Silnik odgrywa w sprzęcie pralniczym bardzo dużą rolę. Jest nie tylko odpowiedzialny za prawidłową pracę sprzętu, ale również za energooszczędność urządzenia i przede wszystkich za jego głośność podczas pracy. Producenci pralek, idąc z duchem postępu technologicznego, wyposażają sprzęt w coraz to nowsze technologie, aby tym samym sprostać oczekiwaniom klientów. Wśród silników pralek, wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje: silniki klatkowe, komutatorowe i inwerterowe.
Ten rodzaj silnika, zwany też klasycznym, znajdziemy w większości sprzętu pralniczego, w tak zwanej przystępnej cenie. Energia mechaniczna jest w nich produkowania z wykorzystaniem specjalnych szczotek. Ich głośność może być uciążliwa. Co więcej, oferują stosunkowo niską prędkość wirowania, nie przekraczającą 800 obrotów na minutę. Nie oznacza to jednak, że pralka nie spełni naszych oczekiwań w zakresie wykonywanej pracy. Wykona ją doskonale, niemniej możemy odczuwać dyskomfort z powodu jej głośnej pracy.
Jednym z najważniejszych elementów pralki jest silnik elektryczny, który zamienia energię elektryczną na mechaniczną, obracając bębnem pralki. Pracuje on w trudnych warunkach, gdyż musi wielokrotnie nim obracać w przód lub w tył, z różną prędkością. W zależności od programu pralki, zmienia się prędkość obrotów, od najmniejszych w czasie prania, do największych przy odwirowywaniu. Pobór mocy przez silnik jest zmienny. Największy występuje w momencie rozruchu silnika i przy pokonywaniu bezwładności bębna wypełnionego praniem i wodą. Aby pralki były funkcjonalne i energooszczędne, konieczna jest optymalizacja zużycia energii, a także zwiększenie trwałości silnika. W tym celu, stosuje się sterownik nazywany inwerterem.
Działają na podobnej zasadzie, jak silnik inwerterowy w pralce i osiągają bardzo wysokie prędkości obrotowe, niemniej są głośniejsze od silników opisanych wyżej. Zwykle występują w urządzeniach profesjonalnych, wykorzystywanych do celów komercyjnych, a także w hotelach i pensjonatach. Tu najważniejszym czynnikiem jest wydajność, a cicha praca schodzi na dalszy plan. Pralki te zwykle usytuowane są w specjalnych pomieszczeniach pralniczych, z dala od pokoi hotelowych. Stąd parametr głośności ma mniejsze znaczenie, niż w pralkach domowych, instalowanych w łazience lub kuchni.