Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Jak najlepiej osuszyć powietrze w Twoim domu?

Dla jak największego komfortu, poziom wilgoci w mieszkaniu powinien wynosić od 45-55%, zwiększenie poziomu wilgoci może powodować nie tylko dyskomfort, ale także rozwój pleśni i grzybów, będących źródłami niebezpiecznych chorób dróg oddechowych. Mogą także być przyczyną alergii i chorób reumatycznych. Na to, że w domu może być problem z wilgotnością świadczyć mogą  ciemne plamy na ścianach i w ramach okien, zaparowane szyby, nieprzyjemny zapach wilgoci, a także nieprzyjemny zapach wyjętej z szafy odzieży czy szybciej psujące się produkty spożywcze.W takim wypadku naturalnym wydaje się rozpoczęcie procesu osuszania, jednak nie każdy wie jak zrobić to dobrze. 


Osuszanie powietrza nie jest procesem trudnym pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie urządzenie dostosowane do potrzeb danej powierzchni. Jednym z rozwiązań, sprawdzających się przy niewielkich odchyleniach poziomu wilgoci, jest ogrzewanie i wentylacja. Samo ogrzewanie nie jest procesem osuszania powietrza. Ciepłe powietrze może wprawdzie zgromadzić więcej wody niż zimne. Aby doszło do osuszenia powietrza niezbędna jest dodatkowo wentylacja i spełnienie pewnych warunków. Osuszanie powietrza metodą ogrzewania i wentylacji jest sposobem, który opiera się na dostosowaniu odpowiednio wysokiej temperatury powietrza w pomieszczeniu i jego intensywnym wentylowaniu. Efektywność tej metody osuszania powietrza jest uzależniona od warunków zewnętrznych, które niekiedy mogą uniemożliwiać jej zastosowanie. Najlepsze efekty można uzyskać zimą, gdy temperatura wewnątrz jest wyższa niż na zewnątrz. Latem sposób ten jest nieskuteczny. Zbyt wysoka temperatura może powodować także dyskomfort mieszkańców domu, dlatego ta metoda najlepiej sprawdza się w niezamieszkanych miejscach. Ważne jest także, by dobrać odpowiedni wentylator, gdyż brak właściwej wymiany powietrza podczas osuszania wilgotnych ścian może powodować, że para pochłaniana jest przez bardziej suche partie ścian oraz sufit. Należy również podkreślić, że jest to rozwiązanie wiążące się z wysokimi kosztami.

Innym - skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza, wykorzystującego metodę kondensacyjną, polegającą na odbieraniu wilgoci z powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy co powoduje wykraplanie wilgoci (kondensację). Osuszacze powietrza składają się z wentylatora, sprężarki, wymienników ciepła (skraplacz i parownik) oraz elementu rozprężnego. W wentylatorze dochodzi do wymuszonego przepływu wilgotnego powietrza przez wymienniki ciepła. Ponieważ temperatura parownika jest niższa niż temperatura punktu rosy dochodzi do kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu, na ściankach osuszacza. W zależności od rodzaju urządzenia skroplona woda jest gromadzona w zbiorniku urządzenia, odprowadzana do kanalizacji bądź na zewnątrz. Następnie powietrze zostaje ochłodzone i osuszone, by ponownie ogrzał je skraplacz. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowy spadek wartości wilgotności względnej. Ze skraplacza suche powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia, z którego zostało zassane. Inną metodą osuszania powietrza jest wykorzystanie osuszania adsorpcyjnego, które niekiedy bazuje na wykorzystaniu sprawdzonego granulatu. Uzyskanie wyczuwalnego, trwałego osuszania powietrza wymaga jednak zastosowania elektrycznych urządzeń z regeneracją ciepłego powietrza. Urządzenia takie określane są jako adsorpcyjne osuszacze powietrza. Na rynku znaleźć można wiele osuszaczy, których parametry znajdą zastosowanie na różnych powierzchniach. 


Osuszacz powietrza

Jak osuszyć powietrze?


Zanim zdecydujemy się na osuszanie powietrza warto znaleźć źródło wilgoci w mieszkaniu. Najwięcej wilgoci znajduje się w budynkach bez właściwej izolacji cieplnej lub w nowo wybudowanych obiektach, w których ściany zawierają jeszcze pokłady wody po zakończonych niedawno pracach remontowych. Zdarza się również, że przyczyną zbyt dużej wilgotności jest słaba wentylacja mieszkania. Plastikowe okna charakteryzują się dużą szczelnością, dzięki czemu nie wpuszczają do mieszkania zimna, ale sprawiają także, że do wewnątrz trafia niewiele świeżego powietrza, a niedostateczny system wentylacyjny nie nadąża z wymianą powietrza. W takich sytuacjach warto zainwestować w osuszacz powietrza, który wspomoże wentylację, dzięki czemu nawet wadliwy lub mało wydajny system może wystarczająco dobrze odegrać swoją rolę. Do osuszania powietrza wystarczy w zasadzie jedno skuteczne urządzenie, spośród naszej listy pomocniczej.


