Zdaniem eksperta
Wędkarstwo jest ponadczasowym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Potrafi doskonale odstresować i pozwolić na chwilę ucieczki od świata, a dla niektórych pasja przeradza się w sport. Niezależnie od tego, którą z dróg wybierzecie, musicie najpierw wybrać swój pierwszy sprzęt do łowienia ryb. Jaka wędka dla początkującego będzie najlepsza? Wszystko zależy od tego, co i gdzie chcecie łowić.
Osób, które sięgają po wędkę i wybierają się nad ulubiony akwen, jest w naszym kraju coraz więcej. Z roku na rok dostępność sprzętu światowej klasy staje się coraz lepsza, dlatego nie dziwi, że chętnych do złowienia swojej pierwszej zdobyczy jest niemało. Zanim jednak zarzucicie przynętę, musicie poznać absolutne podstawy podstaw, którymi są rodzaje wędek. W zależności od tego, jaki rodzaj wędkarstwa was interesuje, sprzęt do tego służący można podzielić na kilka grup, które z kolei mają swoje własne podgrupy. Odpowiednie dobranie wędki jest kluczowe z punktu widzenia komfortu użytkownika, ale także od technicznej strony.
Niektórych ryb po prostu nie da złowić się przy użyciu konkretnych modeli. Nie ma też niestety wędki uniwersalnej, która będzie pasować do większości metod połowu, ale niektóre z nich charakteryzują się bardzo elastycznymi cechami, które można w łatwy sposób nagiąć do zmieniających się potrzeb. Węda dla początkującego powinna zatem być jedną z nich, ponieważ pozwoli użytkownikowi na szybkie rozeznanie się w tym, co go najbardziej interesuje.
Wędki możemy podzielić na następujące grupy:
• wędki gruntowe,
• wędki spławikowe,
• wędki muchowe,
• wędki podlodowe,
• wędki morskie.
Trzy pierwsze rodzaje wędek są zdecydowanie najpopularniejsze, głównie ze względu na warunki, jakie panują w naszym kraju. Wędka dla początkującego powinna być jednak zdecydowanie wędką spławikową, ze względu na w miarę prostą obsługę. Montaż poszczególnych elementów jest zupełnie innym tematem, ale trzeba tutaj zauważyć, że wędka spławikowa wymaga najmniej przygotowań przed przejściem do samego łowienia. Głównym jej atutem jest w zasadzie sam spławik, który w bardzo wyraźny sposób będzie komunikować branie.
Spoczywając bez ruchu na tafli wody, pozwoli początkującym wędkarzom na skupienie całej uwagi na sobie, co znacznie ułatwi połów. W przypadku np. wędek spinningowych obsługa nie jest już taka prosta i wymaga sporego wyczucia, zatem czas na ten typ wędek przyjdzie trochę później. Podobnie sprawa wygląda z wędkami gruntowymi, które uważane są za proste w obsłudze, ale wymagają dużego doświadczenia w samym wędkowaniu. Ostatnie trzy typy wędek z listy powyżej są stosowane raczej sporadycznie i w większości przez wyspecjalizowanych w ich obsłudze wędkarzy. Obsługa takiego sprzętu jest bardzo trudna i wymaga długiego czasu do jej opanowania, a dodatkowo na przeszkodzie stoją trudne warunki, w których się nimi operuje.
Wiecie już, że pierwszą wędką powinna być wędka spławikowa, ale to dopiero początek naszej podróży przez zagadnienia, która wędka dla początkującego jest najlepsza. Główną cechą takiego sprzętu, na którą należy zwrócić uwagę, jest waga. Nie ma co ukrywać, że wiele osób zniechęca się do połowów głównie przez długie trzymanie wędki w rękach. Dla niewprawionych adeptów będzie to przykre doświadczenie, dlatego najlepiej, aby na sam początek wybrać jak najlżejszy sprzęt. Należy zatem szukać wędek typu bat, które są nie tylko lekkie, ale także wyjątkowo proste w obsłudze. Kolejną zaletą jest fakt, że często nie posiadają kołowrotka i przelotek. Obsługa tego mechanizmu nie jest wbrew pozorom taka prosta i w większości opiera się na wyczuciu, które przyjdzie z czasem, po opanowaniu podstaw wędkowania.
Jeśli jednak chcecie od samego początku uczyć się wędkowania z kołowrotkiem, warto pamiętać o tym, aby wybrać model dopasowany do wędki typu bat i metody spławikowej. Takie mechanizmy najczęściej są proste w działaniu, co dodatkowo stanowi spore ułatwienie. Żyłka odpowiednia dla takiego zestawu powinna mieć grubość od 12 do 14 mm, co pozwoli na łowienie większości tzw. drobnicy. Sam spławik nie powinien przekraczać 2 gramów wagi, a przynęta powinna mieć maksymalnie 80 gramów. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na akcję wędki. Akcja to parametr opisujący uginanie się wędki podczas łowienia i holowania. Wędka dla początkującego powinna mieć szybszą akcję, czyli mówiąc prościej, nie powinna się zbytnio uginać. Wędki typu bat nie są zbyt długie i z reguły mają 5 metrów, co znacznie ułatwi ich transportowanie.
Wędka dla początkującego może być również matchowa, czyli w zasadzie bardziej rozbudowana wędka typu bat. Tego rodzaju sprzęt posiada kołowrotek i zamontowane przelotki, co umożliwia zarzucanie przynęty na o wiele większe odległości. Jak wszystko w wędkarstwie z perspektywy osoby początkującej, będzie to wymagać odrobiny wyczucia. Poleca się je dla osób, które próbowały już łowienia. Rozmiar wędek matchowych to od 8 do 10 metrów. W momencie, w którym uznacie, że zarówno wędka bat i matchowa zostały przez was opanowane, możecie sięgnąć po wędkę odległościową. Nadaje się ona do połowów na dużych akwenach, ponieważ umożliwia zarzucanie na imponujące odległości. Wymaga jednak innego rodzaju kołowrotka, którym jest urządzenie łożyskowe. Tak naprawdę dopiero w tym momencie przyjdzie pora na poznanie wędki spinningowej. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wymaga ona nieco wprawy, ale część osób decyduje się na skok na głęboką wodę i wybiera właśnie ten rodzaj na swoją pierwszą wędkę. Jest to jak najbardziej do opanowania, ale na pewno będzie wymagać więcej determinacji i nauki. Najważniejszą różnicą jest to, że ten rodzaj wędek nie posiada spławika i stosuje zupełnie inne rodzaje przynęt. Dlatego też wyczucie brania nie będzie takie proste, szczególnie na samym początku.
Wędki spinningowe wymagać będą od Was również opanowania holowania, jednak nauka tej techniki na wczesnym etapie będzie procentować w przyszłości i pozwoli na szybsze postępy i możliwość testowania nowych metod połowu. Dużym atutem wędki spinningowej jest możliwość jej używania zarówno z brzegu, jak i z łódki. Duży zasięg wyrzutu sprawia, że sama jej budowa jest sporym ułatwieniem, ponieważ długość nie przekracza 3 metrów.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
29.11
08:00 - 22:00
02.12
08:00 - 22:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756