Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka żyłka do kosy?

 2023-08-29 

Kosa spalinowa lub elektryczna wyposażona w jest w tarczę tnącą bądź głowicę z żyłką wykonaną z tworzywa sztucznego. Choć jest ona relatywnie trwała, to oczywiście wskutek eksploatacji zużywa się. W trakcie cięcia często bowiem zahacza też o twardsze elementy niż trawa, jak kamienie czy pnie drzew i gałęzie krzewów. Oczywiście, gdy się skończy, można ją wymienić, dlatego warto wiedzieć jaka żyłka do kosy jest odpowiednia. Wybór pozornie jest prosty, lecz w praktyce oferowane modele różnią się nie tylko długością, ale i materiałem oraz kształtem.

Jak wybrać żyłkę do kosy?

Na skuteczność cięcia żyłki wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest jej grubość. Jak nietrudno się domyślić, im jest ona cieńsza, tym lepiej będzie radziła sobie ze ścinaniem. Jednak w praktyce ważne są także inne czynniki, jak chociażby prędkość obrotowa głowicy. Wraz z nią rośnie bowiem energia kinetyczna, która pozwala na uzyskanie większej wydajności cięcia. Oprócz tego znaczenie ma również kształt żyłki, ponieważ im mniejsza jest powierzchnia styku, tym lepiej będzie radzić sobie sprzęt. Jak widać, zastanawiając się jaka żyłka do kosy spalinowej lub podkaszarki jest odpowiednia, powinieneś zwrócić uwagę na naprawdę wiele czynników.


Pierwszym z nich jest jednak średnica żyłki. W ofercie dostępne są modele bardzo cienkie, o grubości np. 1,3 mm. Przeznaczone są do maszyn o mniejszej wydajności, np. podkaszarek elektrycznych, które służą do cięcia przede wszystkim trawy i innych niewielkich roślin. Nieco grubsze żyłki, np. 2 lub 2,4 mm dobrze radzą sobie z usuwaniem gęstszej roślinności jak chwasty i niewielkie zarośla. Najgrubsze modele o średnicy 3 lub nawet 4 mm przeznaczone są do pracy z bardzo wydajnymi kosami spalinowymi i usuwają nawet wysoką trawę i rośliny o grubszych łodygach. Musisz więc zastanowić się, z jakim wyzwaniem mierzy się Twój sprzęt i będziesz wiedział, jaka żyłka do podkaszarki jest odpowiednia. Nie zapominaj, że grubsza żyłka wykonana z trwałego materiału zazwyczaj będzie bardziej odporna na rozrywanie niż ta cieńsza.


Średnica ma znaczenie z jeszcze jednego powodu. Powinna być dopasowana do głowicy kosy. Na szpulę nie możesz nawijać żyłki grubszej niż zalecana, ponieważ nie zmieści się ona w otworach głowicy i będą występowały trudności z jej wysuwaniem. Pamiętaj, że producent kosy optymalnie dobiera głowicę do mocy oraz przeznaczenia konkretnego modelu, dlatego też powinieneś stosować żyłkę o zalecanej przez niego średnicy.

Kształt żyłki

Kolejną ważną cechą żyłki jest jej kształt, który wpływa na skuteczność cięcia. Standardem jest przekrój okrągły, który jest najbardziej uniwersalny. Taka żyłka sprawdzi się w większości zastosowań i jest przede wszystkim dosyć odporna. Jednak, aby zmniejszyć powierzchnię styku i zwiększyć skuteczność cięcia, przekrój może mieć inny kształt oraz ostre krawędzie. Popularne są np. żyłki kwadratowe lub gwieździste, które pozwalają na bardziej agresywne koszenie. Dzięki temu skuteczniej usuwają zarośla oraz chwasty. Trzeba jednak dodać, że również szybciej się zużywają. Często stosowane są również żyłki o ząbkowanym przekroju. Dodatkowe ostre krawędzie pozwalają na wydajniejsze cięcie. W praktyce to, jaka żyłka do kosy będzie odpowiednia, zależy przede wszystkim od warunków pracy. Aby uporać się z zaroślami niezbędna będzie np. żyłka kwadratowa pomimo tego, że zużywa się szybciej niż okrągła. Ta druga będzie zaś lepsza, gdy kosa służy Ci przede wszystkim do przystrzygania obrzeży trawnika.

Materiał żyłki

Jest kilka czynników, które powodują zużycie żyłki, a cięcie jest tylko jednym z nich. Kolejnym jest wysoka temperatura, która powstaje podczas pracy z dużą prędkością obrotową. Żyłki są wykonane z nylonu – to tworzywo sztuczne, które, jeśli będzie słabej jakości, to pod wpływem zbyt wysokiej temperatury zacznie topnieć. Dlatego warto wybrać markową żyłkę o dużej wytrzymałości, która będzie mniej się strzępić i zrywać. Choć będzie droższa, to dzięki większej trwałości koszty eksploatacyjne będą niższe, ponieważ częsta wymiana nie będzie konieczna. Pamiętaj, że nylon z biegiem czasu może tracić swoje właściwości i stawać się bardziej kruchy. Dlatego kupuj tyle żyłki, ile potrzebujesz w danym sezonie. Przechowuj ją również w zaciemnionym miejscu i nie wystawiaj na bezpośrednie działanie promieni UV – np. słonecznych, ponieważ przez nie degradacja tworzywa może postępować szybciej. Warto dodać, że są też specjalne tzw. ciche żyłki, które podczas pracy emitują mniej hałasu.

Długość żyłki

Żyłka do kosy mechanicznej sprzedawana jest w szpulach o długości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Jak już wspomnieliśmy, nie rób zbędnych zakupów na zapas. Długą szpulę warto kupić ze względu na korzystniejszy przelicznik ceny do metra, jednak tylko wtedy, gdy masz pewność, że zostanie zużyta. Warto wziąć pod uwagę zakup kilku szpul o mniejszej długości, jeśli chcesz przetestować kilka rodzajów rożnych żyłek. Dzięki temu sprawdzisz np. jaki przekrój Ci odpowiada. W końcu praktyka to najlepszy sposób, by dowiedzieć się jaka żyłka do kosy będzie dla Ciebie najlepsza.

Kosy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756