 1. Osuszacz MEACO 25L Low - to energooszczędne urządzenie umożliwiające osuszanie powietrza szybko i tanio. Dzięki innowacyjnej technologii silnika prądu stałego, dużej szybkości ekstrakcji, wysokiego przepływu powietrza i energooszczędnej sprężarce osuszacz jest wydajny i umożliwia nie tylko szybkie osuszenie pokoju, ale także znajdującego się w nim prania - MEACO 25L LOW może być więc również alternatywą bębnowej suszarki ubrań. Osuszanie powietrza z urządzeniem MEACO to energooszczędna opcja, ponieważ osuszacz zużywa na start jedynie 270 watów i samoczynnie wybiera docelową wilgotność względną od 30 do 80%. Co bardzo istotne przy tego typu urządzeniach - 25 Low wyposażony jest w zabezpieczenie przed dziećmi oraz jonizator, aby pomóc oczyścić powietrze a także auto-restart uruchamiający osuszacz po odcięciu zasilania. Podczas osuszania powietrza urządzenie nie rzuca się w oczy, jest bowiem stosunkowo niewielkie i nowocześnie zaprojektowane. 

 2. Osuszacz ECOAIR DD3 Classic - to urządzenie z 3,5 litrowym zbiornikiem na wodę, umożliwiające osuszanie powietrza na powierzchni 120 metrów kwadratowych. Jest to osuszacz adsorpcyjny o wydajności sięgającej 10 litrów dziennie, doskonały do domów, domków kempingowych, łodzi, jachtów, pracowni i innych miejsc narażonych na nadmierną wilgoć. Osuszanie powietrza może odbywać się w trzech trybach: automatycznym, ekonomicznym i intensywnym, co pozwala na dostosowanie szybkości pracy do aktualnych potrzeb. Urządzenie zostało także wyposażone w funkcję regulacji kierunku podmuchu suchego powietrza w kierunku poziomym lub pionowym, dzięki czemu użytkownik sam decyduje, w którym kierunku działa nadmuch.

 3. Osuszacz STADLER FORM Albert - to osuszacz z funkcją odszraniania, która uruchamia się automatycznie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 16 stopni Celsjusza. Osuszanie powietrza może odbywać się za pomocą trzech poziomów mocy. Ponadto Stadler doskonale sprawdzi się w sypialni, gdyż posiada dwa tryby pracy: Swing bądź Nocny. Tryb Nocny umożliwia zmniejszenie natężenia światła wyświetlacza i kontrolek oraz zredukować ilość obrotów, pozwalając na spokojny, niezakłócony sen. Producent wyposażył ten osuszacz powietrza w 24-godzinny timer, przy pomocy którego użytkownik może zaprogramować czas włączenia i wyłączenia urządzenia, z dokładnością do 1 minuty. Umieszczony w górnej części osuszacza panel sterowania, umożliwia intuicyjną obsługę urządzenia, a dyfuzor zapewnia równomierne rozprowadzenie powietrza. Urządzenie posiada zbiornik o pojemności 4,6 litra. 

 4. Osuszacz MEACO DD 8L Zambezi - to trzylitrowe, kompaktowe urządzenie umożliwiające szybkie osuszanie powietrza poprzez wykorzystanie zjawiska adsorpcji. Jego niewielkie gabaryty i cichy, inteligentny systemem sterowania doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, domach, piwnicach, garażach, jachtach i wszędzie tam, gdzie użytkownik chciałby obniżyć poziom wilgoci. Osuszacz wyposażony został w higrostat kontrolujący poziom wilgotności powietrza i timer określający czas pracy urządzenia. Osuszacz powietrza MEACO cechuje się niezwykle cichą pracą, która pozostaje praktycznie niezauważalna dla otoczenia. Technologia absorpcyjna doskonale eliminuje zarodniki pleśni. Posiada też filtr antybakteryjny oraz funkcję jonizacji powietrza, co pomaga maksymalnie ograniczyć lub zlikwidować kolonie bakterii, wirusów, alergenów, a także pozbyć się negatywnych jonów elektrostatycznych wytwarzanych przez urządzenia domowe. Poza 3-litrowym zbiornikiem na wodę urządzenie zostało wyposażone w specjalny wąż odwadniający, który umożliwia ciągłą pracę urządzenia bez konieczności przerw na opróżnianie zbiornika. 

 5. Osuszacz OLIMPIA SPLENDID Aquaria Slim 12 - to niewielki, nowoczesny osuszacz powietrza, który może być stosowany wszędzie tam, gdzie niezbędne jest obniżenie poziomu wilgoci. Dzięki niewielkim gabarytom i estetycznemu wyglądowi wkomponuje się w każde wnętrze i zapewni cichą, wydajną pracę. Poza 1,5 litrowym zbiornikiem na wodę wyposażony został również w rurkę umożliwiającą stały odpływ wody podczas osuszania powietrza. Dużą zaletą urządzenia Olimpia Splendid jest fakt, że poza realizacja głównego zadania jakim jest osuszanie powietrza, oczyszcza ono również powietrze -  ma wbudowany filtr przeciwpyłkowy, filtr z aktywnego węgla, filtr HEPA oraz filtr fotokatalityczny.

 6. Osuszacz HAUS & LUFT HL-OS-20 - firma HAUS & LUFT wypuściła na rynek dwa urządzenia, które znalazły się w naszym zestawieniu. Pierwsze z nich HL-OS-20 świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Urządzenie daje możliwość osuszania powietrza w zakresie 35-80 % RH. Co więcej, jest skutecznym sposobem walki z bakteriami i roztoczami, a lampa UV pozwala na oddychanie powietrzem bez zbędnych pleśni, grzybów czy nieprzyjemnych zapachów. Osuszacz wyposażony został w dwie niezwykle przydatne funkcje:

 • DEFROST - ostrzegającą przed drastycznym spadkiem temperatury i uruchamiającą rozmrażanie parownika w celu usprawnienia procesu osuszania;

 • WSKAŹNIK ZAPEŁNIENIA ZBIORNIKA NA WODĘ - dzięki któremu wiadomo, kiedy 4-litrowy zbiornik jest zapełniony oraz czy został włożony w odpowiedni sposób.

Ponadto to urządzenie do osuszania powietrza cechuje się eleganckim wyglądem, co pozwala wkomponować je w niemal każde wnętrze. 

 1. Osuszacz HAUS & LUFT HL-OS-10 - to nasza druga propozycja od HAUS & LUFT. Urządzenie, podobnie jak wcześniej opisywany model, posiada funkcje Defrost oraz wskaźnik zapełnienia zbiornika na wodę. Jest jednak mniejsze, a przez to bardziej kompaktowe. Z powodzeniem nadaje się do osuszania powietrza na nieco mniejszych powierzchniach i zostało wyposażone w 2,5 litrowy zbiornik na wodę. Podobnie jak poprzedni model  HL-OS-10 niszczy bakterie i roztocza, dzięki czemu doskonale sprawdzi się dla alergików. 

 2. Osuszacz powietrza DEDRA DA-R010 - to kolejna kompaktowa propozycja urządzenia do osuszania powietrza. Posiada ono niewielkie wymiary i zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra. Dzięki nowoczesnemu designowi i niewielkim rozmiarom sprawdzi się w każdym mieszkaniu, a okresie jesienno-zimowym z powodzeniem ułatwi suszenie prania. Urządzenie wyposażone zostało w timer, dzięki któremu automatycznie wyłącza się po określonym czasie. 

 3. Osuszacz CAMRY CR 7903 - z wyglądu niezwykle elegancki i nieco designerski osuszacz powietrza marki Camry. Jego niesamowity wygląd sprawia, że w zasadzie nie wygląda jak przydatne urządzenie, a raczej ozdoba wnętrza. Posiada 1,5 litrowy zbiornik na wodę i doskonale sprawdza się w pomieszczeniach do 30 metrów kwadratowych. Urządzenie może nieprzerwanie osuszać powietrze nawet przez dwie doby zużywając przy tym stosunkowo niewiele energii. To dobre rozwiązanie dla oszczędnych właścicieli niewielkich powierzchni, ceniących sobie estetyczny wygląd pomieszczeń. 

