Poradniki Eksperta

Jaki kupić piekarnik - na co zwrócić uwagę?

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń w kuchni. Oferta piekarników dostępnych obecnie na rynku pozwala na dobranie modelu pasującego do każdego rodzaju przestrzeni i wystroju. Paradoksalnie, ten duży wybór często sprawia, że trudniej jest podjąć decyzję. Oto najważniejsze parametry techniczne, możliwości i funkcjonalności współczesnych piekarników, które mogą nieco ułatwić wybranie optymalnego modelu.Piekarnik Elektryczny Czy Gazowy?

Ten wybór jest w zasadzie narzucony przez rodzaj instalacji, jaką dysponujemy w mieszkaniu. Coraz częściej, w nowopowstających lokalach, dostępna jest jedynie instalacja elektryczna, stąd też znacznie obszerniejsza oferta właśnie tego typu piekarników na rynku.Piekarnik Gazowy – Zalety I Wady

Piekarniki gazowe są zasilane gazem ziemnym lub z butli. W ostatnich latach straciły nieco na popularności, choć w mieszkaniach posiadających instalację gazową, nadal są chętnie wykorzystywane ze względu na niższe koszty eksploatacji. Zwolennicy kuchni gazowych, nawet w przypadku braku gotowej instalacji, mają jeszcze możliwość podłączenia kuchenki do gazu z butli, choć to rozwiązanie wymaga wygospodarowania dodatkowego miejsca na przechowywanie gazu i konieczność okresowych wymian tych butli.


-  Niewątpliwą zaletą piekarników gazowych jest głównie cena zakupu - tego typu urządzenia są znacznie tańsze, również w przypadku konieczności naprawy oraz w eksploatacji

-  Wadą tego typu urządzeń jest przede wszystkim niestabilność temperatury w piekarniku oraz nierównomierne nagrzewanie się potraw, ze względu na inne ustawienie grzałek niż w piekarnikach elektrycznych. Dodatkową niedogodnością bywa brak funkcji samoczyszczenia piekarnika oraz to, że urządzenia gazowe występują tylko w wersji wolnostojącej.Jaki kupić piekarnik - na co zwrócić uwagę?

Piekarnik Elektryczny – Zalety I Wady

Te piekarniki z kolei w ostatnich latach cały czas zyskują na popularności – głównie ze względu na prostszą obsługę i większy komfort ich użytkowania. Często również są jedynym rodzajem urządzenia możliwym do zamontowania w danym mieszkaniu, ze względu na brak instalacji gazowej. W przypadku piekarników elektrycznych sytuacja ma się odwrotnie niż w piekarnikach gazowych.

 

-  Zaletą urządzeń elektrycznych jest łatwość obsługi, większa stabilność temperatury, zazwyczaj więcej dodatkowych funkcji, w tym także opcja samoczyszczenia piekarnika.

-  Wadą jest wyższa cena (zarówno zakupu, jak i eksploatacji) – piekarniki elektryczne posiadają zazwyczaj kilka grzałek pobierających znaczne ilości prądu – częściowym rozwiązaniem tego problemu może być wybór energooszczędnego modelu, ale nawet w tym przypadku koszt prądu znacznie przekracza koszt zużycia gazu.Urządzenia Wolnostojące Czy Do Zabudowy?

Wybór rodzaju zabudowy jest podyktowany aranżacją wnętrza, osobistym gustem i oczywiście ceną. Należy pamiętać, że trwała zabudowa, na przykład murowana, która uwzględnia piekarnik w zabudowie, to zazwyczaj inwestycja na wiele lat.Jaki kupić piekarnik - na co zwrócić uwagę?

Piekarnik Wolnostojący – Zalety I Wady

Piekarnik wolnostojący może być samodzielnym, niewielkim urządzeniem, bądź - włącznie z umieszczoną nad nim płytą grzewczą - tworzyć kuchenkę.

 

-  Zaletą wolnostojących piekarników jest łatwość zmiany aranżacji. Współcześnie dostępne urządzenia wykonane są z dużą dbałością o detale, więc można je dopasować stylistycznie do każdego wnętrza. Dodatkowo, zaletą niewielkiego, wolnostojącego piekarnika jest możliwość umieszczenia go w niewielkich kuchniach, gdzie nie ma miejsca na piec o standardowych wymiarach

-  Rozmiar przenośnych piekarników może być również w pewnych okolicznościach ich wadą. Komora do pieczenia zazwyczaj jest w nich znacznie mniejsza niż w piecach o standardowych wymiarach, co niektórym użytkownikom może przeszkadzać. Natomiast wadą piekarników wolnostojących połączonych z kuchenką jest umiejscowienie ich zawsze na tej samej wysokości – pod kuchenką, co wymaga nieustannego schylania się w trakcie korzystania z piekarnika.Jaki kupić piekarnik - na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze Funkcje Piekarników

Oprócz dwóch najważniejszych kryteriów, które decydują o wyborze rodzaju urządzenia, każdy z konkretnych modeli piekarnika może posiadać szereg przydatnych funkcji. Do tych najczęściej spotykanych należą…

 

- Klasa energetyczna – im wyższa, tym urządzenie jest bardziej oszczędne. Ma znaczenie głównie przy wyborze piekarników elektrycznych. Najwięcej zaoszczędzimy, wybierając urządzenia z oznaczeniem A+++, najmniej oszczędne natomiast dla domowego budżetu są piekarniki w klasie D. W praktyce jednak spotyka się urządzenia głownie w klasie energetycznej A.

