Poradniki Eksperta

Producenci sprzętu pralniczego coraz częściej zaskakują użytkowników nowymi funkcjonalnościami. Dotyczy to zarówno gabarytów pralek, jak i szczególnych programów automatycznych, a także dodatkowych systemów, które wpływają na komfort użytkowania. Jedną z ostatnich nowości technologicznych, jaką oferują producenci pralek są sprzęty, do których możemy dołożyć brudne ubrania bez konieczności zatrzymywania pracy pralki, a także bez otwierania drzwiczek bębna. Czy pralka z możliwością dołożenia prania, to praktyczna funkcjonalność, czy zbędna fanaberia? W naszym poradniku zawarliśmy szereg przydatnych informacji, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia, jakie programy są teraz najbardziej przydatne, a także, co sprawia, że pralka jest energooszczędna.

Dołożenie prania, czyli co?


Z całą pewnością przeżyliśmy niejednokrotnie sytuację, kiedy załadowaliśmy brudne ubrania do pralki, nastawiliśmy odpowiedni program, uzupełniliśmy szufladę na detergenty i wystartowaliśmy pranie, a po kilku chwilach zorientowaliśmy się, że poza bębnem znajduje się jeszcze jedna brudna skarpetka. Co wtedy robiliśmy? Wyjścia były dwa. Kiedy bardzo zależało nam, aby uprać tą skarpetkę właśnie teraz, zatrzymywaliśmy cykl prania, czekaliśmy, aż pralka odblokuje bęben, a następnie – zachowując ostrożność, aby nie zalać łazienki – dokładaliśmy zagubioną skarpetkę i ponownie uruchamialiśmy program. Warto dodać, że taka czynność możliwa jest tylko wtedy, gdy pralka nam na to pozwoli. Drugim wyjściem było upranie skarpetki podczas kolejnego prania. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest bezpieczne, praktyczne i generuje dodatkowy czas. Odpowiedzią na tego typu sytuacje, jest pralka z możliwością dołożenia prania.

Pralki w naszej ofercie:

Dodatkowe okienko w drzwiach bębna

Pralka z możliwością dołożenia prania już na pierwszy rzut oka wygląda inaczej niż urządzenia, które nie posiadają tej funkcjonalności. W konstrukcji tego rodzaju pralki zastosowano dodatkowe okienko w drzwiczkach bębna. Okienko to możemy otwierać i zamykać niezależnie od tego, w jakiej fazie cyklu sprzęt pracuje. W urządzeniach bez tej funkcjonalności, dołożenie prania jest możliwe wyłącznie w określonych fazach cyklu. Niemożliwe jest dołożenie dodatkowej rzeczy, podczas gdy sprzęt napełniony jest wodą. To skutkowałoby zalaniem mieszkania.  

Z kolei w pralkach, w których producent oferuje nam dołożenie prania poprzez dodatkowe okienko, ta czynność możliwa jest w każdym, dogodnym dla nas czasie. Co więcej, przez dodatkowy otwór możemy nie tylko dołożyć zagubioną skarpetkę, ale również wyjąć ubranie, które np. przypadkowo trafiło do prania, a nie powinno, bo różni się kolorem lub stopniem zabrudzenia.

Pralka nie wypompowuje wody

Wielofunkcyjność pralek z dodatkowymi drzwiczkami

Wspomnieliśmy już, że przez dodatkowe drzwiczki umiejscowione w drzwiach bębna pralki, możemy dołożyć lub wyjąć ubrania, ale na tym nie koniec. Możliwość dokładania ubrań w różnych fazach cyklu, to dodatkowa funkcjonalność. Dzięki temu, możemy np. umieścić w pralce ubrania, które są delikatne, albo też nie wymagają prania w całym cyklu, a jedynie odświeżenia i wtedy umieszczamy je w bębnie pod koniec programu. To bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie. 


W innym wypadku, do uprania tej tkaniny wykorzystalibyśmy kolejny cykl, co generowałoby dodatkowe koszty w postaci zużycia energii elektrycznej, wody oraz detergentów. Niemniej ważny w tym wypadku jest również czas. Takie rozwiązanie to same zalety z użytkowania i oferuje nam je jedynie pralka z możliwością dołożenia prania.

Ważne parametry urządzenia

Wybierając urządzenie pralnicze, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które będą miały wpływ na komfort obsługi, użytkowania, a także energooszczędność. Wśród nich nie może zabraknąć odpowiedniej dla naszego gospodarstwa domowego pojemności bębna, nowoczesnych podzespołów wspomagających cichą i energooszczędną pracę, a także innowacyjnych technologii, mających wpływ na efektywne pranie.

Pojemność bębna

To główny parametr, który powinien być brany pod uwagę podczas wyboru konkretnego modelu pralki. Od niego zależeć będzie, czy sprzęt spełni oczekiwania naszego gospodarstwa domowego. Najmniejsze modele oferują pojemność bębna w przedziale od 4 kg do 6 kg, a największe nawet do 14 kg. Duża pojemność bębna, to również możliwość prania kołder, grubych koców, dużej ilości ręczników w jednym cyklu, a także puchowych kurtek. Oczywiście pod warunkiem, że pralka oferuje taką funkcjonalność.

Pralka nie wypuszcza wody

Oszczędność wody, energii i czasu

Energooszczędność to kolejny ważny parametr, szczególnie teraz, gdy kluczowy stał się zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne. Obok tego niemniej ważne są pieniądze, które generują rachunki za wodę i energię elektryczną.


Wychodząc naprzeciw tym aspektom, producenci pralek wyposażają je w rozmaite systemy i opracowują coraz to nowsze technologie, które wspomagają energooszczędność tych sprzętów. Wśród nich, warto wymienić np. inwerterowy silnik, który odznacza się cichą pracą i mniejszą, niż tradycyjne silniki awaryjnością.


Obok nich godne uwagi są również systemy, które automatycznie dobierają ilość wody, temperaturę prania, a także ilość i rodzaj detergentu do ciężkości wsadu, stopnia zabrudzenia tkanin, czy rodzaju ubrań. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące energooszczędności danego modelu znajdują się na etykiecie energetycznej.

Bezpieczeństwo obsługi i użytkowania

Niezależnie od tego, czy sprzętem pralniczym jest pralka z możliwością dołożenia prania, czy taka, którą można obsługiwać przy pomocy smartfona, ważne jest, aby posiadała niezbędne systemy wspomagające bezpieczeństwo obsługi i użytkowania. Jednym z nich jest coraz częściej stosowany jako standard wyposażenia, system zabezpieczający przez niekontrolowanym wyciekiem wody, który może skutkować zalaniem mieszkania. Obok niego, równie praktyczną i pożądaną funkcją jest tak zwana blokada rodzicielska. Jest to blokada, dzięki której podczas cyklu nie otworzymy głównych drzwiczek bębna, a także nie zmienimy parametrów prania na panelu sterowania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756