Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nawadnianie ogrodu- jak je wykonać poprawnie?

 2023-05-01 

Nawadnianie ogrodu to obowiązek każdego właściciela ogrodu, który marzy o pięknej roślinności. Marzenia jednak nie zawsze muszą iść w parze z siłami lub chęciami, dlatego warto wiedzieć, że nawadnianie ogrodu może przebiegać na wiele sposobów. W zależności od powierzchni i rodzaju występujących w nim roślin, każdy wybiera odpowiedni dla siebie, jednak warto zastanowić się nad systemem nawadniania ogrodu. Sprawdź, dlaczego warto!

Jak zrobić nawadnianie ogrodu poprawnie?

Jednym z najbardziej znanym sposobów na nawadnianie ogrodu jest podlewanie konewką. Nikogo jednak nie trzeba przekonywać, że po pierwsze to zajęcie dość czasochłonne, a po drugie wymagające sporych nakładów pracy. Należy także pamiętać, że nie każda roślina lubi gdy polewa się ją po liściach (jak na przykład pomidory) czy zrasza pąki, inne zaś wymagają obfitego podlewania - tak by woda zdążyła dotrzeć do korzeni, a nie wyschła przy powierzchni. Podlewanie konewką najbardziej sprawdza się jako nawadnianie ogrodu o bardzo małych rozmiarach lub do podlewania roślin domowych. Mniej czasochłonnym i wymagającym o wiele mniej wysiłku fizycznego sposobem jest lanca zraszająca połączona z wężem ogrodowym.

System nawadniania ogrodu - od czego zacząć?

Najczęściej wykorzystując lancę, można dostosować siłę strumienia wody - tak by nie uszkodzić co delikatniejszych okazów oraz dostosować nawadnianie ogrodu do warunków klimatycznych. Dlaczego to takie istotne? Bo w gorące dni zimny strumień wody może okazać się zabójczy dla roślin - nagła różnica temperatur prowadzi do reakcji podobnej do szoku termicznego, w wyniku którego rośliny mogą zachorować lub po prostu się niszczyć. Dlatego też eksperci zalecają nawadnianie ogrodu wieczorem lub rano, gdy jest chłodniej niż w południe i chłodna woda z lancy lub pistoletu zraszającego nie wyrządzi roślinom takich szkód. Jednak i ten sposób nawadniania ogrodu wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i dostosowaniu do pory dnia, na co w tym zabieganym świecie nie każdy ma czas. Co wówczas? Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest automatyczne nawadnianie - system nawadniania ogrodu, który nie tylko podleje roślinki, lecz także na przykład zapewni nawadnianie ogrodu. Żeby jednak nawadnianie ogrodu w ten sposób przyniosło zadowalające rezultaty, trzeba odpowiednio przygotować się do założenia systemu. Jak to zrobić?


Po pierwsze należy dokładnie zaplanować rozkład podlewania. W tym celu warto rozrysować sobie plan ogrodu i miejsca, do których ma dotrzeć system nawadniający. Może być to utrudnione, gdyż wiele osób posiada kwadratowe/prostokątne ogrody, natomiast w większości obszar działania systemów zraszających ma kształt koła. Dlatego też, wyznaczając miejsca, gdzie zraszacze powinny zostać umiejscowione, warto znać zasięg ich działania (na ogół promień nawadniania zraszaczy rotacyjnych wynosi 10 m, a statycznych 5 m), by następnie w odpowiedniej skali przenieść tę wiedzę na plan - najlepiej za pomocą cyrkla. Warto zaplanować system tak, by zraszane obszary na siebie nachodziły. Nie warto też unikać za wszelką cenę niewielkich, ,,pustych” powierzchni. To, że woda nie będzie docierała do tych miejsc bezpośrednio, nie znaczy, że nawadnianie ogrodu będzie nieskuteczne. Niezaznaczone powierzchnie zostaną nawodnione dzięki migracji wody w glebie. Jeśli inwestycja zakłada użycie zarówno zraszaczy rotacyjnych, jak i statycznych, to w pierwszej kolejności należy nanieść na plan zraszacze rotacyjne. Większy system nawadniający można podzielić na sekcje składające się z 3-5 zraszaczy, co odciąży pompę i pozwoli na zaplanowanie nawadniania ogrodu na różne pory dnia. 

Dla kogo jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie ogrodu należy zaplanować tak, by wszystkie rośliny zostały podlane według zapotrzebowania i najlepiej w najkorzystniejszy dla nich sposób. Warto wiedzieć, że na przykład klomby i krzewy lepiej nawadniać za pomocą tak zwanego nawadniania kropelkowego. Co to takiego? To system nawadniający, który dostarcza roślinom wodę w sposób ciągły, powolny i równomierny. Transport wody odbywa się za pomocą taśmy lub linii kroplującej, których końcu umieszczone są kroplowniki lub mikrozraszacze. W ogrodach warzywnych i owocowych kropelkowe nawadnianie zaleca się w przypadku uprawy ziemniaków, pomidorów, ogórków, szparagów, truskawek czy borówek. Nawadnianie kropelkowe jest też korzystne dla posiadaczy drzewek ozdobnych, żywopłotów i skalniaków.

Nawadnianie ogrodu systemem kropelkowym ma wiele zalet, w tym:

  • odpowiednie dozowanie wody precyzyjnie skorelowane z konkretnymi roślinami nie tylko pozytywnie działa na rośliny, lecz także pozwala na oszczędność wody (redukcja zużycia wody może wynieść ponad 65% w porównaniu do tradycyjnej metody podlewania);
  • nawadnianie kropelkowe zastosowane w ogrodach warzywnych pozwala na osiągnięcie plonów lepszej jakości;
  • tak jak w przypadku tradycyjnego systemu nawadniania, system nawadniania kropelkowego uniezależnia dostarczanie wilgoci od anomalii pogodowych (brak opadów), rzeźby terenu (problem nawadniania pagórkowatego i pofałdowanego terenu), różnej temperatury wody;
  • kropelkowe nawadnianie ogrodu umieszczone płytko pod powierzchnią ziemi pozwala ponadto na dodanie do wody dobroczynnych minerałów.

Czy nawadnianie ogrodu się opłaca?

Automatyczne nawadnianie ogrodu wymaga inwestycji w niezbędny sprzęt oraz - co oczywiste - w wykorzystaną wodę. Czy to się opłaci w odniesieniu do innych metod nawadniania? Zależy to przede wszystkim od źródła wody. Nawadnianie wymaga dostarczenia dużej ilości wody, dlatego jeśli ma być czerpana z wodociągu, będzie generować wysokie koszty. System nawadniania ogrodu jest korzystniejszy przy posiadaniu własnego ujęcia wody w postaci studni kopanej bądź wierconej o wydajności dorównującej zapotrzebowania na podlewanie, czyli około 20 litrów na metr kwadratowy ogrodu.

Co będzie potrzebne do nawadniania ogrodowego?

  1. Pompa nawadniająca - w mniejszych ogrodach wystarczy domowa instalacja wodociągowa, ale nawadnianie ogrodu o większej powierzchni wymusza konieczność skorzystania z pompy, która zagwarantuje odpowiednie ciśnienie i wydajność.
  2. Rury nawadniające - będą łączyć ze sobą wszystkie elementy systemu nawadniającego. 
  3. Puszki przyłączeniowe - są przydatne, by do systemy podłączyć na przykład myjkę samochodową, węża ogrodowego czy urządzenia działające na zasadzie opryskiwacza ogrodowego.
  4. Zraszacze - bez nich nawadnianie ogrodu nie ma w zasadzie sensu - chyba, że system ma służyć jedynie do nawadniania kropelkowego. W systemie można wykorzystać zraszacze rotacyjne, statyczne lub wykorzystać obydwa rodzaje. 
  5. Sterownik nawadniania- zapewnia elastyczną kontrolę nad różnymi  strefami nawadniania. Nawadnianie ogrodu dzięki sterownikowi może być ustawione na różne pory dnia, tak by zapewnić optymalne nawodnienie poszczególnym strefom roślin o różnych wymogach w tym zakresie. 
  6. Wyłącznik czasowy - to tańsze rozwiązanie, które posiada możliwość zaprogramowania pewnej liczby częstotliwości nawadniania w zakresie do 360 minut. W przeciwieństwie do sterownika nie łączy się z aplikacją, dlatego wszelkich zmian należy dokonywać ręcznie.

Nawadnianie ogrodu samo w sobie może sprawiać przyjemność i stanowić formę relaksu. Jeśli jednak nie ma na nie czasu lub sił, warto zastanowić się nad automatycznym systemem nawadniania, który nas wyręczy, a dodatkowo często lepiej rozprowadzi wilgoć, co można zauważyć po obfitej, pięknej i zdrowej roślinności. Ponieważ system nawadniania ogrodu może składać się z wielu elementów, warto zapytać obsługę sklepu Media Expert o ich sposób na nawadnianie ogrodu. Pracownicy z pewnością pomogą w wyborze najlepszych urządzeń.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756