 4. Osuszacz OPTIMUM OT-7150 - bardzo małe urządzenie do osuszania powietrza, które doskonale sprawdzi się w pralniach, suszarniach, piwnicach (o powierzchni do 15 metrów kwadratowych). Niewielkie rozmiary sprawiają, że może zostać umieszczony w garderobach, szafach czy szafkach kuchennych. Osuszacz posiada zbiornik o pojemności 0,7 litra i  detektor poziomu wody - gdy zbiornik na wodę zapełni się, urządzenie automatycznie się wyłączy, a lampka kontrolna zmieni kolor z zielonego na żółty. 


Jak nietrudno zauważyć, wiele z wymienionych osuszaczy posiada filtry i funkcje, które wspomagają oczyszczanie powietrza. Do modeli, które nie zostały wyposażone w podobne parametry warto dokupić oczyszczacz powietrza, który w parze z osuszaczem sprawi, że powietrze w pomieszczeniu osiągnie nie tylko odpowiednią wilgotność, ale będzie również wolne od pyłów, bakterii, zarodników pleśni, cząsteczek brudu, wirusów, alergenów, roztoczy oraz kurzu.  Na uwagę w tej kwestii zasługują bez wątpienia oczyszczacze powietrza Philips. Szeroki wybór produktów tej marki sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla własnych potrzeb. Na przykład Oczyszczacz PHILIPS AC4550/50 posiada trzy tryby automatyczne: Antyalergenowy, Gazów, Ogólny, które umożliwiają usunięcie do 99,97% cząsteczek PM2.5, alergenów, gazów, bakterii i wirusów. W bardziej ekonomicznej wersji polecić możemy Oczyszczacz PHILIPS AC1215/10 usuwający do  99,97% zanieczyszczeń i posiadający tryb monitorowania czystości powietrza nocą. 


Osuszanie klimatyzatorem


Osuszanie powietrza jest więc możliwie na kilka różnych sposobów. Często osoby, które posiadają klimatyzator przenośny czy klimatyzację nie zauważają problemów z nadmierną wilgocią w swoim otoczeniu. Wiążę się to z faktem, że klimatyzatory również są jednym ze sposobów osuszania powietrza. Dlaczego? Zdecydowana większość dostępnych na rynku klimatyzatorów jest wyposażona w pompę ciepła co sprawia, że mogą one pracować w opcji chłodzenia lub grzania. Klimatyzatory działają na zasadzie przemiany powietrza, która w zależności od osiągniętej temperatury końcowej jest zwana chłodzeniem lub grzaniem. Większość osób wykorzystuje klimatyzatory do chłodzenia zapominając, że równie dobrze ogrzewają one powietrze. Podczas chłodzenia pomieszczenia może dojść do osuszania powietrza klimatyzatorem. W jaki sposób? Proces chłodzenia powietrza następuje poprzez kontakt przepływającego powietrza z zimną powierzchnią parownika. Ochładzanie powietrza do wymaganej temperatury może odbywać się bez wykroplenia wilgoci i z wykropleniem wilgoci. Związane jest to z zależnością pomiędzy temperaturą chłodnicy a temperaturą punktu rosy. Jeśli temperatura powierzchni parownika jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza przed parownikiem, na skutek kontaktu powietrza wilgotnego z powierzchnią wymiennika zachodzi proces chłodzenia z wykropleniem wilgoci (osuszanie powietrza). Dlatego też klimatyzator może stanowić nie tylko urządzenie chłodzące (lub grzejące), ale także sprawdzony osuszacz powietrza. Jeśli celem zakupu klimatyzacji jest chęć osuszania powietrza, warto zainwestować w klimatyzator przenośny, który można ustawić w każdym pożądanym pomieszczeniu. Na przykład klimatyzer AEG LK 5689 posiada funkcję: chłodzenia i oczyszczania powietrza. Ponadto, jeśli użytkownik uzna, że powietrze w klimatyzowanym pomieszczeniu jest zbyt suche, klimatyzator posiada również opcję nawilżania powietrza. Pilot zdalnego sterowania z zasięgiem ok 10 m, 3 ustawienia dmuchawy, 2 zaprogramowane funkcje wentylacji i timer do 8 godz. 


Ponadto dwa filtry powietrza nadają się do mycia i eliminują wirowanie pyłu. Filtrują również zanieczyszczenia mechaniczne. 


Osuszanie powietrza jest procesem niezwykle istotnym w pomieszczeniach, w których stwierdzono zbyt dużą wilgotność grożącą nie tylko zniszczeniem mebli czy urządzeń, ale przede wszystkim szkodzącą zdrowiu. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od funduszy, powierzchni pomieszczenia oraz możliwości użytkowników urządzeń do osuszania. Na rynku dostępna jest szeroka oferta produktów do osuszania powietrza, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną