Podział wielofunkcyjnych robotów kuchennych
Wśród urządzeń, które dostępne są na rynku, spotkać możemy klasyczne wieloczynnościowe roboty kuchenne, łączące w sobie funkcje kilku różnych urządzeń (mikserów, blenderów, maszynek do mięsa, szatkownic, itp.), roboty planetarne – które od klasycznych różnią się przede wszystkim zastosowaniem, tzw. ruchu planetarnego mieszadła, a często są jeszcze bogatsze w funkcje. Roboty planetarne zazwyczaj określane są mianem robotów profesjonalnych, gdyż odznaczają się wieloma parametrami, które cechują sprzęt, jaki z powodzeniem sprawdzi się w restauracyjnej kuchni. Są to m.in. duża moc, dzięki której szereg czynności urządzenie wykonuje szybciej i wydajniej, a także pojemna misa robocza, pozwalająca jednorazowo przygotować jeszcze więcej żywności.
Ostatnim z wielofunkcyjnych robotów kuchennych jest malakser, który służy przede wszystkim do ubijania, rozdrabniania i siekania, zatem zakres jego funkcji jest znacznie uboższy, niż klasycznych robotów wielofunkcyjnych oraz robotów planetarnych. Można śmiało powiedzieć, że większość robotów kuchennych ma wszystkie funkcje malaksera, podczas gdy malakser pozwala głównie na kilka prostych czynności. Jeśli więc potrzebujesz urządzenia do ubijania, rozdrabniania produktów, siekania czy przygotowywania domowych soków, to śmiało możesz wybrać malakser. Jeśli jednak chcesz sprzętu znacznie bardziej bogatego w funkcje, wybieraj pomiędzy klasycznymi robotami kuchennymi, a robotami planetarnymi.
Co potrafi dobry wieloczynnościowy robot kuchenny lub planetarny?
Producenci sprzętu kuchennego, oferują swoim klientom szeroki wybór urządzeń o mniej lub bardziej zróżnicowanych funkcjach (co oczywiście przekłada się na cenę sprzętu). Podstawowe funkcje, jakich nie powinno zabraknąć w żadnym urządzeniu, to: ubijanie, siekanie, miksowanie, rozdrabnianie, tarcie, czy wyrabianie ciasta. Im bardziej zaawansowany model, tym więcej czynności wykonuje. Na przykład: tarcie na wiórki, cięcie w plastry lub kostkę, kruszenie lodu, krojenie ziemniaków na frytki, mielenie ziaren (także kawy). Wiele funkcji wykonywanych jest przy pomocy odpowiednich „przystawek”: blendera kielichowego, malaksera, maszynki do mielenia mięsa, wyciskarki do cytrusów, sokowirówki, końcówki do robienia makaronu, a nawet przystawki do lodów oraz sorbetów.
Jednakże zakres czynności jakie może wykonać robot, to nie wszystko. Co wyróżnia te najbardziej zaawansowane urządzenia? Może to być na przykład wbudowana waga, timer, możliwość podgrzewania, gotowania czy gotowania na parze, a nawet łączność wi-fi, umożliwiająca połączenie się ze specjalną aplikacją z przepisami. Inne przydatne rozwiązania, to na przykład specjalne funkcje ułatwiające unoszenie ramienia robota, czy czujniki sprawdzające typ wyrabianego ciasta i dopasowujące odpowiednią, stałą prędkość pracy.
Co do zasady, roboty wieloczynnościowe oraz planetarne, mają podobne funkcje, przy czym w tych drugich mamy do dyspozycji ruch planetarny, wyróżniający się tym, iż mieszadło obraca się nie tylko wokół własnej osi, ale także po ściankach misy. Może być ono także nachylone pod kątem, przez co mieszanie zachodzić będzie dodatkowo na całej objętości od samego dna naczynia, a ciasto nie będzie pozostawało na brzegach misy.