Poradniki Eksperta

Ranking kosiarek akumulatorowych [TOP10]

 2023-03-29 

Przygotowanie drewna opałowego czy porządki w ogrodzie to podstawowe zastosowania, w jakich sprawdzi się piła spalinowa. W praktyce spektrum użycia sprzętu jest znacznie szersze. Bardzo duża oferta producentów sprawia, że możesz zastanawiać się, ile wydać na sprzęt. Nasz ranking wyjaśni Ci, jaka piła spalinowa do 500 zł będzie dobrym wyborem. W tym budżecie możesz zdecydować się na porządną maszynę, która regularnie serwisowana posłuży Ci nawet kilka lat.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Zalety kosiarek akumulatorowych

Z pewnością zanim podjąłeś decyzję, że chcesz kupić kosiarkę akumulatorową, wcześniej zastanawiałeś się nad innymi modelami, na przykład zasilanymi sieciowo lub z silnikiem spalinowym. Warto więc przypomnieć, jakie zalety oferują maszyny akumulatorowe. Przede wszystkim, podobnie jak kosiarki spalinowe, zapewniają Ci możliwość nieograniczonej pracy. Nie musisz martwić się długością przewodu i dostępem do zasilania. Wystarczy podłączyć naładowane baterie i można przystąpić do koszenia. w przypadku rozładowania baterii możesz je wymienić, ewentualnie, jeśli nie posiadasz dodatkowych akumulatorów to przydatna będzie szybka ładowarka.


Oprócz tego ważnymi zaletami są ekologia i komfort obsługi. Kosiarki akumulatorowe nie emitują spalin podczas pracy oraz są znacznie cichsze niż spalinowe. Mniejszy poziom wibracji oraz hałasu sprawia, że korzystanie ze sprzętu nie jest tak męczące. Nie musisz przeprowadzać czynności serwisowych silnika – jest on praktycznie bezobsługowy. Przygotowanie kosiarki do zimowania sprowadza się w zasadzie tylko do wyczyszczenia jej obudowy i zadbania o noże. w tym czasie docenisz także możliwość złożenia maszyny i przechowywania w pionie. Dzięki temu zajmuje ona znacznie mniej miejsca.

Parametry kosiarek akumulatorowych

Przeglądając ranking kosiarek akumulatorowych zwrócisz uwagę, że urządzenia różnią się nieco konstrukcją oraz możliwościami. Jeszcze kilka lat temu sprzęt akumulatorowy uchodził za dobry wybór tylko wtedy, gdy wydajność nie była priorytetem. Dziś najlepsze urządzenia bezprzewodowe dorównują spalinowym. Producenci kosiarek akumulatorowych raczej nie informują o mocy urządzeń, ponieważ bardziej miarodajnym parametrem jest wydajność powierzchniowa. Określa ona jaki obszar jest w stanie skosić urządzenie przy wykorzystaniu kompletu dołączonych akumulatorów. Dzięki temu bez trudu będziesz wiedział, czy wybrana kosiarka sprawdzi się na Twoim trawniku. W zależności od potrzeb, mniejsze kosiarki polecane są na trawniki o powierzchni około 200, a te najwydajniejsze, nawet powyżej 1000 metrów kwadratowych.


Przed zakupem powinieneś oczywiście zwrócić uwagę na szerokość koszenia. W przypadku mniejszych urządzeń jest to około 32 centymetry, a najwydajniejsze kosiarki akumulatorowe mają szerokość roboczą na poziomie nawet ponad 50 centymetrów. Duża szerokość robocza to zaleta na większych trawnikach, ponieważ możesz szybciej wykonać pracę. Zwyczajowo takie maszyny mają również większą moc, a co za tym idzie także na przykład większy kosz na pokos. Oczywiście takie kosiarki będą również cięższe, dlatego warto zdecydować się na model z napędem. Zwróć również uwagę czy sprzęt zmieści się w zakamarkach Twego ogrodu. Standarem jest oczywiście kilkustopniowa regulacja wysokości koszenia. Zazwyczaj dostępny zakres to od około 20 do nawet 80 milimetrów, więc możesz uzyskać różne efekty na trawniku.


Przystępne cenowo maszyny akumulatorowe zasilane są tradycyjnymi silnikami szczotkowymi. W wyższej półce popularność zdobywają zaś silniki bezszczotkowe. Ranking kosiarek akumulatorowych zawiera kilka takich propozycji i mają one wiele zalet. Przede wszystkim jest to znacznie większa trwałość. Brak szczotek sprawia, że nie trzeba ich wymieniać po zużyciu. Oprócz tego konstrukcja jest mniejsza i bardziej efektywna energetycznie, więc zwłaszcza w kosiarkach akumulatorowych to pożądany rodzaj silnika.

Funkcje kosiarek akumulatorowych

Wybierając sprzęt warto sprawdzić, jakie ma dodatkowe funkcje. Ranking kosiarek akumulatorowych zawiera różne propozycje a część modeli jest wyposażona w kilka systemów koszenia. Trawa może być zbierana do pojemnika, wyrzucana tylnym lub bocznym otworem bądź mulczowana. Ta ostatnia metoda zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ mieli pokos, który następnie stanowi odżywczy nawóz dla trawnika. Jeśli marzy Ci się zadbana murawa to warto wybrać sprzęt z tym trybem pracy. W przypadku dużych działek bardzo przydatny będzie napęd, dzięki któremu koszenie będzie kosztowało Cię mniej wysiłku. Niektóre kosiarki akumulatorowe mają do dyspozycji specjalny tryb eko. To rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy zależy Ci na największej wydajności energetycznej, na przykład, kiedy chcesz dokończyć koszenie działki bez konieczności doładowywania baterii. Oczywiście w tym trybie wyłączone są dodatkowe funkcje zużywające energię, jak na przykład wspomniany napęd.

O czym pamiętać przed kupnem kosiarki akumulatorowej?

Nie wszystkie kosiarki akumulatorowe są zasilane jedną baterią. Te najwydajniejsze korzystają jednocześnie z dwóch lub nawet czterech akumulatorów. To pozwala na osiągniecie wysokiej mocy i dużej wydajności. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w ładowarkę, która umożliwia ładowanie dwóch baterii jednocześnie. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Najlepszym rozwiązaniem pod względem użytkowym są szybkie ładowarki, którym często wystarczy mniej niż godzina, aby uzupełnić energię. Pamiętaj, że wydajność zależy również od pojemności akumulatorów, więc jeśli baterie z zestawu nie spełniają Twoich oczekiwań, sprawdź czy nie można dokupić wydajniejszych.


Przed wyborem kosiarki konkretnej marki zwróć uwagę na jej portfolio urządzeń bezprzewodowych. Baterie w większości przypadków są uniwersalne. To oznacza, że możesz wykorzystać je w innych kompatybilnych maszynach. Kupno kosiarki akumulatorowej z zestawem baterii może być więc dobrym momentem, aby w całości przestawić się na bezprzewodowe urządzenia w ogrodzie. Dlatego sprawdź czy dana marka oferuje sprzęt, którego mógłbyś w przyszłości potrzebować, na przykład elektryczną piłę łańcuchową czy nożyce do żywopłotu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756