależnie jednak od sposobu montażu, ważne jest, aby zdecydować o wielkości sprzętu. Standardowe urządzenia o wysokości ok. 85 cm, szerokości i głębokości 60 cm mają średnio 9-10 kg załadunku. Będą one idealną opcją dla dużej rodziny. 


Jeśli jednak jesteś singlem lub Twoje mieszkanie jest małe – najlepszym rozwiązaniem będzie maksymalnie 40-centymetrowa, wąska pralko-suszarka. Jaką wybrać więc, jeśli dbamy o ekologię i rachunki za prąd? Czytaj nasz poradnik dalej, a odpowiedź na te pytanie znajdziesz w kolejnej części artykułu.


Sprawdź również: Pralko-suszarka do małej łazienki - dlaczego warto?


Jaką pralko suszarkę kupić? Sprawdź naszą ofertę:


Ile prądu pobiera pralko-suszarka?


Pralko suszarki pracują w klasach energetycznych od A do G, z czego A to najbardziej ekonomiczne urządzenia, zarówno w kwestii suszenia, jak i poboru wody. Jeśli chcesz, aby Twoje rachunki za prąd były jak najmniejsze, a nie wiesz jaką pralko-suszarkę wybrać, postaw na najwyższe efektywnie modele. Pobierają one ok 0,8-1 kWh na cykl, co rocznie z poborem wody przy użyciu co drugi dzień może powiększyć nasze domowe rachunki o ok. 300-400 zł. Te 25 czy 35 złotych na miesiąc za pranie i suszenie to kwota niewielka.


Poza tym, komfort który daje ten sprzęt z pewnością wynagrodzi cenę. Pierwszy oddech ulgi i zaoszczędzony czas (który każdorazowo trzeba przeznaczyć, m.in. na żmudne strzepywanie i rozwieszanie wypranych tkanin), z pewnością odczujesz podczas pierwszego cyklu. Nie powinieneś się też bać o zniszczenie ubrań – już dawno minęły czasy, kiedy suszarka przesusza tkaniny, mechacąc je. Można śmiało powiedzieć, że dzisiejsze sprzęty (zwłaszcza z energetycznymi, tanimi w eksploatacji pompami ciepła) pielęgnują odzież. Warto dodać, że wielu z tkanin nie trzeba już będzie prasować. To także ważny atut suszarki do ubrań.


Programy dostosowane do Twoich potrzeb


Nie ma dwóch jednakowych klientów. Każdy jest różny i każdy ma inne potrzeby. Także pod kątem wyboru funkcjonalności urządzenia, czy programów prania. Zadając więc pytanie: jaka pralko-suszarka będzie dla Ciebie odpowiednia – szybko odpowiadamy – wyposażona w programy i funkcje, z których będziesz często i chętnie korzystał. A jest ich sporo. Możesz wybrać programy automatyczne, np. do prania odzieży alergików lub dzieci, odzieży sportowej czy tkanin outdoorowych. Jeśli jednak nie jesteś rodzicem, ale masz kota lub psa, z pewnością przyda Ci się program typu Pupil, do intensywnego prania i pozbywania się sierści z tkanin. W wielu modelach znajdziesz też pranie parowe, które nie tylko przywraca ubraniom świeżość i jeszcze dokładniej pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, ale też zmniejszy ilość zagnieceń. 


Nie brakuje też funkcji dodawania tkanin w trakcie prania (np. jeśli znaleźliśmy dodatkowy ciuch do wrzucenia), funkcji czyszczenia bębna, czy szuflady na detergenty (dla zachowania jeszcze większej higieny pranych tkanin). Możesz też skorzystać z funkcji automatycznego dozowania detergentów, dostępnych w kilku modelach na rynku. Jeśli zaś chodzi o programy suszenia – tutaj producenci oferują automatyczne dostosowanie parametrów, dzięki sensorom mierzącym wilgotność tkanin. Można jednak wybrać stopnie wysuszenia tak, aby tkaniny były albo bardziej wilgotne (np. polecane do prania zasłon lub firanek), albo też suche – gotowe do złożenia i włożenia do szafy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756