Poradniki Eksperta

Myjka parowa – ranking [TOP10]

 2023-03-29 

Warto skorzystać z siły pary, zwłaszcza podczas sprzątania. Idealnie nadaje się do tego myjka parowa. Ranking na pewno doradzi w wyborze odpowiedniego urządzenia. Pamiętać należy, że myjki pracujące z parą, potrafią myć nie tylko podłogi. Coraz więcej osób kładzie płytki nie tylko w łazience czy WC, ale też w przedpokoju, a niektórzy również w salonie. Taką posadzkę łatwo posprzątać, nawet gdy w domu są zwierzęta, wnoszące piach na łapkach. Także alergicy wolą takie podłogi, gdyż w odróżnieniu od dywanów czy wykładzin dywanowych, łatwiej usunąć z nich kurz oraz pleśnie, czy zarodniki grzybów. I w tym momencie warto postawić sobie pytanie, czym różnią się urządzenia do podłóg na parę, od zwykłych odkurzaczy. Kolejna kwestia dotyczy modeli pracujących z parą, bo wpływa to zarówno na ich cenę, jak też na zakres pracy tych urządzeń. Jeżeli zatem chcesz sprzątanie związać z modelami pracującymi na parę, musisz dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz – samego mycia podłogi, czy może także innych miejsc, np. okien, fug albo piekarników. A może chcesz móc wykorzystać urządzenie do wszystkich tych prac? Jaka będzie najlepsza myjka parowa? Ranking podpowie, co potrafią i do czego są przeznaczone te urządzenia.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Para także dezynfekuje

Urządzenia parowe nie tylko myją różne powierzchnie, ale także je dezynfekują. Niestety, nawet w najlepiej utrzymanym wnętrzu, są drobnoustroje (niewidoczne dla nas nawet w okularach), które giną w dosyć wysokiej temperaturze, a taką właśnie wytwarzają myjki parowe. To właśnie dzięki takiej temperaturze, można pozbyć się ponad 90 procent bakterii i mikroorganizmów. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza dla maluchów bawiących się nierzadko na podłodze, jak też dla niektórych rodzajów alergii.

Jak działają myjki parowe?

Do tej grupy można zaliczyć zarówno czyścili parowe, jak też mopy parowe, bo wszystkie te urządzenia w czasie pracy wytwarzają gorącą parę. Sprzęty te dezynfekują oraz czyszczą nawet z zaschniętego brudu nie tylko podłogi, ale też inne powierzchnie. Para wodna uwalniana jest przy ujściu węża, w pistoletach dyszach lub nasadkach. W trakcie pracy, myjka albo inne urządzenie tego typu, pobiera wodę ze zbiornika i podgrzewa ją, dzięki czemu powstaje para. Dzieje się tak dopóki w zbiorniku jest woda. Gdy jej zabraknie, myjka daje nam sygnał, że woda się skończyła i albo kończymy pracę, albo model odłączamy z zasilania, studzimy i ponownie napełniamy wodą. Podgrzanie wody do uzyskania pary, trwa zaledwie kilkanaście sekund. Same myjki parowe przypominają budową tradycyjny odkurzacz. Wyposażone są one w pojemnik na wodę oraz w generator pary. Przeznaczone są do czyszczenia różnych powierzchni wodoodpornych, również podłóg. Trzeba jednak wiedzieć, że czyszczą one parą, emitując ją pod ciśnieniem. Nie wciągają jednak brudnej wody – takiego pojemnika nie mają. Jednakże ich możliwości są naprawdę duże. Warto na to zwrócić uwagę, gdy zastanawiamy się jaka będzie najlepsza myjka parowa. Ranking proponuje kilka modeli z rożnymi sposobami działania i zastosowania.

Chemia, czy para wodna?

Niektórzy alergicy nie tolerują wręcz produktów związanych z chemią, dlatego też dla nich sprzątanie bez udziału takich preparatów jest wybawieniem. Także odkurzanie, które jednak mimo wielu zastosowanych filtrów wzburza drobinki kurzu w dywanach, jest nie do zniesienia. Takie osoby powinny mieć nie tylko kafelki w domu tam gdzie się da, ale także używać myjek parowych, gdyż korzystają one wyłącznie z wody i energii elektrycznej. Oszczędni mogą sobie przeliczyć, co się bardziej opłaca – pewne zużycie energii elektrycznej (moc urządzeń od 1 100 wat) i wody z kramu, czy też regularne kupowanie środków chemicznych, plus zużycie energii elektrycznej przy odkurzaniu.

Warto zwrócić uwagę na detale

Ponieważ myjki parowe w większości przypominają odkurzacze, warto zobaczyć, jakie mają koła. Duże i wykonane z gumy, na pewno ułatwią pracę. Całkiem ważny jest również schowek na akcesoria, jeśli urządzenie je ma. To istotne, aby mieć wszystko w zasięgu ręki i nie musieć szukać końcówek przed przystąpieniem do pracy.

Co to są czyściki parowe

Czyściki parowe są raczej niewielkich rozmiarów (mieszczą się w dłoni), są lekkie i można nimi odświeżyć np. fugi w płytkach, piekarniki, parapety okienne, lustra, płytki ceramiczne, płyty kuchenne, a nawet umyć okna. Wszystko zależy od tego, w jakie końcówki zostały wyposażone. Oczywiście one także pracują na parę, ale mają jednak zdecydowanie mniejsze gabaryty i pojemnik o mniejszej pojemności, a ich ciśnienie wynosi ok. 3 barów. Nie znaczy to, że nie może być on używany jako parownica do podłóg. Ranking bez czyścika, będzie bowiem niepełny.

Na co zwrócić uwagę kupując myjkę

Jest kilka istotnych parametrów, które warto wziąć pod uwagę, kupując taką myjkę, a wszystko zależy od tego, co zamierzacie czyścić. Są to, więc:

  • ciśnienie – waha się ono średnio od 2,6 do około 5 barów – przy czym czyścikom wystarcza ok. 3 barów;
  • pojemność zbiornika – leje się do niego wodę, która w urządzeniu zamienia się w parę i może się wahać od 0,49 do blisko 4 l, a wiąże się to dodatkowo z czasem pracy;
  • moc urządzenia – to znaczy ile może maksymalnie pobierać energii elektrycznej podczas pracy; najczęściej jest to od 1 100 do 2 300 W (w myjkach wieloczynnościowych);
  • wydajność urządzenia – jaką powierzchnię można nim oczyścić przy konkretnej pojemności zbiornika z wodą, ciśnieniu (wyrzucie pary) oraz mocy, a może ona sięgać od 20 do blisko 270 metrów kwadratowych;
  • długość przewodu zasilającego (sznura) – wynosi ona od ok. 3 do 7,5 m;
  • wyposażenie – od niego zależy, do czego dany rodzaj parownicy służy.

Różne końcówki – różne możliwości

Zależnie od modelu parownicy czy też czyścika oraz od producenta, urządzenie może być wyposażone dodatkowo w końcówki do różnych powierzchni, w tym m.in. do paneli, dywanów, czy glazury, a także ściereczki, nakładki, a może być to nawet żelazko. W zestawie może też znaleźć się ściągaczka do wody, dysze i szczotki (można nimi odświeżać meble oraz niektóre ubrania). Niektóre firmy nazywają nakładki do czyszczenia podłóg padami, które przytwierdza się za pomocą rzepów, a najczęściej zrobione są one z mikrofibry.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756