- Grzałki – ich liczba, rodzaj i rozmieszczenie pozwalają podgrzać lub przypiec potrawę od dołu albo z góry, dodatkowo tak zwana grzałka gilowa o dużej mocy pozwala na uzyskanie chrupiącej skórki lub grillowanie potraw (funkcja Grill).

- Termoobieg – to rodzaj wiatraka umieszczonego wewnątrz piekarnika, który umożliwia uzyskanie takiej samej temperatury w każdym miejscu komory. Dzięki tej funkcji potrawy pieką się równomiernie i znacznie szybciej.

- Funkcja pary – stosunkowo nowe rozwiązanie, umożliwiające tradycyjne pieczenie, gotowanie lub pieczenie z funkcją pary. Napełniając wodą odpowiedni pojemnik, mamy piekarnik działający jak parowar.

- Prowadnice teleskopowe – praktyczne rozwiązanie umożliwiające wysunięcie całej blachy bez ryzyka poparzenia. Niektóre modele piekarników mają tak zwany wózek wysuwający blachy automatycznie przy otwarciu drzwiczek.

- Termosonda – termometr elektroniczny umożliwiający precyzyjne określenie temperatury wewnątrz przygotowywanej potrawy. Zazwyczaj funkcja ta wykorzystywana jest przy pieczeniu mięs.

- Mikrofala – piekarnik z taką funkcją pozwala zaoszczędzić miejsce w niewielkiej kuchni, bo to po prostu są dwa urządzenia w jednym (obydwa mogą działać niezależnie od siebie).

- DualCook – możliwość upieczenia dwóch potraw jednocześnie w różnych temperaturach. Dzięki takiej opcji można wykorzystać również jedynie część piekarnika, oszczędzając tym samym energię.

- Pieczenie na wielu poziomach – możliwość pieczenia kilku różnych potraw w tym samym czasie.

- Chłodne drzwi – funkcja bardzo przydatna w przypadku najmłodszych użytkowników. Drzwi złożone z wielowarstwowego szkła nagrzewają się maksymalnie do ok 50°C nawet w przypadku wysokich temperatur wewnątrz piekarnika.

- Automatyczne programy – piekarnik sam ustawia temperaturę i rodzaj nagrzewania do wybranego dania. Zazwyczaj do wyboru jest od kilku do kilkunastu dań, w tym funkcja pizza - umożliwiająca szybkie jej przygotowanie.

- Szybkie nagrzewanie – które oszczędza przede wszystkim nasz czas.

- Rozmrażanie – opcja pozwalająca szybko rozmrozić zamrożone porcje jedzenia i natychmiast przejść do ich przygotowania.Czyszczenie Piekarnika

Nowoczesne urządzenia zazwyczaj mają funkcję samoczyszczenia. W zależności od modelu, piekarniki mogą być czyszczone w różny sposób, z różną skutecznością.

 

- Emalia łatwoczyszcząca – niestety, nie zwalnia z obowiązku własnoręcznego umycia piekarnika, choć ułatwia pracę.

- Czyszczenie parą – specjalny pojemnik należy napełnić wodą i włączyć dostępną funkcję czyszczenia. Wysoka temperatura i wilgoć ułatwiają usunięcie przypaleń i brudu. Po zakończeniu samoczyszczenia, piekarnik należy przetrzeć ściereczką.

- Pyroliza – usuwanie zanieczyszczeń w bardzo wysokiej temperaturze (500°C). Po zakończeniu programu na dnie piekarnika pozostaje popiół, który należy usunąć ściereczką. Obecnie to najskuteczniejszy rodzaj czyszczenia, jednak ze względu na wysoką temperaturę, piekarniki z tym rodzajem oczyszczania nie powinny być umieszczane w sąsiedztwie lodówki.

- Kataliza – specjalne wkłady w piekarniku absorbują tłuszcz i brud usuwając je już w trakcie pieczenia, pod wpływem wysokiej temperatury. Wkłady są pokryte specjalną emalią wielorazowego użytku, nadają się również do mycia w zmywarkach.

 

Dodatkową funkcją ułatwiającą utrzymanie piekarnika w czystości jest powłoka AntiFingerPrint, która uniemożliwia powstawanie odcisków palców na stalowej powierzchni piekarnika.

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną