Poradniki Eksperta

SmartThings – co to jest? Poznaj rozwiązanie smart home


Żyjemy w czasach powszechnej cyfryzacji. Mechaniczne sterowanie urządzeniami odchodzi do lamusa, a coraz więcej sprzętów, można obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. Jednym z popularnych rozwiązań, umożliwiających obsługę za pośrednictwem smartfona, jest SmartThings autorstwa marki Samsung. Wyjaśniamy, na czym polega i co umożliwia.smartthing co to jest


Era rozwoju Smart Home


Tak zwane inteligentne domy to rozwiązanie, które coraz części gości pod polskimi dachami. Coraz więcej urządzeń, umożliwia wygodne sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W tym celu, wystarczy smartfon i dostęp do Internetu. Można prościej? Chyba nie! Zdalna obsługa, może dotyczyć naprawdę wielu sprzętów. Nikogo nie dziwi już na przykład możliwość sterowania natryskami ogrodowymi, które zraszają nasze rośliny. Nie musisz nawet być w domu, aby włączyć podlewanie ogródka. Kamery IP, z których możesz stworzyć zestaw monitoringu, umożliwiają podgląd na żywo, abyś mógł sprawdzić, co dzieje się w domu pod Twoją nieobecność. Nie ma także potrzeby, abyś wstawał w celu wyłączenia lub włączenia światła. Inteligentnymi żarówkami, możesz sterować z poziomu smartfona. Do grona urządzeń, które są kompatybilne z aplikacjami mobilnymi, dołączył także sprzęt AGD i RTV. W ten sposób, możesz nie tylko zaplanować pranie, zmywanie, czy czas pracy klimatyzacji, lecz również monitorować pracę sprzętu. Jednym z systemów zdalnego zarządzania urządzeniami, jest SmartThings. Co to takiego? Już wyjaśniamy!


Czym jest SmarThings?


SmartThings, to rozwiązanie zaproponowane przez markę Samsung. Koreański producent, jest jednym z wiodących dostawców sprzętu RTV/AGD, więc była to tylko kwestia czasu, kiedy potentat zdecyduje się na taki ruch. Dzięki aplikacji SmartThings, możesz sterować urządzeniami, które znajdują się w Twoim domu. Można powiedzieć, że to centrum, w którym magazynowane są informacje na temat pracy urządzeń, a także umożliwiające konfigurację oraz planowanie terminarza pracy. Co ważne, możesz być w tym czasie poza domem. Warunkiem jest tylko dostępna sieć Wi-Fi w Twoim domu, aby urządzenia mogły odbierać polecenia.


Smartfony w naszej ofercie:


Przykładowe funkcje SmartThings


Ciężko o obiektywną ocenę aplikacji, jeśli nie będą Ci znane możliwości idące w parze z tym rozwiązaniem. Jest ich wiele, choć warto, abyś znał te najpopularniejsze. Są to między innymi:


  • alerty informujące o problemach z urządzeniami,
  • ustalanie terminarza pracy poszczególnych urządzeń,
  • możliwość zdalnego monitorowania pracy sprzętu AGD,
  • tworzenia własnych programów np. prania,
  • zmianę ustawień, np. temperatury zamrażalnika,
  • odbieranie powiadomień o zakończonej pracy,
  • zdalne włączanie i wyłączanie urządzenia.


Jak zainstalować aplikację SmartThings?


Prezentowana aplikacja, jest dostępna na wszystkie smartfony, korzystające z systemów Android i iOS. Jak widzisz, użytkownicy telefonów Apple, nie muszą się obawiać braku kompatybilności. Samsung przygotował aplikację z myślą o wszystkich Klientach, wybierających sprzęt AGD spod ich szyldu. SmartThings bez problemów pobierzesz ze sklepu Google Play lub AppStore. Aplikacja jest stale aktualizowana, aby zapewnić wsparcie nowym urządzeniom oraz zagwarantować coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania. Dzięki temu, każda osoba posiadająca w swoim domu sprzęt kompatybilny ze SmartThings, może cieszyć się wygodą codziennego użytkowania. Ważne, aby podkreślić, że nie tylko sprzęt Samsung może współpracować z aplikacją. 


Warunkiem niezbędnym do spełnienia, jest jednak kompatybilność, o której najczęściej dowiesz się z karty produktu, a na pewno od sprzedawcy. Wybierając produkty, możesz dopytać, które z urządzeń mogą być sterowane z aplikacji autorstwa Samsunga. Każdy taki sprzęt, musi posiadać moduł Wi-Fi, który pozwoli na połączenie z Twoją siecią domową. Jako administrator, możesz udostępniać wybrane urządzenia innym domownikom, nadając im również różne poziomy uprawnień. Zalet SmartThings, nie doceni tylko ta osoba, która nigdy nie korzystała z tej aplikacji. Wyobraź sobie tylko, że masz możliwość nastawienia piekarnika w drodze z pracy lub sprawdzenia zawartości lodówki, podczas zakupów. To naprawdę spora oszczędność czasu, którą docenisz zwłaszcza podczas ciężkiego dnia.


Jak działa Samsung Smart Thing?


Jak wspominaliśmy powyżej, podstawowym warunkiem jest dostęp do sieci bezprzewodowej. Wystarczy więc tylko router, który zdecydowana większość z nas posiada w swoich domach i mieszkaniach. Jeśli już pobierzesz i zainstalujesz aplikację na swoim telefonie, kolejnym krokiem będzie połączenie z wybranym urządzeniem. W trakcie parowania sprzętów, smartfon również musi być podłączony do tej samej sieci. Po integracji urządzeń, nie będzie miało to już większego znaczenia. Będziesz mógł korzystać nawet z danych mobilnych, będąc wiele kilometrów od domu. To jest największa zaleta SmartThings.


Dodawanie nowych urządzeń do aplikacji, nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy kilka chwil, aby lista sparowanego sprzętu, liczyła kilka pozycji. Najszybsze łączenie, oczywiście umożliwiają urządzenia marki Samsung. Parowanie jest w zasadzie automatyczne, co bardzo ułatwia opisywany proces.


Jakie urządzenia można zintegrować w ramach aplikacji SmartThings?


Przede wszystkim te, które posiadają znak informujący o kompatybilności z aplikacją SmartThings. Oczywiście nie będzie to urządzenie każdego producenta, ale sporo marek decyduje się na integrację w ramach tego oprogramowania. Głównie dlatego, że jest po prostu świetne i ciężko o inną, tak popularną i prawidłowo działającą aplikację. Taki zabieg, jest po prostu korzystny dla Klientów, a o ich komfort warto dbać. Niemniej jednak, jeśli ktoś poważnie myśli o stworzeniu inteligentnego domu, warto zdecydować się zakup sprzętu Samsung. Smart Home to trend, który będzie stale się rozwijał.


Dzięki aplikacji SmartThings, możesz sterować pracą odkurzacza automatycznego, który włączysz w drodze do domu, aby zastać porządek w mieszkaniu. Możesz również zarządzać pralką i suszarką. Wystarczy, że wcześniej umieścisz w niej pranie i w dowolnym momencie uruchomisz ją zdalnie lub wcześniej zaplanujesz pracę w aplikacji. Możesz również tworzyć własne programy prania, ustawiając wybraną ilość obrotów i poziom temperatury. W przypadku urządzeń grzewczych, również możesz ustawiać ich pracę według harmonogramu lub włączać i wyłączać bez konieczności obecności w kuchni. To świetne rozwiązanie, jeśli oprócz gotowania robisz coś jeszcze, na przykład sprzątasz. Nie ma także problemu, aby sterować pracą klimatyzatora lub oczyszczacza powietrza. Dzięki temu, wrócisz do chłodnego mieszkania, w którym schowasz się podczas upałów. Oczywiście możesz również sterować telewizorem, lecz to jest już dość oczywiste w dzisiejszych czasach.


Kilka słów podsumowania na temat aplikacji


Z udogodnień SmartThings, mogą korzystać użytkownicy sprzętu oznaczonego jako kompatybilny z oprogramowaniem. To nie tylko produkty marki Samsung, ale także urządzenia innych producentów, którzy zdecydowali się na integrację ze środowiskiem softowym tej marki. Szukaj naklejki „Works with SmartThings”. Za korzystanie z aplikacji, nie są pobierane żadne opłaty abonamentowe, a jej instalacja, jest w pełni darmowa. Z instalacją nie będą mieli problemu użytkownicy smartfonów z zainstalowanymi systemami Android oraz iOS. To ważne, gdyż wiele osób obawia się braku dostępności aplikacji na telefony Apple, a to bardzo mylący stereotyp. Na iOS możesz pobrać aż 2 miliony różnych programów. Co prawda to 30 procent mniej, niż na Androida, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wiele aplikacji, to amatorskie produkcje, których Apple po prostu nie certyfikuje.


Korzyści wynikających z używania SmartThings, jest naprawdę wiele. Przede wszystkim, jest to duża wygoda. Nie musisz być w domu, aby nagrzać piekarnik lub nastawić pranie. Przygotuj wszystko wcześniej, a najbardziej czasochłonne czynności, mogą zostać wykonane automatycznie, pod Twoją nieobecność. Poza tym, możesz monitorować pracę i stan sprzętu. Jak każde urządzenie, produkty AGD także mogą ulegać awariom i może dochodzić do błędów. Powiadomienia, które wyświetlą się na ekranie smartfona, pomogą w dokładnym zdiagnozowaniu problemu. Zaawansowani użytkownicy, będą mogli także tworzyć własne programy prania. To ciekawa opcja, którą zaczęli przewidywać producenci pralek. Zdalne sterowanie urządzeniami AGD, to także spora oszczędność. Możesz je wyłączyć i włączyć w dowolnym momencie. Nie muszą pracować non stop, w trakcie Twojej nieobecności.


Jak rozpocząć tworzenie własnego systemu inteligentnego domu?


Przede wszystkim, musisz rozpocząć pracę od zagwarantowania dostępu sieci bezprzewodowej do wszystkich pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia, którymi chciałbyś zdalnie sterować. Warto zainwestować w dobry router, a jeśli nadal występują problemy z zasięgiem, możesz zastosować punkty dostępu, które wzmacniają zasięg w obrębie lokalizacji ich podłączenia. Inteligentny dom, to nie tylko zdalnie sterowany sprzęt AGD. Możesz również wykorzystać programatory, które pozwalają na zaplanowanie czasu pracy zraszaczy ogrodowych lub oświetlenia. Zewnętrzne systemy świetlne, wpływają nie tylko na wygląd domu po zmierzchu, lecz również poprawiają bezpieczeństwo. Dobrze oświetlona posesja, nie jest łakomym kąskiem dla złodzieja, który będzie unikał takich miejsc. Możesz także pokusić się o montaż kamer IP, które mogą tworzyć doskonały zestaw monitoringu. Nie ma potrzeby instalowania systemów z centralką – wystarczy kilka kamerek z czytnikiem kart pamięci, abyś mógł rejestrować obraz w doskonałej jakości i przechowywać go przez co najmniej kilka dni.


Systemy smart home dotyczą także ogrzewania, które może być sterowane za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub sterowników instalowanych w budynkach. Obecnie, coraz więcej urządzeń różnego rodzaju przewiduje możliwość konfiguracji harmonogramów pracy i pełną automatyzację, aby zapewnić wygodę użytkownikowi. Wybierając sprzęt, warto zwrócić na to uwagę. Szczególnie dotyczy to nowych domów i mieszkań, gdzie zachodzi potrzeba wyposażenia ich w nowe urządzenia. Zaplanuj zakupy tak, aby cieszyć się pełną funkcjonalnością przez wiele lat. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy specjalisty, poproś o pomoc naszych doradców. Na pewno wskażą Ci sprzęt warty uwagi, pomagając dobrać model, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i posiadanego budżetu. Wszystkie urządzenia, możesz wygodnie zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego. Zapraszamy również do elektromarketów naszej sieci, abyś mógł samodzielnie przekonać się o słuszności wyboru. Wybierz dostawę do domu lub odbiór w sklepie stacjonarnym. Pamiętaj, że sprzęt możesz kupić w atrakcyjnych promocjach, których w Media Expert nie brakuje. Nie zapominaj także o atrakcyjnej ofercie ratalnej. Raty zero procent, to forma płatności, która jest pozbawiona dodatkowych kosztów, a Ty nie musisz pozbywać się gotówki. Rozłóż zakup na dogodną ilość rat i ciesz się nowym sprzętem jeszcze dziś! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą urządzeń kompatybilnych z aplikacją SmartThings.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756